W co pracodawca powinien inwestować – dużą, kompleksową zakładkę kariera czy lepiej w prosty landing page? A może potrzebuje tego i tego? Sprawdźmy.

Zakładka kariera to jedno z podstawowych narzędzi działań EB. Jak przekonuje HRM Institute pracodawcy wiedzą, że powinni mieć stronę lub zakładkę karierową i większość ją ma. Aż 79% uczestników badania Employer Branding w Polsce 2019 potwierdza, że posiada stronę lub zakładkę kariera i wykorzystuje ją do działań employer brandingiowych.

Zakładka kariera – podstawowe informacje

Zakładka kariera to strona internetowa, składająca się ze strony głównej (startowej) i dodatkowych podstron poświęconych pracy w poszczególnych zespołach, benefitom czy kulturze organizacyjnej.

Zakładka kariera Leroy Merlin to zwycięzca konkursu EBEA 2023 w kategorii … zakładka kariera. Warto się z nią zapoznać, bo mało jest na rynku tak kompleksowych rozwiązań.

FAQ – sposób na budowę candidate experience

Cel zakładki kariera

Zakładka kariera z założenia powinna być rozbudowana i dostarczać odbiorcom maksymalnie dużo informacji na temat tego na jakie stanowiska prowadzone są w firmie rekrutacje, jak wygląda proces rekrutacyjny, praca, możliwości rozwoju.

Pełni ona głównie funkcję informacyjną. Jej celem jest odpowiedź na pytania:

  • kim jesteśmy?
  • dlaczego warto do nas dołączyć?
Kompletna zakładka kariera Tidio, z… chatbotem, a jakże! To rozwiązanie, którego brakuje w zakładkach kariera pracodawców.

Czym jest landing page?

Landing page natomiast to strona dużo prostsza. Nie posiada żadnych podstron, a znajdujące się na niej komunikaty są krótkie i czytelne.

Magentastart.pl to landing page stworzony na potrzeby rekrutacji do programu stażowego w T-Mobile Polska.

Cel landing page’a

Właśnie ta prostota ma nakłonić użytkowników do wykonania konkretnej czynności:

  • zapisania się na wydarzenie organizowane przez pracodawcę,
  • zaaplikowania na konkretne stanowisko,
  • zapisania się na newsletter.

Ruch na landing page’u generowany jest najczęściej przez działania reklamowe. Głównym zadaniem landing page’a jest konwersja ruchu, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której użytkownicy zrobią to, na czym zależy pracodawcy.

hitechgirls.orange.pl to landing page stworzony na potrzeby konkursu dla młodych liderek chcących rozwijać się w branży technologicznej.

6 inspirujących zakładek kariera

 

W co inwestować?

Co zatem powinien inwestować pracodawca?

Wszystko zależy od celu, który chce osiągnąć.

Zakładka kariera jest z założenia bardziej pasywna, opiekuje ruch użytkowników, który trafia na nią głównie z wyszukiwarek internetowych.

Itwmbanku.pl to serwis kariera poświęcony (tylko) pracy w IT w mBanku

Landing page przejmuje ruch, który kierowany jest na niego przez reklamy, a później dba o to, by użytkownik wykonał kolejny krok.

Landing page to idealnym wsparciem dla procesów rekrutacyjnych (warto pamiętać, że każde ogłoszenie o pracę może być de facto osobnym landing page’em), czy narzędzie dobre do zbierania zapisów na wydarzenia czy konkursy.

Landing page Brains & Beards stworzony na potrzeby kampanii wspierającej rekrutację na stanowisko Programist(k)a React Native (proces prowadzony przez Bee Talents). Więcej: https://www.beetalents.com/customer-stories/12-cv-i-zatrudnienie-react-native-specjalistki-w-2-miesiace

Ponieważ zakładka kariera i landing page pełnią zupełnie inne funkcję, uważam że pracodawcy nie powinni wybierać albo jednego, albo drugiego rozwiązania, ale implementować je równolegle w swoje działania z obszaru EB i marketingu rekrutacyjnego.

Onboarding pracowników. Aby początek nie był końcem

A Wy na co stawiacie – kompleksowa zakładka kariera czy lekki i szybki Landing Page? Czekam na Wasze komentarze!

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.