Instagram ma miliard użytkowników. Ich przyrost jest szybszy, niż mogliśmy przypuszczać. Serwis stanowi coraz większe zagrożenie dla YouTube – drugiego pod względem miesięcznej liczby użytkowników serwisu społecznościowego. Insta Stories cieszą się coraz większą popularnością, serwis mocniej wchodzi w wideo i uruchamia IGTV (będzie można zamieszczać tam nawet 60 minutowe filmy). Co z drzemiącego w nim potencjału może wyciągnąć dla siebie branża HR i EB?

Już w zeszłym roku pytałam zaczepnie, czy Instagram stanie się Linkedinem młodego pokolenia. Wszystko przez poniższe wyniki badań Jobvite, które pokazują, że dla osób w wieku 18-29 lat właśnie Instagram stanowi ważne źródło informacji nt. kultury organizacyjnej firmy.

Instagram zapewnia młodemu pokoleniu kluczowe informacje nt. kultury organizacyjnej i zabiera ich za kulisy pracy w firmach.

Jak widać, rok może naprawdę wiele zmienić.

Pierwsza kampania rekrutacyjna na Instagramie

Najpierw na koniec maja pojawiła się w sieci informacja o pierwszej kampanii rekrutacyjnej na Instagramie. Na stanowisko „Testera Wyjazdów Językowych” rekrutowało EF Education First. Inspirowana „Najlepszą pracą na świecie„, czyli kampanią, która przeszła już do kanonu działań marketingowych w sieci, bez wątpienia wyróżnia się na tle prowadzonych dziś akcji rekrutacyjnych. Tester prócz 4 tygodni w Singapurze otrzyma też pensję – 5 000 zł. Do rekrutacji wykorzystało „direct messaging”, czyli wiadomości prywatne na Facebooku i Instagramie właśnie, w których rozsyłane były zadania rekrutacyjne. Cały czas zastanawiam się ile w tej akcji było prawdziwej rekrutacji, a ile zwykłego konkursu konsumenckiego, niemniej jestem przekonana, że widać tu przykład mechanizmu, który przełożyć można na inne projekty HR-owe.

https://www.instagram.com/p/BjJ10OwFIkD/?taken-by=efpolska

Na Insta pod hashtagiem #testesef znaleźć można ponad 500, które zdecydowały się wziąć udział w rekrutacji. Dodatkowo kampanię wsparli instagramowi influencerzy (brawo! stali czytelnicy wiedzą, że jestem fanką influencer marketingu) –  m.in. Wiktoria Gąsiewska, czy Aleksandra Pawlik (Alex Mandostyle) oraz 25 innych twórców internetowych. Choć uczciwie przyznaje, że nie znam żadnego z nich ( 🙂 ) to zakładam, że są oni znani grupie docelowej, czyli tegorocznym maturzystom.

Instagram w CV kandydatów

Do napisania o akcji EF Education First zbierałam się bite 3 tygodnie, aż dzisiaj zobaczyłam na FB taki oto status Adriana Wolaka z Traffita (pozdrawiam!). Okazało się, że temat nie może dłużej czekać 🙂 Skoro Instagram wszedł do CV kandydatów, coś musi być na rzeczy 🙂

Post, który przeważył szalę. Czas napisać o Instagramie, jako narzędziu rekrutacji 😉 Dziękuję Adrian za zgodę na wykorzystanie!

Instagram – 3 serwis społecznościowy na świecie

W czerwcu Instagram stał się 3 pod kątem miesięcznej, średniej liczby użytkowników serwisem na świecie. Przed nim jest tylko Facebook i YouTube. Linkedina – pierwszy wybór zdecydowanej większość HR-owców (jak podaje wspomniany wcześniej Jobvite korzysta z niego 87% rekruterów), Instagram pod kątem liczby użytkowników przewyższa dwukrotnie.

Instagram jest dziś 3 pod kątem miesięcznej liczby unikalnych użytkowników. Źródło: opracowanie własne

Ale nie tylko te dane powinny skłonić HR-owców, EB-owców i wszystkich innych odpowiadających za rekrutację czy wizerunek pracodawców do skierowania wzroku na Instagrama.

Po pierwsze: przełożenie Instagrama na odwiedziny na stronę www

Jak pokazują dane eMarketer.com użytkownicy Instagrama swoją ścieżkę zakupową najczęściej, aż w 40% przypadków kończą na stronie www marki. Oznacza to, że oglądając produkt czy usługę na Instagramie, samodzielnie wchodzą później na jej stronę internetową. Widzicie potencjał drzemiący tu dla marek pracodawców?

Instagram przekłada się na liczbe odwiedzić użytkowników na strony www

Po drugie: użytkownicy Instagrama są bardziej zaangażowani

Instagram jest obecnie najsilniej angażującą siecią. Szacuje się, że posty w serwisie są o 20% częściej lajkowane i komentowane niż te na Facebooku i o … 2000% bardziej niż te na Twitterze.

Po trzecie: Instagram pozwala dotrzeć do najmłodszych

Zdecydowana większość użytkowników Instagrama (59%) ma mniej niż 30 lat. Szacuje się wręcz, że Instagram jest zaraz po YouTube najpopularniejszym serwisem społecznościowym wśród nastolatków. Jeśli więc interesuje Cię właśnie najmłodsza grupa kandydatów np. uczniowie liceów, studenci czy absolwenci, to warto swój wzrok skierować właśnie na Insta.

Po czwarte: Instagram stawia na wideo

Instagram widzi potencjał drzemiący w wideo (pisałam o nich choćby tu), uruchamia usługę IGTV i rzuca rękawicę YouTubowi. To bardzo mądry ruch. Wszystkie znaki na niebie i ziemi (czytaj: branżowe raporty) wskazują na miażdżący wzrost udziału treści filmowych z contencie internetowym. Również tych mobilnych.

Odsetek osób, które będą konsumowały treści wideo w formacie mobile będzie z roku na rok rosła prognozuje eMarketer.com

To właśnie z tego powodu wideo dostępne na IGTV będą miały format… pionowy, bo 90% treści oglądanych na smartfonach oglądamy właśnie pionowo (nawet jeśli były one kręcone poziomo) – pamiętajcie o tym przygotowując swoje EB-owe materiały.

Filmy do IGTV można dodawać podobnie jak zdjęcia, czy stories. Jedyna różnica to ich długość – nawet 60 min.

Instagram to narzędzie do rekrutacji

Instagram to narzędzie stworzone wręcz do:

Wszystkie je opisałam w tekście 5 sposobów na wykorzystanie Instagrama do budowy marki pracodawcy.

Myślę jednak, że w obliczu zmian w sposobie konsumpcji mediów przez współczesnych kandydatów możliwości jest o wiele więcej. Instagram to dziś narzędzie, za pomocą którego możecie w sposób wyróżniający się ogłaszać nowe oferty pracy (np. przygotowując wideo z prezentacją stanowiska), prowadzić chaty z pracownikami, rekruterami, a może nawet wyszukiwać kandydatów?

Jestem ciekawa Waszej opinii! Czy widzicie w Instagramie potencjał do działań EB-owych i rekrutacyjnych. Dajcie znać w komentarzach!

Jeśli dotrwałeś do tego miejsce serdecznie zapraszam Cię też do zapisania się na mój newsletter, w którym znajdziesz wszystkie nowe posty i zaproszenia do realizowanych przeze mnie projektów 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

 

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.