Welcome pack, czyli powitalny prezent wręczany nowym pracownikom to prawdziwa wisienka na onboardingowym torcie. Co warto do niego dołączyć, aby wywołał efekt WOW?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Co to jest welcome pack?

Welcome pack to powitalny prezent wręczany pracownikom dołączającym do organizacji.

Zwyczajowo przekazywany jest nowym członkom zespołu pierwszego dnia (przy okazji podpisywania umowy, podczas spotkań onboardingowych, bezpośrednio przez przełożonego, buddy’ego). Zespoły pracujące zdalnie lub hybrydowo welcome pack wysyłają do nowych pracowników kurierem, kilka dni przed pierwszym dniem pracy.

Nie otwieraj przed pierwszym dniem pracy! W Philip Morris International mimo pracy w trybie zdalnym nie zapominają o budowie napięcia. Źródło: Post Elżbiety Pogorzelskiej na Linkedin

Dlaczego warto stworzyć welcome pack?

Po pierwsze, taki powitalny prezent to często zaskoczenie, a na pewno miły sposób na przywitanie nowego pracownika w zespole. Po drugie, przemyślany dobór elementów welcome packa może ułatwić wejście do zespołu, a nawet pomóc lepiej zrozumieć kulturę i wartości obowiązujące w firmie.

Welcome pack Divante to właśnie przykład niezwykle miłego, ale też użytecznego upominku. Są w nim tak uniwersalne gadżety jak notatnik i butelka, ale też książki Radical Candor i Rework, które pokazują sposób, w jaki zespół pracuje. Zespołowi Divante gratuluję czytelniczego gustu (i dziękuję za podzielenie się zdjęciem).

Zacznij budować relację z pracownikiem, zanim dołączy do Twojej firmy!

Co powinien zawierać welcome pack?

Idealny przepis na welcome pack nie istnieje. Bo ten powinien być dostosowany do firmy, jej kultury, panujących w niej obyczajów, no i możliwości budżetowych.

Od welcome packowego wkładu i jego opakowania duża ważniejszy jest sam gest, który sygnalizuje nowemu pracownikowi, że nowy zespół na niego czekał.

Niskobudżetowe, ale jakże miłe i spersonalizowane powitanie dla nowego pracownika KFC w Cieszynie. Ta dobra praktyka ujęła mnie właśnie swoją prostotą 🙂 Źródło: profil Ekipa KFC na Instagramie.

I choć ile firm, tyle welcome packów, to… nie mogę zostawić Cię bez konkretnych wskazówek. O czym warto zatem pamiętać podczas projektowania zestawu powitalnego dla nowego pracownika?

Użyteczność i identyfikacja z firmą

Welcome pack, tak jak każdy inny prezent powinien przede wszystkim podobać się obdarowanemu, a nie obdarowującemu. Warto zastanowić się, co tak naprawdę może przydać się nowym pracownikom. Mądrze zwraca uwagę Olga z How2Hr, że o ile plecak może być fajnym upominkiem dla pracownika działu IT, niekoniecznie przyda się każdemu nowemu członkowi zespołu. Jednych ucieszy pen drive, innych drobiazg na biurko. Fajnym pomysłem jest wyposażenie pracowników w firmowe koszulki i bluzy, pamiętaj jednak, aby przed pierwszym dniem potwierdzić preferowany przez nowego członka zespołu rozmiar.

Ubraniowe gadżety: bluza i klapki Kuboty w firmowych barwach stanowią element welcome packa w Droids on Roids (kot niestety do zestawu nie należy ;). Kasiu, dziękuję za foto!

Postaw na rzeczy użyteczne z perspektywy nowego pracownika, jego specyfiki oraz warunków pracy! Wtedy na pewno będzie chętniej z nich korzystał.

W allegrowym zestawie dla nowych pracowników bardzo podoba mi się praktyczny i obrandowany pokrowiec na laptopa oraz słuchawki – przydatne zarówno w pracy w biurze, jak i w domu. Dzięki Mateusz za foto!
Welcome pack w Play to koszulka (3 kolory do wyboru), skarpetki (3 szt.), zeszyt I am Play Boy/ I am Play Girl, kubek #playtogether, torba, smycz, skipass, pudełko krówek i „czekoladowy telefon”. Dziękuję Gabrysiu za zdjęcie!

To, co w mojej opinii w welcome packu obroni się zawsze to… coś na osłodę pierwszych dni. I w Play, i w RST Software Masters jest to czekoladowy telefon.

Na welcome Pack RST Software Masters składa się: torebka z postaciami z firmy, kwiatek sukulent, gra jenga, czekoladowy telefon, karta ICE, powerbank, odblask, smycz, koszulka, osłonka kamery, naklejka na telefon na kartę, pendrive, piny, brelok długopis. Dzięki Gosiu za podzielenie się zdjęciem.

