Ten post jest kontynuacją tekstu o pracownikach – adwokatach i celowości wdrażania w firmie strategii social media employee advocacy. Zaangażowany pracownik będzie stał za swoją firmą niczym zawodowy żołnierz. Broń, tzn. argumenty pracodawca daje mu do ręki każdego dnia. Pytanie, co z nimi z robi i czy otrzyma wsparcie dla swoich działań.

Marching War & Peace GIF by BBC First Australia - Find & Share on GIPHY

Dzisiaj przedstawiam pomysły na to, jak do komunikacji z zaangażowanym pracownikami w sieci warto się zabrać.

1. Sam bądź obecny w social media

Oczywiście, można oczekiwać, ze pracownicy sami będą udostępniali na swoich kanałach informacje o pracodawcy. Jednak wymaga to od nich dużo zachodu. Muszą przecież znaleźć informację (1), skopiować do niej link lub zapisać zdjęcie, czy wideo (2),  wejść na swoje konto np. na Facebooku (3), wkleić materiały, który chcą udostępnić (4) i jeszcze dodać komentarz (5). To aż 5 czasochłonnych kroków! Na pewno znajdą się pracownicy-ambasadorzy gotowi na takie poświęcenie, ale umówmy się – to mniejszość. Aby pracownicy dzielili się newsami o swoim pracodawcy, powinny być one podane im na tacy tj. w kanałach social media, w których są oni obecni. Jeszcze lepiej, jeśli pracownicy mogą mieć wpływ na to, co w social media się pojawia. Podoba mi się podejście 15five.com – firma zbiera pomysły pracowników na konkretne posty związane z firmową codziennością na wspólnej tablicy w Trello.

Źródło: blog.bufferapp.com
Źródło: blog.bufferapp.com

2. Stwórz przestrzeń do dyskusji

W L’oreal zdają sobie sprawę, że pracownicy o firmie mówią w social media. Aby łatwiej było im monitorować te dyskuje stworzyli dwa dedykowane hashtagi, pod którymi pracownicy mogą dzielić się swoimi wrażeniami z pracy w firmie: #lifeatloreal i #lorealcommunity. Z hashtagów korzysta też Zappos (#ZapposCulture i#Zapponians). Firma idzie nawet o krok dalej i każdemu z pracowników funduje szkolenie ze skutecznej komunikacji w social media. Efekty widać poniżej:

https://twitter.com/LasVegasPaco/status/803274706270851073

loreal_employee-advocacy
Źródło: https://www.facebook.com/search/top/?q=%23lifeatloreal

https://www.instagram.com/p/BPu03wHBB8l/

3. Promuj inicjatywy i osiągnięcia pracowników na firmowych kontach

Doskonałym przykładem budowy marki pracodawcy, w oparciu o swój zespół jest Socjomania. Są dowodem na to, że nie należy się bać promowania osiągnięć swoich ludzi – robią to dosłownie w każdym kanale, zawsze tagując i oznaczając na oficjalnych kontach prywatne profile pracowników. Na polskim rynku to wciąż chlubny wyjątek.

Źródło: https://www.facebook.com/socjomania
Źródło: https://www.facebook.com/socjomania

Podobnie działa Sturbacks, który na Twitterze ma osobne konto @starbucksprtnrs, na których trudno znaleźć coś innego niż udostępnienia postów pracowników o pracy w sieci kawiarni. Znajdziemy tu sukcesy zespoły, radości klientów i rodzinne historie oraz żarty. Polecam – można tam znaleźć kawał dobrej, employer brandingowej energii.

4. Dziel się wynikami

Tak jak kierownictwo firmy informuje zespół o wynikach biznesowych, czy sprzedażowych, Ty powinieneś dzielić się wynikami wypracowanymi na EB-owych profilach w social media, tym bardziej, że są to wyniki osiągnięte dzięki wsparciu pracowników. A więc: informuj, chwal i dziękuje. Każdy lubi czuć się doceniany.

A jakie są Wasz sposoby na budowanie relacji z pracownikami – adwokatami marki w social media?

Podzielcie się! Jestem głodna przykładów 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.