Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Aktualizacja: 23.10.2017

Kilka dni temu naszła mnie pewna refleksja: pisząc o innowacyjnych, użytecznych, ciekawych rozwiązaniach dla zespołów HR czy komunikacji wewnętrznej, dużo łatwiej jest wymieniać te zagraniczne (choćby Slack czy Trello) niż polskie. A przecież rodzimy rynek start-upowy rozwija się się prężnie i innowacyjnych rozwiązań nie na nim nie brakuje.

Jak wynika z badania „Diagnoza ekosystemu start-upów w Polsce” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, potencjał rozwoju start-upów w Polsce jest znaczący. Wartość dodana wygenerowana przez nie w 2023 roku może wynieść nawet 2,2 mld zł, a liczba stworzonych miejsc pracy ponad 50 tys. StartupPoland.pl szacuje, że ponad 13% polskich start-upów pracuje nad oprogramowaniem dla biznesu, i to właśnie do tej grupy zaliczają się rozwiązania, z których w codziennej pracy skorzystać mogą HR-owcy, EB-owcy i specjaliści od komunikacji wewnętrznej.

O pomoc w stworzeniu zestawienia poprosiłam Was na Linkedinie oraz na facebookowej grupie Poland Sourcing Community (kogo na niej nie ma, niech prędko dołącza :)). Liczba Waszych rekomendacji bardzo mnie ucieszyła, a w efekcie dała początek nowemu cyklowi wpisów na blogu #dobrebopolskie. Dzisiaj w jego ramach zaprezentuję Wam  alfabetyczne zestawienie  polskich, około HR-owych narzędzi, które (moim zdaniem) warto znać. Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach każde z nich uda mi się przedstawiać Wam bliżej,  podczas rozmowy z jego twórcą. Pierwsze wywiady są już gotowe i lada moment ukażą się na blogu.

A zatem do dzieła!

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2017r.

Benefity i zarządzanie zaangażowaniem pracowników

 • Ask Henry – usługi concierge dla pracowników. Dzięki narzędziu każda firma może zaproponować swojemu zespołowi usługi osobistych, mobilnych asystentów. Co oznacza to w praktyce? Ask Henry załatwia za pracowników, wszystkie sprawy, na które nie mają czasu – np. oddanie prania do pralni, zamówienie zakupów, czy realizację drobnych domowych napraw.
 • FITQBE – narzędzie zwiększające zaangażowanie pracowników, poprzez wspólne aktywności sportowe i promocję idei wellness. Dzięki elementom grywalizacji, kształtuje codzienne nawyki pracowników, pomaga rozwijać się w pracy i innych dziedzinach życia.
 • GetBages – narzędzie motywacyjne wykorzystujące elementy grywalizacji w zarządzaniu pracownikami.
 • Nais – jest systemem SaaS do nagradzania i motywowania pracowników. Jest samoobsługowy i dostępny nawet dla najmniejszych firm, dla których rynek nie ma dzisiaj oferty, zwłaszcza w zakresie prywatnej opieki medycznej i kart sportowych. Jego wyróżnikiem są funkcje, które pozwalają integrować i angażować pojedynczych pracowników i całe zespoły. Umożliwia też łatwe przekazanie nagradzania w ręce bezpośrednich menedżerów, co pomaga zbudować ich szefoską pozycję i wzmocnić efekt nagrody. Operatorem platformy Nais jest polska spółka Viamobile.
 • Up-beat – system kafeteryjny, który umożliwia lepsze dopasowanie oferowanych benefitów do potrzeb pracowników.

Komunikacja, wymiana wiedzy, zarządzanie rozwojem

 • emplo – wewnętrzna platforma wspierająca komunikację pracowników, zarządzanie ich rozwojem i efektywnością oraz celami. Wszystko dostępne wersji na desktop oraz urządzenia mobilne. O jego wykorzystaniu w praktyce pisałam już m.in. w tekście “Zmiana biura? Grupa pracuj przypomina – zacznij od komunikacji wewnętrznej”
 • HCM Deck – narzędzie wspierające zespoły HR w następujących obszarach: zarządzanie rozwojem (ocena 180/360 stopni, profile stanowiskowe, zarządzanie przez cele), edukacja (e-learning, szkolenia tradycyjne, ankiety) oraz motywacja (baza wiedzy i społeczności)
 • HRsys – system, odpowiadający na potrzebę posiadania jednego kompleksowego narzędzia, pozwalającego na efektywne zarządzanie wszystkimi procesami HR w organizacji, a także wewnętrzną komunikacją, kadrami i finansami HR. Pozwala na obsługę całego cyklu życia pracownika w organizacji. Wyróżnia go duża dopasowywalność: pełne dostosowanie do potrzeb Klienta, integracja z systemami kadrowo-płacowymi, wielopoziomowa personalizacja.
 • intra.hr – wewnętrzne narzędzie służące do komunikacji i organizacji pracy zespołu. Rozwiązanie działa na platformie SharePoint i ułatwia dostęp do danych oraz pomaga w dzieleniu się informacjami. Składa się on z ośmiu, gotowych do użycia modułów.
 • WebAnkieta.pl – jak sama nazwa wskazuje to polska platforma do przeprowadzania ankiet, badań opinii, tworzenia formularzy i testów. Użyteczna, jeśli chcemy poznać opinię swoich pracowników i kandydatów (!) na temat prowadzonych procesów HR.

