Powiedzieć, że rynek HR zmienia się dynamicznie to jak nie powiedzieć nic. Zdarza się jednak, że bieżąca praca i codzienne wyzwania przysłaniają zespołom HR szerszą perspektywę i umiejętność spojrzenia na zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji z lotu ptaka. Stąd pomysł, by przedstawić Wam dziś moje subiektywne zestawienie perspektyw rynku HR.

Trend #Girlpower

Aktywizacja zawodowa kobiet to temat brany przez kandydatów coraz poważniej. Jak pokazują wyniki raportu PwC:

  • 61% kandydatek kobiet bierze pod uwagę różnorodność płciową w organizacji (w tym na poziomie zarządu);
  • 56% analizuje informację nt. różnorodności w organizacji w ogóle i postępów jakie firma poczyniła w tym obszarze;
  • 67% zastanawia się, czy znalazłaby w organizacji tzw. role models, czyli osoby które mógłby stać się dla nich zawodową inspiracją, wzorem, mentorem

Girl Power! Czy siła pracodawcy jest kobietą?

Komunikacja budowana w oparciu o potrzeby odbiorców

Bardzo często działania zespołów HR są niezsynchronizowane z realnymi potrzebami, oczekiwaniami ich odbiorców – kandydatów i pracowników. Działania rekrutacyjne, onboardingowe, employer brandingowe czy nawet komunikacja wewnętrzna w firmach prowadzona jest jakby równolegle do realnych potrzeb użytkowników danych rozwiązań. A przecież projektowanie działań, których punktem wyjścia jest szczegółowe poznanie naszych odbiorców i ich potrzeb to dla działów HR szansa o znaczeniu strategicznym. Warto pamiętać, że najskuteczniejszym dziś motorem zmian są… emocje. Bez uwzględniania ich w swoich działaniach, zespołom HR trudno będzie poruszyć do głębi swoich odbiorców.

Zmień optykę. Czym jest mapowanie doświadczeń?

Nowe technologie jako must have

Jak wygląda digitalowy krajobraz Polski?

  • Social media wciąż rosną w siłę. W ciągu ostatniego roku o 13% wzrosła liczba polskich użytkowników social media, a 17% użytkowników, którzy z social media korzystają na urządzeniach mobilnych (jest to 14 mln osób).
  • Jesteśmy mobilni. Liczba użytkowników sieci korzystających z urządzeń mobilnych przewyższyła tych surfujących po sieci z poziomu laptopów i komputerów stacjonarnych (ponad 60% vs 40%).
  • Polacy ❤ Internet. Polacy w sieci spędzają średnio prawie 6 h dziennie (dokładnie 5 h i 55 min), z czego prawie 2 (1 h 42 min) w mediach społecznościowych.
  • YouTube to dziś druga wyszukiwarka na świecie oraz serwis, który Polacy odwiedzają chętniej niż Facebooka.

Co to oznacza dla działów HR, które w sporej większości wciąż tkwią w erze Excela (jak wynika z danych HCM Deck to podstawowe narzędzie zarządzania rozwojem pracowników dla 61% polskich firm)? Czas wejść w nowe technologie, bo one nie będą na Was czekać 🙂 Rozwiązania analizujące ogromne zespoły danych, chatboty, wykorzystanie komunikatorów w rekrutacji i komunikacji wewnętrznej to przyszłość działów HR.

[Wywiad] 61% firm zarządza rozwojem pracowników z pomocą plików excel

Właśnie o perspektywach HR będziemy rozmawiać wspólnie z uczestnikami cyklu konferencji „Perspektywy HR”, które na przełomie listopada i grudnia odbędą się w 6 polskich miastach:

Mam ogromną przyjemność i zaszczyt być dyrektorem programowym tego wydarzenia. Bardzo dziękuję zespołowi Wolters Kluwer za zaufanie i możliwość współpracy przy tym wydarzeniu.

A Was serdecznie zapraszam do udziału w konferencji (jak większość eventów organizowanych przez Wolters Kluwer, udział w nim jest bezpłatny). Na wydarzenie możecie rejestrować się tutaj: WEŹ UDZIAŁ W KONFERENCJI „PERSPEKTYWY HR”.

Do zobaczenia!
Miłego dnia 🙂

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.