Szacuje się, że do 2020 roku wideo będzie odpowiadać za ponad 80% ruchu w sieci. Niezaprzeczalną zaletą treści wideo jest fakt, że bardziej niż pozostałe formaty (grafiki, teksty) angażują użytkowników (więcej pisałam o tym tutaj). Wśród wszystkich treści wideo szczególną popularnością cieszy się dziś format „live”, czyli streaming na żywo. Można go prowadzić z pomocą aplikacji Periscope, YouTube, czy najpopularniejszego dziś narzędzia – Facebook Live. Jak podaje sam serwis, ludzie na oglądaniu treści wideo na żywo spędzają 3x więcej czasu niż w przypadku pozostałych treści. Warto więc pamiętać o tym formacie w kontekście komunikacji marki pracodawcy.

Już to proste porównanie w Google Trends pokazuje, że zainteresowanie formatem wideo „na żywo” w sieci rośnie. Dlaczego w komunikacji z kandydatami firmy powinny zacząć sięgać po wideo na żywo? Z tego samego powodu, dla którego sięgają po zwykłe formaty filmowe – by pokazać jak najbardziej realnie swoje miejsce pracy  ludzi, którzy je tworzą. Warto pamiętać, że to właśnie „kulisy” są elementem, który przyciąga aż 80% użytkowników do formatu na żywo.

Liczba zapytań w Google nt. Facebook Live, Periscope czy streamingu w ogóle rośnie.

Ale powodów jest więcej.

  1. Dotarcie do wyselekcjonowanej, najbardziej zaangażowanej grupy odbiorców – nie oszukujmy się. Wideo na żywo nie wygeneruje zasięgów porównywalnych z materiałami viralowymi. Paradoksalnie, choć realizowane jest w trybie 'live’ ma w sobie coś z ekskluzywności. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz jednak przyjąć, że osoby, które są z Tobą i Twoją firmą podczas live’ów to prawdziwi fani.
  2. Niskie koszty – tak naprawdę, żeby uruchomić streaming live potrzebujesz tylko smartfona i dostępu do sieci. Odpadają koszty ekipy i całego montażu. Oczywiście, dobrze zainwestować w statyw, mikrofon/mikroporty, ale tak naprawdę dasz sobie radę bez nich.
  3. Krótszy czas produkcji – każdy kto choć raz w życiu nagrywał film rekrutacyjny czy produkcyjny wie, że jest to czasochłonny projekt. I nie mówię tu wcale o fazie przygotowawczej (do streamingu na żywo również trzeba się przygotować), ale o samym procesie nagrywania i postprodukcji (wersja nr 1, poprawki, wersja nr 2, poprawki, wersja nr 3, akceptacje, wersja nr 4….). Robiąc live’y opuszczasz ten etap, ponieważ nagranie leci na żywo.
  4. Mała konkurencja – zacznij robić live’y zanim wszyscy inni zrozumieją jaką wartość mają w sobie. Zawsze lepiej być pionierem, nie sądzisz?

Oczywiście, wideo na żywo jest obarczone pewnym ryzykiem. Brak możliwości edycji, wycięcia pewnych scen i konieczność pełnego zaufania osobom występującym w materiale… Ale zaraz, zaraz. Czy to na pewno jest wada formatu? Dla mnie jest to raczej jego przewaga. Materiały na żywo są dużo bardziej autentyczne i bardziej niż jakikolwiek inny materiał filmy pokazują firmę i jej pracowników takimi, jakimi są.

W jaki sposób ugryźć format LIVE w komunikacji z kandydatami?

Wywiady z pracownikami

Wywiady wideo z pracownikami to w komunikacji EB żadna nowość. I właśnie tę formułę warto przenieść do formatu „na żywo”.  Pamiętajcie, że takie wywiady mogą być dłuższe. Format live umożliwia przeprowadzenie nawet godzinnej rozmowy z pracownikiem. Niezaprzeczalną zaletą jest to, osoby oglądające streaming mogą go na żywo komentować, zadawać pytania, a tym samym nadawać rozmowie rytm i kierunek. Jeśli chcesz, aby Twój wywiad z pracownikami był naprawdę interaktywny, zadbaj o to, by prowadzący na bieżąco weryfikował pytania i komentarze pojawiające się pod rozmową. Warto odpowiadać zarówno na te łatwe, jak i trudniejsze, czy nawet krytyczne komentarze. W takiej sytuacji uczestnicy wywiadu powinni być bezwzględnie przeszkoleni z odpowiedzi na pytania kryzysowe (jeśli nie wiecie, jakie pytania „trudne” pytania mogą pojawić się pod nagraniem, sprawdźcie choćby komentarze nt. Waszej firmy na forach internetowych czy GoWorku ).

