Jak napisać ogłoszenie, by wyróżniało się na tle innych? Jakie elementy warto dodać do jego treści tak, by przykuło uwagę dominujących dziś na rynku kandydatów pasywnych? Odpowiadam.

Ogłoszeń o pracę, które składają się z nieśmiertelnej triady „Twoje obowiązki, nasze oczekiwania, oferta” jest wciąż zdecydowanie za dużo. Tym bardziej że jak pokazują badania eRecruitera

tylko 1 na 3 kandydatów doświadcza w procesie rzetelnego przedstawienia warunków pracy.

Pierwszym krokiem do tego powinno być właśnie ogłoszenie o pracę. Napisane, nie na sadzie kopiuj-wklej, ale rzetelnie, szczerze, budząc zaciekawienie, a na końcu zaufanie odbiorcy.

Showtime Good Point GIF by Billions

Jakich informacji brakuje w ofertach pracy?

Jak pokazuje omawiane już na blogu badanie Interview.me, kandydatom w ogłoszeniach o pracę brakuje najbardziej:

  • widełek wynagrodzenia (81%)
  • informacji o dalszych etapach rekrutacji (42%)
  • informacji o możliwościach rozwoju w firmie (37%)
Źródło: Badanie Interview.me, 2019

I bez wątpienia są to więc dane, które w ogłoszeniu znaleźć się zwyczajnie muszą. Warto jednak na tekst oferty pracy spojrzeć szerzej i zastanowić się, jakie jeszcze informacje będą cenne z punktu widzenia kandydata.

Informacje, które warto dodać do ogłoszenia o pracę

Cieszę się, że rośnie grupa pracodawców, która z tekstami ogłoszeń eksperymentuje i zamiast sięgać po utarte rozwiązania, dodaje do coraz to nowe sekcje. Fakt, ogłoszenia są przez to dłuższe, ale bez wątpienia dostarczają dodatkowych informacji.

Przedstaw się

Na opis firmy w ogłoszeniu o pracę zwraca uwagę mniej więcej co piąty kandydat. Być może wynika to z faktu, że większość opisów jest zwyczajnie… identycznych: nowego pracownika poszukuje lider w swojej branży, który rozwija się dynamicznie i zatrudnia młody zespół.

Cracking Up Lol GIF by reactionseditor

Tym bardziej cieszą więc opisy takie jak w ogłoszeniach Tidio. Bullety sprawiają, że tekst jest bardziej przystępny, liczby przykuwają wzrok i potwierdzają dobrą sytuację firmy. Na uwagę zasługuje też to, że firma dostosowuje opisy swojej organizacji do odbiorców poszczególnych ogłoszeń – inny tekst będzie więc w ogłoszeniach na role technologiczny, a inny na te do działu sprzedaży czy marketingu.

Źródło: https://tidiocareer.recruitee.com/o/chief-technology-officer?_ga=2.96812503.931909006.1665416154-751803993.1664044269

4 elementy, których brak dziś w ofertach pracy

TL;DR / Checklista

Ten prosty, ale wymowny element ułatwiający ocenę wymagań stawianych przez firmę kandydatowi oraz najważniejszych elementów oferty znalazłam w ogłoszeniu Brainhub. Myślę, że to bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala wyłowić to co w danej rekrutacji jest najważniejsze – dla firmy i dla jej potencjalnego pracownika. Podoba mi się też niewymuszony luz, który wybrzmiewa z takiej, a nie innej formy ogłoszenia.

Dzięki Kasiu za podesłanie. Źródło: https://justjoin.it/offers/brainhub-sp-z-o-o-senior-javascript-fullstack-developer-bd37e6d5-3d6f-4759-966c-f8d4c8702f6e

Z kim będziesz współpracować?

Źródło: Ogłoszenie Nike, https://justjoin.it/offers/nike-principal-technical-product-manager

O zespole pracodawcy piszą w ogłoszeniach najczęściej w kontekście jego dobrej atmosfery. A przecież prócz tego potencjalnego pracownika może dużo bardziej interesować jego miejsce w organizacji, struktura i skład. I właśnie te informacje warto do ogłoszeń dodać. Nike i Bee Talents już to robią.

Źródło: Ogłoszenie Bee Talents, https://loxo.co/job/y4veojwgc7btjpqc

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę? Mam przykłady!

Hiring manager jako autor/narrator ogłoszenia o pracę

W świecie idealnym autorem ogłoszenia i właścicielem procesu rekrutacyjnego powinien być hiring manager, a nie rekruter. Obecność HM w procesie od pierwszych chwil, jego widoczność już na etapie ogłoszenia o pracę z mojej perspektywy całkowicie zmienia narrację, którą buduje pracodawca. Dzięki temu zabiegowi, tekst ogłoszenia sprawia wrażenie jeszcze bardziej spersonalizowanego. Przykład takiego działania widać w ostatnim ogłoszeniu Monday Group, w którym twarzą rekrutacji jest Dagmara Marszycka.

Hiring Managerowie firmują również rekrutacje w inFakcie. Przyznasz, że to niecodzienne rozwiązanie?

Źródło: https://www.infakt.pl/kariera/oferty/mlodszy-specjalista-ds-sprzedazy-b2b/

Czego nauczysz się w ciągu pierwszych 3 miesięcy

A co jeśli w ogłoszeniu, zamiast obietnicy rozwoju (która zresztą składana jest przez praktycznie każdą firmę w Polsce i na świecie) szlibyśmy o krok dalej. Właśnie to zrobił zespół Tribe47 deklarując czego konkretnie nowy pracownik nauczy się podczas onboardingu.

Źródło: Ogłoszenie Tribe47, https://rocketjobs.pl/oferta/tribe47-content-marketing-specialist-warszawa

Teraz czas na Ciebie

Jestem ciekawa jakie elementy, z Twojej perspektywy warto dodawać do ogłoszeń o pracę? Czego szukać jako kandydat/-ka, co dodajesz jako pracodawca? Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, przykłady, ale też udostępnienia tekstu dalej. Może dzięki nim wspólnie zainspirujemy kolejne osoby do zmian w ogłoszeniach o pracę?

Good Night Goodbye GIF by BET Awards

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.