HR-owi i twardej analityce wciąż nie jest ze sobą po drodze. Potwierdziły to tegoroczne wyniki badania „Candidate experience 2017” przeprowadzonego przez eRecruitment i Great Digital.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Wynika z nich, że pracodawcy z jednej strony nie widzą potrzeby badania doświadczeń swoich kandydatów, a z drugiej strony nie mają na to czasu lub funduszy.

Źródło: https://www.slideshare.net

Jak celnie pytała jednak Marta Pawlak-Dobrzańska z Great Digital podczas wtorkowego ogłoszenia wyników raportu: 

Co zrobić, aby nadać badaniom candidate experience nową jakość?

  1. Uzależnij od nich wynik. Jeśli wyniki badań candidate experience będą elementem podlegającym ocenie i to od nich poziomu zależeć będzie ocena pracy Twojego zespołu … odwrót nie będzie możliwy.
  2. Zautomatyzuj proces. Badanie CX nie powinno być prowadzone ad hoc lub tylko przy wybranych rekrutacjach. Powinno być stałym, zautomatyzowanym procesem, który na stałe wpisze się w DNA zespołu HR.
  3. Po protu zacznij mierzyć. Bez tego pierwszego kroku trudno mówić o wniesieniu doświadczeń pracowników na wyższy poziom. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka niskobudżetowych, a nawet darmowych narzędzi, które mogą Ci przyjść z pomocą.

SurveyMonkey

To chyba najpopularniejszy, bezpłatny serwis umożliwiający przeprowadzanie ankiet. Można tworzyć je od podstaw lub skorzystać z gotowych wzorów. Poniżej przykład propozycji ankiety NPS, czyli Net Promoter Score, która idealnie nadaje się do badania CX.

Źródło: surveymonkey.com

GOOGLE FORMS

Z pomocą przyjdzie Wam też Google, który m.in. blogu re:Work dzieli się swoim wzorem ankiety wysyłanej do kandydatów wykonanej w formularzu Google Forms. Możecie skorzystać z tego gotowego rozwiązanie lub zmodyfikować go zgodnie z własnymi potrzebami, zmieniając pytania ale też kolorystykę i grafikę w tle. Narzędzie jest bezpłatne.

Źródło: google.com/forms

SURVIO

Skorzystać można również z polskiego, darmowego narzędzia do przeprowadzania ankiet – Survio. Jak w powyższych przykładach ankietę można łatwo zmodyfikować.

Źródło: survio.com

Nicereply (narzędzie płatne)

Jeszcze innym (choć raczej wspierającym) rozwiązaniem jest automatyczne dołączenie mikro ankiety badania satysfakcji do stopki maila. W ten sposób rekruter może być oceniany przez kandydata na bieżącą, biorąc pod uwagę wartość przekazywanych informacji czy poziom feedbacku. Umożliwia to m.in narzędzie Nicereply.com.

Źródło: nicereply.com

Brand24 (narzędzie płatne)

To polskie, podbijające świat narzędzie do monitoringu internetu sprawdzi się doskonale do sprawdzania opinii jakie kandydaci zostawiają w sieci na temat firmy i jej procesów rekrutacyjnych. Dzięki niemu zespół HR będzie maił bezpośredni wgląd do wszystkich serwisów społecznościowych i forów dyskusyjnych, czyli tam, gdzie kandydaci cieszą się swoimi sukcesami lub… wylewają gorzkie żale 😉 Brand24 może okazać się prawdziwą skarbnicą konkretnych (choć niekiedy anonimowych) wskazówek dla tego, co w procesie warto poprawić, a co było dobrze zrealizowane. Skuteczność monitoringu zależy wyłącznie od wybranych słów kluczowych, które narzędzie ma analizować.

Źródło: brand24.com

A może Wam przychodzą do głowy inne narzędzia, które warto wykorzystać w procesie?

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.