Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Aktualizacja: 07.03.2019

Kilka dni temu naszła mnie pewna refleksja: pisząc o innowacyjnych, użytecznych, ciekawych rozwiązaniach dla zespołów HR czy komunikacji wewnętrznej, dużo łatwiej jest wymieniać te zagraniczne (choćby Slack czy Trello) niż polskie. A przecież rodzimy rynek start-upowy rozwija się się prężnie i innowacyjnych rozwiązań nie na nim nie brakuje.

Jak wynika z badania „Diagnoza ekosystemu start-upów w Polsce” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, potencjał rozwoju start-upów w Polsce jest znaczący. Wartość dodana wygenerowana przez nie w 2023 roku może wynieść nawet 2,2 mld zł, a liczba stworzonych miejsc pracy ponad 50 tys. StartupPoland.pl szacuje, że ponad 13% polskich start-upów pracuje nad oprogramowaniem dla biznesu, i to właśnie do tej grupy zaliczają się rozwiązania, z których w codziennej pracy skorzystać mogą HR-owcy, EB-owcy i specjaliści od komunikacji wewnętrznej.

O pomoc w stworzeniu zestawienia poprosiłam Was na Linkedinie oraz na facebookowej grupie Recruitment Open Community (kogo na niej nie ma, niech prędko dołącza :)). Liczba Waszych rekomendacji bardzo mnie ucieszyła, a w efekcie dała początek nowemu cyklowi wpisów na blogu #dobrebopolskie. Dzisiaj w jego ramach zaprezentuję Wam  alfabetyczne zestawienie  polskich, około HR-owych narzędzi, które (moim zdaniem) warto znać. Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach każde z nich uda mi się przedstawiać Wam bliżej,  podczas rozmowy z jego twórcą. Pierwsze wywiady są już gotowe i lada moment ukażą się na blogu.

 

A zatem do dzieła!

 • EBnavi – narzędzie umożliwiające przeprowadzenie audytu i diagnozy marki pracodawcy. To rozwiązanie oparte  na ponad 500 wskaźnikach dotyczących cyklu życia kandydata i pracownika, umożliwia ona zarządzanie marką pracodawcy w łatwy i prosty sposób.

Benefity i zarządzanie zaangażowaniem pracowników

 • Ask Henry – usługi concierge dla pracowników. Dzięki narzędziu każda firma może zaproponować swojemu zespołowi usługi osobistych, mobilnych asystentów. Co oznacza to w praktyce? Ask Henry załatwia za pracowników, wszystkie sprawy, na które nie mają czasu – np. oddanie prania do pralni, zamówienie zakupów, czy realizację drobnych domowych napraw.
 • Carrotspot – Innowacyjna platforma, oparta na technologii blockchain, pozwalająca na natychmiastowe i długoterminowe motywowanie dopasowane do pracownika i jego potrzeb. Rozwiązanie zwyciężyło w konkursie Corporate Demo Day HR Tech & Future Workplace organizowanym przez The Heart.
 • eNPS – czy już wiesz co pracownicy, myślą o firmie w której pracują? Jeśli nie, to masz szansę się dowiedzieć za pomocą naszej aplikacji informatycznej, która w sposób rozszerzony bada poziom zadowolenia pracowników w wielu obszarach. Oprócz ogólnego wyniku NPS na poziomie całej firmy, również managerowie otrzymują jasny przekaz, co i gdzie należy poprawić. Informacje te są dostępne automatycznie, od razu po zakończeniu badania. Dzięki temu manager już następnego ranka może wrócić do zespołu z informacją zwrotną, w myśl zasady, że liczy się tylko to, co jest “tu i teraz”.
 • FITQBE – narzędzie zwiększające zaangażowanie pracowników, poprzez wspólne aktywności sportowe i promocję idei wellness. Dzięki elementom grywalizacji, kształtuje codzienne nawyki pracowników, pomaga rozwijać się w pracy i innych dziedzinach życia.
 • GetBages – narzędzie motywacyjne wykorzystujące elementy grywalizacji w zarządzaniu pracownikami.
 • Gamfi – zgrywalizowany system do budowy zaangażowania pracowników. Realizują wdrożenia dotyczące budowy świadomości pracowników w obszarze wellbeingu, rozwoju programów liderskich za pomocą mini assessmentów, edukacji pracowników, czy tworzenia platform angażujących kandydatów.
 • icebreaker.hr – narzędzie do regularnego, cotygodniowego badania zaangażowania pracowników poprzez 1 pytanie NPS.
 • Nais – jest systemem SaaS do nagradzania i motywowania pracowników. Jest samoobsługowy i dostępny nawet dla najmniejszych firm, dla których rynek nie ma dzisiaj oferty, zwłaszcza w zakresie prywatnej opieki medycznej i kart sportowych. Jego wyróżnikiem są funkcje, które pozwalają integrować i angażować pojedynczych pracowników i całe zespoły. Umożliwia też łatwe przekazanie nagradzania w ręce bezpośrednich menedżerów, co pomaga zbudować ich szefoską pozycję i wzmocnić efekt nagrody. Operatorem platformy Nais jest polska spółka Viamobile.
 • Preeshare – platforma do doceniania ludzi w organizacjach. Jej autorzy wierzą, że docenianie  jest jak „karma” – im częściej doceniamy ludzi, tym więcej od nich otrzymujemy w zamian
 • Up-beat – system kafeteryjny, który umożliwia lepsze dopasowanie oferowanych benefitów do potrzeb pracowników.
 • Teamwork Buzz – system wspiera budowanie kultury organizacji opartej na otwartej i wzajemnej ocenie członków zespołu. Narzędzie umożliwia wyrażenie uznania wobec kolegi/koleżanki z pracy (przyznanie punktów wraz z krótkim komentarzem). Co ważne pochwały są publiczne, widoczne dla całej organizacji – wzmacnia to ich pozytywny przekaz.

