Candidate experience to dziś bez wątpienia szansa na budowę przewagi konkurencyjnej. Tym bardziej że tylko 41% kandydatów uważa, że pracodawcy dbają o ich doświadczenia rekrutacyjne. Co robić, by odwrócić ten trend?

Długo przyszło nam czekać na nowy raport „Candidate Experience w Polsce” przygotowywany od lat przez eRecruitera. Publikacja to prawdziwy barometr nastrojów pracodawców i kandydatów. Tegoroczne badanie wyjątkowo mocno pokazuje też dysonans w rozumieniu doświadczeń przez firmy i ich potencjalnych pracowników. Co leży u niego podstaw?

Candidate experience – co to jest?

Pracodawcy nie są zainteresowani opinią kandydatów

Dla mnie to najsmutniejszy, żeby nie powiedzieć, najbardziej skandaliczny wynika badania.

Jak czytamy w raporcie, tylko 17% pracodawców przynajmniej raz w roku pyta kandydatów o opinię na temat ich procesów rekrutacyjnych.

Wynik zaskakuje, tym bardziej że:

  • 1 na 2 pracodawców deklaruje, że ma wdrożony standard zachowań wobec kandydatów,
  • 23% prowadzi wewnętrzne działania edukacyjne w obszarze candidate experience.

Jak zmierzyć candidate experience?

Pracodawcy są więc świadomi wagi doświadczeń kandydatów (84% przedstawicieli firm uważa, że doświadczenia rekrutacyjne mają wpływ na postrzeganie organizacji, jej produktów i usług). Nie są jednak gotowe na ich budowę na podstawie feedbacku od ich własnych kandydatów. W moim prywatnym rankingu najpopularniejszych wymówek dotyczących braku badań candidate experience zwyciężają:

  • strach przed oceną i krytyką,
  • obawę przed wysokimi kosztami
  • przekonanie o czasochłonności procesu,
  • wiara w to, że proces rekrutacyjny nie posiada wad.

Jak budować wyjątkowe candidate experience?

Obok pierwszej wskazówki – badaj doświadczenia swoich kandydatów, raport eRecruiter przynosi jeszcze więcej podpowiedzi dotyczących tego, jak budować wyjątkowe candidate experience.

Prezentuj ofertę w sposób zrozumiały

Szczere i rzetelne przedstawienie warunków pracy to wciąż obszar, z którym pracodawcy sobie zwyczajnie nie radzą. Jak pokazuje raport eRecruiter doświadczyła go tylko 1/3 kandydatów, a oczekuje 70% kandydatów blue collars i ponad 80% specjalistów.

Ogłoszenia u2i to bez wątpienia doskonały przykład ofert konkretnych do bólu! Źródło: https://www.u2i.com/data-quality-engineer/

Drugie w kolejności oczekiwanie to publikowanie widełek wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Oczekuje go 7 na 10 kandydatów, w procesach rekrutacyjnych spotyka się z nimi 45% kandydatów fizycznych i 25% (!!!) kandydatów white collars.

Dbaj o feedback – na każdym etapie

Jednym z kluczowych czynników budujących doświadczenia kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest informacja zwrotna.

6 na 10 kandydatów chce otrzymywać ZAWSZE – nawet jeśli wysłali CV, a nie uczestniczyli w rozmowach i spotkaniach rekrutacyjnych.

Tymczasem pracodawcy w przekazywaniu informacji zwrotnej są bardzo wybiórczy. Tylko 12% informuje wszystkich kandydatów o powodach odrzucenia, a 30% przekazuje wszystkim kandydatom informację o zakończonej rekrutacji.

Co konkretnie powinno znajdować się w feedbacku?

  • ocena nabytych już doświadczeń i kompetencji – 84%
  • informacja o subiektywnych odczuciach managera – 54%
  • ocena dopasowania do organizacji pod kątem wartości firmy – 54%
  • wynik próbki wykonanej pracy / zadania – 42%
To przykład wiadomości informującej o odrzuceniu aplikacji kandydata przygotowany przez zespół Merixstudio.

Tymczasem to co najczęściej umieszczają w feedbacku pracodawcy to ocena nabytych już doświadczeń i kompetencji (77%). Tylko 1 na 10 firm ocenia dopasowanie kandydata do organizacji pod kątem wartości. Jeszcze mniej dzieli się wynikami próbki wykonanej pracy / zadania i przekazuje informację na temat subiektywnych odczuć managera.

[pokaz_newsletter tekst=”Chcesz być na bieżąco z tekstami na blogu?”]

Pytaj kandydatów o opinię

3/4 kandydatów (zarówno white, jak i blue collars) deklaruje chęć przekazania pracodawcom informacji zwrotnej na temat samego procesu rekrutacji. Preferowana forma to zdecydowanie ankieta. Problem w tym, że z możliwości tej korzysta 1 na 5 pięć firm.

CandidateEmailSurvey1.png
Jeśli cały czas zastanawiasz się nad wprowadzeniem ankiety badającej doświadczenia kandydatów może zainteresuje Cię case study przygotowany przez zespół Hubspot. Źródło: https://blog.hubspot.com/marketing/improved-candidate-experience

Jak mierzyć candidate experience? Przegląd (darmowych) narzędzi

Czas na Ciebie!

A jak w Twojej firmie wygląda proces candidate experience? Jak nad nim pracujecie? Chętnie dowiem się więcej! Jeśli chcesz podzielić się dobrymi praktykami, napisz lub zostaw komentarz pod postem. Jeśli potrzebujesz pomocy w opracowaniu strategii CX – daj znać. Chętnie pomogę Ci ją stworzyć. A jeśli po prostu uważasz ten post za przydatny, podaj go dalej! Za każdą Twoją aktywność wysyłam wirtualny uścisk

Miłego dnia

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.