Choć lektura raportu „Digital in 2018”, który od lat publikowany przez We Are Social, we współpracy z Hootsuite nie jest pierwszym wyborem większości HR-owców, to wierzcie mi – warto do niego zajrzeć.  To bez wątpienia jedno z bardziej kompleksowych zestawień poświęconych stanowi Internetu, rozwiązań mobile i mediów społecznościowych na świecie,  w tym w Polsce. Postanowiłam wybrać z niego najważniejsze dane i przełożyć je na konkretne rekomendacje działań pod kątem komunikacji z kandydatami online.

Jak wygląda rynek digital, mobile i social media w Polsce?

  • Social media wciąż rosną w siłę. W ciągu ostatniego roku o 13% wzrosła liczba polskich użytkowników social media, a 17% użytkowników, którzy z social media korzystają na urządzeniach mobilnych (jest to 14 mln osób).
  • Parafrazując nazwę popularnego serialu „Mobile is the new black”. Liczba użytkowników sieci korzystających z urządzeń mobilnych przewyższyła tych surfujących po sieci z poziomu laptopów i komputerów stacjonarnych (ponad 60% vs 40%).
  • Polacy ❤ Internet. Polacy w sieci spędzają średnio prawie 6 h dziennie (dokładnie 5 h i 55 min), z czego prawie 2 (1 h 42 min) w mediach społecznościowych.
  • Nie samym FB Polak żyje. YouTube jest częściej odwiedzanym przez Polaków serwisem niż Facebook (64% vs 61%) Spędzają też na nim średnio więcej czasu podczas jednej wizyty. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Messenger (41%) Dopiero później, na 5 pozycji znajduje się Instagram (24%), a 8 – Twitter (18%). Linkedin z 12% użytkowników znajduje się na miejscu 11.

A tu pełna wersja 😉

Polecam Wam gorąco zapoznanie się  z całością. Jeśli zajmujecie się rekrutacją na rynkach innych niż Polska również znajdziecie w nim coś ciekawego – zestawienie obejmuje różne regiony i wychwytuje ciekawe trendy dla większość państw dla świecie. Zaznaczam również, że w raporcie widoczne są pewne różnice w porównaniu np. w lokalnymi badaniami Gemiusa. Wciąż jednak dane od We Are Social pozwalają na określenie pewnych trendów, ważnych również z punktu widzenia komunikacji HR.

Co z tego wynika?

Warto przemyśleć strategię komunikacji marki pracodawcy na youtube

To jasne, że jeśli nagrywamy film korporacyjny czy typowo EB-owy wrzucamy go na YouTube, a dopiero później wstawiamy na stronę www. Sęk w tym, że jeśli chcesz w pełni wykorzystać miłość Polaków do oglądania filmów w sieci (a tę wyraźnie widać w wynikach badania), employer brandingowa strategia wideo Twojej firmy musi być lepsza. YouTube umożliwia Ci tworzenie całych serii wideo, a później układania jej w playlisty. Możesz więc stworzyć cykle prezentujące sylwetki pracowników, rekruterów, zrobić Q&A dedykowany rekrutacji, prezentować życie firmowe, edukować nt. produktów, przeprowadzać wywiady z managementem. Możliwości jest mnóstwo. Jeśli szukasz inspiracji i chcesz zobaczyć jak wyglądają profesjonalne, employer brandingowe kanały na YT rzuć okiem na Planet Booking od Booking.com czy Working at Microsoft. Zupełnym (pozytywnym) zaskoczeniem okazał się dla mnie kanał Chipotle Careers. Rzućcie okiem na jedną z ich playlist.

Polecam też zajrzenie na kanał Video Influencers, którego twórcy dzielą się w sieci naprawdę wieloma praktycznymi poradami nt. zasad tworzenia wideo contentu.

Spójrz na  potencjał komunikacyjny drzemiący w Messengerze

Komunikatory, a konkretnie chatboty obsługujące pytania kandydatów na Messengerze to bezapelacyjnie przyszłość rekrutacji i online’owych kontaktów z kandydatami. Już dziś wiemy, że ich użyteczność doceniają konsumenci:

  • 27% w skali globalnej jest bardzo zadowolonych z rozwiązań oferowanych przez AI w kontaktach z markami
  • 48% woli kontaktować się z firmą przez live-chat niż jakiekolwiek inny kanał komunikacji

Jak pokazują inne badania, na które powołuje się Business Insider, liczba unikalnych użytkowników 4 najpopularniejszych komunikatorów online wyprzedziła liczbę 4 najpopularniejszych serwisów społecznościowych.

Źródło: http://www.businessinsider.com/chatbot-market-stats-trends-size-ecosystem-research-2017-10?IR=T

W tym samym tekście możemy przeczytać, że liczba chatbotowych ekosystemów dynamicznie rośnie i naprawdę mamy w czym wybierać. Zresztą nie musimy szukać daleko, przecież na właśnie w Polsce powstał pierwszy bot rekrutacyjny na Messengera – mam na myśli bota od emplocity.pl, autora bardzo fajnego raportu o wykorzystaniu AI w branży HR. Zainteresowanych odsyłam do tekstu „Poznaj historię o tym, jak robot został rekruterem” >>

Mamy też już przykłady pierwszych firm, które doskonale radzą sobie z włączaniem Messengera do komunikacji z kandydatami bez pomocy botów. Mowa tu o Capgemini i akcji #DyżuryRekrutacyjne (o tej inicjatywie pisała u siebie w tym tygodniu Daria Siwka – pozdrawiam i polecam!)

Czy wyobrażacie sobie rozmowę rekrutacyjną przez Messengera?! 💬 Teraz to możliwe! 🤓 W kolejny czwartek, w godzinach…

Gepostet von Capgemini Polska am Donnerstag, 18. Januar 2018

No i są zapowiedzi kolejnych ciekawych wdrożeń 🙂 Trzymam za słowo 🙂

Boty coraz odważniej wchodzą do branży HR. Znam Deckiego od HCM Deck, jest Emplocity, a wczoraj zaprzyjaźniłam się z…

Gepostet von Gojtowska.com am Donnerstag, 25. Januar 2018

Dostosuj się do mobile

Konsumpcja internetu w wersji mobile dynamicznie rośnie. Dostosowanie zakładek kariera do wymagań mobile jest zwyczajnie naszym obowiązkiem. Ale nie chodzi już tylko o same strony www. To samo tyczy się ogłoszeń o pracę. Czy po prostu grafik, które wrzucacie w firmowe kanały social media. Wszystkie one muszą w sposób czytelny wyświetlać się na smartfonach czy tabletach. Na szali stawiacie bowiem doświadczenie swoich kandydatów. A Ci chcą otrzymać od Was czytelny komunikat niezależnie od narzędzia, z którego korzystają. A badania są w tym obszarze bezlitosne, konsumenci niechętnie wracają dziś do stron, które nie otwierają się w wersji mobilnej. Bardzo prawdopodobne, że ten sam trend obserwować będziemy wśród kandydatów.

Zresztą o mobilnych zakładkach kariera pisałam już jakiś czas temu. Dlaczego jeszcze każda firma musi je mieć?

Przy okazji zapraszam Was też do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.