Sytuacja gospodarstw domowych pracowników jest coraz trudniejsza. Pandemia, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe. To wszystko sprawia, że Polacy muszą coraz bardziej zaciskać pasa. Co w obliczu kryzysu gospodarczego mogą zrobić pracodawcy?

Pierwsze, najbardziej preferowane rozwiązanie to podwyżki wynagrodzeń – tych jednak pracodawcy nie mogą proponować bez końca. Innym rozwiązaniem jest przebudowa pakietu benefitów pozapłacowych tak, by znaczną ich część stanowiły benefity finansowe. Bo te mogą wyraźnie odciążyć portfele pracowników i pomóc im zbudować poduszkę finansową.

Zdrowie finansowe Polaków

Z badań Deloitte wynika, że dla 61% Polaków ich sytuacja finansowa to największy obecnie powód do zmartwień.  Jak czytamy w innym źródle –  raporcie „Polak i finansowe zakręty„:

39 % pracujących Polaków w ciągu ostatniego roku pożyczało pieniądze przed kolejną wypłatą.

Jakie są cele pożyczkowe pracujących Polaków? Źródło: raport Flexee i Gsk 

Wiemy, że ponad 1/4 Polaków nie posiada i nie gromadzi oszczędności. Jako główną przyczynę wskazują zbyt niskie zarobki (57%). Kolejnym powodem jest brak umiejętności oszczędzania (13%), a trzecim brak dochodów (12%). 7 proc. badanych nie oszczędza, bo nie czuje takiej potrzeby.

Czy dbasz o well-being finansowy pracowników?

Kryzys zmienił rynek benefitów

Rynek benefitów i preferencje pracowników względem rozwiązań pozapłacowych zmieniła przede wszystkim pandemia. W 2021 roku ukazało się kilka raportów, które zwracały uwagę na spadek roli tradycyjnych benefitów – karnetów na siłownię, czy dni owocowych w biurze.  Z badań Sodexo Benefits and Rewards Services Polska wynika, że najbardziej w ostatnich latach pracownicy najbardziej doceniali dofinansowanie urlopu oraz dodatkowe dni urlopowe. W czołówce pożądanych świadczeń są też te związane z poczuciem bezpieczeństwa, jak ubezpieczenia na życie czy poszerzone pakiety medyczne, najlepiej również dla bliskich.

Idealny benefit pracowniczy powinien według ankietowanych wspierać  domowy budżet.

Jest to potrzeba, która w związku z pogłębiającym się kryzysem finansowym zostanie z nami jeszcze bardzo długo.

Benefity finansowe, które warto znać

A zatem jakie benefity finansowe warto wdrożyć w naszej organizacji, aby odciążyć portfele naszych pracowników i zmniejszyć ich stres finansowy?

Akcjonariat pracowniczy

W Polsce wciąż jeszcze nie aż tak popularny. Polega ni mniej ni więcej na umożliwianiu pracownikom nabycia udziałów w firmie w ramach nagrody za pełnioną przez nich rolę w organizacji.  Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem Bankier.pl Weronika Dumin:

Udział w akcjonariacie może przynieść sporo korzyści, zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Dla pracownika walorem jest zwiększanie dochodu pasywnego ze środków gromadzonych w ramach planu. […] Jeśli pracownik ma nagły wydatek, to ma zabezpieczenie w formie jakiejś części kapitału spółki. Do tego pracownicy, którym umożliwiono nabycie lub przyznano akcje przedsiębiorstwa, czują się bardziej docenieni.

W Polsce taką opcję udostępniają m.in. Auchan, LPP, Wielton, czy Leroy Merlin. Prawo do nabycia udziału w wynikach w tej ostatniej firmie (bo tak oficjalnie nazywa się ten benefit) otrzymuje każdy pracownik zatrudniony w firmie minimum 6 miesięcy (bez względu na rodzaj umowy i zajmowane stanowisko). Naliczona kwota umieszczona jest na oddzielnym koncie i blokowana przez 5 lat. Po upływie tego okresu wypłacana jest pracownikowi wraz z ewentualnie naliczonymi odsetkami.  Za uzyskany Udział w Wynikach można również wykupić akcje spółki GROUPE ADEO (do której należy Leroy Merlin). W każdym roku z możliwości tej korzysta ponad 90% uprawnionych do tego pracowników.

Dofinansowanie posiłków

Statystycznie na posiłki w pracy (te kupione na mieście, ale też te zrobione w domu) wydajemy codziennie od 10 do 30 zł, w skali miesiąca to koszt od 200 do 600 zł. I to koszt, który trudno przeskoczyć.

