Ostatni rok widocznie odbił się na zdrowiu psychicznym Polaków. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy lekarze wystawili ponad pół miliona zwolnień lekarskich z powodu ciężkiej reakcji na stres. Epizody depresyjne Polaków przełożyły się na ponad 5 milionów dni absencji. Co powinni w tej sytuacji robić pracodawcy? Budować świadomość, dbać o zdrowie psychiczne pracowników i inwestować w programy mental health.

Jak pokazują 2020 był dla wielu pracowników najbardziej stresującym rokiem w historii:

  • 78% pracowników deklaruje, że pandemia wpłynęła negatywnie na ich zdrowie psychiczne
  • 76% pracowników uważa, że firma powinna robić więcej, by wesprzeć zdrowie psychiczne w organizacji.

[pokaz_newsletter tekst=”Moje teksty same Cię znajdą!”]

Mnie osobiście najbardziej przeraża jednak fakt, że:

68% pracowników nie powiedziałoby przełożonemu o odczuwanym stresie czy lękach.

Dzieje się tak, ponieważ zdrowie psychiczne pracowników to wciąż temat tabu (czy wręcz, jak pokazuje Lindsay Holmes obszar dotknięty dyskryminacją). A przecież jak podkreśla WHO: zdrowie psychiczne, to obok zdrowia fizycznego i finansowego trzeci, najważniejszy element ogólnego stanu człowieka.

Czy warto dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dlaczego zdrowie psychiczne pracowników powinno obchodzić pracodawców?

Jak czytamy w raporcie Wellhr „Bez stresu! Jak wspierać kondycję psychiczną pracowników?” – programy z obszaru mental health zwyczajnie się pracodawcom opłacają:

W Polsce jeszcze nikt nie próbował oszacować bezpośrednich kosztów ponoszonych przez biznes w związku z chorobami psychicznymi. W Wielkiej Brytanii wyliczono, że stanowią one 45 miliardów funtów rocznie. Na koszty te składają się tradycyjnie kojarzone ze zdrowiem wskaźniki – absencja, obcność i rotacja.

WHO przekonuje, że:

1 dolar wydany na programy wspierające zdrowie psychiczne pracowników przynosi 4 dolary zwrotu z inwestycji w postaci niższej absencji i wyższej produktywności pracowników.

Wspieranie zdrowia psychicznego pracowników to nie tylko działanie wspierające wellbeing pracowników i budujące pozytywne doświadczenia pracowników. To kalkulacja czysto biznesowa.

Kiedy warto wdrożyć program mental health?

Nie ma idealnego momentu do wdrożenia programu wspierającego zdrowie psychiczne pracowników. Zawsze przecież sięgnąć można po quick winy, projekty które przyniosą korzyści w krótszym czasie (bo obszar mental health to działanie długofalowe, której bardziej niż sprint, przypomina maraton). Tym bardziej pracę nad tym obszarem warto zacząć natychmiast.

Lets Go GIF by Ramsey Solutions - Find & Share on GIPHY

Są jednak momenty w życiu organizacji, w których zaopiekowanie obszaru mental health pracowników jest szczególnie konieczne.

Powrót do biur

Powrót do biur, a często stworzenie od nowa zasad pracy w organizacji to dziś jedno z głównym wyzwań pracodawców na całym świecie. Ile firm, tyle podejść do tego wyzwania. Spotify oficjalnie wprowadził już politykę Work form Anywhere. Google planuje powrót pracowników do biur na wrzesień 2021. W trybie hybrydowym pracować będzie od jesieni zespół Amazona. Potrzeby biznesowe zderzają się z tzw. FORTO (Fear of Returning to The Office), czyli lękiem przed powrotem do pracy w biurze. Nie powinno to nas dziwić. Na wypracowanie nowego nawyku potrzebujemy przynajmniej 66 dni przekonują eksperci. Od marca 2020, w związku z przymusowym przejściem w tryb zdalny każdy z nas wypracował ich przynajmniej kilka. A teraz wizja budowania ich na nowo może przerażać.

Okazuje się, że powrót do biur czy nawet wdrożenie hybrydowego systemu pracy to nie tylko proces logistyczny, ale psychologiczny.

