Czy wiesz, że rodzic może okazać się jedną z Twoich najbardziej zaangażowanych grup pracowniczych?
Returning to work after a long weekend #Comics #LongWeekend pic.twitter.com/n6NfJKNoWS
— Service Inbound (@ServiceInbound) December 1, 2014
Projekty dedykowane pracownikom-rodzicom bardzo często stanowią ważny element polityki work-life balace pracodawców, na stale wpisując się w kulturę korporacyjną organizacji. Tym bardziej, że jak pokazuje raport Work Service aż 1/3 pracodawców obawia się o dostępność pracowników – rodziców (ma to związek głównie z prowadzeniem rządowego programu 500+)
.
Na rynku widać jednak wzrost działań skierowanych do pracowników – rodziców, które mają ułatwić im łączenie życia zawodowego z prywatny. Co robią polskie i zagraniczne firmy dbające o work-life balance swoich zespołów? Zapraszam na mój subiektywny przegląd rozwiązań, które sprawdzą się przy budżetach o różnej rozpiętości.
1. Przewodniki
Takie przewodnik po „macierzyństwie na etacie” dla każdej przyszłej mamy, ale i przyszłego taty może okazać się wybawieniem. Ciąża i tak wiąże się ze zbyt dużą liczbą pytań. Każdy pracownik doceni, że jego pracodawca sam mówi o możliwościach, prawach i obowiązkach, które mu przysługują. Taka praktyka stosowana jest m.in. w polskiej firmie Objectivity, gdzie drukowany przewodnik otrzymuje każda pracownica spodziewająca się dziecka podczas spotkania z HR Business Partnerem. Dokument jest bez wątpienia dobrym punktem wyjścia nt. tego jak pracownicy firmy łączą rodzicielstwo z pracą. W firmie działa też grupa dyskusyjna dla pracowników – rodziców, w której mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i dyskutować o rzeczach związanych z rodzicielstwem.
2. Gadżety
Welcome packi (w różnych modyfikacjach) stosuje coraz więcej firm. Poniżej przykłady zestawu z Polski (ITMAGINATION) oraz zagranicy (Spotify), który otrzymuje od pracodawcy świeżoupieczony rodzic.
3. Przestrzeń dla dziecka w biurze
Coraz więcej firm zezwala, by w sytuacjach awaryjnych pracownicy mogli przyjść do biura ze swoimi pociechami. W USA popularne są cykliczne dni, w których pracownicy zachęcani są, by przyszli do pracy ze swoimi dziećmi. Istnieje nawet międzynarodowy „Take Our Daughters and Sons to Work Day”, który swoją nazwę wziął od programu edukacyjnego realizowanego w USA, Kanadzie i Australii.
W Polsce ze specjalnych pokoi zabaw dla dzieci korzystać mogą pracownicy Link4 czy Vermiculite. Decydując się na wprowadzenie w firmie takiego rozwiązania pracodawca może być pewien, że zyska w pracowniku prawdziwego ambasadora, który o jego wsparciu i pomysłowości będzie mówił głośno we wszystkich kanałach.
4. Wsparcie w opiece nad dzieckiem
Szczególne miejsce w moim sercu mają pracodawcy, którzy dla swoich dzieci swoich pracowników budują dedykowane żłobki, przedszkola a w ferie i wakacje organizują całodzienne zajęcia w formie półkolonii.
Z przedszkola z prawdziwego zdarzenia mogą korzystać pociechy pracowników MEBLI Forte. Placówka z oddziałem żłobkowym działa w Ostrowii Mazowieckiej i jest prawdziwą, architektoniczną perełką (projekt otrzymał m.in. nagrodę Polityki). Firmową placówkę mają również pracownicy łódzkiego Infosys. Przedszkole zajęło partner biurowca Infosys Green Horizon.
Innym pomysłem na odciążenie pracujących rodziców jest organizacja ferii lub półkolonii dla dzieci pracowników. Ferie w mieście organizuje m.in. Alior Bank.
A może znacie inne przykłady dobrych praktyk, w których pracodawcy wspierają swoich pracowników – rodziców?
Miłego dnia!
Maja Gojtowska