Jak powinno wyglądać dobre o pracę o pracę? Inspiracje warto czerpać z rynku. Oto subiektywne zestawienie ogłoszeń, które pokazują, że warto szukać swojej drogi w tym obszarze.

Jak pokazuje ostatni raport eRecruiter i Great Digital „Candidate Experience 2023” tylko 1 na 3 kandydatów doświadcza w procesie rekrutacyjnym doświadczył szczerego i rzetelnego przedstawienia warunków pracy. Wynik ten spowodowany jest między inny generycznymi i powtarzalnym ogłoszenimi o pracę. A kandydaci mają wobec nich jasne oczekiwania. Kluczowe elementy to opis wymagań względem kandydata, rodzaj oferowanej umowy i ofertowane wynagrodzenie.

Przede wszystkim jednak warto już na etapie ogłoszenia o pracę pokazać specyfikę danej organizacji i jej kultury.

Zamiast klasycznego kopiuj-wklej, dużo lepiej na redakcję ogłoszenia poświęcić więcej czasu, tak by było ono naprawdę uszyte na miarę naszych potrzeb i specyfiki konkretnego stanowiska, czy obszaru, a nawet regionu, w którym przyszły pracownik ma funkcjonować.

Są jednak w pracodawcy, którzy działają inaczej. Jak stworzyć przyciągające ogłoszenie o pracę? Oto przykłady.

McDonald’s i ogłoszenie na dla Social Media and Influencer Marketingu

Absolutnie chwytające za serce ogłoszenie, które na tle tysięcy innych wyróżnia się językiem – prostym i pełnym poczucia humoru oraz dystansu pracodawcy do samego siebie. A to jest bez wątpienia rzecz, której bardzo w komunikacji firm mi brakuje.

Link do oferty: https://jobs.smartrecruiters.com/McDonaldsCorporation/743999945343824-director-social-media-and-influencer-marketing

Senuto poszukuje Head of Marketing

To stare ogłoszenie. Ale jak dziś pamiętam, że kiedy je otworzyłam aż zamrugałam z zaskoczenia. Było tak długie, że znalazł się w nim nawet … spis treści.

To ogłoszenie, które zawiera w sobie wszystko i jeszcze więcej. Mnie chyba najbardziej ujęła sekcja informacji dodatkowych. Kandydat naprawdę mógł w niej znaleźć wszystko. Sposób redakcji i prezentacji danych tylko sprzyjał skanowaniu tekstu przez kandydata. Jestem na tak!

Brainhub i ogłoszenie o pracę dla Senior JavaScript Fullstack Developera

Ogłoszenie o pracę Brainhub

Ogłoszenie, na które moją uwagę zwróciła Kasia Ubysz. Ujmuje nieoczywistą formą, kompleksowością i rozwiązaniem TL;DR, czyli prostą checklistą stworzoną specjalnie z myślą o kandydacie, który najpierw odhacza najważniejsze punkty z oferty, a później wczytuje się w całość.

Ogłoszenie o pracę Brainhub
Link do oferty: https://justjoin.it/offers/brainhub-sp-z-o-o-senior-javascript-fullstack-developer-bd37e6d5-3d6f-4759-966c-f8d4c8702f6e

Elementy, które warto dodać do ogłoszenia o pracę

4KRAFT poszukujący People&Culture Managera

Kiedy pokazują ogłoszenie 4KRAFT na szkoleniach, uczestnicy często kręcą nosem mówiąc „za długie”. A ja będę bronić tezy, że nie powinniśmy bać się długisz i szczegółowych, ale pisanych po ludzku, z uśmiechem (albo emotkami) ogłoszeń. Bo to właśnie ono w wyczerpujący sposób wyjaśniają jak wygląda ta organizacja i ta konkretna rola.