Skoro tak, pracownicy potrzebują w nim właściwego wsparcia.

Czy biura są nam jeszcze potrzebne?

Przeciążenie pracowników obowiązkami

Problem, który poniekąd łączy się pracą w czasie pandemicznym (choć występuje tak naprawdę od lat) to przeciążenie pracowników obowiązkami zawodowymi. A to, paradoksalnie bardzo często wiąże się z.. zalegającymi urlopami i niechęcią pracowników do wypoczynku. W takiej sytuacji znów pomocna może okazać się długofalowa praca nie tylko z pracownikami (każdego szczebla, w tym z menedżerami).

Brak zaufania w organizacji

Czas pandemii bardzo pogłębił rozwijający się od lat globalny, kryzys zaufania. Prawda jest taka, że ufamy coraz mniej i politykom, i mediom, i hierarchom kościelnym, i… prezesom, i pracownikom – potwierdzają to tegoroczne wyniki badania Trust Barometer.

I jest to wyzwanie, które jak wszystkie inne wymaga weryfikacji narzędzi, przekazów, procesu, ale przede wszystkim grupowej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego tak się dzieje?”.

Zdalne candidate experience – jak je budować?

Jakie działania powinny wchodzić w program z obszaru mental health?

Nie ma jednego schematu udanego programu mental health, tak jak nie ma dwóch takich samych organizacji. Jedno jest pewne – organizowane raz na kilka miesięcy webinary nt. zarządzania stresem, czy dbania o zdrowie psychiczne to za mało.

Innego rodzaju pomocy będą potrzebować pracownicy produkcyjni, innego zdalni, z innym stresem mierzy się zespół odpowiadający za sprzedaż czy obsługę klienta. Dlatego ważne jest rozpoznanie potrzeb poszczególnych grup pracowników i poszukanie rozwiązań, które będą dla nich realnym wsparciem. Warto pamiętać też, że:

  • najlepszy program z obszaru mental health nic nie da, jeśli problemem jest kultura organizacyjna połączona z brakiem chęci współpracy ze strony kierownictwa,
  • zdrowie psychiczne pracowników powinno być zaopiekowane w sposób systemowy,
  • postawa menedżerów i kierownictwa organizacji jest kluczowym elementem przekładającym się na mental health pracowników.

Elementy składowe, o których warto pamiętać

  • Szkolenia i webinary prowadzone dla większych grup pracowniczych poświęcone szerokopojętemu zdrowiu psychicznemu pracowników (problemom ze snem, zarządzaniu stresem, organizacji czasu)
  • Rozwój osobisty pracowników wypracowywany w podczas terapii indywidualnej i grupowej. O tym, że warto pracować indywidualnie z terapeutą nawet, gdy nie mamy konkretnego problemu przeczytacie na blogu Wellbee.
  • Interwencje kryzysowe, czyli pomoc psychoterapeurów i psychiatrów w nagłych, trudnych sytuacjach z którymi mierzą się pracownicy i ich otoczenie – choroba, śmierć, mobbing, wypadek w czasie pracy czy zwolnienie
Terapeuci, którzy współpracują z pracownikami za pośrednictwem platformy Wellbee.

Czas na Was

Tekst powstał we współpracy z platformą Wellbee.pl, która pomaga dbać o zdrowie psychiczne pracowników.  Jeśli chcecie zobaczyć jak działa ona w praktyce i jaką wartość dodaną może wnieść do Waszej organizacji to mam dla Was fajną propozycję. Podczas kontaktu z ekipą Wellbee powołajcie się na hasło:

 GOJTOWSKA - daje ono 10% zniżki na subskrypcję narzędzia.

Jestem bardzo ciekawa jak traktowane jest zdrowie psychiczne pracowników w Twojej firmie – jakie projekty, inicjatywy i procesy wdrażacie? Jeśli chcesz się podzielić dobrymi praktykami zostaw komentarz pod tekstem. A jeśli tekst wydaje Ci się po prostu ciekawy to… podaj go dalej. Być może zainteresuje kogoś tematem zdrowia psychicznego. Dla mnie będzie to też informacja, że treści, które tworzę są wartościowe.

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.