Jak szacuje PWC ponad 58% pracowników mierzy się ze stresem finansowym. Czy jest to wystarczający sygnał do tego, by działające w firmach programy well-beingowe poszerzyć właśnie o element związany z finansami osobistymi? Zachęcają do tego eksperci Światowego Forum Ekonomicznego. Zachęcam i ja. Szczególnie teraz, gdy sytuacja gospodarcza nie rozpieszcza.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Zdrowie finansowe i stres finansowy pracowników rośnie

Zdrowie finansowe (ang. financial wellness, financial well-being) to ogólna kondycja finansowa danego człowieka, która przekłada się na brak stresu związanego z problemami o naturze finansowej. Według Światowego Forum Ekonomicznego zdrowie finansowe obok kondycji fizycznej i psychicznej jest trzecim najważniejszym elementem ogólnego stanu każdego człowieka. Składa się ono z dwóch kluczowych komponentów:

 • Poziomu edukacji finansowej, czyli tego, co wiemy na temat finansów osobistych w ogóle. Ten w  Polsce na dramatycznie niskim poziomie. Według ostatniego badania “European Consumer Payment Report 2019” Polska zajęła przedostatnie miejsce (23 z 24) wśród analizowanych krajów w zakresie wiedzy na temat finansów. Za nami uplasowała się tylko Litwa.
 • Stresu finansowego, czyli zespołu uczuć, z którym mierzymy się, gdy przestajemy być zdolni do regulowania swoich zobowiązań finansowych. Czym najczęściej jest wywoływany? Wspominany już raport PWC wskazuje na:
  • Niewystarczające oszczędności, by pokryć niespodziewane wydatki.
  • Brak możliwości pójścia na emeryturę wtedy, kiedy chcą (na emeryturę idą raczej wtedy, kiedy muszą).
  • Niemożność pokrycia miesięcznych wydatków.
Co jest najczęstszym powodem stresu finansowego pracowników? Źródło: 2020 Employee Financial Wellness survey, PWC

Trudny rok 2020, pandemia COVID-19 i kryzys gospodarczy, który pociągnęła za sobą, wpłynęły bez wątpienia na wzrost stresu finansowego u pracowników na cały świecie. Jak czytamy w artykule Think with Google, tylko pomiędzy 8 a 14 marca 2020 wyszukiwalność frazy „pomoc finansowa” w Google wzrosła ponad 200%.

inline fin
Źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-cee/consumer-insights/consumer-trends/financial-wellness-search-behaviour-/

Czy well-being finansowy to temat dla pracodawców?

Stres związany z finansami osobistymi ma bezpośrednie przełożenie na pracodawców.  Wpływa na efektywność pracowników (jak czytamy w raporcie EY 30% pracowników myśli o problemach z prywatnymi finansami w pracy) zwiększone absencje, spóźnienia. Jest także powodem poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak zaburzenia psychiczne takie jak depresja, lęki i inne.

Stres finansowy przekłada się na wiele obszarów życia. Źródło: 2020 Employee Financial Wellness survey, PWC

Edukacja finansowa w sferze publicznej (w tym w szkołach) praktycznie nie istnieje (lub istnieje tylko w wybranych krajach na świecie). Dosyć nieśmiało, rolę edukatora przejmują zatem pracodawcy. Firmy edukują swoich pracowników nie tylko w obszarze well-beingu fizycznego, psychicznego, ale też finansowego. Co kryje się pod tym pojęciem?

Well-being finansowy to osiągnięcie stanu bezpieczeństwa finansowego. Oznacza zdolność do zarządzania zobowiązaniami budżetowymi, osiąganie celów finansowych, ochronę przed ryzykiem, oszczędzanie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności lub przyszłych potrzeb oraz radzenie sobie ze wstrząsami finansowymi.

Działania z obszaru well-beingu finansowego są dziś więcej niż potrzebne. Znajomość finansów i umiejętność zarządzania nimi pozwala ludziom osiągnąć samowystarczalność i stabilność. Edukacja finansowa pozwala lepiej planować, podejmować bardziej racjonalne decyzje, nie wpadać w spiralę zadłużeń. Jednym słowem: ogranicza stres. A to jest nam dzisiaj bardzo potrzebne.

Czy warto dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Jak pracodawcy mogą wspierać well-being finansowy?

Jak pokazuje raport Symmetrical „Finanse polskiego pracownika. Oczekiwania i bolączki” pracownicy są zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy finansowej przy wsparciu pracodawców. 24% wskazuje, że chciałoby wiedzieć, jak zabezpieczyć swoją emeryturę, 21% dowiedzieć się jak oszczędzać na wybrany cel, a 21% jak zarządzać swoim budżetem. Wyniki stanowią dowód na to, że polscy pracownicy są generalnie zainteresowani edukacją ekonomiczną.

Wiosną 2020, kilka tygodni po wybuchu pandemii COVID-19 Colliers International zorganizował dla swoich pracowników spotkanie poświęcone przełożeniu koronawirusa na sytuację ekonomiczną w Polsce i Europie.

Od czego zacząć prace nad well-beingowym programem finansowym? Oczywiście od audytu. Warto dokładnie zbadać sytuację wyjściową i określić, w jaki sposób pracownicy myślą o pieniądzach i ich oszczędzaniu. Co stanowi dla nich największe wyzwanie w kontekście finansów osobistych. W czasie audytu dobrze szukać odpowiedzi m.in. na poniższe pytania:

 • Jakie są nawyki finansowe pracowników?
 • Na ile pracownicy są zadowoleni z ich aktualnej sytuacji finansowej?
 • Czy problemy finansowe przekładają się na ich osobiste relacje (z rodziną? przyjaciółmi?)
 • Ile czasu pracownicy spędzają na zamartwianiu się na temat ich osobistej sytuacji finansowej?

Dopiero mając tę widzę, należy zacząć projektować działania z obszaru well-beingu finansowego. Ich fundamentem mogą być: spersonalizowane szkolenia czy indywidualne konsultacje z ekspertami, dostęp wiarygodnych źródłem informacji: materiałów edukacyjnych, raportów, tutoriali czy manuali, czy kompleksowy, długofalowy program odnowy finansowej.

Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Czas na Ciebie!

Czy w Twojej firmie wdrożone zostały działania wspierające well-being finansowy pracowników? Jeśli tak, to na czym polegają? A może jako pracownik chciałabyś, by firma edukowana Cię w zakresie zarządzania finansami prywatnymi? Tak czy siak, podziel się komentarzem lub udostępnij post w social media. Może właśnie dzięki Tobie dotrze do nowych, zainteresowanych tematem osób?

Miłego dnia!
Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.