Sekcja FAQ na internetowych stronach produktów czy usług to rozwiązanie oczywiste. Czy warto stworzyć ją również w zakładce kariera? Tak! Opublikowany zestaw pytań i odpowiedzi może skutecznie odciążyć rekruterów i HR-owców w codziennej pracy, a przy okazji budować pozytywne doświadczenia kandydatów.

[pokaz_newsletter tekst=”Podoba Ci się ten tekst? Dołącz do społeczności Gojtowska.com❤️”]

Co to jest FAQ?

Sekcja FAQ (z ang. Frequently Asked Questions) to lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, zwyczajowo zamieszczona na stronach internetowych. Banalnie proste, niskobudżetowe, ale bez wątpienia przydatne rozwiązanie. Również w kontekście budowy doświadczeń kandydatów.

Dlaczego warto przygotowywać FAQ?

Dostępność sekcji popularnych pytań w zakładce kariera to subtelny i czytelny zarazem wyznacznik podejścia pracodawcy do relacji z kandydatem. Bo choć z pozoru przygotowanie zestawienia popularnych pytań i odpowiedzi może wydawać się proste, wcale takie nie jest.

Stworzenie sekcji FAQ wymaga sporo empatii, wyjścia ze strefy komfortu, wejścia w buty kandydata i spojrzenia na dany proces rekrutacji jego oczami.

Ale gra jest warta świeczki. Bo FAQ:

 • daje natychmiastową odpowiedź na pytania tlące się w głowie kandydatów lub pracowników,
 • pomaga zaprezentować odbiorcom osobowość marki pracodawcy,
 • buduje zaufanie użytkowników.

Jednym słowem wspiera budowę pozytywnych doświadczeń kandydatów, a przy okazji jest tanie i dobrze robi pozycjonowaniu zakładki kariera w Google.

3 błędy, które popełniasz tworząc nowe rozwiązania dla kandydatów i pracowników

Jak stworzyć dobry FAQ?

Zbierz wszystkie pytania w jednym miejscu

To absolutny punkt wyjścia. Potencjalne pytania, na przykład wymyślone przez zespół projektowy, warto zderzyć dodatkowo z faktycznymi odbiorcami FAQ, czyli z kandydatami. Bez tego, może dopaść Was klątwa wiedzy. Gdy czegoś już doświadczyliśmy, mamy wiedzę na dany temat, trudno przypomnieć sobie jak to jest tych doświadczeń i wiedzy nie mieć. Ciężko nam się wczuć w sytuację drugiej strony. Klątwa wiedzy sprawia, że mówimy o rzeczach ważnych tylko z naszej perspektywy, pomijając kwestie istotne dla osób, które „nie siedzą” w temacie aż tak mocno.

Nie bójcie się odpowiadać dokładnie takie pytania, jakie kołaczą się po głowach Waszych odbiorców. Źródło: https://careers.booking.com/how-we-hire

Odpowiedz w jasny i zrozumiały sposób na każde pytanie

Drugi krok to redakcja odpowiedzi na wszystkie pytania. Żeby nie było za łatwo, powinny być one proste, czytelne i zrozumiałe dla odbiorców. FAQ to nie jest miejsce na korporacyjną nowomowę czy popularne malowanie trawy na zielono. Tutaj liczy się konkret i użyteczność. Pamiętaj, że sekcja pytań i odpowiedzi to również sposób na edukację odbiorców i pokazanie kultury organizacji.

Zadbaj o nawigację

Choć jakiś FAQ jest zawsze lepszy niż żaden, to pracując nad tą sekcją warto zastanowić się nad jej nawigacją. Szczególnie, gdy pytań i odpowiedzi jest dużo. Nie ma przecież nic bardziej irytującego niż przewijanie strony w dół w poszukiwaniu interesującego nas tematu. FAQ warto dzielić na  sekcje poświęcone, np. etapom procesu rekrutacji, działom firmy, czy jej lokalizacjom (tak jak w poniższym przykładzie FAQ firmy DigitalOcean).

