O konieczności digitalizacji branży HR mówi się od kilku dobrych lat. Niby to oczywiste, prawda? Mamy XXI wiek! Coraz częściej nie organizujemy spotkań projektowych w biurze, ale telekonferencje, do których możemy dołączyć z każdego miejsca na świecie – bylebyśmy mieli przy sobie telefon i WiFi. Pracować możemy z poziomu komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub smartfona, przecież większość dokumentów zapisujemy i tak na dysku, a nie w chmurze. HR nie może dłużej ignorować ery digital.
Jak wynika z raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2017. Zmiana zasad w erze cyfryzacji” budowanie organizacji przyszłości to priorytet numer jeden dla niemal 90% szefów działów HR i prezesów firm. W raporcie czytamy również, że:
W miarę postępującej cyfryzacji szefowie firm i działów HR powinni rozważyć zastosowanie przełomowych technologii, które mogą pomóc zaspokoić potrzeby kadrowe. Z badania wynika, że 56% firm modyfikuje programy kadrowe w taki sposób, by umożliwiały korzystanie z narzędzi cyfrowych i mobilnych, zaś 33% już korzysta z różnych form aplikacji opartych o sztuczną inteligencję, służących rozwiązywaniu problemów z zakresu HR.
Wciąż jednak sporo jest pracodawców, którzy procesami HR zarządza z poziomu pliku excel, który przesyłany jest z komputera na komputer i od lat sumiennie aktualizowany. Nie możliwe? A jednak! Oręż digitalowej rewolucji niesie w Polsce HCM Deck, z którego narzędzia korzysta kilkadziesiąt tysięcy pracowników takich firm jak Leroy Merlin, Allianz czy Bobby Burger. O narzędziu, które jest bohaterem cyklu #dobrebopolskie rozmawiam z jego współtwórcą – Szymonem Janickim.
– Szymon, co jest dziś największym wyzwaniem branży HR?

Digitalizacja. Twardy HR – kadry, płace, rejestr czasu pracy – firma każdej wielkości może znaleźć narzędzie dla siebie, natomiast w obszarze strategicznego HR tj. human capital management, firmy mogą korzystać, ze starych, rozbudowanych, nieprzyjaznych i drogich systemów globalnych dostawców, albo… plików excel. To zaskakujące, ale 61% firm korzystać właśnie z plików excel do zarządzania rozwojem pracowników. Nawet firmy zatrudniające po kilka tysięcy osób, robią to na excelach.
– Narzędzi budujących motywację i zaangażowanie pracowników jest dziś na rynku sporo. Czym wyróżnia się HCM Deck?
– Jakie są najważniejsze funkcjonalności serwisu?
HCM Deck koncentruje się na miękkim HR w dwóch obszarach
- Obszar pierwszy – Learning and Development – tutaj system pozwala na zarządzanie szkoleniami e-learning i stacjonarnymi (zapisywanie, listy rezerwowe, powiadomienia o zmianach, zapraszanie uczestników, akceptacja udziału, zbieranie potrzeb, zarządzanie budżetem itd.), tworzenie testów i ankiet (które można analizować przez pryzmat danych pracowniczych – np. porównywanie wyników wg oddziałów, stanowisk itd.), wspieranie rozwoju poprzez moduł społecznościowy (odznaki, punkty, komunikacja pomiędzy użytkowniami) oraz bazę wiedzy (świetne miejsce na dzielenie się wiedzą i publikowanie np. materiałów follow-up po szkoleniach). Aktualnie uruchamiamy moduł on-boardingu.
- Obszar drugi – Talent Management – tutaj system wspiera zarządzanie profilami kompetencyjnymi, przeprowadzanie oceny 180/360 ale również constant feedback, jak również zarządzanie przez cele (te dwie ostatnie funkcjonalności będziemy oddawać do użytku w najbliższych miesiącach).
– Które z tych funkcjonalności cieszą się największym zainteresowaniem klientów?
To zależy od skali firmy. Firmy 1000+ najczęściej wykorzystują HCM Deck do zarządzania procesami rozwojowymi/szkoleniowymi oraz (nasza nowość) on-boardingu. Mniejsze firmy korzystają z HCM Deck jako centralnego narzędzia do gromadzenia, lokalizacji i wymiany wiedzy, zastepując HCM Deck’iem np. firmowy intranet.
– Czy z jakiegoś wdrożenia jesteście szczególnie zadowoleni?
Każde wdrożenie cieszy, z tygodnia na tydzień przybywa nam klientów – aktualnie z systemu korzysta już ponad 70 tys. pracowników zarówno dużych firm takich jak Leroy Merlin, Allianz, Nationale Nederlanden, ale również mniejszych – jak np. Bobby Burger.
– Czy możesz podać przykłady konkretnych problemów z którymi mierzyli się Wasi klienci i konkretnych wdrożeń narzędzia?
Np. wspomniane zarządzanie szkoleniami. Leroy Merlin prowadzi w trakcie roku sto-kilkadziesiąt szkoleń (mikro szkolenia w każdym markecie codziennie). Przed wdrożeniem HCM Deck cały ten proces był obsługiwany w excelach przez 7 osób. Aktualnie, z tego co nam wiadomo, Polska jest najszybciej raportującym do centrali krajem.
– Życzę zatem powodzenia w rozwijaniu platformy!
Przypominam, że wszystkie teksty z cyklu #dobrebopolskie, w których pokazuję nowe, polskie narzędzia dla branży HR znajdziecie TUTAJ.
Miłego dnia!
Maja Gojtowska