Po jakie narzędzia HR warto sięgnąć projektując procesy HR, pracując nad strategią employer brandingową, działaniami candidate experience czy doświadczeniami pracowników? Oto pełna lista, na którą skadają się wyłączenie polskie narzędzia HR.

Aktualizacja: 27.04.2020

Liczba start-upów oferujących ciekawe rozwiązania w Polsce rośnie z dnia na dzień. Jak wynika z badania „Diagnoza ekosystemu start-upów w Polsce” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, potencjał rozwoju start-upów w Polsce jest znaczący. StartupPoland.pl szacuje, że ponad 13% polskich start-upów pracuje nad oprogramowaniem dla biznesu, i to właśnie do tej grupy zaliczają się rozwiązania, z których w codziennej pracy skorzystać mogą HR-owcy, EB-owcy i specjaliści od komunikacji wewnętrznej.

Lista narzędzi HR dostępna jest na moim blogu od 2017 roku, ale wiele zmieniło się w ostatnim czasie stąd pomysł na jej aktualizację. Oto nowe, odświeżone zestawienie.

Narzędzia HR – benefity i budowa zaangażowania

 • Activy -narzędzie poprzez zabawę integruje pracowników i motywuje do aktywności dla lepszego zdrowia, samopoczucia i produktywności. W mobilnej aplikacji pracownicy zbierają punkty za regularne ćwiczenia, bieganie i jazdę rowerem, a niedługo także za redukcję CO2 w dojazdach do biura. Program łączy przyjazną rywalizację ze współpracą w zespołach i można połączyć go z celami CSR. Ponad 200 firm korzystających z Activy ceniło szybkie włączenie i realizację od A do Z przez Activy.
 • Ask Henry – osobisty asysten pracowników dla pracowników. Dzięki narzędziu każda firma może zaproponować swojemu zespołowi usługi osobistych, mobilnych asystentów. Co oznacza to w praktyce? Ask Henry załatwia za pracowników, wszystkie sprawy, na które nie mają czasu – np. oddanie prania do pralni, zamówienie zakupów, czy realizację drobnych domowych napraw.
 • Budget Bee – aplikacja oparta na działaniu budżetu partycypacyjnego, wspierającą zarządzanie firmowym budżetem przeznaczonym na dodatki dla pracowników. BudgetBee daje możliwość efektywnej realizacji wspólnych przedsięwzięć i celów oraz gwarantuje pełną personalizację dodatków/benefitów.
 • Carrotspot – Innowacyjna platforma, oparta na technologii blockchain, pozwalająca na natychmiastowe i długoterminowe motywowanie dopasowane do pracownika i jego potrzeb.
 • Worksmile– narzędzie zwiększające zaangażowanie pracowników, poprzez wspólne aktywności sportowe i promocję idei wellness. Dzięki elementom grywalizacji, kształtuje codzienne nawyki pracowników, pomaga rozwijać się w pracy i innych dziedzinach życia.
 • Gamfi – zgrywalizowany system do budowy zaangażowania pracowników. Realizują wdrożenia dotyczące budowy świadomości pracowników w obszarze wellbeingu, rozwoju programów liderskich za pomocą mini assessmentów, edukacji pracowników, czy tworzenia platform angażujących kandydatów.
 • lunching.pl – to serwis do zamawiania obiadów do biur przez pracowników z możliwością dopłaty do posiłku przez pracodawcę. To benefit dla każdego, codziennie, w miejscu pracy. Oprócz samych korzyści zdrowotnych rozwiązanie przyczynia się do większej integracji zespołów. Lunching.pl działa już w ośmiu miastach w Polsce. W czasie pandemii koronawirusa prócz obiadów pracownikom swoich klientów dostarcza również zakupy
 • Nais – jest systemem SaaS do nagradzania i motywowania pracowników. Jest samoobsługowy i dostępny nawet dla najmniejszych firm, dla których rynek nie ma dzisiaj oferty, zwłaszcza w zakresie prywatnej opieki medycznej i kart sportowych. Jego wyróżnikiem są funkcje, które pozwalają integrować i angażować pojedynczych pracowników i całe zespoły. Umożliwia też łatwe przekazanie nagradzania w ręce bezpośrednich menedżerów, co pomaga zbudować ich szefoską pozycję i wzmocnić efekt nagrody. Operatorem platformy Nais jest polska spółka Viamobile.
 • Preeshare – platforma do doceniania ludzi w organizacjach. Jej autorzy wierzą, że docenianie  jest jak „karma” – im częściej doceniamy ludzi, tym więcej od nich otrzymujemy w zamian
 • Share by Parkanizer – narzędzia umożliwiające współdzielenie firmowych miejsc parkingowych. Osoby, które nie korzystają z przypisanego miejsca udostępniają je na czas nieobecności, a pracownicy bez stałego miejsca parkingowego rezerwują zwolnione miejsce lub rezerwują miejsca ogólnodostępne.
 • Sherlock Waste – szybkie, proste i intuicyjne narzędzie do zgłaszania przez pracowników problemów wewnątrz organizacji i pomysłów na ich usunięcie.
 • Teamwork Buzz – system wspiera budowanie kultury organizacji opartej na otwartej i wzajemnej ocenie członków zespołu. Narzędzie umożliwia wyrażenie uznania wobec kolegi/koleżanki z pracy (przyznanie punktów wraz z krótkim komentarzem). Co ważne pochwały są publiczne, widoczne dla całej organizacji – wzmacnia to ich pozytywny przekaz.

