Każdy uczestnik moich szkoleń wie, że jestem wielką fanką blogów firmowych. I to nie dlatego, że sama bloguję 🙂 Naprawdę trudno mi wskazać inne narzędzie, które daje tak wiele możliwości tworzenia contentu, storytellingu i budowy wokół marki pracodawcy społeczności.

Rozumiem, że firmowy blog nie jest komunikacyjnym priorytetem firm. To ogromne zobowiązanie. Żeby wypalił, musi być regularnie aktualizowany, a prezentowane na nim treści muszą być dla odbiorców atrakcyjne i w miarę możliwości zróżnicowane. To projekt, do którego trzeba zaangażować więcej niż jedną osobą. Dobrze, jeśli autorami tekstów na bloga staną się pracownicy z różnych działów, ale też poziomów organizacji. Im bardziej zróżnicowane grono uda się zebrać na początku tym lepiej. Format bloga wymaga ciągłej pracy nad stylistyką i formą, prócz tekstu, warto zainwestować w zdjęcia czy materiały www. Czy warto? W świecie, w którym tak bardzo liczy się content odpowiedź jest tylko jedna.

Korzyści bloga firmowego

Jakie korzyści niesie około rekrutacyjne i employer brandingowe blogowanie?

  1. Blog może nadać przeciętej komunikacji firmy osobowość. Możecie dzielić się na nim swoją wiedzą, swoimi doświadczeniami, a nie tylko mówić, że je macie. Może zabrać głos praktycznie w każdej sprawie. Możecie pisać ludzkim językiem. Możecie pokazać jacy jesteście naprawdę – w lekki, przyjazny i dowcipny sposób. A to robi różnicę.
  2. Blog niesie realną wartość dla użytkowników – mogę znaleźć odpowiedzi na pytania dot. pracy w firmie, jej wartości, zasad czy samego procesu rekrutacyjnego; blog może również edukować nt. kultury korporacyjnej czy produktów i usług
  3. Wydłużenie czasu spędzanego przez kandydatów na firmowej zakładce kariera – blog to idealne miejsce to storytellingu, czyli opowiada przez pracodawcę swoich historii i budowania wartościowego dla użytkowników contentu. Właśnie takie treści zatrzymują użytkowników na dłużej, a wy możecie sprytnie prowadzić ich od jednej historii, do drugiej, na koniec kierując ich do… zakładki z ofertami pracy.
  4. Stworzenie dodatkowych treści, którymi możecie dzielić się w mediach społecznościowych. Treści z blogów wspierają ruch i budują zaangażowanie. Blog może stać się więc podstawowym źródłem contentu, który będzie później udostępniać w innych kanałach.
  5. Wspiera proces optymalizacji SEO – regularne zamieszczanie postów jest mile widziane przez giganta, którym jest wyszukiwarka Google. Twoja witryna jest wtedy uważana za użyteczną. Skoro pojawiają się nowe materiały na stronie, to znak, że strona żyje i jest warta odwiedzenia. Proste. Potwierdzają to zresztą badania – strony z blogami mają o 434% więcej zaindeksowanych stron. 

O czym pisać na blogu firmowym

Human stories, czyli Twoi ludzie

Twoi ludzie to Twoja siła. Pokazuj ich we wszystkich możliwych kontekstach. Pokazuj w ich naturalnym środowisku – pracy, opowiadaj o kulisach  i hobby, ciesz się z sukcesów, pozwalaj dzielić się zawodowymi przemyśleniami. Nie bój się prezentować pracowników w kontekście aktualnie prowadzonych rekrutacji – dzięki nim kandydatom będzie łatwiej odnieść się do stawianych wymagań

Kultura organizacyjnej

Jednym słowem pokazuj JAK pracujecie, JAKIE są wasze wartości, styl pracy, zasady. Tylko tyle i aż tyle.

Porady dla kandydatów i prezentacja sylwetek rekruterów

Prawdziwą zagadką jest dla mnie, dlaczego w EB-owej komunikacji polskich firm tak mało jest konkretnych wskazówek dla kandydatów. Informacji o tym jak przebiega proces, jakich pytań mogą spodziewać się na rozmowie, kto będzie prowadzić ich rekrutację. Blog jest doskonałym miejscem by rozwiać te wątpliwości.

I wiele, wiele więcej – dziedzictwo Waszej firmy, Wasze projekty z obszaru CSR, nowinki technologiczne, nagrody, wydarzenia, komentarze do bieżących wydarzeń. Blog pomieści to wszystko i jeszcze więcej. Zobaczcie jak robią to inni.

