Pandemia zmieniła układ sił na rynku benefitów i świadczeń pozapłacowych. Popularne dotychczas rozwiązania, często zachęcające do „bycia w biurze jak długo to możliwe”, zastępują nowe. Jakie benefity warto dziś oferować w swoich firmach?
O benefitach było już na blogu kilkakrotnie. Zastanawiałam się, co to znaczy dobry benefit, pokazywałam rozwiązania, które zawsze wywołają efekt WOW. Sama od lat testuję jedno z najfajniejszych benefitowych świadczeń ever – pozdrawiam Cię ekipo AskHenry. Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć benefitom w świecie (post)pandemicznym. Co się zmieniło?
[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]
Stan benefitów w polskich firmach
Jak czytamy w najnowszym raporcie Pracuj.pl w piramidzie potrzeb pracowników benefity pozapłacowe znajdują się niżej niż wynagrodzenie. Gdy pracownicy musieliby wybrać pomiędzy benefitem, a podwyżką, aż 60% osób wybrałoby kasę.
Czy to powinno nas dziwić? Absolutnie nie!
Stawianie świadczeń pozapłacowych na równi z wysokością wypłat pracowników to po prostu błąd. Benefity to nie zamiennik wynagrodzenia, ale dodatek do niego. Coraz częściej to też uosobienie wartości, którymi żyje organizacja i świadectwo jej kultury organizacyjnej.
Po jakie rozwiązania warto zatem rozważyć jako element oferty benefitowej w Twojej firmie?
Nielimitowany lub dodatkowy urlop
Dodatkowy płatny urlop to najczęściej wskazywany w badaniu Pracuj.pl benefit marzeń Polaków. Aż 37% uważa go za atrakcyjny, tylko 14% ma do niego dostęp.
Urlop bez limitu do jedno z koronnych rozwiązań Netflixa, ale funkcjonuje też m.in. w Linkedin czy Evernote.
Ale mamy na rynku już pierwsze dobre praktyki w obszarze przyznawania pracownikom dodatkowych dni urlopowych (i nie myślę tu o jednym dodatkowym dniu z okazji urodzin). Ponad 14 500 pracowników Zalando w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 wspólnie uda się na dodatkowy, zbiorowy urlop. W ten sposób firma chce docenić ich pracę w ostatnim roku.
Oswajanie workation
Pandemia pokazała w skali makro, że pracę i podróże można łączyć. Popularność workation, czyli pracy z miejsc typowo urlopowych eksplodowała. A pracodawcy (oraz dostawcy przestrzeni biurowych) zamiast zaprzeczać, po prostu szukają rozwiązań, które ułatwią wdrażanie go w życie.
Dostęp do biur na całym świecie
Pod nazwą All Access oferuje je swoim najemcom WeWork. Colliers w zeszłym roku uruchomił natomiast platformę Colliers Mobility Pass, która łączy operatorów coworków na całym świecie i pozwala pracownikom na pracę z ponad 60 lokalizacji w Polsce i tysięcy na świecie.
Mieszkanie nad morzem do pracy zdalnej
Takie rozwiązanie wprowadzono między innymi w zespole Future Processing z centralą w Gliwicach, który dostęp ma do mieszkania do pracy zdalnej w Gdańsku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomysłodawcą tego benefitu byli sami pracownicy FP. Ze służbowego lokum korzystać mogą również pracownicy Forte Digital – do ich dyspozycji jest jednak mieszkanie w Norwegii. Zespół korzysta z niego przy okazji wizyt w norweskiej spółce-matce, ale też podczas prywatnych skandynawskich eskapad.
https://www.facebook.com/FutureProcessing/posts/10159555364918552
Kamper lub przyczepa kempingowa dla pracowników
Pracownicy krakowskiej firmy ASTOR mają do swojej dyspozycji kamper o uroczym imieniu Bimbo (wybranym przez samych pracowników rzecz jasna). Natomiast zespół Jit może korzystać z biura wakacyjnego – firmowej przyczepy kempingowej stacjonującej na kempingu w Chałupach.
https://www.facebook.com/jit.team.poland/posts/3830926077036900
Programy z obszaru wellness i mental health
Jak pokazują badania Glassdoor 58% pracowników, że oczekuje od pracodawców benefitów związanych z fizycznym i psychicznym wellbeingiem. I nie chodzi tu o jednorazowe inicjatywy, ale strategiczne programy poświęcone szeroko pojętemu zdrowiu. Przykładem takiego rozwiązania jest Pracownia Psychologii Pracy działająca w Orlenie (korzystać mogą z niej zarówno pracownicy, jak i ich rodziny). W ostatnim roku szczególnie mocno eksplodował aplikacji fitness i mindfullness, do których dostępy coraz częściej kupują dla swoich zespółów pracodawcy. Rok temu Starbuck do pakietu swoich benefitów pozapłacowych dołożyć dostęp do apki Headspace. Polskie firmy również korzystać mogą z rozwiązań opiekujących temat zdrowia psychicznego pracowników – to choćby aplikacja Wellbee.
Organizacja (a wkrótce dofinansowanie) szczepień
Póki co, szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce finansowane przez państwo – pracodawcy mogą jednak organizować punkty szczepień w swoich zakładach pracy. I robią to coraz chętniej (brawo Grupa Żywiec! Brawo BSH!).
Nie ma jedna wątpliwości, że wcześniej czy później nastąpi pełna komercjalizacja szczepień na koronawirusa. Jak zachowają się wtedy pracodawcy?
Uważam, że możliwy jest tylko jeden kierunek – coraz większa popularność szczepionek (czy to na COVID-19, czy na zwykłą grypę) jako benefitu pozapłacowego.
W tym kontekście warto odpowiedzieć na jeszcze na pytanie o możliwość finansowania szczepień pracowników z funduszu socjalnego. Ciekawy komentarz na ten temat opublikował na swoim profilu na Linkedin mec. Hubert Hajduczenia z DLA Piper.
Dopłaty do lunchy z dostawą do domu
Jeszcze przed pandemią dofinansowanie do posiłków było jednym z bardziej cenionych benefitów pozapłacowych. Pomimo pandemii i popularnej pracy zdalnej to cały czas benefit oczkiwany przez pracowników. W badaniu Pracuj.pl wskazał na niego co 5 respondent. Tylko jak dopłacać do obiadów, skoro gro pracowników pracuje z domu (o ile w ogóle)? Jak pokazują praktyki rynkowe – da się. Do lunchy zamawianych przez pracowników pracujących na home office dopłacają m.in. Novomatic Technologies Poland czy GlobalLogic (obie firmy korzystają z rozwiązania lunching.pl).
A jak jest u Ciebie?
Czy pandemia zmieniła ofertę benefitową w Twojej firmie? Jakie rozwiązania są najbardziej popularne wśród pracowników? Nad jakimi rozwiązaniami się zastanawiacie? Czekam na Twój komentarz pod tekstem 🙂
Jednocześnie przypominam, że benefit idealny, tak jak idealny pracodawca czy kandydat … nie istnieje! Dlatego w pogodni za rozwiązanimi bez skazy, warto zastanowić się nad tymi, które są wystarczająco dobre dla Twojej firmy i Twojego zespołu.
Jeśli uważasz ten post za przydatny – podaj go dalej! Być może skorzysta z niego też ktoś inny. Dla mnie będzie to informacja, że cenisz moją pracę.
Maja