Pandemia zmieniła układ sił na rynku benefitów i świadczeń pozapłacowych. Popularne dotychczas rozwiązania, często zachęcające do „bycia w biurze jak długo to możliwe”, zastępują nowe. Jakie benefity warto dziś oferować w swoich firmach?

O benefitach było już na blogu kilkakrotnie. Zastanawiałam się, co to znaczy dobry benefit,  pokazywałam rozwiązania, które zawsze wywołają efekt WOW. Sama od lat testuję jedno z najfajniejszych benefitowych świadczeń ever – pozdrawiam Cię ekipo AskHenry. Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć benefitom w świecie (post)pandemicznym. Co się zmieniło?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Stan benefitów w polskich firmach

Jak czytamy w najnowszym raporcie Pracuj.pl w piramidzie potrzeb pracowników benefity pozapłacowe znajdują się niżej niż wynagrodzenie. Gdy pracownicy musieliby wybrać pomiędzy benefitem, a podwyżką, aż 60% osób wybrałoby kasę.

Czy to powinno nas dziwić? Absolutnie nie!

Stawianie świadczeń pozapłacowych na równi z wysokością wypłat pracowników to po prostu błąd. Benefity to nie zamiennik wynagrodzenia, ale dodatek do niego. Coraz częściej to też uosobienie wartości, którymi żyje organizacja i świadectwo jej kultury organizacyjnej.

Po jakie rozwiązania warto zatem rozważyć jako element oferty benefitowej w Twojej firmie?

 Nielimitowany lub dodatkowy urlop

Dodatkowy płatny urlop to najczęściej wskazywany w badaniu Pracuj.pl benefit marzeń Polaków. Aż 37% uważa go za atrakcyjny, tylko 14% ma do niego dostęp.

Źródło: https://media.pracuj.pl/131197-pensja-to-podstawa-badanie-pracujpl

Urlop bez limitu do jedno z koronnych rozwiązań Netflixa, ale funkcjonuje też m.in. w Linkedin czy Evernote.

Źródło: https://jobs.netflix.com/culture

Ale mamy na rynku już pierwsze dobre praktyki w obszarze przyznawania pracownikom dodatkowych dni urlopowych (i nie myślę tu o jednym dodatkowym dniu z okazji urodzin). Ponad 14 500 pracowników Zalando w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 wspólnie uda się na dodatkowy, zbiorowy urlop. W ten sposób firma chce docenić ich pracę w ostatnim roku.

Oswajanie workation

Pandemia pokazała w skali makro, że pracę i podróże można łączyć. Popularność workation, czyli pracy z miejsc typowo urlopowych eksplodowała. A pracodawcy (oraz dostawcy przestrzeni biurowych) zamiast zaprzeczać, po prostu szukają rozwiązań, które ułatwią wdrażanie go w życie.

Dostęp do biur na całym świecie

Pod nazwą All Access oferuje je swoim najemcom WeWork. Colliers w zeszłym roku uruchomił natomiast platformę Colliers Mobility Pass, która łączy operatorów coworków na całym świecie i pozwala pracownikom na pracę z ponad 60 lokalizacji w Polsce i tysięcy na świecie.

Czy biura są nam jeszcze potrzebne?

Mieszkanie nad morzem do pracy zdalnej

Takie rozwiązanie wprowadzono między innymi w zespole Future Processing z centralą w Gliwicach, który dostęp ma do mieszkania do pracy zdalnej w Gdańsku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomysłodawcą tego benefitu byli sami pracownicy FP. Ze służbowego lokum korzystać mogą również pracownicy Forte Digital – do ich dyspozycji jest jednak mieszkanie w Norwegii. Zespół korzysta z niego przy okazji wizyt w norweskiej spółce-matce, ale też podczas prywatnych skandynawskich eskapad.

