Candidate experience to dziś bez wątpienia szansa na budowę przewagi konkurencyjnej. Tym bardziej że tylko 41% kandydatów uważa, że pracodawcy dbają o ich doświadczenia rekrutacyjne. Co robić, by odwrócić ten trend?
Długo przyszło nam czekać na nowy raport „Candidate Experience w Polsce” przygotowywany od lat przez eRecruitera. Publikacja to prawdziwy barometr nastrojów pracodawców i kandydatów. Tegoroczne badanie wyjątkowo mocno pokazuje też dysonans w rozumieniu doświadczeń przez firmy i ich potencjalnych pracowników. Co leży u niego podstaw?
Pracodawcy nie są zainteresowani opinią kandydatów
Dla mnie to najsmutniejszy, żeby nie powiedzieć, najbardziej skandaliczny wynika badania.
Jak czytamy w raporcie, tylko 17% pracodawców przynajmniej raz w roku pyta kandydatów o opinię na temat ich procesów rekrutacyjnych.
Wynik zaskakuje, tym bardziej że:
- 1 na 2 pracodawców deklaruje, że ma wdrożony standard zachowań wobec kandydatów,
- 23% prowadzi wewnętrzne działania edukacyjne w obszarze candidate experience.
Pracodawcy są więc świadomi wagi doświadczeń kandydatów (84% przedstawicieli firm uważa, że doświadczenia rekrutacyjne mają wpływ na postrzeganie organizacji, jej produktów i usług). Nie są jednak gotowe na ich budowę na podstawie feedbacku od ich własnych kandydatów. W moim prywatnym rankingu najpopularniejszych wymówek dotyczących braku badań candidate experience zwyciężają:
- strach przed oceną i krytyką,
- obawę przed wysokimi kosztami
- przekonanie o czasochłonności procesu,
- wiara w to, że proces rekrutacyjny nie posiada wad.
Jak budować wyjątkowe candidate experience?
Obok pierwszej wskazówki – badaj doświadczenia swoich kandydatów, raport eRecruiter przynosi jeszcze więcej podpowiedzi dotyczących tego, jak budować wyjątkowe candidate experience.
Prezentuj ofertę w sposób zrozumiały
Szczere i rzetelne przedstawienie warunków pracy to wciąż obszar, z którym pracodawcy sobie zwyczajnie nie radzą. Jak pokazuje raport eRecruiter doświadczyła go tylko 1/3 kandydatów, a oczekuje 70% kandydatów blue collars i ponad 80% specjalistów.

Drugie w kolejności oczekiwanie to publikowanie widełek wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Oczekuje go 7 na 10 kandydatów, w procesach rekrutacyjnych spotyka się z nimi 45% kandydatów fizycznych i 25% (!!!) kandydatów white collars.
Dbaj o feedback – na każdym etapie
Jednym z kluczowych czynników budujących doświadczenia kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest informacja zwrotna.
6 na 10 kandydatów chce otrzymywać ZAWSZE – nawet jeśli wysłali CV, a nie uczestniczyli w rozmowach i spotkaniach rekrutacyjnych.
Tymczasem pracodawcy w przekazywaniu informacji zwrotnej są bardzo wybiórczy. Tylko 12% informuje wszystkich kandydatów o powodach odrzucenia, a 30% przekazuje wszystkim kandydatom informację o zakończonej rekrutacji.
Co konkretnie powinno znajdować się w feedbacku?
- ocena nabytych już doświadczeń i kompetencji – 84%
- informacja o subiektywnych odczuciach managera – 54%
- ocena dopasowania do organizacji pod kątem wartości firmy – 54%
- wynik próbki wykonanej pracy / zadania – 42%

Tymczasem to co najczęściej umieszczają w feedbacku pracodawcy to ocena nabytych już doświadczeń i kompetencji (77%). Tylko 1 na 10 firm ocenia dopasowanie kandydata do organizacji pod kątem wartości. Jeszcze mniej dzieli się wynikami próbki wykonanej pracy / zadania i przekazuje informację na temat subiektywnych odczuć managera.
[pokaz_newsletter tekst=”Chcesz być na bieżąco z tekstami na blogu?”]
Pytaj kandydatów o opinię
3/4 kandydatów (zarówno white, jak i blue collars) deklaruje chęć przekazania pracodawcom informacji zwrotnej na temat samego procesu rekrutacji. Preferowana forma to zdecydowanie ankieta. Problem w tym, że z możliwości tej korzysta 1 na 5 pięć firm.

Badanie candidate experience: 3 sposoby na zbieranie feedbacku od kandydatów
Czas na Ciebie!
A jak w Twojej firmie wygląda proces candidate experience? Jak nad nim pracujecie? Chętnie dowiem się więcej! Jeśli chcesz podzielić się dobrymi praktykami, napisz lub zostaw komentarz pod postem. Jeśli potrzebujesz pomocy w opracowaniu strategii CX – daj znać. Chętnie pomogę Ci ją stworzyć. A jeśli po prostu uważasz ten post za przydatny, podaj go dalej! Za każdą Twoją aktywność wysyłam wirtualny uścisk
Miłego dnia
Maja