Narzędzia HR – employer branding i wizerunek pracodawcy

 • EBnavi – narzędzie umożliwiające przeprowadzenie audytu i diagnozy marki pracodawcy. To rozwiązanie oparte  na ponad 500 wskaźnikach dotyczących cyklu życia kandydata i pracownika, umożliwia ona zarządzanie marką pracodawcy w łatwy i prosty sposób.
 • Sharebee – pracowite pszczoły zrobiły platformę, dzięki której wszystkie treści przygotowane przez HR i Marketing w ramach Employer Branding są uporządkowane, otagowane i dostępne z jednego miejsca (Content Hub). Pracownicy są informowani o nowych treściach, które mogą sharować na swoich prywatnych profilach na Linkedin czy FB (Employee Advocacy). W narzędziu dostępne są też podstawowe informacje z obszaru analityki i rozwiązania grywalizacyjne.

Narzędzia HR – komunikacja, wymiana wiedzy

 • Competence Zone – platforma do zarządzania kompetencjami wewnątrz organizacji, którą kształtujesz według potrzeb. Efektywnie łączy narzędzia edukacji online z informacją zwrotną, na każdym etapie cyklu życia pracownika. Pozwala na zilustrowanie mapy kompetencji i skuteczną diagnozę statusu quo vs oczekiwania. Odwzorowuje i automatyzuje procesy HR w organizacji. Pozwala na wielostopniowe raportowanie w czasie rzeczywistym.
 • harmonyteam – pierwsza polska aplikacja informatyczna, która systematycznie pomaga managerom monitorować stabilność zespołów.  Aplikacja za pomocą lampek ostrzegawczych wskazuje managerowi odpowiedni moment oraz obszar, w którym należy zadziałać, aby nie dopuścić do odejścia pracownika. Dzięki niej można realnie wpływać na obniżanie poziom fluktuacji pracowników i związanych z tym kosztów (odejścia, zastąpienia i wdrożenia pracownika). A dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas w i tak już zapracowanych działach HR, np: poprzez całkowitą rezygnację z procesu Exit Interview.
 • HCM Deck – narzędzie wspierające zespoły HR w następujących obszarach: zarządzanie rozwojem (ocena 180/360 stopni, profile stanowiskowe, zarządzanie przez cele), edukacja (e-learning, szkolenia tradycyjne, ankiety) oraz motywacja (baza wiedzy i społeczności)
 • HRappka – wielomodułowy system HR dla firm i agencji – rekrutacje, CRM, HRM, kartoteki pracownicze, legalizacja obcokrajowców, zatrudnianie, delegowanie, planowanie i rejestracja czasu pracy, rozliczanie, deklaracje, faktury, zakwaterowanie, transport i raportowanie w jednym kompleksowym systemie.
 • HRsys – system, odpowiadający na potrzebę posiadania jednego kompleksowego narzędzia, pozwalającego na efektywne zarządzanie wszystkimi procesami HR w organizacji, a także wewnętrzną komunikacją, kadrami i finansami HR. Pozwala na obsługę całego cyklu życia pracownika w organizacji. Wyróżnia go duża dopasowywalność: pełne dostosowanie do potrzeb Klienta, integracja z systemami kadrowo-płacowymi, wielopoziomowa personalizacja.
 • SalesPower (by LearnPlace) – platforma komunikacyjna, zintegrowana z usługą moderacji – w ramach abonamentu animacja dostarczana jest przez dostawcę. Wspiera budowanie kultury otwartej wielokierunkowej komunikacji i dialogu z pracownikami, niezależnie od tego, jaką funkcję pełnią w organizacji. Alternatywa lub dodatek dla tradycyjnego intranetu – umożliwia aktywizowanie pracowników, wspiera ich oddolne inicjatywy i buduje partnerską kulturę współpracy, otwartości i innowacyjności. Wsparcie moderacyjne na platformie pozwala na utrzymanie wysokiego zaangażowania społeczności.
 • Mapa Organizacji –  ilustruje efektywność współpracy zdalnej i buduje kulturę zespołów rozproszonych. Aplikacja łączy się z pakietem MS Office lub G-suite i automatycznie tworzy profil współpracy dla każdego zespołu, działu i pracownika. Tworzy nowe nawyki pracy zdalnej dzięki fiszkom mailowym. Pracownikom i menedżerom dostarcza skrypty efektywnych działań i spotkań. Otwiera regularną komunikację celów i rozwoju na linii pracownik – menedżer dzięki polu feedbacku.
 • Ostendi – platforma zwiększająca efektywność działań z obszaru miękkiego HR. Oferuje rozwiązania wspierające rozwój (ocenę kompetencji w oparciu o metodologię 360/270/180 stopni) i rekrutację (rewizja wiedzy kandydata za pomocą umieszczonych testów wiedzy, dopasowanie kandydata do oczekiwań organizacji)
 • Skilo – narzędzie obejmujące całą drogę kontaktu pracownika z firmą. Rekrutacja i onboarding, zarządzanie rozwojem i szkoleniami, system ocen i wyznaczania celów, wynagrodzenia i benefity. Do tego prosty i intuicyjny interface. Narzędzie stworzone z misją budowania “employee experience” i usprawnienia komunikacji.
 • Teamdeck – narzędzie do zarządzania i planowania czasu zespołu. Pozwala również monitorować czas pracy.
 • Teamtoolbox – narzędze budujące kulturę doceniania i feedbacku, bazujące na rozwiązaniach Management 3.0.
 • Wandlee – Wewnętrzny chatbot, który pomaga uporządkować komunikację w firmie. Odpowiada na najczęściej zadawane pytania (tyle razy, ile to potrzebne i zawsze uprzejmie). Przypomina pracownikom o uzupełnianiu informacji w CRM przed zakończeniem przez nich pracy. Wspomaga operacje (wnioski o nowy sprzęt, wnioski o szkolenia i rezerwacje miejsc parkingowych).
 • WebAnkieta.pl – jak sama nazwa wskazuje to polska platforma do przeprowadzania ankiet, badań opinii, tworzenia formularzy i testów. Użyteczna, jeśli chcemy poznać opinię swoich pracowników i kandydatów (!) na temat prowadzonych procesów HR.

