Dofinansowanie prywatnej opieki medycznej to od lat jeden z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych. Jednak czy na pewno jest to skuteczny sposób na wsparcie profilaktyki zdrowotnej pracowników? Po jakie jeszcze benefity warto sięgnąć?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Wraz z ograniczoną obecnością w biurach, ale też obostrzeniami sanitarnymi, rację bytu straciła większość stacjonarnych benefitów: darmowe owoce, przekąski, dofinansowanie posiłków w firmowych kantynach, stacjonarne szkolenia czy firmowe integracje. Zmienił się sposób i bardzo często rytm pracy, a potrzeby i priorytety pracowników są aktualnie definiowane na nowo. Jednym z nich bez wątpienia jest zdrowie.

W nowej rzeczywistości pracodawcy coraz głębiej powinni rozważać rozbudowę oferty benefitowej wspierającej profilaktykę zdrowotną pracowników. Zresztą właśnie tego oczekują sami zainteresowani.

Z czego mogą wybierać pracodawcy?

Stephanie Ruhle Details GIF by MSNBC

Badania krwi w biurze lub domu pracownika

Podstawowe badania pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrycie wielu poważnych chorób. Mimo to wielu Polaków nie wykonuje ich regularnie. Jak czytamy w raporcie „Narodowy test zdrowia Polaków”, przygotowanym przez Medonet w 2021, roku tylko 39% Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 39% wykonało badanie ogólne moczu, 49% sprawdziło poziom cukru we krwi, a 53% wykonało morfologię krwi.

Co ciekawe dostęp do prywatnej opieki medycznej wcale nie przekłada się na większą dbałość o zdrowie. Tylko 19% osób posiadających pakiet zdrowotny wykonuje w jego ramach badania profilaktyczne.

Co może zrobić zatem pracodawca? Jeszcze bardziej skrócić drogę do punktu pobrań krwi… tymczasowo uruchamiając go w biurze lub zapewniając opcję pobrania krwi bezpośrednio w domu pracownika. Takie rozwiązanie swoim pracownikom we współpracy z serwisem uPacjenta.pl w 2021 zaproponowało m.in. Bridgestone. Z możliwości skorzystało 391 pracowników, którym łącznie wykonano 2 346 badań. 

Pobrania krwi realizowane w siedzibie firmy lub w domu pacjenta przez zespół uPacjenta.pl mogą być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz uznane za koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Benefity, a pandemia. 7 inspirujących rozwiązań dla Twojej firmy

Profilaktyka zdrowia psychicznego

Średnio 5h i 43 minuty pracy tracimy w tygodniu przez pogorszony nastrój. To daje 36 dni w roku i jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Zdrowie psychiczne to w Polsce nadal temat tabu. W 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25% w porównaniu do 2019 roku. Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Te statystyki będą jednak rosnąć. W związku z tym pracodawcy powinni poszerzać  firmowe pakiety benefitów o te wspierające zdrowie psychiczne. Wartościowym wsparciem dla pracownika może być:

  • bezpłatny dostęp do psychiatrów i terapeutów dla pracowników;
  • tworzenie pracowniczych grup wsparcia;
  • dostęp do online’owych platform mindfulness (pracownik dostaje w ich ramach dostęp do kursów obejmujących podstawy medytacji, psychoedukacji czy kursów tematycznych wspierających walkę ze stresem, budowę relacji, produktywność).

Wypalenie zawodowe. Czy pracodawcy mogą coś zrobić?

Vouchery na badania krwi w domu pracownika

Sama byłam zaskoczona, że takie rozwiązanie funkcjonuje na polskim rynku pracy, ale to prawda! Obok dofinansowania kont w kafeteriach pracowników, drobnych upominków, firma może sprezentować zespołowi dostęp do ponad 700 badań, które wykonać można bezpośrednio w domu.

Tematyczne akcje zdrowotne realizowane w biurze

Kolejny krok to regularne, tematyczne i rozplanowane w skali całego roku akcje zdrowotne. Mogą być poświęcone choćby profilaktyce raka piersi, raka prostaty czy sezonowym szczepieniom przeciw grypie.  W 2021 roku z tych organizowanych przez uPacjenta.pl skorzystało ponad 80 000 pracowników z całej Polski. W ramach takich wydarzeń w firmie organizowane mogę być dodatkowe konsultacje i badania lekarskie (np. USG piersi czy cytologia), warsztaty czy inne akcje edukacyjne.

Bezpłatne testy COVID-19

Rozwijająca się piąta fala pandemii nie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa pracowników, ale, co gorsza, zagraża płynności funkcjonowania biznesu. Rozwiązaniem (oprócz szczepień) jest oczywiście regularne testowanie pracowników (które na przykład w Austrii jest standardem). Póki co to wciąż opcja dobrowolna, choć kto wie jak potoczą się losy ustawy dającej pracodawcom prawo do weryfikacji zdrowia pracowników. Moje obserwacje pokazują jednak, że coraz więcej firm udostępnia pracownikom darmowe testy na COVID-19 (z których korzystać mogą chętni), ale też prosi o wykonanie testów przed większymi spotkaniami czy konferencjami w biurze lub spotkaniami integracyjnymi. Ja sama zostałam jakiś czas temu poproszona przez klienta o wykonanie testu przed szkoleniem, które prowadziłam w siedzibie firmy. Koszty przebadania pracowników i mnie pokrywał oczywiście klient. Osobiście jestem mu bardzo wdzięczna za ten ruch.

Jak Ty dbasz o zdrowie pracowników?

Do rozszerzenia benefitów pracowniczych o te wspierające profilaktykę zdrowotną zachęcam z partnerem wpisu – zespołem uPacjenta.pl. Tym bardziej że dla czytelników bloga Gojtowska.com przygotował specjalną ofertę.

Z kodem GOJTOWSKA zyskujesz podwójnie:

  • wykorzystując kod w serwisie upacjenta.pl, otrzymujesz 15% zniżki na domowe badania krwi;
  • kontaktując się w sprawie organizacji Akcji Zdrowia z uPacjenta i podając kod, otrzymujesz 15% zniżki dla Twojej firmy na realizację tej usługi

Zachęcam Cię serdecznie do wypróbowania! Ciekawa jestem też, w jaki sposób dbasz o zdrowie pracowników w Twojej firmie? Podziel się w komentarzu przykładami akcji, ale też reakcjami pracowników na nie. Jeśli potrzebujesz pomocy w opracowaniu firmowego podejścia do tematu profilaktyki zdrowotnej – odsyłam Cię do zespołu uPacjenta.pl. A jeśli po prostu uważasz ten post za przydatny, podaj go dalej! Każda Twoja reakcja sprawia, że turlam się z radości.

panda GIF

Miłego dnia

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.