Czy istnieją zależności między benefitami a pokoleniami pracowników? Które świadczenia płacowe są preferowane przez starsze, a które przez młodsze pokolenia? To pytania, na które warto znać odpowiedź szczególnie dziś, kiedy na rynku pracy mamy cztery, a według niektórych źródeł nawet 5 pokoleń.

O benefitach w kontekście pokoleń najczęściej mówi się w kontekście oczekiwań najmłodszych pracowników, czyli pokolenia Z.

A przecież na rynku pracy generacji jest dużo więcej. Są:

  • baby boomersi, czyli pracownicy 50+
  • pokolenie X, urodzeni pod koniec lat 60 i w latach 70, wchodzący na rynek pracy na przełomie lat 90 i 2000 (to wtedy poziom bezrobocia wynosi ponad 20%, mierzyliśmy się z prekariatem, czyli sytuacją, gdy praca za darmo była codziennością wielu młodych osób)
  • millenialsi, urodzeni w latach 80 i na początku lat 90, dorastali na przełomie wieków, w czasie błyskawicznego rozwoju technologii, jako pierwsi zaczęli głośno mówić równowadze między życiem zawodowym i prywatnym.

Badania Edenred pokazują, że choć pokolenia mają różne oczekiwania względem benefitów, w jednym są też zgodne! Co ciekawe,

benefit, którego oczekuje każde pokolenie jest równocześnie tym najrzadziej oferowanym pracownikom.

Benefitowe preferencje pokoleń

Badanie dotyczące benefitowych preferencji z podziałem na pokolenia przeprowadził w zeszłym roku Edenred. O świadczenia pozapłacowe zapytano w nim 3 grupy respondentów: 400 Zetek, 400 Millenialsów (Ygreków) i 400 Xksów. Pytanie byli oni o spontaniczne wskazanie benefitów, które oferowane są w ich firmie.

Benefity przyszłości

Benefity dla pokolenia Z

Co ciekawe najbardziej preferowane, ale równocześnie rzadko spotykane w opinii najmłodszych pracownikow jest dofinansowanie do posiłków.

Benefitowe preferencje najmłodszych pracowników. Źródło: raport „Trzy pokolenia pracowników X, Y, Z” opracowanego przez Edenred Polska.

Najmłodsze pokolenie na tle starszych kolegów bez wątpienia wyróżnia się preferencją szerokopojętych dopłat do: studiów, kursów, szkoleń, wakacji, ale też dodatkowych płatnych dni wolnych. To ważna informacja dla pracodawców! Jeśli w organizacji dominują pracownicy 20+ warto zainwestować właśnie w tego typu rozwiązania.

Dodatkowe dni wolne oferuje m.in. firma BEST S.A. Źródlo: https://justjoin.it/offers/best-s-a-java-software-engineer-lodz-331906

Benefity dla pokolenia Y

Benefitowe preferencje pokolenia Y. Źródło: raport „Trzy pokolenia pracowników X, Y, Z” opracowanego przez Edenred Polska.

Układ pożądanych i otrzymywanych benefitów w przypadku pokolenia Y wygląda zgoła inaczej. Choć numerem jeden również jest dofinansowanie do posiłków, kolejne miejsca w preferowanych benefitach to:

  • dopłaty do wakacji
  • premie i bony uznaniowe
  • prywatne ubezpiecznie medyczne
  • karty prezentowe i bony na święta
Dopłata do wakacji to benefit, który aktywnie komunikuje np. SunTech. Źródło: https://www.pracuj.pl/praca/quality-assurance-manager-warszawa,oferta,1002117971

Benefity dla pokolenia X

Ostatnie badane pokolenie pokazuje, jak bardzo z wiekiem zmieniają się się preferencje wobec benefitów. Nap ierwszy plan wychodzi bowiem… prywatne ubezpieczenie medyczne. Wiązać się to może z tym, że pokolenie X to również przedstawiciele „sandwich generation”, czyli osób, które opiekują się nie tylko swoimi dziećmi, ale również rodzicami. I to również dlatego ten benefit może być dla nich tak istotny.

Preferencje wobec benefitów według pokolenia X. Źródło: raport „Trzy pokolenia pracowników X, Y, Z” opracowanego przez Edenred Polska.

Benefit, z którego wszyscy pracownicy będą korzystać

Co łączy pokolenia w kontekście benefitów?

Badanie pokazuje różnice w podejściu pokoleń do benefitów, ale pokazuje też zgodność w kontekście najrzadszego i najbardziej oczekiwanego benefitu – dofinansowania do posiłków.

Badanie wskazało też, że

90% pracowników pracodawcę, który dofinansowuje posiłki ocenia bardzo wysoko i wysoko. Tylko 1% badanych pracowników deklarowało, że dofinansowanie posiłków nie jest obowiązkiem pracodawcy.

Pracownicy wszystkich pokoleń są też zgodni, że woleliby dostać dofinansowanie do posiłków na karcie, niż równowartość te kwoty jako dodatek do pensji.  Dopiero na kolejnych miejscach jest dofinansowanie do cateringu czy firmowa stołówka.

Dofinansowanie do posiłków – najbardziej egalitarny benefit

Wyniki badania w ogóle nie powinny dziwić. Każdy z nas musi jeść – bardziej lub mniej zdrowo, w pracy, w restauracji, z dostawą do domu. Niezależnie od tego czy pracujemy w zakładzie produkcyjnym, w terenie, w biurze czy na home office. Właśnie z tego powodu dofinansowanie do posiłków  w formie karty lunchowej jest najbardziej egalitarnym ze wszystkich benefitów i daje gwarancję największego użytkowania przez zdecydowaną większość, jeśli nie wszystkich pracowników.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2023 roku zmieniającym ustalania wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe “podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: […] wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia”.

Z ulgi tej może skorzystać każdy pracownik, którego dofinansowanie do posiłków nie przekracza 450 zł miesięczne i nie pobiera on ekwiwalentu z tytułu dofinansowania.

Co wyciągasz dla siebie z badania?

Czy któreś wnioski z badania wyjątkowo Cię zaciekawiły?

A może ten najpopularniejszy, najbardziej egalitarny i pożądany benefit chcesz przetestować na własnej skórze?

Świetnie się składa, bo specjala oferta testowa została przygotowana przez Edenred Polska dla wszystkich pracowników zespołów HR.

Aby wziąć udział w darmowym teście karty lunchowej napisz maila na adres olga.skrzynecka@edenred.com w temacie wpisując „Testy karty z Maja Gojtowska”, a w treści maila służbowe dane kontaktowe

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić warunki zakupu kart lunchowych Edenred – zajrzyj na stronę Karta Lunchowa Edenred. Tam można je zamówić dosłownie w kilka kliknięć.

Jestem ciekawa Twoich doświadczeń z benefitami i ich podziałem na pokolenia. Czy funkcjonują one w Twojej organizacji? A może cały czas zastanawiacie się nad ich wdrożeniem? Daj znać w komentarzu! Nie wahaj się też udostępnić tekstu dalej 🙂 Każda Twoja reakcja to sygnał dla mnie, że materiały które tworzę są dla Ciebie użyteczne.

Tekst powstał we współpracy z Edenred Polska.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.