Zamknięte biura, obowiązująca zasada społecznego dystansu, noszenie maseczek, praca w trybie home office i hybrydowym – wszystkie te obostrzenia nie sprzyjają świątecznej atmosferze. Ale nie powinny  powstrzymywać przed firmowym świętowaniem.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

2020 rok wszystko postawił na głowie. Dotyczy to również tegorocznych, firmowych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się bowiem, że w warunkach pandemicznych nawet złożenie życzeń pracownikom może być nie lada wyzwaniem. Nie mówiąc już o prezentach, wspólnych świątecznych rytuałach czy integracji. Przygotowałam, więc dla Ciebie zestaw bożonarodzeniowych inspiracji.

Świąteczny, firmowy prezent dla każdego pracownika

Zacznę od pomysłu najbardziej oczywistego, czyli firmowych, typowo świątecznych prezentów, które otrzymuje każdy pracownik firmy. Przykład? W zeszłym roku zespół Marketing Investment Group otrzymał takie oto świąteczne bluzy.

Przykładem bluz podzieliły się ze mną na Linkedin Paulina Biedrońska-Perek i Izabela Orłowska. Dziękuję!

 

Inny przykład, absolutnie uroczego upominku to spersonalizowane figurki LEGO, które swoim pracownikom sprezentował Dunning, Kruger & Associates (a o procesie ich powstania pisała szczegółowo na swoim blogu Daria Siwka).

Do takiego ogólnofirmowego prezentu dodać można oczywiście życzenia własnoręcznie napisane lub podpisane przez szefa firmy, szafa działu lub bezpośredniego przełożonego.

Sekretny, firmowy Mikołaj w wersji online

Znasz sekretnego Mikołaja, prawda? Jego zasady są bardzo proste. Pracownicy losują imię osoby, dla której przygotują prezent. Kto powiedział, że to wzajemne obdarowywanie nie może odbyć się w wersji online? Aby otworzyć Ci oczy na skalę, z jaką działać może sekretny Mikołaj podrzucam przykład inicjatywy Reddit Secret Santa, w której brali m.in. udział Bill Gates czy Jamie Fallon. To właśnie ten projekt uświadomił mi, że prezenty od sekretnego Mikołaja mogą być tematyczne. Motywem przewodnim może być: kalendarz na 2021 rok, kolory, nakrycie głowy, Harry Potter, Lego lub cokolwiek innego przyjdzie Tobie i zespołowi do głowy.

Motywy przewodnie prezentowych wymian, które Reditt organizował przez lata. Źródło: https://www.redditgifts.com/

W losowaniu nazwisk pomogą między innymi aplikacje Secret Santa Organizer lub Sekretny Mikołaj. Wystarczy ustalić prezentowy budżet, motyw przewodni oraz termin, do którego prezenty trzeba nadać firmowym kurierem. Upominki możecie otwierać wspólnie podczas wirtualnego spotkania na Zoomie czy Teamsach (o których więcej pisze troszkę niżej). W zależności od wielkości organizacji sekretny-wirtualny Mikołaj może przybrać formę ogólnofirmową lub zespołową.

Stworzenie firmowej, świątecznej playlisty

Przekonywałam już na blogu, że Spotify to narzędzie, które z powodzeniem można wykorzystać w employer brandingu. Swoje firmowe playlisty stworzyło tam już sporo organizacji, między innymi Wolters Kluwer Polska, ING czy HubSpot. Dlaczego w okolicy grudnia nie zaproponować pracownikom stworzenia Waszej, własnej świątecznej listy piosenek?

10 książek, które zmieniły moje patrzenie na HR i nadają się na prezent

Wirtualne warsztaty

Okolice świąt to bardzo dobry moment na organizację wirtualnych warsztatów: gotowania, przyrządzania drinków, robienia stroików, pakowania prezentów czy przygotowywania ozdób świątecznych (samodzielnie lub wspólnie z dziećmi pracowników). Myślę, że na potrzeby świątecznej integracji świetnie sprawdzą się też formy grywalizacyjnych aktywności.

Recenzja „Pstryk” braci Heath

Warsztaty możesz zorganizować we współpracy z wyspecjalizowaną firmą (propozycji jest teraz na rynku naprawdę sporo) lub… samodzielnie. Wystarczy ustalić motyw przewodni, dostarczyć pracownikom listę potrzebnych produktów lub po prostu gotowe produkty i do dzieła. Jeśli decydujesz się na działanie w pojedynkę prawdziwym morzem inspiracji będą dla Ciebie youtube’owe tutoriale.

Wirtualne spotkanie świąteczne

Skoro do perfekcji opracowaliśmy w tym roku spotkania wirtualne, dlaczego nie zorganizować wirtualnego spotkania świątecznego?

To, co się w jego czasie wydarzy, zależy po prostu od Ciebie i zespołu. Możliwości jest naprawdę dużo:

  • Wspólne kupowanie prezentów świątecznychpracujący w zdalnym trybie zespół LessAccounting od lat organizuje zdalną Wigilię, podczas której… kupują poszczególnym członkom zespołu świąteczne prezenty online. Haczyk? Osoba obdarowywana musi mieć w trakcie zakupów wyciszony mikrofon i na migi podpowiadać współpracownikom, o czym marzy w te święta.
  • Wspólne jedzenie świątecznych smakołyków – jednym z najmocniejszych elementów firmowych wigilii jest oferta gastronomiczna, którą za sobą niosą. Jak smaczne jedzenie przenieść do warunków wirtualnych? Pracownicy mogą zamówić  ulubione potrawy ze wskazanych restauracji, skorzystać z gotowych kuponów (oferuje je np. Pyszne.pl), czy po prostu cieszyć się gotowym zestawem jedzeniowym, który otrzymają w dniu świątecznego, wirtualnego spotkania.
  • Wspólne gry – atmosferę wirtualnego spotkania na pewno podgrzeją tematyczne, świąteczne gry – Bingo, quizy, karaoke, świąteczna wersja „Jaka to melodia?” itp. – wybór zależy od Ciebie.

Gadżety pracodawcy – 29 pomysłów na rzeczy, które warto obrandować

Teraz czas na Ciebie

Co ze świątecznym świętowaniem u Ciebie w firmie? Jestem bardzo ciekawa Twoich rozwiązań i preferencji. Śmiało podziel się nimi w komentarzu. A jeśli moje propozycje świąteczny przypadły Ci do gustu będzie mi bardzo miło, jeśli podasz je dalej w świat.

Miłego świętowania

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.