Narzędzia HR – organizacja pracy

 • Appoint.ly – narzędzie umożliwiające szybkie umawianie spotkań z poziomu maila. Jego fenomen polega na tym, że jako organizator wybieracie zakres dat i godzin, spośród których uczestnicy mogą wybrać te dla nich najwygodniejsze. Po akceptacja spotkanie same zapisują się w Waszym kalendarzu.
 • CALAMARI –  dostępny w chmurze nowoczesny system, który usprawnia zarządzanie nieobecnościami i ewidencją czasu pracy w firmie. Z tego polskiego rozwiązania korzystają dziś firmy z 55 krajów świata.
 • HRnest– system do zarządzania nieobecnościami (urlopami i delegacjami) oraz czasem pracy w firmach dostępny zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej.
 • Kadromierz – to nowoczesny program do zarządzania czasem pracy online. Narzędzie pozwala tworzyć online’owe grafiki pracy, rejestrować i ewidencjonować czas pracy. A wszystko w wersji na desktop i mobile.
 • Lab.one – system do zbierania i analizy danych o sposobie pracy pracowników, które większą część dnia spędzają przed komputerem. System rejestruje czym się zajmują przez wiele miesięcy, po to by wyliczyć przydatne w zarządzaniu statystyki – np. w które dni tygodnia są najintensywniejsze, w jakich godzinach pracownicy są najbardziej skupieni, kto najlepiej radzi sobie z obsługą systemów wewnętrznych.
 • Mindento – aplikacja do zamawiania i rozliczania podróży, a nawet księgowania ich kosztów oraz obsługi agencyjnej. Dzięki pełnej digitalizacji pozwala zmienić podejście pracowników do wydawania firmowych pieniędzy
 • Symmetrical – platforma zdrowia finansowego, która umożliwia pracownikom wypłatę już zarobionej części pensji w dowolnym momencie w ciągu miesiąca.

