Gadżety to jedno z podstawowych oręży pracodawcy w walce o uwagę otoczenia.  Jednak ich wybór przyprawia o prawdziwy ból głowy! Co wybrać? Zapraszam na subiektywne zestawienie gadżetów pracodawców.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Od czego zacząć wybór gadżetów pracodawcy?

Do wertowania online’owych katalogów gadżetowych (a jest ich naprawdę mnóstwo!) warto się dobrze przygotować.

  1. Krok pierwszy to analiza potrzeb grupy docelowej (a jakże!). Inne rzeczy będą przydatne dla kandydatów, a inne dla pracowników firmy, a inne dla ich krewnych i znajomych. Z innych gadżetów ucieszą się programiści, inne będą przydatne dla pracowników fabryki, a inne dla będących ciągle w trasie przedstawicieli handlowych. Ważne jest, aby określić, kto ma być odbiorcą gadżetów i w jakich okolicznościach ma te gadżety otrzymać. Dobrym pomysłem (jak zawsze) może być zbadanie potrzeb i inspiracji od samych pracowników na przykład w formie prostej ankiety z pytaniami zamkniętymi i otwartymi.
  2. Drugi krok to analiza trendów, wokół których komunikację prowadzi pracodawca (ekologia, sport, work-life balance, praca zdalna). Dobrze dobrane gadżety powinny być rozwinięciem historii opowiadanych na co dzień przez pracodawcę.
  3. Krok trzeci to określenie budżetu – mierzmy swoje siły na zamiary od samego początku.

Kim są Twoi odbiorcy? 3 popularne błędy, których należy unikać przy tworzeniu person

Dopiero mając ogląd na sytuację wyjściową, można zabrać się za to, co tygryski lubią najbardziej!

Subiektywny przegląd gadżetów pracodawcy

Dla porządku podzieliłam gadżetowe propozycje (a jest ich aż 29) na podgrupy tematyczne:

  • gadżety komputerowo-biurowe;
  • ubrania i dodatki;
  • bezpieczeństwo i higiena;
  • jedzenie i picie;
  • work-life balance.

Jestem bardzo ciekawa, która propozycja przypadnie Ci najbardziej do gustu.

Gadżety komputerowo-biurowe

Kategorię otwiera gadżet może mało przebojowy, ale (przyznacie to sami) do bólu użyteczny  – notatnik. Możecie wybierać w formatach (A5, A6, A7), rodzajach wykończenia w środku (gładkie, kratka, linie, kropki) kolorach i widełkach cenowych.

Wszystko komunikuje 🙂 Tu wnętrze notatnika Traffit, z którego korzystam od kilku dni (ang. „Nie gryzmol, ratuj drzewa!”).

 

Sam notatnik to dla Ciebie za mało? Możesz wybrać kalendarz lub planner (jeśli Twoją grupą docelową są studenci, tak jak PWC pomyśl o planerze akademickim).

Planner akademicki to tegoroczny gadżet stworzony z myślą o Influencerach PWC. Źródło: https://www.instagram.com/p/CFyvOAJHfXM/

 

Inne pomysły z kategorii gadżetów komputerowo-biurowych to etui na smartfona, pokrowiec na laptop...

Torba na laptopa i etui na smartfona pracowników Roche.

 

…lub niskobudżetowy, ale wyjątkowo poszukiwany przez pracowników drobiazg – zaślepka na kamerkę w laptopie.

Mała rzecz, a cieszy, czyli zaślepka do laptopowej kamerki pracowników Onetu.

 

Moim bezapelacyjnym faworytem są natomiast wlepki, które zdobić mogą laptopa, biurko, szafkę służbową lub notatnik. Uwielbiam oglądać ich kolejne kreatywne odsłony przygotowywane przez pracodawców z całego świata!

Wlepki autorstwa: Nordea, NoFluffJobs (świnka rządzi!) i Clearcode.

 

Ubrania i dodatki

Firmowa klasyka gatunku to oczywiście koszulki – uniwersalne i minimalistyczne (z samym logo, jak w przypadku Facebooka), tematyczne (jak poniższa, przygotowana z myślą o pracownikach Booking.com biorących udział w Paradzie Równości) lub użytkowe (jak koszulki do biegania Pomarańczowej Drużyny ING).

 

 

 

Koszulka Booking.com stworzona dla pracowników, którzy brali udział w paradzie równości. Źródło: https://www.instagram.com/p/CDTrt39gh_M/

 

Moje gadżetowe odkrycie ostatnich miesięcy to firmowe bluzy. Z dumą nosi je m.in. zespół Brand24, inhire czy MBE Group. Poniżej możecie zobaczyć przykład ambasadorskiej bluzy IKEA – jest naprawdę świetna i mówię to jako jej dumna posiadaczka. Jeśli chcecie sprawić swoim pracownikom okrycia wierzchnie możecie zainspirować się innym gadżetem wspomnianego już dzisiaj PWC – ich bluzami baseballówkami.

Logo z przodu czy z tyłu? MBE Group (źródło: https://www.instagram.com/p/CEQ2oF0FD_Y/) i ich #sezon oraz IKEA i KOTTÖNBLUZA. Źródło: https://www.instagram.com/p/B6InQ1SnZRK/)

 

Gadżetem pracodawcy mogą być też trampkiW Polsce taki gadżet miała kiedyś na pewno Grupa Żywiec. Niestety, nie mogłam znaleźć ich foto, dlatego mam dla Ciebie przykład z zagranicy – trampki Cisco.

