Spotify to znany serwis streamingowy, z pomocą którego można słuchać muzyki czy podcastów z całego świata. Czy można go wykorzystać w employer brandingu?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Spotify zawdzięcza swój sukces między innymi bardzo nietypowej kulturze organizacyjnej. W firmie nie ma działów i zespołów, ale “plemiona” (ang. tribes), “drużyny” (ang. squads) i “sojusze” (ang. alliances). Więcej o samej kulturze i jej organizacyjnym manifeście przeczytacie oczywiście na firmowej stronie czy blogu plemienia inżynierskiego. Mnie dzisiaj bardziej interesuje inny aspekt serwisu, a mianowicie…

Czy Spotify to narzędzie, które może być pomocne w działaniach employer brandignowych?

Playlisty Spotify jako wsparcie rekrutacyjne

Czy patrzyliście kiedyś na playlisty Spotify jako narzędzie komunikacji z kandydatami, które pomoże… przekazać to, co trudno jest ubrać w słowa? W 2018 roku właśnie tak potraktował je jeden z rekruterów Spotify i… wybranej kandydatce złożył ofertę pracy za pomocą playlisty o jednoznacznie brzmiącym tytule „We need you”. Tytuł każdego z utworów zawartych w zestawieniu był ukrytą (i bardzo miłą) wiadomością dla kandydatki. Zresztą zobaczcie sami:

Brak alternatywnego opisu tekstowego dla tego zdjęcia
Źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6446763041383161856/

Nie jest to jedyny przypadek wykorzystania playlist Spotify w procesie rekrutacyjnym. André Hellström, były już rekruter w Spotify, na potrzeby komunikacji z kandydatami stworzył nawet playlistę „Join the Band”, która do dziś dostępna jest w serwisie. Przejdźcie koniecznie przez poszczególne tytuły piosenek, które układają się w… wiadomość do kandydata:

Hi. my name is Andre. Im a ninja headhunter. Believe it or not. I am searching 4 candidates who want to live forever and maybe join the band. Are you happy with your current job situation? I am looking 4 programming cowboys. Maybe you are enveloped in Python Fronted. 

Zresztą, zobaczcie sami 🙂

Playlisty pracowników

Bardzo przemawia do mnie pomysł tworzenia na Spotify playlist przez samych pracowników. Może być to sposób na ich zaangażowanie i budowę czegoś, co będzie integrować wokół dowolnej idei. Pomysłów na motywy przewodnie playlist jest mnóstwo: praca w domu (szczególnie dziś w czasach #zostańwdomu), burze mózgów, koncentracja, imprezy firmowe czy… wspólne aktywności  poza pracą. Swoją playlistę ma m.in. Wolters Kluwer Polska.

Pracownicze zestawy piosenek ma i poleca również HubSpot oraz polski zespół EY.

Employer branding content

Prócz muzyki, znajdziecie na Spotify również wiele wartościowych podcastów. Część z nich tworzą sami pracodawcy. Swoje podcasty udostępnia tam między innymi Allegro (pokazywałam je w ostatnim poście o content marketingu), czy team ZnanegoLekarza, który publikuje wywiady ze swoimi pracownikami.

Content marketing i employer branding – duet idealny?

Na Spotify znajdziecie też podcasty biznesowe Deloitte.

Spotify jako benefit

Spotify opłacany pracownikom przez pracodawcę może być też traktowany jako benefit pracowniczy. Nie jest to koszt bardzo duży – pakiet (nomen omen) Rodzina, daje dostęp do 6 kont i kosztuje 29,90 zł, czyli niecałe 5 zł na osobę. Jest to opcja warta uwagi, jeśli wiecie, że pracownicy korzystają ze Spotify. Pamiętajcie, by nigdy nie wprowadzać benefitów, tylko dlatego, że wydają nam się ciekawe. Benefit ma być przede wszystkim rozwiązaniem, które ułatwi życie pracownikom.

Co to znaczy dobry benefit pracowniczy?

Spotify dla HR-owców

Pamiętajcie, że na Spotify można znaleźć mnóstwo wiedzy i inspiracji branżowych. Moje gorące rekomendacje to:

Podcast Malcolma Gladwella

Wiecie, że jestem psychofanką Gladwella, a jego podcast to absolutne dobro i nic więcej. Nie są to może klasyczne audycje, poświęcone tematyce HR-owej, ale jeśli tylko lubicie książki Malcolma, to polubicie i to.

Podcast Adama Granta

O tym podcaście dowiedziałam się o nim od Agi Deszczki z bloga Ministry of Talent (który gorąco polecam). Adama Granta, znanego psychologa organizacji, znałam do tej pory jako autora m.in. takich książek jak „Buntownicy” czy „Dawaj i Bierz”. Słuchanie go to prawdziwa przyjemność.

Podcast Dream Employer

To cykl rozmów Pawła Zawadzkiego o dobrych praktykach branży HR, strategiach i kampaniach pracodawców oraz kluczowych kompetencjach przyszłości. Polecam gorąco 🙂

Biznes w IT

Ten podcast Piotra Budzkiego to klasyka gatunku – niezależnie od tego czy prowadzicie biznes w IT, czy nie. Piotr to gwarancja ciekawych rozmówców i jeszcze ciekawszych tematów.

A na deser mam dla Was jeszcze… playlisty na Spotify prosto od… LinkedIna 🙂

 

A jakie są Wasze doświadczenia ze Spotify? Czy widzicie w nim potencjał dla pracodawców? Dajcie znać w komentarzach!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.