Ten szczegółowy FAQ odpowiada na pytania dotyczące przygotowania i samych rozmów rekrutacyjnych w DigitalOcean. Jak widzicie, jego poszczególne sekcje odpowiadają lokalizacjom biur firmy. Źródło: https://www.digitalocean.com/careers/resources/

Umieść w widocznym miejscu

Dobrze dać użytkownikom szansę trafienia do sekcji FAQ. Przeglądając zakładki kariera polskich i zagranicznych pracodawców z zaskoczeniem odkryłam, że często mają oni na swoich stronach FAQ, ale… najłatwiej je znaleźć, dopiero po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową odpowiedniej kombinacji haseł, na przykład: nazwa firmy, kariera i FAQ.  A przecież skoro takie zestawienie już jest, powinno być widoczne. Świadomie kierujmy ruch do naszych list pytań i odpowiedzi.

W taki sposób ruch do swojej sekcji FAQ kieruje Cigna. Źródło: https://jobs.cigna.com/us/en/faqs

Aktualizuj na bieżąco

Pytania i odpowiedzi udzielone w FAQ nie są dane raz na zawsze. To sekcja, która powinna na bieżąco żyć: być analizowana i modyfikowana. Do jej współtworzenia warto zaprosić oczywiście samych zainteresowanych – pracowników i kandydatów.

Na samym początku pandemii COVID-19 wspomniana już firma Cigna, sekcję FAQ wykorzystała do bieżącej komunikacji z kandydatami. Mam duże przekonanie, że tego typu pytania pojawiają się w głowach kandydatów, ale często po prostu wstydzą się ich zadać. Źródło: https://rallyrecruitmentmarketing.com/2020/03/managing-the-candidate-experience-during-covid-19/

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tworząc odpowiedzi do sekcji FAQ warto zadbać o dodatkowe treści, które będą je… potwierdzać. Jeśli pytanie dotyczy możliwości pracy zdalnej, prócz samej odpowiedzi, możemy dodać do niej link do firmowego bloga, gdzie pojawił się wpis podsumowujący doświadczenia pracowników właśnie na ten temat. W ten sposób nie tylko odpowiadamy na pytania w wyczerpujący sposób, ale zatrzymujemy kandydata dłużej na stronie. Przy okazji cały czas budując jego doświadczenia związane z marką.

Tak linki w swoim karierowym FAQ wykorzystuje Amazon. Źródło: https://www.amazon.jobs/pl/faqs

Przykładowe pytania do sekcji FAQ w zakładce kariera

Nie ma idealnej listy pytań FAQ. Dzieje się tak, ponieważ dobry FAQ powinien być dostosowany do specyfiki i warunków funkcjonowania danej organizacji. Powinien być w pewnym sensie odzwierciedleniem jej kultury. Gdybym miała stworzyć wyjściową bazę pytań do listy najpopularniejszych pytań i odpowiedzi zainspirowałabym się FAQ stworzonym przez zespół Google. Oto moje propozycje. Gdybym szukała pracy, na pewno doceniłabym wysiłek pracodawcy, który na nie odpowiedział.

Proces aplikacji

 • Na co zwracać uwagę przeglądając oferty pracy w firmie?
 • Co zrobić, żeby rekruter na pewno zwrócił uwagę na moje CV?
 • W jaki sposób rekruterzy analizują CV?
 • Co w procesie analizy aplikacji odgrywa kluczową rolę?

Rozmowa rekrutacyjna

 • Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online/ tradycyjnego spotkania rekrutacyjnego?
 • Gdzie odbywają się spotkania rekrutacyjne?
 • Jak najlepiej na nie dojechać? Czy przed biurem/ w biurze znajduje się parking samochodowy / rowerowy?
 • Jak ubrać się na spotkanie rekrutacyjne?
 • Z jakich etapów składa się rozmowa?
 • Jak przygotować się do spotkania?
 • Jakich pytań mogę się spodziewać?

Decyzja

 • Co wpływa na ostateczną decyzję o wyborze kandydata?
 • Czy w każdym przypadku poznam wynik procesu rekrutacyjnego?

Czy FAQ to przyszłość pracodawców?

Myślę, że FAQ to dla polskich pracodawców wciąż ziemia nieznana. I bez wątpienia drzemie w niej spory potencjał. A jakie są Wasze opinie? Czy zachęciłam Was do stworzenia własnej sekcji FAQ?

Śmiało zostawiajcie swoje komentarze poniżej! A jeśli post Wam się spodobał, to nie czekajcie ani chwili i po prostu udostępnijcie go dalej.

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.