Zakładka kariera powinna być hubem informacyjnym pracodawcy. Miejscem, do którego prowadzą kandydata wszystkie drogi – te offline i te online. Niestety ciekawych przykładów zakładek kariera wciąż jest niewiele.

Jak pokazują badania Softgarden, zakładka kariera główne źródło informacji o potencjalnym pracodawcy. Drugie w kolejności są internetowe portale z ogłoszeniami o pracę. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje wyszukiwarka Google. Prawda jest jednak taka, że jej wyniki powinny prowadzić kandydata właśnie na firmową stronę www poświęconą pracy. Co ciekawe,

aż 28% kandydatów deklaruje, że niska jakość zakładki kariera to dla nich wystarczający powód do rezygnacji z aplikowania o pracę.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Oczekiwania kandydatów

Jak pokazują badania, kandydaci mają też jasne oczekiwania względem treści udostępnianych przez pracodawców w zakładkach kariera. Ba! Kandydaci mają nawet preferencje dotyczące umiejscowienia zakładki kariera na stronie

  • 62% badanych przez Softgarden uważa, zakładka kariera powinna być widoczna w pierwszym widoku. Najlepiej, aby nazywała się ona „Kariera i oferty pracy”. Co ciekawa, tylko 6% uważa, że nazwa „Praca” jest adekwatna.
  • 22% ankietowanych akceptuje umiejscowienie zakładki kariera w drugim widoku.
  • 6% uważa, że może ona znajdować się w stopce strony.

W zakładce kariera kandydaci poszukują przede wszystkim:

Co ciekawe, tylko 1 na 3 respondentów deklarował, że w zakładce kariera szuka informacji o „work-life” balance, a 1 na 10 przykładów zaangażowania firmy na rzecz środowiska i projektów społecznych.

Jak mierzyć skuteczność zakładki kariera?

Zakładka kariera – przykłady z polskiego rynku

Czy powyższe dane da się przekuć na praktykę? Bez wątpienia tak. Oto 6 przykładów zakładek kariera przygotowanych przez polskich pracodawców.

Netguru

Jedna z najbardziej kompleksowych zakładek kariera polskich pracodawców. Jest na niej wszystko: widoczne i czytelnie zaprezentowane oferty pracy (z widełkami!), informacje o kulturze (w tym culture book), informacje o realizowanych projektach i klientach, szczegółowy opis poszczególnych kierunków rozwoju, a nawet podstrona dedykowana freelancerom IT, którzy chcą realizować projekty dla Netguru.

https://www.netguru.com/join-netguru

T-Mobile Polska

https://magentateam.pl/

Strona teamu Magenta jest bardzo prosta i… to jest bez wątpienia jej zaleta. Zbudowana została w schemacie one-pagera, czyli pojedynczej strony bez dodatkowy podstron. Wcale jednak nie wpływa to informacje, które może znaleźć na niej kandydat. Zespół T-Mobile czytelnie prezentuje swoje EVP, przedstawia obszary, w których można się w firmie rozwijać, omawia proces rekrutacji i pokazuje skład zespołu rekrutacyjnego. Do tego podłączenie z firmowymi social mediami i mamy wszystko, czego potrzebujemy.

Zakładka kariera. Jak ją ugryźć na 9 sposobów?

Biedronka

Strona Biedronki została odświeżona dosłownie w ostatnich dniach i nie mam wątpliwości, że jest to zmiana na dobre. Ponownie mamy bardzo czytelną prezentację wyróżników pracodawcy, tekst i zdjęcia płynnie przeplatają się z materiałami wideo. Co ważne w zakładce znajdują się też odniesienia do aktualnych kampanii rekrutacyjnych (dla których przygotowane zostały dedykowane podstrony).

https://pracawbiedronce.pl/

Moją uwagę w przypadku zakładki Biedronki przyciągnęło szczególnie dodatkowe wyróżnienie ukraińskojęzycznej wersji strony. Co ważne, nie jest to tłumaczenie jeden do jednego, ale zbudowana od zera i uzupełniona, nowymi, stworzonymi z myślą o pracownikach z Ukrainy materiałami.

https://pracawbiedronce.pl/ua/

Procam

Jeszcze się nie zdarzyło, żebym na blogu przywoływała przykład pracodawcy z branży agronomicznej, czy rolniczej. Tym bardziej Procam zasługuje na ogromne brawa. Bo strona zawodagronom.pl to nie tyle prosta zakładka kariera, co prawdziwa, kompleksowa platforma pokazująca specyfikę pracy agronoma – zrówno tego doświadczonego, jak i młodego, dopiero wchodzącego na rynek pracy.

https://zawodagronom.pl/

Philip Morris Polska

https://www.pmicareers.pl/

Philip Morris to jeden z niewielu pracodawców, który na swojej zakładce kariera tak czytelnie przedstawia swój cel biznesowy: świat wolny od dymu tytoniowego. Zakładka kariera jest bardzo kompleksowa – znajdziemy tu informacje na temat poszczególnych jednostek biznesowych, zespołów oraz sposobu rekrutacji.

Tidio

Niezwykle kompleksowa zakładka kariera, z której dowiemy się nie tylko sporo na temat wartości firmy, jej biznesu i produktu, ale też całej technologii, w której zespół pracuje. Bardzo doceniam też bezpośrednie odniesienia na stronie do ocen kandydatów i pracowników na Glassdoor czy G2.com.

FAQ – sposób na budowę candidate experience

A jak wygląda Twoja zakładka kariera?

Jestem bardzo ciekawa jak wygląda zakładka kariera w Twojej firmie! Podziel się linkiem do niej w komentarzu lub w wiadomości prywatnej. A jeśli przypadł Ci do gustu ten tekst koniecznie podaj go dalej. Być może kogoś zainspiruje do działania, a dla mnie będzie sygnałem, że treści, które tworzę są wartościowe. Każdy komentarz (tu czy w social media) lub udostępnienie sprawia, że… tańczę!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.