Wraz z coraz większą konkurencją na rynku pracy, specjaliści EB coraz bardziej łamią sobie głowy w poszukiwaniu nowych kanałów komunikacji z kandydatami. Spora część z nich jest na wyciągnięcie ręki. A i tak często o nich zapominamy.

W komunikacji marketingowej istnieje pojęcie mediów własnych (ang. owned media). To kanały, nad którymi marka ma pełną kontrolę, ponieważ należą bezpośrednio do niej. Zalicza się do nich najczęściej  stronę internetową, blog, czy newsletter wysyłany do klientów. Pracodawcy również mogą rozbudowywać swoją bazę mediów własnych – tworzyć zakładki kariera, czy blogi firmowe. Mogą jednak pójść o krok dalej i w komunikacji EB korzystać z własnych kanałów komunikacyjnych, na co dzień wykorzystywanych przez działy marketingu czy sprzedaży.

Dlaczego warto działać na swoim terenie?

Po pierwsze to kanały, za które nie musicie dodatkowo płacić – są przecież Wasze. Po drugie stosując je, bardzo często docieracie do zupełnie nowej grupy potencjalnych kandydatów i kandydatów: klientów firmy lub osób, które znajdują się w jej otoczeniu (wirtualnym i fizycznym). Standardowa komunikacja, często bardzo często może do nich w ogóle nie trafić.

Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Kanały EB, o których warto pamiętać

A zatem, które kanały warto niejako z automatu włączać do swojej codziennej komunikacji pracodawcy?

Plakaty, ulotki, kody QR w miejscach sprzedaży

Produkt, usługa rekrutują. Pisałam o tym na blogu nie raz. Właśnie z tego powodu warto wykorzystywać przestrzeń, w której na co dzień przebywają klienci do komunikacji employer brandingowej. Co konkretnie można zrobić w tym kanale komunikacji? Możliwości są praktycznie nieograniczone, zaczynając od klasycznych plakatów, ulotek po kody QR umieszczone w miejscach, gdzie klienci (czyli potencjalni kandydaci) bywają najczęściej.

Stories w employer brandingu. Warto?

Budynek Twojej firmy

Komunikację EB warto rozciągnąć też na siedzibę Twojej firmy i jej okolicę. W końcu nawet w czasach pracy zdalnej czy hybrydowej to wizytówka organizacji. Coraz częściej widać, jak pracodawcy decydują się na wielkoformatowe reklamy, które wieszają na budynku. Ale takie działania prowadzić można choćby… przed biurami (np. tworząc obrandowane stojaki na rowery) czy w środku biur – choćby w windach i na klatkach schodowych).

Źródło: https://absolventconsulting.pl/projekty-avon

 

Nie musimy się ograniczać tylko do budynku. Świetnym kanałem komunikacji może być… parking samochodowy.

Produktowa strona www

Powiedzmy sobie to szczerze – liczba użytkowników odwiedzających strony firmowe, informujące o produktach czy usługach jest często większa niż potencjalnych kandydatów wchodzących na zakładkę kariera. Dlatego czasem komunikację pracodawcy warto przenieść na firmową stronę główną.

Źródło: materiały własne Grupy Empik

Właśnie na takie podejście zdecydował się w 2018 roku zespół Empiku, który stanął przed wyzwaniem zrekrutowania 500 osób, które miały pomóc w obsłudze klientów sieci podczas przedświątecznego szczytu. Kampania objęła swoim zasięgiem social media i sieć Google, ale, co najważniejsze, została wypromowana na stronie Empik.com  Dzięki temu wszyscy klienci sklepu online – osoby, które rozpoznają markę i darzą ją sentymentem – dowiedzieli się o trwającej rekrutacji. Dodatkowo, w salonach warszawskich prowadzona była akcja wręczania klientom kreatywnych „wlepek” z informacją o akcji. W efekcie wszystkich działań kandydaci wysłali do Empiku ponad 8,8 tys. CV w ciągu 7 tygodni, co z kolei przełożyło się na zatrudnienie oczekiwanej liczby 500 młodszych doradców klienta.

Służbowe samochody, busy i autobusy

Kolejny kanał komunikacji, który warto wykorzystać w działaniach EB to służbowe samochody, busy czy autobusy dowożące pracowników do pracy. One również mogą nieść w świat komunikat, że Twoja firma funkcjonuje w danej lokalizacji, dba o swoich pracowników oferując im bezpłatny dojazd do pracy i … rekrutuje nowych.

Źródło: materiały własne BSH

Twoje kanały!

A jakie kanały według Ciebie warto dodać do swojej listy must have? Jestem bardzo ciekawa dobrych praktyk, które funkcjonują już w Twoim zespole. Podziel się swoimi przemyśleniami tutaj lub w social mediach. Każda Twoja reakcja sprawia, że skaczę do nieba.

Happy Jump GIF

Miłego dnia!

Maja

 

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.