Komunikacja, wymiana wiedzy, zarządzanie rozwojem

 • emplo – wewnętrzna platforma wspierająca komunikację pracowników, zarządzanie ich rozwojem i efektywnością oraz celami. Wszystko dostępne wersji na desktop oraz urządzenia mobilne. O jego wykorzystaniu w praktyce pisałam już m.in. w tekście “Zmiana biura? Grupa pracuj przypomina – zacznij od komunikacji wewnętrznej”
 • harmonyteam – pierwsza polska aplikacja informatyczna, która systematycznie pomaga managerom monitorować stabilność zespołów.  Aplikacja za pomocą lampek ostrzegawczych wskazuje managerowi odpowiedni moment oraz obszar, w którym należy zadziałać, aby nie dopuścić do odejścia pracownika. Dzięki niej można realnie wpływać na obniżanie poziom fluktuacji pracowników i związanych z tym kosztów (odejścia, zastąpienia i wdrożenia pracownika). A dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas w i tak już zapracowanych działach HR, np: poprzez całkowitą rezygnację z procesu Exit Interview.
 • HCM Deck – narzędzie wspierające zespoły HR w następujących obszarach: zarządzanie rozwojem (ocena 180/360 stopni, profile stanowiskowe, zarządzanie przez cele), edukacja (e-learning, szkolenia tradycyjne, ankiety) oraz motywacja (baza wiedzy i społeczności)
 • HRsys – system, odpowiadający na potrzebę posiadania jednego kompleksowego narzędzia, pozwalającego na efektywne zarządzanie wszystkimi procesami HR w organizacji, a także wewnętrzną komunikacją, kadrami i finansami HR. Pozwala na obsługę całego cyklu życia pracownika w organizacji. Wyróżnia go duża dopasowywalność: pełne dostosowanie do potrzeb Klienta, integracja z systemami kadrowo-płacowymi, wielopoziomowa personalizacja.
 • intra.hr – wewnętrzne narzędzie służące do komunikacji i organizacji pracy zespołu. Rozwiązanie działa na platformie SharePoint i ułatwia dostęp do danych oraz pomaga w dzieleniu się informacjami. Składa się on z ośmiu, gotowych do użycia modułów.
 • Sharebee – pracowite pszczoły zrobiły platformę, dzięki której wszystkie treści przygotowane przez HR i Marketing w ramach Employer Branding są uporządkowane, otagowane i dostępne z jednego miejsca (Content Hub). Pracownicy są informowani o nowych treściach, które mogą sharować na swoich prywatnych profilach na Linkedin czy FB (Employee Advocacy). W narzędziu dostępne są też podstawowe informacje z obszaru analityki i rozwiązania grywalizacyjne.
 • Skilo – narzędzie obejmujące całą drogę kontaktu pracownika z firmą. Rekrutacja i onboarding, zarządzanie rozwojem i szkoleniami, system ocen i wyznaczania celów, wynagrodzenia i benefity. Do tego prosty i intuicyjny interface. Narzędzie stworzone z misją budowania “employee experience” i usprawnienia komunikacji.
 • Sherlock Waste – szybkie, proste i intuicyjne narzędzie do zgłaszania przez pracowników problemów wewnątrz organizacji i pomysłów na ich usunięcie.
 • Teamdeck – narzędzie do zarządzania i planowania czasu zespołu. Pozwala również monitorować czas pracy.
 • WebAnkieta.pl – jak sama nazwa wskazuje to polska platforma do przeprowadzania ankiet, badań opinii, tworzenia formularzy i testów. Użyteczna, jeśli chcemy poznać opinię swoich pracowników i kandydatów (!) na temat prowadzonych procesów HR.

