Właściwie przygotowane ogłoszenie o pracę może wyraźnie przełożyć się na spadek liczby niedopasowanych aplikacji. Jak zatem napisać ogłoszenie, które przyciągną właściwych kandydatów? Zmieńmy sposób pisania ogłoszeń.

Aktywność kandydatów na rynku pracy rośnie. Wskazują na to nie tylko obserwacje i doświadczenia rekruterów, ale też dane. Jak informuje Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2024 roku kandydaci klikali w przycisk „Aplikuj” aż o 18% częściej niż miało to miejsce w analogicznym okresie 2023 roku. A ten wzrost musi odbijać się na jakości aplikacji, które otrzymują pracodawcy. Jak z tym walczyć? Pierwszy krok to zmiana ogłoszenia o pracę.

Jak pokazywać benefity w ogłoszeniach o pracę?

Czego w ogłoszeniach o pracę oczekują kandydaci?

Pracę nad zmianami w ogłoszeniach o pracę warto zacząć od analizy danych rynkowych. Wartościowym ich źródłem jest choćby raport eRecruiter „Candidate Experience 2023” Ich wynik pokazuje, że kandydaci oczekują dziś odpowiedzi na naprawdę ogrom pytań od opisu wymagań wobec potencjalnego pracownika, szczegółów dotyczących procesu rekrutacyjnego, warunków pracy, etapów rekrutacji czy zakresu obowiązków.

Raport „Candidate Experience 2023”, eRecruiter

Czy wystarczy zadbać o to, by wszystkie te elementy znalazły się w ogłoszeniu o pracę. Nie do końca. Prócz samej informacji jakie zawiera ogłoszenie bardzo ważne jest dziś język i styl jakim napiszemy ogłoszenie o pracę.

Postaw się na miejscu kandydata

Pracę nad nową wersją ogłoszeń warto zacząć od prostego ćwiczenia: postawienia się w miejscu kandydata i odpowiedź na pytanie:

czy jako kandydata/kandydatkę to ogłoszenie by mnie zainteresowało?

W ocenie pomóc mogą wypracowane wcześniej persony kandydatów, albo po prostu wypisane wszystkie potencjalne pytania, na które odpowiedź chciałby znać kandydat aplikujący o pracę. W analizie ogłoszeń o pracę i ich konstruktywnej krytyce świetnie radzi sobie również … ChatGPT

Oto przykładowe rekomendacje zmian w jednym z aktualnych ogłoszeń o pracę, które przygotował dla mnie ChatGPT.

Ogłoszenia o pracę, które inspirują

Zaczynaj od pigułki wiedzy

Pigułka to dość potężne narzędzie wciąż rzadko wykorzystywane w ogłoszeniach o pracę. To nic innego jak podsumowanie najważniejszych z perspektywy potencjalnego kandydata informacji, które powinien on niejako „odhaczyć” w swojej głowie zanim zaaplikuje.

Rolę pigułki wiedzy spełnia choćby główna, górna część ogłoszenia o pracę w Pracuj.pl. Ważne, aby wypełnić ją jak najbardziej szczegółowo. Źródło: Pracuj.pl

 

A to już krótsza wersja pigułki przygotowana przez Panów Programistów.

Stawiaj na konkrety – wszędzie!

Ogłoszenia o pracę często pisane są… ogólnikami. Problem w tym, że często nie są one zrozumiałe dla kandydatów. Warto więc wyjaśniać jak najwięcej.

Zakres obowiązków

Ciekawy przykładem jest poniższe ogłoszenie na stanowisko stażysty w Danone Polska. Firma mogłaby ograniczyć się do informacji, że szuka wsparcia w dziale R&D. Ma jednak świadomość, że dla potencjalnego kandydata to za mało, dlatego rozwija w prostych słowach na czym polega praca w tym zespole.

Źródło: Pracuj.pl

Twój projekt

Informacje o projekcie, przy którym będzie pracował kandydat to bez wątpienia jeden z elementów ogłoszeń o pracę, którego często brakuje w ogłoszeniach, szczególnie tych na stanowiska white collars. Właśnie sekcja o projekcie otwiera ogłoszeni mBanku na stanowisko specjalisty IT ds. dokumentacji. Kandydat znajdzie dzięki niej odpowiedź na pytanie czym zajmuje się jego potencjalny zespół, w jakich systemach będzie pracować i jakie cechy pomogą mu odnaleźć się na tym stanowisku.

Źródło: Pracuj.pl

Nie aplikuj do nas, jeśli…

Wydawać może się, że to kontrowersyjne podejście, ale w ostatnia dyskusja pod moim postem na Linkedin pokazała, że w ogłoszeniu warto również napisać … kto nie powinien do nas aplikować. Bo przecież żadna praca nie jest dla wszystkich. I czasem warto o tych rzeczach, które dyskwalifikują kandydata napisać wprost. To rozwiązanie, które w swoich ogłoszeniach stosuje choćby firma: Chandon Waller & Partners

Źródło: Materiały Chandon Waller & Partners

Wyjaśnij jak będzie wyglądać rekrutacja

To informacja, której w ogłoszeniach o pracę szuka 67% kandydatów white collars i 63% kandydatów blue collars. Skoro tak – daj im to! Oto dwa przykłady jak można opisac proces rekrutacji. Jeden od Biedronki, a drugi od MB Inwestycje.

Krótko zwięźle i na temat! Biedronka wie jak to robić. Niby tylko 3 punkty, a ile konkretnych informacji dla kandydata. Źródło: Pracuj.pl
Zupełnie inny styl opisu, ale również daje on kandydatowi dodatkowe informacje. Źródło: Pracuj.pl

Audyt ogłoszeń o pracę – dlaczego warto go zrobić?

Dlaczego warto zmienić ogłoszenia o pracę już teraz?

Każdy moment na zmiany ogłoszeń jest dobry, ale jeśli mamy świadomość, że liczba aplikacji będzie rosnać to projekt ten staje się must-havem. A skąd wiemy, ża zainteresowanie kandydatów będzie wyższe i wyższe? Powodów jest sporo, a jednym z nim jest nowa kampania Pracuj.pl, która generuje milionowe zasięgi. Dwa nowe zwierzaki – bóbr i surykatki podbijają serca użytkowników. Możecie je zobaczyć w TV, w kinach, w Internecie, a nawet w metrze!

To co, zachęciłam Was do zmiany?

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.