Wskazówki dotyczące kultury organizacji i firmowych rytuałów

Welcome box to bardzo dobre miejsce, aby zaznajomić nowych pracowników z firmową kulturą,  zwyczajami i rytuałami. Do powitalnego prezentu warto dodać informację o misji firmy, jej wartościach (mogą one zostać dołączone jako osobny dokument, jak w tym welcome boxie ITmagination lub nadrukowane na pudełko). Bardzo podoba mi się welcome box LiveChatu, który przypomina nowym pracownikom, że zgodnie z tradycją jako „świeżaki” powinni przynieść do biura ciasto. Przepis znajdą oni nie gdzie indziej, jak właśnie na opakowaniu welcome packa. Myślę, że edukacja zespołu na temat właśnie takich nieformalnych rytuałów jest mega ważna (pisałam zresztą o tym kilka tygodni temu na blogu).

LiveChat Welcome Pack Details #1 welcome pack brand illustration branding design minimal
Samo opakowanie welcome packa LiveChat robi wrażenie. W środku na nowy pracowników czekają m.in.: firmowa bluza, plecak i firmowy kubek. Źródło: https://dribbble.com/shots/7332194-LiveChat-Welcome-Pack-Details-1

Bardzo ciekawym pomysłem jest dołączanie do welcome packów książek, które przybliżą nowemu pracownikowi filozofię pracy, kulturę czy sposób myślenia zespołu. Z tego sposobu korzystają m.in. Divante czy Smartrecruiters.

Nowi członkowie zespołu Smartrecruiters w welcome packu znajdują m.in. książkę „Hiring Success: How Visionary CEOs Compete for the Best Talent

Personal touch

Każdy nowy pracownik potrzebuje indywidualnego podejścia. Dlatego miłym gestem jest dodanie do welcome packa spersonalizowanej wiadomości, która pokaże pracownikowi, że nie jest jednym z wielu, ale właśnie TYM jednym, wyczekanym. Osobisty wydźwięk każdej przesyłce doda choćby imię nowego pracownika napisane na pudełku lub tradycyjna kartka z wiadomością od zespołu.

Fajny pomysł to zostawienie na opakowaniu pudełka miejsca na ręczne wpisanie imienia nowego pracownika. Mała rzecz, a „robi robotę” – nie sądzisz? Źródło: Dribble.com
Ręcznie (!) napisaną wiadomość doceni każdy nowy pracownik. Przykład welcome packa z Canvy znalazłam w artykule Typelane.com
Spersonalizowana ramka z powitalnym hasłem stanowiła element welcome packa, jaki pierwszego dnia otrzymała Marcelina Wierzbicka. Źródło: Linkedin.com 

Produkty firmy

Jeśli Twoja firma ma w swoim portfolio produkty konsumenckie to są one idealnym „wkładem” do welcome packa. Przecież nowy pracownik powinien przecież znać produkty swojej firmy.

Welcome pack grzechu wart 🙂 znalazłam go na stronie flipsidenation.com.
Buty Nike i książka napisana przez założyciela marki – to zestaw powitalny w gdańskim Nike Technology Competence Center. Zdjęcie na swój profil na Linkedin wrzuciła Tetiana Bondarieva.

O czym jeszcze pamiętać?

Instrukcje

Do welcome packa warto dołączyć instrukcję. Bo przecież w jego głowie cały czas kotłują się kolejne pytania:

  • Po co są mi te rzeczy?
  • Do kiedy muszę przeczytać dołączone dokumenty (i/lub książki)?
  • Czy moja wiedza będzie sprawdzana?

Pamiętaj! Każdy moment jest dobry na edukację nowego pracownika!

Checklista w pakiecie powitalnym dla pracowników Element Three.

Strona wizualna

Welcome pack może nie tylko osłodzić i ułatwić życie nowego pracownika. To również świetne narzędzie promocyjne! Piękny, zaskakujący welcome pack może szybko stać się „bohaterem internetów” – pracownicy bez pytania o zgodę będą się nim po prostu chwalić w sieci. Prawdziwą inspiracją może okazać się dla Ciebie zestaw powitalny dla pracowników agencji kreatywnej Lab Rats.

Myślenie out of the box

Kto powiedział, że welcome box musi zmieścić się w pudełku? Przecież efekt WOW zbudować może nie jego zawartość, ale to, co obok np. powitalny balon z helem (jak w przypadku agencji Karmarama)

Powitalny balon dla nowych pracowników agencji Karmarama. Zdjęcie dostępne tutaj: https://digiday.com/marketing/best-agency-employee-welcome-kits-2/

Teraz czas na Ciebie!

Czy pracownicy Twojej firmy otrzymują welcome packi? Jeśli tak, to co w nich znajdą? Podziel się swoim przykładem komentarzu, podeślij mailem, z pomocą Facebooka czy Linkedina. Może stworzę z nich drugie zestawienie?

A jeśli poniższy post jest dla Ciebie ciekawy, to koniecznie podaj go dalej. Będę Ci za to bardzo wdzięczna.


Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.