Źródło: Badanie Edenred IPSOS poświęcone nawykom żywieniowym Polaków, https://edenred.pl/baza-wiedzy/artykuly/jak-polacy-jedza-w-pracy-najedzony-pracownik-korzysc-dla-calej-firmy

Z tego powodu dofinansowanie posiłków to jeden z najwyżej ocenianych i najbardziej oczekiwanych benefitów. Aż 63% pracowników chciałoby korzystać z jakiegokolwiek dofinansowania posiłków. Jak pokazują badania Edenred, preferowana kwota dofinansowania to 400-600 zł miesięcznie.

Czy benefity mogą wykluczać?

Dofinansowanie żłobków, przedszkoli, półkolonii, kolonii dla dzieci pracowników

Nikogo, kto posiada dzieci nie trzeba przekonywać, że ich wychowanie wiąże się z ciągłym wydatkami. Jak policzyli eksperci Instytutu im. Adama Smitha koszt wychowania jednej pociechy to dziś 265 tys. złotych, a dwójki dzieci – 439 tys. złotych. Pracodawcy mogą w tym obszarze odciążać pracowników, dofinansowując im opłaty za placówki opiekuńcze dzieci – żłobki, przedszkola czy kluby dziecięce. Warto pamiętać, że mogą być one pokrywane z ZFŚS. 

Źródło: https://www.facebook.com/FutureProcessing

Przykładem firmy, która właśnie w taki sposób wspiera swoich pracowników jest Future Processing. W firmie działa przedszkole „Fantastyczna Przygoda”, a wszystkim pracownikom FP (bez względu na formę zatrudnienia), których dzieci uczęszczają do placówki przysługuje zwrot części kosztów.

Elastyczny model wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie wypłacane co miesiąc przestaje się podobać dość znacznej części Polaków. Potwierdzeniem tego są wyniki zrealizowanego przez ADP badania „Workforce view in Europe 2020”.

Okazuje się, że już co 5. pracownik opowiada się za wypłatą co 2 tygodnie, a 15% chciałoby otrzymywać tygodniówkę.  Za takimi zmianami w szczególności opowiadają się najmłodsi i najstarsi pracownicy. Pozostanie w trybie wypłat miesięcznych popiera jedynie 52% pracowników.

Właśnie z myślą o pracownikach, którzy chcą otrzymywać wynagrodzenie „na bieżąco” dostawy benefitów tworzoną narzędzia umożliwiające elastyczny model wypłat. Głównymi korzyściami takiego rozwiązania z perspektywy pracowników są:

  • obniżenie stresu finansowego i zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa finansowego
  • gwarancja realizacji wypłat wynagrodzenia dostosowanych do osobistych potrzeb pracowników.

Profilaktyka zdrowotna pracowników. 5 benefitów, które musisz mieć!

Transport do pracy

Przy galopujących cenach benzyny to rozwiązanie, które pracownicy bez wątpienia docenią. Szczególnie jeśli w ich sytuacji w grę nie wchodzi praca zdalna. Bezpłatny transport do pracy oferuje dziś bardzo dużo firm: m.in. łódzkie BSH, Wittchen czy Empik, który do magazynu w Sochaczewie dowozi pracowników z Żyrardowa czy Płocka.

Ubezpieczenie zdrowotne i na życie

Ubezpieczenia to taki produkt, który doceniamy … po fakcie. Tylko 44 proc. Polaków ma ubezpieczenie na zdrowie i życie, a 27 proc. czuje potrzebę jego posiadania, jednak ich na to nie stać – wynika z najnowszego badania firmy ubezpieczeniowej Wiener. W tym kontekście ciekawym rozwiązaniem może być jego finansowanie przez pracodawcę. Tym bardziej że na rynku jest coraz więcej ofert zabezpieczających nie tylko przed najpopularniejszymi chorobami, ale również pokrywającymi koszty leczenie w przypadku chorób nierefundowanych przez NFZ.

Wczasy pod gruszą

Dla wielu kojarzą się one z reliktem przeszłości, prawda jest jednak taka, że wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę funkcjonują w wielu firmach. Warunek konieczny to działanie w organizacji ZFŚS oraz określenie w jego regulaminie zasad ubiegania się o dofinansowanie.

pig swimming GIF

Teraz czas na Ciebie!

Jakie finansowe benefity oferuje Twoja firma? Które z wymienionych wyżej uważasz za najbardziej wartościowe? Koniecznie daj znać w komentarzu. Podziel się swoimi przemyśleniami tutaj lub w social mediach. Każda Twoja reakcja sprawia, że skaczę do nieba.

Islet Group happy jump rain coat islet red beanie GIF

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.