Organizacja pracy

 • Appoint.ly – narzędzie umożliwiające szybkie umawianie spotkań z poziomu maila. Jego fenomen polega na tym, że jako organizator wybieracie zakres dat i godzin, spośród których uczestnicy mogą wybrać te dla nich najwygodniejsze. Po akceptacja spotkanie same zapisują się w Waszym kalendarzu.
 • CALAMARI –  dostępny w chmurze nowoczesny system, który usprawnia zarządzanie nieobecnościami i ewidencją czasu pracy w firmie. Z tego polskiego rozwiązania korzystają dziś firmy z 55 krajów świata.
 • Kadromierz – to nowoczesny program do zarządzania czasem pracy online. Narzędzie pozwala tworzyć online’owe grafiki pracy, rejestrować i ewidencjonować czas pracy. A wszystko w wersji na desktop i mobile.
 • Lab.one – system do zbierania i analizy danych o sposobie pracy pracowników, które większą część dnia spędzają przed komputerem. System rejestruje czym się zajmują przez wiele miesięcy, po to by wyliczyć przydatne w zarządzaniu statystyki – np. w które dni tygodnia są najintensywniejsze, w jakich godzinach pracownicy są najbardziej skupieni, kto najlepiej radzi sobie z obsługą systemów wewnętrznych.
 • LafLearning – platforma umożliwiająca wdrażanie szkoleń e-learningowych.
 • Urlopek – system do zarządzania nieobecnościami (urlopami i delegacjami) w firmach dostępny zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej.

