Poszukiwania najlepszego benefitu nie ustają! Ale jak go znaleźć, przy tak drastycznie różnych wymaganiach i oczekiwaniach poszczególnych pracowników? Trzeba być świadomym co oferuje rynek.

Rynek benefitów pozapłacowych w Polsce dynamicznie się rozwija, osiągając wartość blisko 16 miliardów złotych. W 2024 roku aż 91% firm zatrudniających co najmniej dziewięciu pracowników planuje utrzymać lub zwiększyć budżet na świadczenia pozapłacowe, dostrzegając ich pozytywny wpływ na satysfakcję i zaangażowanie zespołu (to badania Benefit Systems). Obecnie 91% polskich pracowników ma dostęp do średnio sześciu różnych benefitów, na które pracodawcy przeznaczają rocznie około 2020 zł na osobę. Na jakie konkretnie rozwiązania warto ten budżet przeznaczyć?

Zapisz się już dziś!

To pytanie, które często zadajecie. Stąd pomysł na subiektywne zestawienie benefitów. Do jego stworzenia skłoniła mnie zbliżająca się 2. edycja HR Expo. A to największe w Polsce wydarzenie, w które w jednym miejscu skupia dostawców szeroko pojętych usług HR. Odbędzie się ono już 25 lutego 2025 roku w Warszawie.

Na których dostawców benefitów zwróciłabym na pewno uwagę?

Dofinansowanie do jedzenia

Trudno o znalezienie bardziej egalitarnego benefitu. Dlaczego? Bo każdy z nas musi jeść i jak pokazują badania Edenred idealny benefit, to taki, który:

  • jest stałym miesięcznym dopływem dodatkowych środków do dyspozycji (19% odpowiedzi)
  • można z niego korzystać na co dzień (14% odpowiedzi)
  • korzystanie z niego wpływa na poprawę budżetu domowego (13% odpowiedzi)
  • to większy zastrzyk finansowy 1-3 razy w roku (13% odpowiedzi)

Na wszystkie te potrzeby odpowiadają dostawcy szeroko pojętych dofinansowań do jedzenia tacy jak: Edenred (dostawca kart lunchowych), Lunchspot czy Smartlunch (dostawca cateringów do firm).

A może voucher?

Alternatywą dla tego podejścia jest oferowanie pracowników voucherów na zakupy spożywcze w wybranych sklepach. Oferuje je m.in. Frisco.pl.

Jak wybrać idealny benefit dla pracowników?

Wellbeing

Szerokopojęte zdrowie w organizacji to kierunek, w który zawsze warto inwestować. Dostawcą, który dba o szerokopojęte rozwiązania z zakresu wellbeingu jest Wellbeing Polska. Choć warto pamiętać, że pierwszym krokiem do zdrowej firmy i kultury jest po prostu… docenianie pracowników. O tym sporo wie zespół Nais.

Profilaktyka zdrowotna

Kolejna grupa benefitów, którą trudno przecenić to wszystkie rozwiązania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. W teorii wiemy, że podstawowe badania pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrycie wielu poważnych chorób. Mimo to wielu Polaków nie wykonuje ich regularnie. Jak czytamy w raporcie „Narodowy test zdrowia Polaków”, przygotowanym przez Medonet w 2021, roku tylko 39% Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 39% wykonało badanie ogólne moczu, 49% sprawdziło poziom cukru we krwi, a 53% wykonało morfologię krwi.

Co ciekawe dostęp do prywatnej opieki medycznej wcale nie przekłada się na większą dbałość o zdrowie. Tylko 19% osób posiadających pakiet zdrowotny wykonuje w jego ramach badania profilaktyczne.

Z tego powodu organizacja na terenie miejsca pracy dodatkowych badań profilaktycznych (choćby pobrań krwi) czy nawet szczepień to bez wątpienia dobry kierunek. W Polsce oferują je choćby upacjenta.pl,  badaj.to, czy LongLife.

Moje testy uPacjenta przebiegły szybko i bezpoleśnie! Polecam 🙂

Aktywność fizyczna

Z badań ICAN Research wynika, że już co czwarta firma (24%) wykorzystuje trend dbania o zdrowie pracowników, stawiając na programy prozdrowotne. W Polsce mamy sporo rozwiązań, które bazują właśnie na tym zjawisku. Do najpopulaniejszych dostawców należą choćby ActivyMovello czy Move Republic.

Wsparcie w opiece nad najbliższymi

Sporo mówi się o tym, że pracownicy potrzebują dziś elastyczności pracownicy. Zapominamy jednak – z czego ta potrzeba często wynika. A ma ona bezpośredni związek z koniecznością poświęcenia czasu swoim najbliższym: dzieciom, starszym rodzicom (pamiętajmy, że gro osób na rynku pracy to przedstawiciele pokolenia kanapkowego, którzy opiekują się i dziećmi i rodzicami) czy po prostu zwierzętami. Warto więc, mieć w swojej ofercie benefity, które to wsparcie opiekuńcze zaoferują. Przykładem takiego rozwiązania jest Benefit Care.

Benefity dla dojrzałych pracowników

Zdrowie finansowe

Jak szacuje PWC ponad 58% pracowników mierzy się ze stresem finansowym. Czy jest to wystarczający sygnał do tego, by działające w firmach programy well-beingowe poszerzyć właśnie o element związany z finansami osobistymi? Warto się nad tym zastanowić, bo mamy już w Polsce dostawców, które dbają o zdrowie finansowe pracowników. To m.in. Flexee (autorzy bardzo ciekawego badania o zdrowiu finansowym) i Patento.

Więcej na Expo HR

Tak naprawdę dobrych i wartych uwagi rozwiązań na rynku jest dziś więcej. Wszystkie je możecie poznać podczas bezpłatnego wydarzenia Expo HR, które odbędzie się w Warszawie 25.02.2025 roku. Spotkanie tam ponad 60 dostawców przeróżnych usług HR. Będzie to więc unikalna szansa, żeby zobaczyć co w rozwiązaniowej trawie piszczy, porozmawiać z twórcami usług HR i je ze sobą porównać.

To dostawcy, których na pewno spotkacie 25.02.2025 w Warszawie na Expo HR.

Dajcie znać, czy wybieracie się na to wydarzenie.

Miłego dnia!

Maja

Ps. Partnerem wpisy była stronakadry.pl – organizator Expo HR.

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.