Organizacja pracy

 • Appoint.ly – narzędzie umożliwiające szybkie umawianie spotkań z poziomu maila. Jego fenomen polega na tym, że jako organizator wybieracie zakres dat i godzin, spośród których uczestnicy mogą wybrać te dla nich najwygodniejsze. Po akceptacja spotkanie same zapisują się w Waszym kalendarzu.
 • CALAMARI –  dostępny w chmurze nowoczesny system, który usprawnia zarządzanie nieobecnościami i ewidencją czasu pracy w firmie. Z tego polskiego rozwiązania korzystają dziś firmy z 55 krajów świata.
 • Lab.one – system do zbierania i analizy danych o sposobie pracy pracowników, które większą część dnia spędzają przed komputerem. System rejestruje czym się zajmują przez wiele miesięcy, po to by wyliczyć przydatne w zarządzaniu statystyki – np. w które dni tygodnia są najintensywniejsze, w jakich godzinach pracownicy są najbardziej skupieni, kto najlepiej radzi sobie z obsługą systemów wewnętrznych.
 • LafLearning – platforma umożliwiająca wdrażanie szkoleń e-learningowych.

Rekrutacja, sourcing, narzędzia ATS

 • Devskiller – narzędzie do rekrutacji programistów. Pozwala na tworzenie testów (samodzielnie lub z wykorzystaniem szablonów Devskiller), które kandydaci rozwiązują w czasie rzeczywistym lub offline. Narzędzie samodzielnie przygotowuje statystyki nt. tempa i jakości pracy kandydatów.
 • Elevato – system HR wspierający miękkie procesy HR (oceny okresowe, rekrutację, zarządzanie efektywnością, szkolenia etc) dla małych, średnich i dużych organizacji.
 • Emplocity – firma stworzyła pierwszego w Polsce bota, który działając w środowisku facebookowego messengera, który pomaga kandydatom znaleźć pracę. To partner technologiczny dla branży HR i twórcy systemu opartego o algorytmy sztucznej inteligencji, chatboty oraz zaawansowane przetwarzanie danych. Firma wspiera działy HR w procesie rekrutacji, a w szczególności w pozyskiwaniu kandydatów (także pasywnych), preselekcji oraz komunikacji z kandydatami.
 • eRecruiter – system ATS, który pomaga zarządzać całym procesem rekrutacji, candidate experience (wysyłanie SMS-ów do kandydatów, czy prowadzenie spersonalizowanej korespondecji zbiorowe), współpracy z biznesem i monitorowania prowadzonych działań.
 • Filttr  – to aplikacja mobilna, dzięki której kandydaci otrzymują szyte na miarę swoich potrzeb oferty prosto na swojego smartfona.
 • GetMe – to portal zrzeszający profesjonalistów –  kandydatów z m.in. 3-letnim doświadczeniem. Narzędzie przejmuje od kandydata cały proces weryfikacja i badania rynku pracy, przedstawiając mu konkretne, wyselekcjonowane oferty.
 • Hrlink.pl – narzędzie przyspieszające rekrutację i usprawniające selekcję kandydatów. Umożliwia swobodną publikację ofert pracy w dowolnych mediach internetowych oraz oszczędza czas i obniża koszty rekrutacji.
 • Jobile – nowość w portfolio usług Goldenline. Narzędzie oferuje pracodawcy wsparcie w całym procesie rekrutacyjnym, w tym direct search wśród wszystkich użytkowników serwisu. Zapewnia ono m.in. krótszy i bardziej efektywny proces rekrutacji, transparentną komunikację z kandydatem oraz dopasowanie narzędzia do potrzeb konkretnego procesu rekrutacyjnego.
 • JobSquare – autorzy podstawiają narzędzie jako “Tinder dla poszukujących pracy”. Tinder, to najpopularniejsza na świecie aplikacja randkowa. Potencjalnego partnera wybiera się w niej na podstawie wyglądu i jednym przesunięciem ekranu (w prawo) wysyła się mu sygnał o zainteresowaniu jego profilem lub braku tego zainteresowaniu (w lewo). Jeśli partner naszych marzeń również jest zainteresowany naszym profilem, potencjalna para i randka gotowa. Aplikacja JobSquare prosty mechanizm randkowania,  przenosi na płaszczyznę (a jakże!) rekrutacji.
 • Lepszapraca.pl – giełda zleceń dla headhunterów i miejsce, w którym firmy mogą headhunterów znaleźć
 • ShareHire – polski dostawca programów poleceń rekrutacyjnych przez e-mail, media społecznościowe, a ostatnio również przez SMS.
 • SkillHunt – narzędzie stworzone przez programistów dla programistów. Umożliwia przeglądanie ofert pracy, aplikowania na najciekawsze, bądź polecanie ich znajomym (za udane polecenie można zgarnąć nawet 4000 $!).
 • Talent Bridge – system do wysyłania testów rekrutacyjnych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu testów psychometrycznych szytych na miarę, spójnych z profilem lub modelem kompetencyjnym danej organizacji.
 • Tomhrm.com – kompleksowe narzędzie wspierające zespoły HR w rekrutacji, onboardingu, szkoleniach, procesach ocen i wystawiania celów i zarządzania urlopami. Jak mówi slogan narzędzia tomhrm.com   your employees.
 • Traffit.com – internetowe narzędzie, które odpowiada na wyzwania rekrutacyjne związane z publikacją ogłoszeń, kontaktami z kandydatami oraz szybszym zatrudnianiem pracowników. Jak przekonują twórcy Traffit.com to coś więcej niż zwykły ATS.

Chciałabym tę listę na bieżąco aktualizować. Jeśli macie więc swoje propozycje nowych, polskich narzędzi, które ułatwiają Wam pracę w rekrutacji, employer brandingu czy komunikacji wewnętrznej, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Miłego dnia!

Maja Gojtowska