Nie jest odkryciem Ameryki twierdzenie, że podstawowym kanałem social media wspierającym rekrutację kandydatów jest dla HR-owców serwis Linkedin. Jak pokazują wyniki raportu „Recruiter Nation 2016” opublikowanego przez Jobvite, aż 87% rekruterów uważa go za najlepsze źródło informacji o kandydatach.
Z jakich jeszcze serwisów społecznościowych korzystają rekruterzy? Zaraz za Linkedinem, znajduje się Facebook, a kolejne miejsca zajmuje Twitter. Co dziesiąty HR-owiec w rekrutacji wykorzystuje blogi.
Z jakich kanałów social media korzystają sami kandydaci?
Tymczasem, jak czytamy w najnowszym raporcie Jobvite „2017 Job Seeker Nation Study” najpopularniejszym kanałem wśród samych kandydatów pozostaje Facebook (25%) przed Linkedinem (23%). Zaskakuje jednak inny wniosek z raportu. Otóż szczególnie dla przedstawicieli młodego pokolenia (generacje Z i Y) narzędziem przydatnym podczas poszukiwań pracy jest… Instagram. Serwis jest dla kandydatów głównym źródłem informacji nt. kultury korporacyjnej i stylu pracy w organizacji.
Zobacz też: 5 sposobów na wykorzystanie Instagrama do budowy marki pracodawcy
Oczywiście, trudno oczekiwać, że w najbliższym czasie rekrutacja w social media masowo przeniesie się na Instagrama. Choćby w Polsce jego udział wśród użytkowników w wieku 35-55+ wynosi… 13%. Niemniej, w przypadku rekrutacji młodych kandydatów warto mieć go na uwadze.
Czy rola Instagrama w rekrutacji wzrośnie?
Obecnie na całym świecie z serwisu korzysta 600 milionów użytkowników. 70% z nich obserwuje na Instagramie jakąś firmę.
Instagram jest w Polsce na fali wznoszącej. Pokazuje to m.in. wykres z Google Trends, w którym porównałam liczbę zapytań dot. Instagrama i Linkedina na przestrzeni ostatnich 5 lat w Polsce.
Zdecydowana większość z 3,5 miliona użytkowników znad Wisły do osoby młode (40% stanowią użytkownicy w wieku 18-24 lata).
https://www.instagram.com/p/BPKT3MuAywP/?taken-by=napoleoncatcom
Tym co wyróżnia użytkowników Instagrama jest przede wszystkim ich zaangażowanie. Z danych zebranych przez firmę Yotpo wynika, że 30% użytkowników zakupiło produkty, które znaleźli na Instagramie, a aż 70% z nich wręcz poszukuje marek, które mogliby obserwować. Jeśli potraktujemy kandydatów na równi z konsumentami (w końcu oni również są na zakupach, różnica jest tylko taka, że poszukiwanym przez nich towarem jest… praca) okazuje się, że Instagram odgrywa ogromną rolę w obszarze komunikacji employer brandingowej i budowy candidate experience. Serwis na pewno już dziś może być z powodzeniem stosowany jako narzędzie budujące świadomość marki i angażujące społeczność.
Warto również coraz uważniej przyglądać się naszym najbardziej aktywnym fanom w serwisie. To właśnie oni mogą okazać się naszymi kandydatami idealnymi.
Miłego dnia!
Maja Gojtowska