5 Przykłady blogów firmowych, obok których trudno przejść obojętnie

pulse.target.com

Zespołowi redakcyjnemu tego bloga bez wątpienia udało się osiągnąć swój główny cel – sprawienie, by kandydaci lepiej poczuli klimat pracy w Targecie. Zresztą piszą o tym na samym blogu:

The Pulse Blog was created to help our candidates get a sneak peek into what it’s like to work at Target. Whether you’re interested in stores, distribution or headquarters, we hope you can get a feel for the Target culture and experience here.

Myślę, że trudno znaleźć inny, tak kompleksowy i regularnie prowadzony blog dedykowany kandydatom. Na uwagę zasługuje nie tylko systematyczność wpisów, ale też liczba kategorii. Znajdziecie tu wpisy z obszaru kultury organizacyjnej, rozwiązań z obszaru digital, dystrybucji, inżynierii, benefitów pracowniczych, a konkretnie opieki zdrowotnej (zakładam, że dla kandydatów Targetu, jest to szczególnie ważny problem), stażów czy marketingu. A wszystko przeplatane setkami prawdziwych historii pracowników sieci.

www.pulse.target.com

Blog.Publix.com

Co ciekawe kolejny fajny blog, prowadzi inna amerykańska sieć handlowa – Publix. Moją uwagę przykuły mocno praktyczne posty nt. procesu rekrutacyjnego i aktualnych wakatów. Zaciekawił mnie też post „What you want”, w którym autorzy bloga podsumowują ankietę jaką przeprowadzili wśród czytelników. Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że analityka i regularne zbieranie feedbacku od odbiorców (kandydatów w procesie rekrutacyjnym, czy potencjalnych kandydatów, którzy odwiedzają firmowe kanały rekrutacyjne) to MUST HAVE. Po pierwsze pozwala Wam naprawdę dobrze poznać swoich odbiorców, ich potrzeby, a co za tym idzie dopasować Wasz komunikat do ich oczekiwań.

www.blog.publix.com

Blog.google.com

Obecność Google w zestawieniu nie powinna nikogo dziwić. Aktualna wersja bloga nazywa się „The Keyword” i łączy sobie treści publikowane dotychczas przez firmę na … 19 blogach. Sekcja poświęcona karierze nazywa się Inside Google (pod tym samym hasłem  i hashtagiem znajdziecie karierowe profile Google w innych mediach społecznościowych).  Ilość treści publikowana przez zespół Google budzi podziw. Myślę sobie jednak, że skoro eksperci w Google uważa, że warto w blogowy content inwestować, to zwyczajnie nie mamy prawa się z nim kłócić 🙂

www.blog.google.com

blogs.intel.com/jobs/

Intel to kolejny gigant, który o karierze bloguje z powodzeniem. Tematy (jak zwykle) różnorodne – bo przecież to jest własnie przewaga blogów, tylko od Was zależy o czym będziecie pisać 🙂 Są historie pracowników, najnowsze projekty czy inicjatywy z obszaru diversity.

www.blogs.intel.com/jobs

workingatbooking.com/blog/

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zabraknąć bloga Booking.com (pisałam o nich choćby w kontekście budowania contentu dla kandydatów). Bardzo podoba mi się w nim sprytne dobranie kategorii, które z jednej strony edukują kandydatów (sekcja Career Talks), a z drugiej pokazują życie za kulisami firmy, przy okazji edukując o samym produkcie.

www.workingatbooking.com/blog

A co z polskimi blogami firmowymi?

Niestety mam wrażenie, że polskie firmy nie do końca wykorzystują employer brandingowy potencjał drzemiący w blogowaniu. Bo choć jest na rynku kilka przykładów dojrzałych blogów korporacyjnych (prowadzą je choćby Orange czy Play) to w zdecydowanej większości skupiają się one na komunikacji produktowej i typowo konsumenckiej.

W poszukiwaniu okołokarierowych treści na blogach firmowych dotarłam do bloga Netguru (polecam i sekcję „Our way).  Rekrutacyjny, ale i edukacyjny użytek z bloga robi zespół Allegro Tech, czy Future Processing i choć nie uświadczysz u nich informacji typowo EB-owych, to myślę, że mogą one zaspokajać specyficzne oczekiwania grupy docelowej obu firm, czyli programistów.

Przyznaję jednak, że mam spore poczucie niedosytu. Czyżby polski blogowy korporacyjny rynek wyglądał tak słabo? A może coś przeoczyłam? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, a jeśli nie… sami zacznijcie pisać.

Z własnego doświadczenia wiem, że to wciąga 🙂

Miłego dnia!

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.