https://www.facebook.com/FutureProcessing/posts/10159555364918552

Kamper lub przyczepa kempingowa dla pracowników

Pracownicy krakowskiej firmy ASTOR mają do swojej dyspozycji kamper o uroczym imieniu Bimbo (wybranym przez samych pracowników rzecz jasna). Natomiast zespół Jit może korzystać z biura wakacyjnego – firmowej przyczepy kempingowej stacjonującej na kempingu w Chałupach.

https://www.facebook.com/jit.team.poland/posts/3830926077036900

Programy z obszaru wellness i mental health

Jak pokazują badania Glassdoor 58% pracowników, że oczekuje od pracodawców benefitów związanych z fizycznym i psychicznym wellbeingiem. I nie chodzi tu o jednorazowe inicjatywy, ale strategiczne programy poświęcone szeroko pojętemu zdrowiu. Przykładem takiego rozwiązania jest Pracownia Psychologii Pracy działająca w Orlenie (korzystać mogą z niej zarówno pracownicy, jak i ich rodziny). W ostatnim roku szczególnie mocno eksplodował aplikacji fitness i mindfullness, do których dostępy coraz częściej kupują dla swoich zespółów pracodawcy. Rok temu Starbuck do pakietu swoich benefitów pozapłacowych dołożyć dostęp do apki Headspace. Polskie firmy również korzystać mogą z rozwiązań opiekujących temat zdrowia psychicznego pracowników – to choćby aplikacja Wellbee.

Czy warto dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Organizacja (a wkrótce dofinansowanie) szczepień

Póki co, szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce finansowane przez państwo – pracodawcy mogą jednak organizować punkty szczepień w swoich zakładach pracy. I robią to coraz chętniej (brawo Grupa Żywiec! Brawo BSH!).

Źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6810162904575315969/

Nie ma jedna wątpliwości, że wcześniej czy później nastąpi pełna komercjalizacja szczepień na koronawirusa. Jak zachowają się wtedy pracodawcy?

Uważam, że możliwy jest tylko jeden kierunek – coraz większa popularność szczepionek (czy to na COVID-19, czy na zwykłą grypę) jako benefitu pozapłacowego.

W tym kontekście warto odpowiedzieć na jeszcze na pytanie o możliwość finansowania szczepień pracowników z funduszu socjalnego. Ciekawy komentarz na ten temat opublikował na swoim profilu na Linkedin mec. Hubert Hajduczenia z DLA Piper.

Dopłaty do lunchy z dostawą do domu

Jeszcze przed pandemią dofinansowanie do posiłków było jednym z bardziej cenionych benefitów pozapłacowych. Pomimo pandemii i popularnej pracy zdalnej to cały czas benefit oczkiwany przez pracowników. W badaniu Pracuj.pl wskazał na niego co 5 respondent. Tylko jak dopłacać do obiadów, skoro gro pracowników pracuje z domu (o ile w ogóle)? Jak pokazują praktyki rynkowe – da się. Do lunchy zamawianych przez pracowników pracujących na home office dopłacają m.in. Novomatic Technologies Poland czy GlobalLogic  (obie firmy korzystają z rozwiązania lunching.pl).

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/novomaticpl_zamaejwdodomu-homesweetoffice-activity-6812730434422657024-3PmI/

A jak jest u Ciebie?

Czy pandemia zmieniła ofertę benefitową w Twojej firmie? Jakie rozwiązania są najbardziej popularne wśród pracowników? Nad jakimi rozwiązaniami się zastanawiacie? Czekam na Twój komentarz pod tekstem 🙂

Jednocześnie przypominam, że benefit idealny, tak jak idealny pracodawca czy kandydat … nie istnieje! Dlatego w pogodni za rozwiązanimi bez skazy, warto zastanowić się nad tymi, które są wystarczająco dobre dla Twojej firmy i Twojego zespołu.

Jeśli uważasz ten post za przydatny – podaj go dalej! Być może skorzysta z niego też ktoś inny. Dla mnie będzie to informacja, że cenisz moją pracę.

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.