Link do pełnej ofery: https://www.pracuj.pl/praca/people-culture-manager-poznan-tatrzanska-1-5,oferta,1002800519?s=9c7681b7&searchId=MTY5Mzk5Mjk4MDcyMy41Nzg2

Ogłoszenie o pracę Toyota Manufacturing Polska

Ogłoszenie o pracę Toytoa
Źródło: https://toyota.traffit.com/public/an/eVpVPQ==?source=career_page

Nie ma co ukrywać, bardzo podobają mi się ogłoszenia Toyoty! Choć pisane z myślą o kandydatch blue collars są kompleksowe, szczegółowe, pełne linków do materiałów zewnętrznych i jeszcze napisane ludzkim językiem. A ten przykładowy grafik pracy w dziale utrzymania ruchu to prawdzia petarda. Uważam, że po podobne rozwiązania powinny wprowadzić wszystkie firmy, w których kandydaci pracują w systemie zmianowym. Wiem, że często korzystajac właśnie z takich materiałów rekuterzy opowiadają o pracy na zmiany już podczas rozmów rekrutacyjnych. Ja zachęcam by robić to etap wcześniej – już w ogłoszeniu o pracę!

Grafik pracy w ogłoszeniu o pracę Toyota
To chyba mój ulubiony fragment ogłoszenia o pracę w TMP.

4 elementy, których brak dziś w ofertach pracy

Redsky poszukujący tak po prostu, każdego dobrego kandydata

Rzadko wiedzę ciekawie przygotowane ogłoszenia stworzone z myślą o kandydatach aplikujących spontanicznie. Redsky jest tu bez wątpienia wyjątkiem. Do złożenia CV zachęca z pomocą prostego wideo.

Ogłoszenie o pracę Redsky
Źródło: https://redsky.recruitee.com/o/join-our-team

Future Processing i ogłoszenie o pracę dla CloudOps/DevOps Architecta

Źródło: https://kariera.future-processing.pl/oferty-pracy/cloudops-architect/

W ofercie FP szczególnie moją uwagę przykuł jej szablon. Bardzo podoba mi się to, że firma wyraźnie, już w pierwszym widoku ogłoszenia informuje kto z zespołu rekrutacji opiekuje się procesem. Widzimy imię, nazwisko i link do profilu na Linkedin. Jeśli dodamy do tego jasną komunikację stawki i uczciwie, kompleksowo przygotowany opis stanowiska to inspiracja do działania właściwie gotowa.

4 elementy, których brak dziś w ofertach pracy

SYZYGY szuka UI/UX Designerki/Designera

To chyba najdłuższe ogłoszenie z tych pokazywanych przeze mnie dzisiaj. Ale dziś ogłoszenie wcale nie musi być krótkie. Ono powinno być treściwe. A to od SYZYGY na pewno takie jest.

Na początku jest informacja o składzie samego zespołu oraz duży skórt samej ofery (rozwiązanie podobne do TLDR z BrainHub). Później jest już tylko bardziej szczegółowo. Opis roli z podziałem na możliwości rozwoju, must have’y i nice to have’y, informacje o samym projekcie na pewno ułatwiają zrozumienie potrzeb firmy. Mnie ujęła sekcja „jak wygląda praca w zespole”, która pozwala lepiej wczuć się w klimat zespołu i poczuć jego atmosferę.

Link do ogłoszenia: https://www.syzygy.pl/jobs/ui-ux-designer-ka/

Macopedia i ogłoszenie na Frontend Developera

Źródło: https://justjoin.it/offers/macopedia-frontend-developer-vue-js-headless-pwa-poznan 

Ogłoszenia Macopedii śledzę od dawna i bardzo doceniam ich prosty język, szczegółową prezentację wymagań wobec kandydata, ale też tego jak wygląda praca w firmie. Jeśli dodać do tego transparentną informację na temat przyszłego lidera (link do profilu na Linkedin).

Jak wygląda praca w zespole Macopedii? Źródło: https://justjoin.it/offers/macopedia-frontend-developer-vue-js-headless-pwa-poznan

 

Teraz Ty!

A które ogłoszenia o pracę są inspiracją dla Ciebie? Jakie elementy, z Twojej perspektywy warto dodawać do ogłoszeń o pracę? Czego szukać jako kandydat/-ka, co dodajesz jako pracodawca? Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, przykłady, ale też udostępnienia tekstu dalej. Może dzięki nim wspólnie zainspirujemy kolejne osoby do zmian w ogłoszeniach o pracę?

Happy Ocean GIF by TikTok

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.