Rekrutacja, sourcing, narzędzia ATS

 • AppManager – system ATS oferujący nielimitowaną liczbę użytkowników, duże możliwości dostosowania do potrzeb pracodawcy oraz – oprócz standardowych rozwiązań, jak zarządzanie projektami czy bazą kandydatów – dodatkowe moduły pozwalające na pracę z agencjami rekrutacyjnymi, hiring managerami (wnioski rekrutacyjne) oraz pracownikami firmy (rekomendacje/referrale kandydatów).
 • Codility – platforma umożliwiająca weryfikowanie umiejętności pisania kodów przez kandydatów IT. W narzędziu dostępne są gotowe zadania, a kody napisane przez kandydatów weryfikowane są pod kątem poprawności algorytmu, jak i jego efektywność działania.
 • Devskiller – narzędzie do rekrutacji programistów. Pozwala na tworzenie testów (samodzielnie lub z wykorzystaniem szablonów Devskiller), które kandydaci rozwiązują w czasie rzeczywistym lub offline. Narzędzie samodzielnie przygotowuje statystyki nt. tempa i jakości pracy kandydatów.
 • Elevato – system HR wspierający miękkie procesy HR (oceny okresowe, rekrutację, zarządzanie efektywnością, szkolenia etc) dla małych, średnich i dużych organizacji.
 • Emplocity – firma stworzyła pierwszego w Polsce bota, który działając w środowisku facebookowego messengera, który pomaga kandydatom znaleźć pracę. To partner technologiczny dla branży HR i twórcy systemu opartego o algorytmy sztucznej inteligencji, chatboty oraz zaawansowane przetwarzanie danych. Firma wspiera działy HR w procesie rekrutacji, a w szczególności w pozyskiwaniu kandydatów (także pasywnych), preselekcji oraz komunikacji z kandydatami.
 • inHire – narzędzie dedykowane branży IT, łączące developerów, testerów czy DevOpsów bezpośrednio z pracodawcami.
 • eRecruiter – system ATS, który pomaga zarządzać całym procesem rekrutacji, candidate experience (wysyłanie SMS-ów do kandydatów, czy prowadzenie spersonalizowanej korespondecji zbiorowe), współpracy z biznesem i monitorowania prowadzonych działań.
 • Filttr  – to aplikacja mobilna, dzięki której kandydaci otrzymują szyte na miarę swoich potrzeb oferty prosto na swojego smartfona.
 • Hrlink.pl – narzędzie przyspieszające rekrutację i usprawniające selekcję kandydatów. Umożliwia swobodną publikację ofert pracy w dowolnych mediach internetowych oraz oszczędza czas i obniża koszty rekrutacji.
 • IT-Leaders – marketplace dla sektora IT. Nie ma na nim ogłoszeń o pracy, ale oferty kandydatów, którzy są pracą zainteresowani. Wyróżnik serwisu to jasno podane widełki wynagrodzeń, umiejętności kandydatów i ich specjalizacja.
 • Jobile – nowość w portfolio usług Goldenline. Narzędzie oferuje pracodawcy wsparcie w całym procesie rekrutacyjnym, w tym direct search wśród wszystkich użytkowników serwisu. Zapewnia ono m.in. krótszy i bardziej efektywny proces rekrutacji, transparentną komunikację z kandydatem oraz dopasowanie narzędzia do potrzeb konkretnego procesu rekrutacyjnego.
 • JobSquare – autorzy podstawiają narzędzie jako “Tinder dla poszukujących pracy”. Tinder, to najpopularniejsza na świecie aplikacja randkowa. Potencjalnego partnera wybiera się w niej na podstawie wyglądu i jednym przesunięciem ekranu (w prawo) wysyła się mu sygnał o zainteresowaniu jego profilem lub braku tego zainteresowaniu (w lewo). Jeśli partner naszych marzeń również jest zainteresowany naszym profilem, potencjalna para i randka gotowa. Aplikacja JobSquare prosty mechanizm randkowania,  przenosi na płaszczyznę (a jakże!) rekrutacji.
 • Lepszapraca.pl – giełda zleceń dla headhunterów i miejsce, w którym firmy mogą headhunterów znaleźć
 • NoFluffJobs – serwis z ofertami pracy dla programistów, który na tle konkurencji wyróżnia… wyjątkowe dobre dotarcie do grupy docelowej. Zresztą sami kandydaci podkreślają, że oferty zamieszczane na NoFluffJobs to mięso samo w sobie.
 • ShareHire – polski dostawca programów poleceń rekrutacyjnych przez e-mail, media społecznościowe, a ostatnio również przez SMS.
 • SkillHunt – narzędzie stworzone przez programistów dla programistów. Umożliwia przeglądanie ofert pracy, aplikowania na najciekawsze, bądź polecanie ich znajomym (za udane polecenie można zgarnąć nawet 4000 $!).
 • Talent Bridge – system do wysyłania testów rekrutacyjnych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu testów psychometrycznych szytych na miarę, spójnych z profilem lub modelem kompetencyjnym danej organizacji.
 • Tomhrm.com – kompleksowe narzędzie wspierające zespoły HR w rekrutacji, onboardingu, szkoleniach, procesach ocen i wystawiania celów i zarządzania urlopami. Jak mówi slogan narzędzia tomhrm.com   your employees.
 • Traffit.com – internetowe narzędzie, które odpowiada na wyzwania rekrutacyjne związane z publikacją ogłoszeń, kontaktami z kandydatami oraz szybszym zatrudnianiem pracowników. Jak przekonują twórcy Traffit.com to coś więcej niż zwykły ATS.
 • Waywer – narzędzie umożliwiające tworzenie krótkich filmów employer brandingowych, stanowiących uzupełnienie komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji.

Chciałabym tę listę na bieżąco aktualizować. Jeśli macie więc swoje propozycje nowych, polskich narzędzi, które ułatwiają Wam pracę w rekrutacji, employer brandingu czy komunikacji wewnętrznej, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Miłego dnia!

Maja Gojtowska