Czy wiek pracowników wpływa na ich preferencje benefitowe? Oczywiście, że tak. Dzisiaj zatem o rozwiązaniach, które będą szczególnie cenne z perspektywy pracowników dojrzałych.

W ostatnich latach na całym świecie, w tym w Polsce, widać wyraźny trend starzenia się społeczeństwa. Z danych GUS wynika, że w 2023 roku prawie 23% Polaków miało 65 lat lub więcej, a prognozy wskazują, że do 2050 roku ten odsetek wzrośnie do 35%. W skali globalnej, według raportu ONZ, liczba osób powyżej 60. roku życia ma podwoić się do 2050 roku, osiągając ponad 2 miliardy.

Starzejące się społeczeństwo a rynek pracy

Starzejące się społeczeństwo wywiera istotny wpływ na rynek pracy, dlatego pracodawcy muszą dostosować swoje strategie zarządzania personelem i planowania do zmieniającej się demografii. O jakich elementach powinny firmy pamiętać? To przede wszystkim:

  • Dostosowanie środowiska pracy pod kątem ergonomii (starsi pracownicy mogą potrzebować lepiej dostosowanych stanowisk pracy, np. odpowiednich foteli, oświetlenia czy sprzętu ułatwiającego pracę) i elastyczności.
  • Utrzymanie produktywności i wiedzy w organizacji (starsi pracownicy często mają ogromne doświadczenie i wiedzę, które mogą przekazywać młodszym kolegom poprzez mentoring czy programy szkoleniowe).
  • Polityka zatrudnienia i planowania sukcesji (pracodawcy powinni mieć strategie na zastąpienie starszych pracowników, którzy zbliżają się do emerytury, aby zapewnić ciągłość działania organizacji).

Rosnąca grupa dojrzałych pracowników to też wyzwanie dla polityki benefitów i świadczeń pozapłacowych.

Wiek, a oczekiwania wobec benefitów

Wiek pracowników bez wątpienia wpływa na ich oczekiwania benefitowe. Pokazują to choćby badania Edenred, gdzie porównywane były oczekiwania pracowników z pokolenia X, Y i Z. O ile dla najmłodszych tymi najbardziej pożądanymi są wszelkiego rodzaju dofinansowania (do posiłków, szkoleń, wakacji) to wraz z wiekiem pracownicy coraz bardziej doceniają dofinansowanie do ubezpieczenia medycznego.

Benefity a pokolenia. Jakich rozwiązań oczekują poszczególne generacje pracowników

Przykłady benefitów dla dojrzałych pracowników

Nie ma jednak na rynku badań, które pokazują jakie preferencje benefitowe mają najstarsi pracownicy – czyli tzw. silver generation. Dlatego przygotowałam dla Was zestawienie kilku benefitów, które mogą być szczególnie cenne dla pracownikow dojrzałych.

Pakiety zdrowotne i opieka medyczna

Wraz z wiekiem zmienia się podejście do zdrowia i same potrzeby zdrowotne. Dlatego jeśli średnia wieku, w Twojej firmie rośnie warto krytycznie przyjrzeć się prywatnej opiece medycznej, a konkretnie pakietom zdrowotnym oferowanym w Twojej firmie. Dobry pakiet medyczny dla starszych pracowników obejmować powinien nie tylko opiekę lekarzy specjalistów, ale też fizjoterapuetów czy rehabilitantów.

O tym jak zmienia się podejście do zdrowia wraz z wiekiem pracowników rozmawiałam z gościniami podcastu Enel-med „Łączy nas zdrowie”. Zachęcam do odsłuchania.

Programy emerytalne i oszczędnościowe

Rzeczywistość emerytów w Polsce nie jest różowa. Jak informuje Infor.pl

„Przeciętna emerytura z ZUS wynosi obecnie 3 516,95 zł brutto (około 2 654,08 zł netto) po waloryzacji na poziomie 12,2% w 2024 roku i 14,87% w 2023 roku. Należy jednak pamiętać, że realna siła nabywcza tych świadczeń znacząco spada w obliczu rosnącej inflacji i wzrastających kosztów życia. Przykładowo, w 2023 roku inflacja osiągnęła najwyższy poziom w styczniu, wynosząc 17,2% rok do roku, co znacząco wpłynęło na moc nabywczą seniorów. „

Potwierdzają to badania banku ING – Polacy boją się emerytury. Podstawowa obawa dotyczy stanu zdrowia. 60% odpowiadających wskazało stan fizyczny po osiągnięciu wieku emerytalnego jako największe wyzwanie, 50% martwi się o finanse. Podobnie jak w badaniu przeprowadzonym dwa lata temu prawie dwa razy więcej osób odczuwa lęk (40%) niż nadzieję (23%), myśląc o emeryturze.

I choćby z tego powodu pracodawcy powinni inwestować w programy emerytalne i oszczędnościowe. Bardzo ważna jest też prowadzenie stałej edukacji finansowej.

7 benefitów finansowych, które warto wdrożyć

Dodatkowe dni wolne na opiekę nad rodzinie

Dodatkowych dni wolnych związanych z opieką potrzebują nie tylko młodzi rodzice. Dla seniorów będzie to również spora wartość dodana. Bo przecież często opiekują się oni swoimi jeszcze starszymi rodzicami oraz…wnukami. Każdy dodatkowy wolny dzień ma więc wartość złota.

Wsparcie pracowników w okresie menopauzalnym

Niemal co piątej Polce w trakcie menopauzy zdarza się wziąć zwolnienie z powodu dolegliwości z nią związanych.

Jak pokazuje raport Kulczyk Foundation „Menopauza bez tabu” badane Polki często wyrażają przekonanie, że otwarte mówienie o menopauzie mogłoby zaszkodzić ich pozycji zawodowej. Czas to zmienić. Bo rozwiązań, których oczekują pracujące Polki w wieku okołomenopauzalnym jest naprawdę sporo.

 

Źródło: Raport „Menopauza bez tabu”, Kulczyk Foundation, 2024

Co jeszcze warto dodać do tej listy?

Oczywiście nie jest to lista zamknięta. Kiedy myślę, o benefitach dla dojrzałych pracowników w głowie mam również dofinansowanie do domów opieki nad seniorami, oferowanie szeroko pojętej elastyczności zawodowej, tworzenie możliwości zawodowych dla emerytów (np. praz na 1/2 czy 1/4 etatu). Ale pewnie jest ich więcej.

Jakie rozwiązania stosujecie w swoich firmach? Koniecznie dajcie znać!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.