Przykładów rozmów na żywo z pracownikami jest w sieci najwięcej. Zaczynając od samego Facebooka, który właśnie z pomocą wywiadu na żywo pokazał pracę i życiem facebookowych mam. Myślę, że nie jedna polska firma mogłaby właśnie w ten sposób zaprezentować swoje około rodzicielskie benefity (jak już do zrobicie, dajcie mi koniecznie znać 🙂 ).

Our moms at Facebook are sharing their best moments and biggest challenges in motherhood, and tips on work-life flexibility and career success! #facebooklife #moms #mothersday #mums

Gepostet von Facebook Careers am Mittwoch, 23. Mai 2018

Idąc dalej mamy  brytyjską armię, która prowadziła na FB akcję #AskScott i zachęcała swoich użytkowników do zadawania pytań nt. pracy w armii Scottowi, brytyjskiemu żołnierzowi…

???????? #AskScott live from #Swansea Armed Forces Careers Office. #FindWhereYouBelong ????????

Gepostet von Army Jobs am Freitag, 15. Dezember 2017

… a skończyć możemy na przykładzie lokalnym, czyli Grupie Pracuj, która wywiad na żywo opublikowała na swoim FB kilkanaście dni temu.

Pierwszy live z ekspertami Grupy Pracuj ???? Trzymajcie kciuki ????

Gepostet von Grupa Pracuj am Mittwoch, 6. Juni 2018

FAQ z rekruterem/Pracownikiem działu HR

Kandydaci zawsze mają setki różnych pytań nie tylko na temat pracy w firmie, ale konkretnych ofert czy samego procesu rekrutacyjnego. Dlaczego prócz odpowiadania na nie w formie tekstowej na stronie www, nie zaadresować ich w krótkim materiale wideo? Zobaczcie jak zrobił o Allianz.

Video live chat with our recruiter Blina

Gepostet von Allianz Careers am Donnerstag, 7. Juni 2018

Trochę inaczej do tematu podszedł zespół AT&T, który z pomocą wideo na żywo zapraszał użytkowników na „live chat” z 6 rekruterami 😉

We’re LIVE! The #AskATTJobs Career Chat starts now. Recruiters are online from 12-1pm CT, so ask your questions in the comment box below ????????

Gepostet von AT&T Careers am Freitag, 1. Dezember 2017

Relacje wydarzeń

Kolejny sposób na wykorzystanie transmisji live to relacje z wydarzeń, konferencji, targów pracy. Wszystkich imprez, które Wasi kandydaci mogliby chcieć odwiedzić, ale z różnych powodów nie mogą. Przykładem takiej relacji jest poniższe wideo Deloitte, które relacjonowało na swoim FB spotkanie z cyklu „People at Deloitte”. Jego bohaterem był Zbigniew Korba, partner w kancelarii prawnej Deloitte Legal, który opowiadał o kulisach pracy nad powieścią swojego autorstwa pt. „Transakcja”.

Rozmawiamy dziś ze Zbyszkiem Korbą, partnerem w kancelarii prawnej Deloitte Legal, który opowiada o kulisach pracy nad powieścią swojego autorstwa pt. „Transakcja”.Spotkanie prowadzi Kararzyna Kozłowska.

Gepostet von Deloitte Kariera am Freitag, 20. April 2018

I absolutnie nie jest to zestawienie zamknięte. Jestem przekonana, że relacja live może z powodzeniem sprawdzić się jako ogłoszenie startu rekrutacji np. na program stażowy, czy nietypowe albo o ogóle nowe stanowisko.  Wideo na żywo może być również doskonałym narzędziem komunikacji w przypadku kryzysu wizerunkowego (a z tym niedawno mierzył się zespół Panasonic Polska czy Green Cafe Nero – zresztą ta ostatnia firma bardzo sprawnie zarządza kryzysem z pomocą właśnie narzędzi wideo).

Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z wideo na żywo w sieci. Widzicie w nich potencjał? A może uważacie, że to nie jest narzędzie dla HR?

podpis

Maja Gojtowska

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.