Benefity dla rodziców to temat coraz bardziej dostrzegany przez polskie firmy. Mojemu sercu jest on szczególnie bliski, dlatego dziś na blogu ląduje prawdziwa post bardzo inspiracyjny. Łapcie przegląd prorodzicielskich rozwiązań, z których korzystają polscy pracownicy. 

Temat pracowników-rodziców podejmowałam już u siebie kilka razy:

Sama jestem pracującą mamą i każdego dnia naginam rzeczywistość i czasoprzestrzeń starając się ogarnąć i połączyć wyzwania zawodowe i rodzicielskie. Na szczęście dla mnie mam komfort pracy na własny rachunek i nikt nie rozlicza mnie z godzin w jakich pracuję. Niezależnie od tego, czy mam spotkanie dla rodziców w przedszkolu czy przedstawienie z okazji święta lasu, mogę rzucić wszystko i po prostu brać w nim udział (na maile mogę po prostu odpisać wieczorem). W przypadku osób pracujących na etacie taki komfort łączenia rzeczywistości biurowej i rodzicielskiej nie jest aż tak oczywisty 🙂

Dlatego, kiedy zobaczyłam kilka dni temu wideo, będące częścią kampanii employer brandingowej marki Arla na mojej twarzy pojawił się szczery uśmiech. Jej twórcy znaleźli bardzo dobry insight i w fajny sposób przenieśli go na format wideo.

Chcesz dowiedzieć się o insightach więcej? Ten post jest dla Ciebie>>

Naprawdę brakuje na polskim rynku właśnie takich przekazów! Brawo dla Arla za odwagę i styl w jakim materiał został zrealizowany. Pomyślałam sobie, że premiera tego materiału to bardzo dobra okazja do przyjrzenia się szerzej benefitom proponowanym rodzicom przez pracodawców. Jakie rozwiązania najchętniej wybierają polskie firmy?

Elastyczny czas pracy i praca zdalna

Praca zdalna jest bez wątpienia najpopularniejszym benefitem proponowanym pracujący rodzicom (i nie tylko). Jak pokazują dane HRK oferuje go 65% polskich pracodawców. Najczęściej elastyczny czas pracy oznacza, że pracownicy mogą przyjść do pracy w określonym przedziale godzin np. między 7:00 a 10:00 i wyjść po 8 godzinach (czyli od 15:00 do 18:00) – tak właśnie wygląda praca przywoływanej wcześniej Arli.

Obok elastyczności firmy coraz chętniej oferują swoim pracownikom pracę zdalna. I tutaj wszystko zależy już od ustaleń wewnątrz firmy np. w Grupie Pracuj pracownicy mają możliwość pracy zdalnej 2 razy w miesiącu,

Dodatkowy urlop dla pracowników posiadających dzieci

Takie rozwiązanie wprowadziło dla swoich pracowników m.in. Colliers International, którego pracownicy mogą korzystać z dodatkowych 6 dni płatnego urlopu.

Dodatki okołoporodowe, wyprawka 

Przykładem takich aktywności jest choćby Danone i ich program pokrywania kosztów prywatnego porodu dla każdej zatrudnionej w organizacji kobiety w ciąży. Firmy coraz chętniej przygotowują wyprawki dla dzieci swoich pracowników, oferują rozwiązania typu „becikowe” (w APP to 1000 zł)

Informatory dla rodziców

Firmy przygotowują również przewodniki dotyczące praw  i przywilejów wynikających zarówno z kodeksu pracy, jak i rozwiązań oferowanych w konkretnej organizacji. Taki dokument przygotowała m.in. Objectitvity (o której już pisałam)

Programy dla rodziców

W Link4 przyszli ojcowie mają możliwość uczestniczenia w warsztatach „Tatą być”, poświęconym roli ojca w rodzinie. Program mentoringu rodzicielskiego funkcjonuje m.in. w Deloitte. Jak czytamy na firmowej stronie:  każdy pracownik objęty tym programem może skorzystać z pomocy coacha, który wspiera i pomaga w pogodzeniu pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem. A pracujących rodziców w Deloitte nie brakuje 🙂

Krótszy czas pracy dla mam wracających po urlopie macierzyńskim

Wspomniany wyżej Danone umożliwia młodym mamom powracającym do pracy, pracę w wymiarze 6 godzin dziennie. Ciekawe rozwiązanie proponuje też Bank Zachodni WBK, w którym przez przez pierwszy miesiąc po powrocie z urlopu macierzyńskiego panie zwolnione są  z obowiązku realizowania planów sprzedażowych.

Wydarzenia dla dzieci

W zdecydowanej większości firm organizowane są Mikołajki czy imprezy z okazji Dnia Dziecka. Ale są organizacje, które dla dzieci pracowników organizują całe (pół)kolonie  w czasie ferii zimowych i wakacji. Takim przykładem jest choćby Samsung Electronics Poland Manufacturing.

Jak widać pole możliwości jest naprawdę spore. A Wasza firma jak pomaga swoim pracownikom-rodzicom?

Przypominam, że cały czas trwają zapisy na szkolenie „Marka osobista rekrutera w sieci„, które odbędzie się 10.04 w Warszawie 🙂 Jesteś zainteresowany udziałem? Daj znać 🙂

Miłego dnia!

podpis

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.