Źródło: https://www.instagram.com/p/B9of_h7AEex/

 

Inny, świetnie sprawdzający się ubraniowo-dodatkowy gadżet to… skarpetki 🙂

Allegrowe skapetki same niosą się po Instagramie 🙂 Źródło: Stories Allegro https://www.instagram.com/allegrodobrzetubyc/

Kto powiedział, że pracodawca ubierać powinien tylko pracowników? Gadżety mogą być tworzone z myślą o członkach ich rodzin (np. siostrzenicy jednej z pracownic Cisco), czy nowo narodzonych dzieciach. Specjalne body zaprojektował dla nich, m.in. zespół 7N czy Future Processing.

Fajny Pieron, czyli typowo śląskie body dla nowego członka rodziny Future Processing (źródło: https://www.instagram.com/p/BbO7AzaDoMx/) oraz Top 3% Baby, czyli bodziak dla noronarodzonych dzieci pracowników 7N (źródło: https://www.instagram.com/p/B0Bkmxqo63d/).

Bezpieczeństwo i higiena

Gadżet obecnie bardzo na czasie to firmowa maseczka. Dla swoich pracowników przygotował ją m.in. zespół MBE Group.

Prosty, niezwykle użyteczny a do tego ładny gadżet. Brawo MBE Group! Źródło: https://www.instagram.com/mbegrouppl/

 

Za to Nordea wpuściła w tym roku tematycznie dostosowane do trwającej, zwierzakowej kampanii buffy. Kiedy go ubierzesz i naciągniesz na nos, zmieniasz się w wilka.

Wilcze buffy to jeden z elementów kampanii „Różne Gatunki” stworzone przez Nordea. To, jak wyglądają na człowieku, prezentuje Kasia Szczudlińska-Urban.

Jedzenie i picie

Przegląd w tej kategorii musi rozpocząć król wszystkich firmowych gadżetów – kubek. Mi już jakiś czas temu wpadł stylowy kubek 7N. Szczerze zazdroszczę Oldze z How2HR (no i 7N też!), że może z niego pić codziennie! Podczas researchu zwróciłam tez uwagę na odbiegający od standardowych kubków firmowych – kubek Intel. A z jakiego firmowego kubka Ty pijesz kawę?

Przyznajcie, że jak na firmowy kubek, jest naprawdę ładny 🙂 Źródło: https://www.instagram.com/how2hr/

W ostatnich latach bardzo popularne i chętnie produkowane przez pracodawców są wszelkiego rodzaju kubki i termosy termiczne, bidony, szklane i metalowe butelki. Kilka przykładów znajdziecie poniżej.

Którą byści wybrali? Bidon by Deloitte (źródło: https://www.instagram.com/p/CEJGZOYlnp7/), metalowa butelka od Google oraz wielorazowa butelka filtrująca 7N (źródło: https://www.instagram.com/p/B2eQ05WIzyr/)

 

Gadżetem lubianym szczególnie w czasach przedpandemiczych były pojemniki na jedzenie – obyśmy do ich popularności jeszcze wrócili.

Termiczny pojemnik na posiłek od Roche.

Pamiętajcie, że fajnym gadżetem może być też samo jedzenie – najlepiej słodkie! Świetnie w roli gadżetów pracodawców sprawdzą się krówki, czekoladki, żelki, a nawet miód.

Future Processing ma swoje misiowe żelki i miód. Źródło: https://www.instagram.com/futureprocessing/

Ale, ale! Po co ograniczać się do pojedynczych produktów? Przecież gadżetem pracodawcy może być cały zestaw śniadaniowy.

Takie gadżety śniadaniowe wysyłam swoim pracownikom Allegro. Chyba rzeczywiście dobrze tam być 🙂 Źródło: https://www.instagram.com/allegrodobrzetubyc/

 

W tej kategorii chciałabym pokazać Ci również przykład upominku, który damska część zespołu Traffit wręczyła swoim kolegom. Przyznaję, że w pierwszej chwili pomyślałam, że to gotowy gadżet 🙂 A to po prostu świetny ręcznie robiony branding 🙂 Niemniej, piwo jako gadżet też może się sprawdzić, prawda?

Traffittowe piwo. Brawo za inwencję 🙂 Źródło: https://www.instagram.com/p/B3Bx6rAoBRt/

Work-life balance

Ta kategoria naprawdę nie ma dna. Bo przecież szczególnie dzisiaj logo firmy możecie przyczepić dosłownie na wszystko. Od plecaków (jak ten Cisco, czy ten KPMG), kocy piknikowych, na frisbee (jak to od Grupy Pracuj lub to od Google) kończąc.

Google to firma przyjazna psom. Gadżety tworzy więc nie tylko dla pracowników, ale też ich czworonożnych milusińskich. Źródło: https://www.instagram.com/p/CGiA_-DpQwy/

Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać przy okazji tworzenia gadżetów pracodawcy brzmi: czego potrzebują moi pracownicy, moi kandydaci lub ich najbliżsi? Z czego będą korzystać mimochodem, a nie pod przymusem?

Moje serce już w zeszłym roku zdobyła antystresowa piłeczka – sumoczek, gadżet firmy Sumologic.

Inny, niezwykle przydatny drobiazg to power bank. Ten poniżej dostałam od zespołu IKEA i na pewno będę z niego korzystać.

Instapower od IKEA

 

A jakie są Twoje ulubione gadżety pracodawcy?

Myślę, że tematu gadżetów pracodawców nie wyczerpałam nawet w połowie. Jestem ciekawa, jakie gadżety przygotowujesz dla swoich pracowników i kandydatów do pracy. Za każdy komentarz, polubienie i udostępnienie z całego serca dziękuję. To właśnie dzięki nim post może dotrzeć do jak największej liczby osób.

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.