Social mediowe statystyki to coś, co tygryski lubią najbardziej. A jeśli dotyczą one konsumpcji mediów społecznościowych na świecie i w Polsce… po prostu musicie je przeczytać. Dlatego, gdy wczoraj wieczorem wpadł w moje ręce świeżutki raport „Digital 2019” od lat przygotowywany przez zespół Hootsuite i We Are Social pomyślałam, że na pewno ucieszy Was jego krótkie podsumowanie.

Jak wygląda rynek polski social media A.D. 2019?

  • Rośnie liczba użytkowników Internetu i mediów społecznościowych. Nie są to może wzrosty spektakularne (kolejno +1,1% i +5,9%), ale są. Najbardziej wyraźny wzrost jaki możemy zaobserwować porównując dane zeszłorocznego raportu (pisałam o nim tu) oraz te dzisiejsze to aż 14% wzrost użytkowników korzystających z social media z urządzeń mobilnych.
  • Rośnie też długość czasu, który spędzamy w sieci. Statystyczny Polak spędza codziennie w Internecie 6 godzin i 2 minuty (o 7 minut dłużej niż rok temu), z czego na same media społecznościowe poświęca 1 godzinę i 45 minut. Korzystając z sieci jesteśmy też bardzo regularni, codziennie korzysta z niej 82% Polaków.
  • Trzy najpopularniejsze strony w Polsce to: Google, Facebook i YouTube. Zwracam uwagę, że 9 miejsce w zestawieniu zajmuje OLX. Choć w raporcie strona ta oznaczona jest kategorią „shopping” to trudno mi zapomnieć o tym, że serwis ten w ostatnich latach bardzo inwestuje w swoją pozycję wśród innych jobboardów. Polecam choćby ich raport „Poznaj swojego pracownika„, który w całości poświęcony jest pracownikom blue collars i pracownikom biurowym.

Cały raport „Digital 2019” znajdziecie tutaj:

Jak budować HR-ową strategię social media w 2019 roku?

Pod żadnym pozorem nie zapominaj o mobile!

Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że urządzenia mobilne stają się pierwszym wyborem Polaków jeśli chodzi o konsumpcję Internetu czy mediów społecznościowych. 80% na urządzeniach mobilnych ogląda filmy, 72% korzysta dzięki nim z komunikatorów internetowych, 70% po prostu korzysta z Internetu, a 48% gra w gry… 🙂

Mobilna konsumpcja internetu jest dzisiaj nieodłącznym elementem życia Polaków. Warto zdać sobie sprawę, że coraz częściej to własnie z pomocą narzędzi mobilnych poszukują oni ofert pracy, a nawet chcą na nie aplikować. Dziś zakładka kariera nie powinna wyłącznie dobrze wyświetlać się na urządzeniach mobilnych, ale powinna umożliwiać bezproblemowe przejście przez formularz aplikacjny z poziomu telefonu komórkowego. Wymaga to od pracodawców jeszcze większego uproszczenia dotychczasowych procesów. Rzućcie okiem jak poradził sobie z tym McDonald’s.

Mobilna zakładka KARIERA. Dlaczego musisz ją mieć?

Wpisz YouTube w swoją EB-ową strategię

Prawie 2 miliardy użytkowników na świecie powinno bronić się samo. W Polsce z YouTube korzysta 89% użytkowników sieci. W serwisie jest naprawdę sporo przestrzeni na działania edukacyne, wizerunkowe i rekrutacyjne, czego dowodem jest ostatania, doskonała kampania z Theresą May w roli głównej. Po więcej inspiracji nt. YouTube’a odsyłam Was do mojego ostatniego tekstu na jego temat.

LinkedIn rośnie w siłę

Wyniki badania pokazują, że konto na LinkedIn ma 11% dorosłych Polaków, a w ostatnim kwartale zasięgi reklam w serwisie zwiększyły się o 3%. Bez wątpienia można zgodzić się, że jest to wskazówka pokazująca jak ogromny potencjał drzemie w LinkedInie, i że właśnie nadchodzi jego czas w Polsce.

https://gojtowska.com/2018/06/06/jak-prowadzic-employer-branding-na-linkedin/

Komunikatory, głupcze!

Facebookowy Messenger to dziś trzecia, najpopularniejsza w Polsce platfora społecznościowa (63%), a szóste miejsce w zestawieniu zajmuje WhatsApp. Polacy pokochali komunikatory internetowe i to właśnie z ich pomocą kontaktują się z najbliższymi. Kolejne wdrożenia Emplobota (ostatnio na jego wprowadzenie zdecydował się Bank BKO BP) potwierdzają, że jest przestrzeń na wykorzystanie komunikatorów w rekrutacji. Ich potencjał biznesowy może wzrosnać jeszcze bardziej, jeśli sprawdzą sie przewidywania The New York Timesa i Mark Zuckerberg zdecyduje się na integrację Messengera, WhatsAppa i … Instagrama, ułatwiając w ten sposób komunikację ponad 2,6 miliardom użytkowników tych aplikacji na całym świecie (więcej o tych planach przeczytacie tutaj). Komunikatory internetowe to bez wątpienia kolejny kanał bezpośredniej komunikacji z pontecjalnymi kandydatami, który po prostu warto zagospodarować.

Historia o tym jak robot został rekruterem. Czy sztuczna inteligencja zmieni oblicze HR?

A jakie są Wasze przewidywania dotyczące kierunków social  mediowej działalności pracodawców w 2019 roku? Dajcie koniecznie znać w komentarzach lub na Facebooku i Linkedin.

Miłego dnia!
Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.