Trudno o przepis na wzorcową stronę www i zakładkę kariera. Jak zawsze w komunikacji, idealne rozwiązanie to takie, które w pełni odpowiada na potrzeby naszych odbiorców. Pierwszą rzeczą, którą powinniście zrobić, gdy zabieracie się do aktualizacji strony www jest zatem określenie odbiorców, stworzenie dla nich person i precyzyjne określenie ich potrzeb. A kiedy wiecie już jakich informacji szukają Wasi kandydaci możecie zainspirować się ciekawymi formami ich podania. Jakie elementy posiada nowoczesna zakładka kariera?

Zakładka kariera – audyt dotychczasowych rozwiązań

Zanim zaczniecie wprowadzać zmiany warto na pewno sprawdzić jakie są potrzeby Waszych odbiorców, ale też zweryfikować jak korzystali z dotychczasowej zakładki kariera. Z pomocą przyjdzie Wam tu analiza danych z:

  • Google Analitycs (uzyskacie dzięki niemu informacje nt. ruchu na stronie)
  • Similarweb (narzędzie ze statystykami, pozwalające porównywać ruch na stronie Waszej firmy i konkurencji)
  • Hotjar (bardzo fajne narzędzie pozwalające stworzyć mapę cieplną, czyli dokument wskazujący, w które miejsca na stronie najczęściej klikają użytkownicy i jak wygląda ich zachowanie na stronie)

O roli zakładki kariera w strategii EB organizacji będę mówić oczywiście podczas TEGO szkolenia. Dajcie znać, jeśli chcecie wziąć w nim udział. Są jeszcze wolne miejsca.

Employer branding. Budowa marki pracodawcy od podstaw

Gdy macie już konkretne dane nt. zachowań i preferencji Waszych kandydatów można zastanowić się na konkretnymi, kreatywnymi rozwiązaniami. Oto kilka moich rekomendacji.

Dane nt. polityki różnorodności w organizacji

Różnorodność to temat, o którym pracodawcy lubią mówić, ale z mojej perspektywy brakuje w tych wypowiedziach konkretów.  A przecież różnorodność (rozumiana nie tylko jako różnorodność płciowa w organizacji) to bardzo mocny komunikat i istotny z punktu widzenia kandydatów element, na podstawie którego wybierają późniejszego pracodawcę (badania PWC pokazują, że polityka różnorodności jest ważnym punktem oceny pracodawcy przez 86% kobiet i 75% mężczyzn). Zobaczcie jak fajnie i niebanalnie do tematu różnorodności podszedł zespół Spotify.

Przejrzyste podejście do różnorodności pokazane na stronie Spotify. Źródło: https://www.spotifyjobs.com/

Chatbot

O potencjale drzemiącym w sztucznej inteligencji w kontekście rynku HR pisałam już kilkakrotnie. Jak pokazują wyniki badania Emplocity – rekruterzy widzą przestrzeń dla większej automatyzacji procesów HR. W ich raporcie, aż 24% ankietowanych deklaruje, że przekazałoby sztucznej inteligencji najbardziej pracochłonne zadania np. dzwonienie lub pisanie do kandydatów. I właśnie otwartość na odciążenie rekruterów przez rozwiazania AI tkwi u podstaw emplobota stworzonego przez zespół emplocity. Korzysta z niego m.in. Budimex i Bank BZ WBK (o zasadach działania tego narzędzia dowiecie się więcej tutaj). A botów dostępnych na rynku jest więcej. Poniżej przykład rozwiązania , na które skusił się zespół Zappos.

Bot wspierający doświadczenia kandydatów na stronie Zappos. Źródło: https://jobs.jobvite.com/zappos

[Case study] Jak bot wspiera rekrutację Netguru?

Blog

Nieustająco ubolewam nad małą popularnością blogów wśród polskich pracodawców.Blog to spore zobowiązanie wymagające dodatkowych zasobów czasowych i ludzkich (posty należy tworzyć regularnie, przynajmniej kilka razy w miesiącu). Trudno mi jednak wskazać inny projekt, który tak bardzo może uczłowieczyć komunikację, nadać jej charakter i osobowość. Zresztą zalet bloga firmowego jest zdecydowanie więcej.

Ten jeden czasochłonny projekt, w który warto zainwestować

Intel prowadzi aż 8 firmowych blogów. Jeden z nich – We are Intel – poświęcony jest w całości tematyce HR-owej. Źródło: https://blogs.intel.com/jobs/

Pokaż zespół (inaczej)

Zespół to jeden z kluczowych czynników przemawiających za przyjęciem oferty w danej organizacji. Zazwyczaj firmy decydują się pokazywać swoich pracowników i opowiadać ich historię (zresztą sama do tego zachęcam).

Jak pokazać pracowników w działaniach EB?

Przemawiam do mnie jednak przykład pokazania zespołu przez pryzmat organizacji, w których pracowali zanim dołączyli do Twojej firmy. Przecież kultura i styl pracy każdego z  nas jest sumą dotychczasowych doświadczeń zawodowych, nie sądzicie? 

Byłe firmy są sumą doświadczeń pracowników w Parsable. Źródło: https://www.parsable.com/careers

Sekcje Q&A

W głowie kandydata poszukującego pracy mieli się mnóstwo pytań dot. organizacji do której aplikuje, zespołu do którego miały dołączyć, czy samego procesu rekrutacyjnego czy prowadzącego go rekrutera. Zakładka to idealna miejsca by je zaadresować. Dobrym rozwiązaniem jest sekcja Q&A, w której pytania łatwo jest podzielić tematycznie i po prostu odnieść się do nich. Efektem może być nie tylko zaspokojenie potrzeb kandydatów na etapie poszukiwania pracy, ale też ich lepsze przygotowania do samego procesu rekrutacyjnego i rozmów kwalifikacyjnych.

Sekcja Q&A w zakładce kariera Zappos. Źródło: https://jobs.jobvite.com/zappos/p/faq#q8

 

A jakie są Wasze ulubione, wartościowe elementy zakładki kariera?

Dajcie znać w komentarzach i pamiętajcie o zapisach na szkolenie otwarte „Empolyer Branding. Projektowanie marki pracodawcy od podstaw.

Szkolenia otwarte

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.