Rodzic, też pracownik! Subiektywy przegląd 4 rozwiązań wspierających pracowników-rodziców

Czy wiesz, że rodzic może okazać się  jedną z Twoich najbardziej zaangażowanych grup pracowniczych?

Projekty dedykowane pracownikom-rodzicom bardzo często stanowią ważny element polityki work-life balace pracodawców, na stale wpisując się w kulturę korporacyjną organizacji. Tym bardziej, że jak pokazuje raport Work Service aż 1/3 pracodawców obawia się o dostępność pracowników – rodziców (ma to związek głównie z prowadzeniem rządowego programu 500+)

Na rynku widać jednak wzrost działań skierowanych do pracowników – rodziców, które mają ułatwić im łączenie życia zawodowego z prywatny. Co robią polskie i zagraniczne firmy dbające o work-life balance swoich zespołów? Zapraszam na mój subiektywny przegląd rozwiązań, które sprawdzą się przy budżetach o różnej rozpiętości.

1. Przewodniki

Takie przewodnik po „macierzyństwie na etacie” dla każdej przyszłej mamy, ale i przyszłego taty może okazać się wybawieniem. Ciąża i tak wiąże się ze zbyt dużą liczbą pytań. Każdy pracownik doceni, że jego pracodawca sam mówi o możliwościach, prawach i obowiązkach, które mu przysługują. Taka praktyka stosowana jest m.in. w polskiej firmie Objectivity, gdzie drukowany przewodnik otrzymuje każda pracownica spodziewająca się dziecka podczas spotkania  z HR Business Partnerem. Dokument jest bez wątpienia dobrym punktem wyjścia nt. tego jak pracownicy firmy łączą rodzicielstwo z pracą. W firmie działa też grupa dyskusyjna dla pracowników – rodziców, w której mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i dyskutować o rzeczach związanych z rodzicielstwem.

objectivity

Źródło: Objectivity.co.uk

2. Gadżety

Welcome packi (w różnych modyfikacjach) stosuje coraz więcej firm. Poniżej przykłady zestawu z Polski (ITMAGINATION) oraz zagranicy (Spotify), który otrzymuje od pracodawcy świeżoupieczony rodzic.

Źródło: strona ITMAGINATION na Linkedin

Źródło: strona ITMAGINATION na Linkedin oraz Zapakuj.to

parental-leave_spotify

Źródło: Linkedin

3. Przestrzeń dla dziecka w biurze

Coraz więcej firm zezwala, by w sytuacjach awaryjnych pracownicy mogli przyjść do biura ze swoimi pociechami. W USA popularne są cykliczne dni, w których pracownicy zachęcani są, by przyszli do pracy ze swoimi dziećmi. Istnieje nawet międzynarodowy „Take Our Daughters and Sons to Work Day”, który swoją nazwę wziął od programu edukacyjnego realizowanego w USA, Kanadzie i Australii.

W Polsce ze specjalnych pokoi zabaw dla dzieci korzystać mogą pracownicy Link4 czy Vermiculite. Decydując się na wprowadzenie w firmie takiego rozwiązania pracodawca może być pewien, że zyska w pracowniku prawdziwego ambasadora, który o jego wsparciu i pomysłowości będzie mówił głośno we wszystkich kanałach.

Źródło: Glassdoor.com

Źródło: Glassdoor.com

4. Wsparcie w opiece nad dzieckiem

Szczególne miejsce w moim sercu mają pracodawcy, którzy dla swoich dzieci swoich pracowników budują dedykowane żłobki, przedszkola a w ferie i wakacje organizują całodzienne zajęcia w formie półkolonii.

Z przedszkola z prawdziwego zdarzenia mogą korzystać pociechy pracowników MEBLI Forte. Placówka z oddziałem żłobkowym działa w Ostrowii Mazowieckiej i jest prawdziwą, architektoniczną perełką (projekt otrzymał m.in. nagrodę Polityki).  Firmową placówkę mają również pracownicy łódzkiego Infosys. Przedszkole zajęło partner biurowca Infosys Green Horizon.

Źródło: forte.com.pl

Innym pomysłem na odciążenie pracujących rodziców jest organizacja ferii lub półkolonii dla dzieci pracowników. Ferie w mieście organizuje m.in. Alior Bank.

A może znacie inne przykłady dobrych praktyk, w których pracodawcy wspierają swoich pracowników – rodziców?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Reklamy

3 myśli w temacie “Rodzic, też pracownik! Subiektywy przegląd 4 rozwiązań wspierających pracowników-rodziców

  1. Waldemar Gojtowski pisze:

    Oby na jak najwięcej inspiracji z zagranicy znajdowały się budżety na polskim rynku. Wiele osób dziś z rozrzewnieniem wspomina fundusze pracownicze i tzw. wczasy pod gruszą.

    Polubienie

  2. Agnieszka Czmyr-Kaczanowska pisze:

    To bardzo dobry trend na rynku, który sprawia, że pracownicy czują się szczęśliwsi w pracy bo pracodawca nie umniejsza roli rodzica i jego obowiązków (a wspiera) bo dzieci rodziców szczęśliwszych i spokojniejszych też są szczęśliwsze a pracodawca zyskuje dobrych, zaangażowanych i lojalnych pracowników. A firm przyjaznych rodzicom jest coraz więcej. My stworzyliśmy specjalną Baza Pracodawców Przyjaznych Mamie (może na razie nie jest bardzo bogata) ale powoli się wypełnia. https://mamopracuj.pl/baza-pracodawcow/. Bo czasem nie trzeba wiele aby mama, rodzice czuli się dobrze i bezpiecznie w firmie! Dziękuję za dobry tekst!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s