W ostatnich dniach przeprowadziłam kilkanaście wywiadów na potrzeby warsztatów i szkoleń, które będę realizować w najbliższych dniach. I wiecie co? Praktycznie każdy mój rozmówca (a były to osoby z różnych specjalizacji i z różnym stażem pracy) podkreślał, jak ważny w kontekście pracy idealnej jest dla niego aspekt ludzki organizacji. I nie jest to wcale jednorazowa obserwacja. Jak wynika z badania Pracuj.pl, Polacy wyjątkowo cenią sobie atmosferę pracy i pozytywne relacje ze współpracownikami – to czynniki, które bardziej niż pensja, trzymają nas w obecnych firmach.
Chcesz, żebym przeprowadziła warsztat lub szkolenie również dla Twojego zespołu? Daj mi znać 🙂 >>
Jak pokazują wyniki badania Gallupa 2 na 10 pracowników przyznaje, że pracuje ze swoim najlepszym przyjacielem. Liczba badań udowadniających, że pozytywne relacje w pracy przekładają się na zaangażowanie pracowników, ich lojalność a nawet absencję jest ogromna. Pracodawcy mają jednak często problem z tym, jak prezentować swój zespół potencjalnym kandydatom. Postaram się zatem pomóc 🙂
Firmowy blog
Uważam, że trudno o lepsze narzędzie promujące naszych pracowników i pozwalające zaprezentować ich sposób patrzenia na świat i biznes niż korporacyjny blog.
Ten jeden czasochłonny projekt, w który warto zainwestować. CZYTAJ WIĘCEJ>>
Fajnym przykładem prowadzonego z pomysłem i regularnie aktualizowanego bloga firmowego jest blog Netguru. Owszem, zespół pisze o kulisach pracy w firmie w sekcji “Our way”, ale równie wartościowe teksty pokazujące ducha Neguru i spojrzenie na realizowane na biznes w ogóle, znajdziecie w sekcjach “Case studies”, “Development” czy “Design”. Fajne jest to, że w każdym z tekstów czuć indywidualny styl autora, widać, że nie zostali oni dobrani do konkretnych tematów przypadkowo. Polecam lekturę (ku inspiracji!)

Filmy rekrutacyjne
Czas wideo trwa! Nie ma chyba badań, które nie rekomendowałyby inwestycji w ten format. Jak je ugryźć? Setki z pracownikami, wywiady, filmy z “gadającymi głowa” lub po prostu pokazujące zespół w akcji.
Jednym z moich ulubionych przykładów w obszarze “ludzkiego wideo” są filmy Deloitte. Niedawno światło dzienne ujrzała nowa produkcja, która tak jak poprzednia doskonale oddaje ducha zespołu, pokazuje jego różnorodność i pozabiurowy charakter. Myślę, że na plus filmowi wyszedł delikatny lifting poprzedniej formuły. Jest fajnie i lekko.
Ale wideo z udziałem pracowników wcale nie musi być długie. Rzućcie okiem na inną serię filmów Deloitte “One minute stories”.
Emil ma siedmioro dzieci, ale twierdzi, że nie ma dla niego różnicy czy gotuje dla 9 czy 50 osób. Swój coroczny urlop spędza jako wolontariusz na letnim obozie dla dzieci, gdzie próbuje zrobić swój #impactthatmatters przygotowując sos do spaghetti. 🙂 Poznajcie Emila – HR Director w Deloitte Chorwacja. #oneminutestories
Gepostet von Deloitte Kariera am Mittwoch, 3. August 2016
Tak naprawdę, żeby pokazywać pracowników wcale nie trzeba zachęcać ich do mówienia przed kamerą. Dla porównania rzućcie okiem na dłuższe wideo od Zedesku:
Format wideo pozwala też na przeprowadzenie nieformalnych wywiadów. Tak robi je np. agencja Making Waves w swoim cyklu Waves Talks:
Making Talk 7Podróże
Gepostet von Making Waves am Montag, 12. März 2018
Wideo na żywo
Bardzo mało wykorzystywaną w Polsce formułą są relacje live. A przecież to one stoją za sukcesem Snapchata, Instastories, są też najbardziej promowanymi dziś treściami przez algorytm Facebooka. Z powodzeniem można wykorzystywać je np. do prowadzenia sesji Q&A z pracownikami dotyczącymi choćby rekrutacji. Zobaczcie jak robi je brytyjski RAF:
Engineering LIVE Q and A
Gepostet von RAF Recruitment am Donnerstag, 31. August 2017
Zdjęcia
Oczywiście w zestawieniu nie może zabraknąć … zdjęć i profili pracowników. Narzędziem wręcz stworzonym do ich promowania jest Instagram. Jeśli chcecie zobaczyć firmy, które mają pomysł na prezentowanie na Insta swoich ludzi, rzućcie okiem na profile Hilton, Marriotta, czy SalesForce.
Wykorzystuj treści pracowników
Aby pokazywać swoich ludzi, wcale nie musicie realizować drogich sesji zdjęciowych czy uruchamiać prawdziwych planów filmowych. Czy tego chcecie czy nie, Wasi pracownicy już teraz piszą o Waszej firmie w sieci. Piszą dobrze, ale czasem piszą też źle (badania pokazują, że 16% choć raz skrytykowało w sieci swojego aktualnego pracodawcę).
4 pomysły na to… jak zmienić pracowników w prawdziwą armię. CZYTAJ WIĘCEJ>>
Co z tym zrobić? Na złe – odpowiadać, po prostu 🙂 Dobre … podawać dalej 🙂
Tak jak w poniższym przykładzie od zespołu Trip Advisor…
… albo na Twitterowym koncie @starbucksprtnrs
A jakie są Wasze ulubione sposoby na pokazywanie pracowników w działaniach EB?
Miłego dnia!
Maja Gojtowska