Brak informacji zwrotnej udzielanej w procesach rekrutacyjnych to bez wątpienia jeden z największych problemów polskiego rynku pracy. A przecież udzielanie feedbacku kandydatom to nie fizyka kwantowa. Jeśli chcemy budować pozytywne doświadczenia w procesach rekrutacyjnych, to po prostu musimy o niego zadbać.
W teorii zdecydowana większość pracodawców wie, że udzielenie kandydatowi feedbacku w procesie rekrutacyjnym to naprawdę ważny element procesu candidate experience:
- przekłada się on na bezpośrednią satysfakcję kandydata z procesu (niezależnie od ostatecznego wyniku rekrutacji)
- to najprostszy sposób na budowę dobrego wizerunku pracodawcy, rekrutera czy hiring menadżera.
Świadomość pracodawców, a rzeczywistość
Potwierdzają to badania Pracuj.pl: 96% pracodawców wie, że kandydat woli dostać odpowiedź o odrzuceniu CV niż pozostać bez żadnej informacji zwrotnej. Sama świadomość to jednak za mało. Nie stoją za nią konkretne czyny.
Mniej niż 1/3 badanych organizacji przekazuje informację zwrotną (w choćby informację statusie aplikacji) wszystkim kandydatom po zakończeniu rekrutacji.
Oczekiwanie na feedback z perspektywy kandydata jest najgorsze
Wszystkie powody, dla których nie warto dawać feedbacku kandydatom
Brak kultury feedbacku
Brak feedbackowania kandydatów w procesach rekrutacyjnych w dużej mierze wynika to po prostu w braku kultury feedbacku w ogóle. W organizacjach brak jest też procesów i procedur, które wspierają przekazywanie kandydatowi informacji zwrotnej. Polityki i zasady określające udzielanie feedbacku są nadal są rzadkością – aż 79% z badanych przez Pracuj.pl osób odpowiedzialnych za rekrutację przyznaje, że takie reguły nie istnieją w ich organizacjach.
Kultura feedbacku najlepiej rozwinięta jest w dużych firmach zatrudniających ponad 250 osób. Znacznie częściej udzielają one feedbacku wszystkim kandydatom – deklaratywnie robi to aż 44% z nich, w porównaniu do jedynie 24% w pozostałych segmentach przedsiębiorstw.
Może to być związane z większymi zasobami, które pozwalają na bardziej rozbudowane procesy rekrutacyjne i lepszą obsługę kandydatów, ale też lepszym dostępem do narzędzi, które pozwalają ten feedback przygotować.
Badanie candidate experience: 3 sposoby na zbieranie feedbacku od kandydatów
Jak tłumaczą się pracodawcy?
Powodów, dla których feedback tak bardzo kuleje w firmach jest na pewno sporo. Pracodawcy najczęściej wskazują na zbyt dużą liczbę aplikacji niedopasowanych do ogłoszenia. Duża liczba zgłoszeń w połączeniu z innymi wyzwaniami w procesie rekrutacyjnym sprawia, że rekruterzy często po prostu nie nadążają z odpowiadaniem kandydatom – a w obliczu braku polityki firmowej w tym zakresie, koncentrują się na zadaniach, które w ich opinii są pilniejsze.
Feedbackowanie można (a nawet trzeba) automatyzować!
Jak w warunkach coraz szybciej rosnącego odsetku aplikacji niedopasowanych do ogłoszeń budować kulturę feeedbacku w firmach? Po pierwsze warto mieć świadomość co z perspektywy kandydata z feedbacku jest najważniejsze:
- nie chce on pozostać w zawieszeniu, bez jakiejkolwiek informacji
- chce wiedzieć jaki jest status jego aplikacji i z czego wynika taka a nie inna (pozytywna lub negatywna decyzja).
Zgodnie z zasadą im dalej w las, tym więcej drzew, poziom szczegółowości feedbacku powinniśmy dostosowywać do poziomu zaawansowania procesu.
Negatywna informacja zwrotna po analizie CV
Na początku wystarczy krótka wiadomość informująca o statusie i powiedzie odrzucenia aplikacji np.
- zbyt dużych oczekiwaniach finansowych
- braku spełnienia określonych wymagań (znajomość języka na określonym poziomie, brak określonych uprawnień)
- brak doświadczenia w danym obszarze.
Informacja zwrotna po spotkaniu rekrutacyjnym
Udział w spotkaniach rekrutacyjnych, oznacza większe zaangażowanie kandydata. Przekazanie mu bardziej szczegółowej informacji zwrotnej jest po prostu elementarną częścią szacunku biznesowego. Na tym etapie nie wystarczy powiedzieć – tak lub nie.
Kandydat potrzebuje zrozumieć jaką decyzję podjął pracodawca i z czego ona wynika.
Zmiana zaczyna się od Ciebie tu i teraz
Brak kultury feedbackowej w procesach rekrutacyjnych w Polsce jest naprawdę smutny. Dlatego, warto pamiętać, że zmianę można zacząć tu i teraz. Oczywiście – najlepszym wyjściem jest stworzenie szablonów odpowiedzi, wprowadzenie ich do systemu ATS, a później na bieżące wysyłanie. Warto pamiętać jednak, że z perspektywy kandydata każda, nawet najmniejsza informacja zwrotna jest bezcenna bo… wyrywa z zawieszenia. Taką wiadomością może być choćby aktualizacja statusów kandydata na Pracuj.pl.
Właśnie dlatego, Pracuj.pl, który dostrzega problem braku kultury komunikacji wprowadził nowe statusy aplikacji oraz uruchomił kampanię budującą świadomość znaczenia informacji zwrotnej w procesie rekrutacji. Kampania realizowana jest w oparciu o zróżnicowany media mix, obejmujący m.in. telewizję, digital, kina, serwisy VOD i kanały social media. Więcej przeczytacie o niej na stronie rekrutujpopartnersku.pl.
Miłego dnia!
Maja
Partnerem wpisu jest Pracuj.pl