W co pracodawca powinien inwestować – dużą, kompleksową zakładkę kariera czy lepiej w prosty landing page? A może potrzebuje tego i tego? Sprawdźmy.
Zakładka kariera to jedno z podstawowych narzędzi działań EB. Jak przekonuje HRM Institute pracodawcy wiedzą, że powinni mieć stronę lub zakładkę karierową i większość ją ma. Aż 79% uczestników badania Employer Branding w Polsce 2019 potwierdza, że posiada stronę lub zakładkę kariera i wykorzystuje ją do działań employer brandingiowych.
Zakładka kariera – podstawowe informacje
Zakładka kariera to strona internetowa, składająca się ze strony głównej (startowej) i dodatkowych podstron poświęconych pracy w poszczególnych zespołach, benefitom czy kulturze organizacyjnej.
Cel zakładki kariera
Zakładka kariera z założenia powinna być rozbudowana i dostarczać odbiorcom maksymalnie dużo informacji na temat tego na jakie stanowiska prowadzone są w firmie rekrutacje, jak wygląda proces rekrutacyjny, praca, możliwości rozwoju.
Pełni ona głównie funkcję informacyjną. Jej celem jest odpowiedź na pytania:
- kim jesteśmy?
- dlaczego warto do nas dołączyć?
Czym jest landing page?
Landing page natomiast to strona dużo prostsza. Nie posiada żadnych podstron, a znajdujące się na niej komunikaty są krótkie i czytelne.
Cel landing page’a
Właśnie ta prostota ma nakłonić użytkowników do wykonania konkretnej czynności:
- zapisania się na wydarzenie organizowane przez pracodawcę,
- zaaplikowania na konkretne stanowisko,
- zapisania się na newsletter.
Ruch na landing page’u generowany jest najczęściej przez działania reklamowe. Głównym zadaniem landing page’a jest konwersja ruchu, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której użytkownicy zrobią to, na czym zależy pracodawcy.
W co inwestować?
Co zatem powinien inwestować pracodawca?
Wszystko zależy od celu, który chce osiągnąć.
Zakładka kariera jest z założenia bardziej pasywna, opiekuje ruch użytkowników, który trafia na nią głównie z wyszukiwarek internetowych.
Landing page przejmuje ruch, który kierowany jest na niego przez reklamy, a później dba o to, by użytkownik wykonał kolejny krok.
Landing page to idealnym wsparciem dla procesów rekrutacyjnych (warto pamiętać, że każde ogłoszenie o pracę może być de facto osobnym landing page’em), czy narzędzie dobre do zbierania zapisów na wydarzenia czy konkursy.
Ponieważ zakładka kariera i landing page pełnią zupełnie inne funkcję, uważam że pracodawcy nie powinni wybierać albo jednego, albo drugiego rozwiązania, ale implementować je równolegle w swoje działania z obszaru EB i marketingu rekrutacyjnego.
A Wy na co stawiacie – kompleksowa zakładka kariera czy lekki i szybki Landing Page? Czekam na Wasze komentarze!
Miłego dnia!
Maja