Jak powinno wyglądać dobre o pracę o pracę? Inspiracje warto czerpać z rynku. Oto subiektywne zestawienie ogłoszeń, które pokazują, że warto szukać swojej drogi w tym obszarze.
Jak pokazuje ostatni raport eRecruiter i Great Digital „Candidate Experience 2023” tylko 1 na 3 kandydatów doświadcza w procesie rekrutacyjnym doświadczył szczerego i rzetelnego przedstawienia warunków pracy. Wynik ten spowodowany jest między inny generycznymi i powtarzalnym ogłoszenimi o pracę. A kandydaci mają wobec nich jasne oczekiwania. Kluczowe elementy to opis wymagań względem kandydata, rodzaj oferowanej umowy i ofertowane wynagrodzenie.
Przede wszystkim jednak warto już na etapie ogłoszenia o pracę pokazać specyfikę danej organizacji i jej kultury.
Zamiast klasycznego kopiuj-wklej, dużo lepiej na redakcję ogłoszenia poświęcić więcej czasu, tak by było ono naprawdę uszyte na miarę naszych potrzeb i specyfiki konkretnego stanowiska, czy obszaru, a nawet regionu, w którym przyszły pracownik ma funkcjonować.
Są jednak w pracodawcy, którzy działają inaczej. Jak stworzyć przyciągające ogłoszenie o pracę? Oto przykłady.
McDonald’s i ogłoszenie na dla Social Media and Influencer Marketingu
Absolutnie chwytające za serce ogłoszenie, które na tle tysięcy innych wyróżnia się językiem – prostym i pełnym poczucia humoru oraz dystansu pracodawcy do samego siebie. A to jest bez wątpienia rzecz, której bardzo w komunikacji firm mi brakuje.
Senuto poszukuje Head of Marketing
To stare ogłoszenie. Ale jak dziś pamiętam, że kiedy je otworzyłam aż zamrugałam z zaskoczenia. Było tak długie, że znalazł się w nim nawet … spis treści.
To ogłoszenie, które zawiera w sobie wszystko i jeszcze więcej. Mnie chyba najbardziej ujęła sekcja informacji dodatkowych. Kandydat naprawdę mógł w niej znaleźć wszystko. Sposób redakcji i prezentacji danych tylko sprzyjał skanowaniu tekstu przez kandydata. Jestem na tak!
Brainhub i ogłoszenie o pracę dla Senior JavaScript Fullstack Developera
Ogłoszenie, na które moją uwagę zwróciła Kasia Ubysz. Ujmuje nieoczywistą formą, kompleksowością i rozwiązaniem TL;DR, czyli prostą checklistą stworzoną specjalnie z myślą o kandydacie, który najpierw odhacza najważniejsze punkty z oferty, a później wczytuje się w całość.
4KRAFT poszukujący People&Culture Managera
Kiedy pokazują ogłoszenie 4KRAFT na szkoleniach, uczestnicy często kręcą nosem mówiąc „za długie”. A ja będę bronić tezy, że nie powinniśmy bać się długisz i szczegółowych, ale pisanych po ludzku, z uśmiechem (albo emotkami) ogłoszeń. Bo to właśnie ono w wyczerpujący sposób wyjaśniają jak wygląda ta organizacja i ta konkretna rola.
Ogłoszenie o pracę Toyota Manufacturing Polska
Nie ma co ukrywać, bardzo podobają mi się ogłoszenia Toyoty! Choć pisane z myślą o kandydatch blue collars są kompleksowe, szczegółowe, pełne linków do materiałów zewnętrznych i jeszcze napisane ludzkim językiem. A ten przykładowy grafik pracy w dziale utrzymania ruchu to prawdzia petarda. Uważam, że po podobne rozwiązania powinny wprowadzić wszystkie firmy, w których kandydaci pracują w systemie zmianowym. Wiem, że często korzystajac właśnie z takich materiałów rekuterzy opowiadają o pracy na zmiany już podczas rozmów rekrutacyjnych. Ja zachęcam by robić to etap wcześniej – już w ogłoszeniu o pracę!
Redsky poszukujący tak po prostu, każdego dobrego kandydata
Rzadko wiedzę ciekawie przygotowane ogłoszenia stworzone z myślą o kandydatach aplikujących spontanicznie. Redsky jest tu bez wątpienia wyjątkiem. Do złożenia CV zachęca z pomocą prostego wideo.
Future Processing i ogłoszenie o pracę dla CloudOps/DevOps Architecta
W ofercie FP szczególnie moją uwagę przykuł jej szablon. Bardzo podoba mi się to, że firma wyraźnie, już w pierwszym widoku ogłoszenia informuje kto z zespołu rekrutacji opiekuje się procesem. Widzimy imię, nazwisko i link do profilu na Linkedin. Jeśli dodamy do tego jasną komunikację stawki i uczciwie, kompleksowo przygotowany opis stanowiska to inspiracja do działania właściwie gotowa.
SYZYGY szuka UI/UX Designerki/Designera
To chyba najdłuższe ogłoszenie z tych pokazywanych przeze mnie dzisiaj. Ale dziś ogłoszenie wcale nie musi być krótkie. Ono powinno być treściwe. A to od SYZYGY na pewno takie jest.
Na początku jest informacja o składzie samego zespołu oraz duży skórt samej ofery (rozwiązanie podobne do TLDR z BrainHub). Później jest już tylko bardziej szczegółowo. Opis roli z podziałem na możliwości rozwoju, must have’y i nice to have’y, informacje o samym projekcie na pewno ułatwiają zrozumienie potrzeb firmy. Mnie ujęła sekcja „jak wygląda praca w zespole”, która pozwala lepiej wczuć się w klimat zespołu i poczuć jego atmosferę.
Macopedia i ogłoszenie na Frontend Developera
Ogłoszenia Macopedii śledzę od dawna i bardzo doceniam ich prosty język, szczegółową prezentację wymagań wobec kandydata, ale też tego jak wygląda praca w firmie. Jeśli dodać do tego transparentną informację na temat przyszłego lidera (link do profilu na Linkedin).
Teraz Ty!
A które ogłoszenia o pracę są inspiracją dla Ciebie? Jakie elementy, z Twojej perspektywy warto dodawać do ogłoszeń o pracę? Czego szukać jako kandydat/-ka, co dodajesz jako pracodawca? Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, przykłady, ale też udostępnienia tekstu dalej. Może dzięki nim wspólnie zainspirujemy kolejne osoby do zmian w ogłoszeniach o pracę?
Miłego dnia!
Maja