Narzędzia HR – rekrutacja, sourcing

 • AppManager – system ATS oferujący nielimitowaną liczbę użytkowników, duże możliwości dostosowania do potrzeb pracodawcy oraz – oprócz standardowych rozwiązań, jak zarządzanie projektami czy bazą kandydatów – dodatkowe moduły pozwalające na pracę z agencjami rekrutacyjnymi, hiring managerami (wnioski rekrutacyjne) oraz pracownikami firmy (rekomendacje/referrale kandydatów).
 • Codility – platforma umożliwiająca weryfikowanie umiejętności pisania kodów przez kandydatów IT. W narzędziu dostępne są gotowe zadania, a kody napisane przez kandydatów weryfikowane są pod kątem poprawności algorytmu, jak i jego efektywność działania.
 • Competence Game – zgrywalizowane narzędzie do przeprowadzania wirtualnego assessmentu.
 • Devskiller – narzędzie do rekrutacji programistów. Pozwala na tworzenie testów (samodzielnie lub z wykorzystaniem szablonów Devskiller), które kandydaci rozwiązują w czasie rzeczywistym lub offline. Narzędzie samodzielnie przygotowuje statystyki nt. tempa i jakości pracy kandydatów.
 • Element – narzędzia, które zwiększają efektywność procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wewnętrzne działy rekrutacyjne, obniżają koszty funkcjonowanie firm rekrutacyjnych, a także wspierają kandydatów na ścieżce rozwoju zawodowego. Łączy w sobie funkcję CRM, ATS oraz JobMonitu.
 • Elevato – praktyczny i niezawodny system ATS, wspierający proces rekrutacji w działach personalnych małych i dużych firm oraz w agencjach zatrudnienia. Automatyzuje m.in. publikacje ofert i zarządzanie bazą kandydatów, przyspiesza selekcję oraz gwarantuje bezwzględną zgodność z RODO. Elevato słynie z niespotykanego na rynku wsparcia, zarówno podczas wdrożenia jak i bieżącego użytkowania systemu.
 • Emplito – pierwszy polski dostawca rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego pozwalającego skutecznie automatyzować proces rekrutacji, szczególny nacisk kładąc na czasochłonny i manualny proces doboru CV do poszczególnych stanowisk.
 • Emplocity – firma stworzyła pierwszego w Polsce bota, który działając w środowisku facebookowego messengera, który pomaga kandydatom znaleźć pracę. To partner technologiczny dla branży HR i twórcy systemu opartego o algorytmy sztucznej inteligencji, chatboty oraz zaawansowane przetwarzanie danych. Firma wspiera działy HR w procesie rekrutacji, a w szczególności w pozyskiwaniu kandydatów (także pasywnych), preselekcji oraz komunikacji z kandydatami.
 • inHire – narzędzie dedykowane branży IT, łączące developerów, testerów czy DevOpsów bezpośrednio z pracodawcami.
 • eRecruiter – system ATS, który pomaga zarządzać całym procesem rekrutacji, candidate experience (wysyłanie SMS-ów do kandydatów, czy prowadzenie spersonalizowanej korespondecji zbiorowe), współpracy z biznesem i monitorowania prowadzonych działań.
 • Hrlink.pl – narzędzie przyspieszające rekrutację i usprawniające selekcję kandydatów. Umożliwia swobodną publikację ofert pracy w dowolnych mediach internetowych oraz oszczędza czas i obniża koszty rekrutacji.
 • Hypercare – narzędzie umożliwiające tworzenie krótkich filmów employer brandingowych, stanowiących uzupełnienie komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji.
 • IT-Leaders – marketplace dla sektora IT. Nie ma na nim ogłoszeń o pracy, ale oferty kandydatów, którzy są pracą zainteresowani. Wyróżnik serwisu to jasno podane widełki wynagrodzeń, umiejętności kandydatów i ich specjalizacja.
 • NoFluffJobs – serwis z ofertami pracy dla programistów, który na tle konkurencji wyróżnia… wyjątkowe dobre dotarcie do grupy docelowej. Zresztą sami kandydaci podkreślają, że oferty zamieszczane na NoFluffJobs to mięso samo w sobie.
 • ShareHire – polski dostawca programów poleceń rekrutacyjnych przez e-mail, media społecznościowe, a ostatnio również przez SMS.
 • Talent Bridge – system do wysyłania testów rekrutacyjnych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu testów psychometrycznych szytych na miarę, spójnych z profilem lub modelem kompetencyjnym danej organizacji.
 • Tomhrm.com – kompleksowe narzędzie wspierające zespoły HR w rekrutacji, onboardingu, szkoleniach, procesach ocen i wystawiania celów i zarządzania urlopami. Jak mówi slogan narzędzia tomhrm.com   your employees.
 • Traffit.com – internetowe narzędzie, które odpowiada na wyzwania rekrutacyjne związane z publikacją ogłoszeń, kontaktami z kandydatami oraz szybszym zatrudnianiem pracowników. Jak przekonują twórcy Traffit.com to coś więcej niż zwykły ATS.

Chciałabym tę listę na bieżąco aktualizować. Jeśli macie więc swoje propozycje nowych, polskich narzędzi, które ułatwiają Wam pracę w rekrutacji, employer brandingu czy komunikacji wewnętrznej, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Miłego dnia!

Maja Gojtowska

 

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.