W 2023 roku wideo online stanowiło ponad 80% całego ruchu w sieci! Część z nich stworzyli pracodawcy, którzy właśnie w tym formacie upatrują skuteczne źródło pozyskania uwagi kandydatów i pracowników.
Popularność wideo w komunikacji pracodawców nie powinna dziwić. Jak pokazują przeróżne badania:
- 88% marketerów twierdzi, że jest zadowolonych z ROI jakie uzyskują z reklam wideo
- 93% marketerów twierdzi, że marketing wideo pomaga zdobywać więcej klientów
- Ponad 83% marketerów twierdzi, że wideo reklama pomaga w generowaniu leadów
- 91,9% użytkowników jest zadowolonych z oglądania dowolnego rodzaju filmów w Internecie
Tygodniowo, niezależnie od wieku spędzamy w naprawdę sporo czasu na oglądaniu materiałów wideo w sieci. Pokazują to dane Statista.com z sierpnia 2024 roku. Wynika z nim m.in., że:
co piąty użytkownik sieci w wieku 26-35 lat na oglądanie treści wideo poświęca od 4 do 7 godzin.
Formaty wideo, które warto tworzyć
Ogromny potencjał, który z perspektywy pracodawców drzemie w wideo, wzamnia jeszcze mnogość formatów, które można z jego pomocą tworzyć. Obok tych typowo rozrywkowych: muzyki czy filmów komediowych, chętnie oglądamy transmisje live, filmy edukacyjne, tutorialne, recenzje czy materiały przygotowane przez influencerów.
Wzrok pracodawców powinien przykuć fakt, że w zestawieniu nie ma filmów wizerunkowych czy reklamowych! I jest to obserwacja, nad którą naprawdę warto się pochylić. Okazuje się bowiem, że
w 2024 roku treści wideo tworzone przez pracodawców rywalizują w sieci nie z contentem stworzonym przez innych pracodawców, ale… z tym co tworzą YouTuberzy, Instagramerzy, TikTokerzy, media!
Czyli podmioty, dla których treści wideo to główny sposób komunikacji z otoczeniem.
6 inspirujących wideo employer brandingowych [edycja: służby mundurowe]
Co stworzysz z budżetu wideo?
Filmy korporacyjne, rekrutacyjne, promocyjne to wciąż format drogi. Dlatego tworząc je, warto zadbać o to, by efektem pracy Twojego zespołu nie był kolejny film z cyklu „gadająca głowa”. Takich produkcji powstało już naprawdę (za)dużo i trudno mi uwierzyć, że są one w stanie zbudować świadomość marki pracodawcy, czy zachęcić do aplikacji.
I własnie dlatego, zapraszam Cię na przegląd 9 filmów wideo, które są troszkę inne niż większość produkcji pracodawców. Różnią się one celem, pomysłem, formatem, budżetem. W mojej opinii wszystkie mają jednak „to coś”
US Airlines
Niby nie ma fajerwerków, ale to krótkie wideo bardzo czytelnie pokazuje skalę możliwości jakie niesie praca w US Airlines. Daje też pogląd na to, jak bezpieczne i stabilne jest to miejsce pracy.
Nestle
„Maja, miało nie być gadających głów!” Masz rację, są tu pracownicy, którzy opowiadają o tym jak w Nestle tworzy się produkcji. Jednak dziękki narracji, animacjom i samemu tematowi filmu nie jest to … męczące (bo umówmy się, większość tego typu filmów to istna męczarnia!) Jeśli dorzucimy do tego fakt, że Nestle sprytnie udało się połączyć markę pracodawcy z marką produktową to jestem na tak.
Arla
Kto, tak jak ja tęskni za krowami Arli? Parę lat temu filmy z krowami naprawdę podbijłay EB-owe salony. Były prawdziwym powiewem świeżości i dawką humoru, którego tak bardzo w komunikacji firm w Polsce brakuje. Może wrócą?
Bolt
Dawno nie widziałam filmu, który w ciekawy, momentami nawet prześmiewczy sposób omawiałby firmowe wartości. Boltowi się to udało. Film ma tempo! Ma pomysł! Jest w nim ironia. W mojej opinii w udany sposób pokazuje kulturę organizacji,
Biedronka
Mam ogromną słabość do produkcji wideo Biedronki, bo to jeden z niewielu pracodawców, który na nich nie oszczędza! Co więcej. Firma świetnie radzi sobie z recyklinkgiem treści. Materiały nagrane raz, są później wykorzystywane (przynajmniej częściowo) przy kolejnych okazjach. I jest to działanie SMART. Nie chodzi przecież o to, by za każdym razem budować plan filmowy za miliony monet, ale być raz przygotować materiały, z których później będziecie mogli wielokrotnie korzystać.
CD Projekt
Jedyne gadające głowy w tym zestawieniu. Format AnsweRED to cykl spotkań z pracownikami firmy, którzy odpowiadają w nim na przeróżne pytania. Wzorowany na formatach live-stylowych, których znajdziecie w sieci pełno. Doceniam jego regularność. Jest to jedyny tego typu format, których z przyjemnością podglądam na Linkedin.
E.Wedel
Wideo stworzone w 2024 roku na potrzeby kampanii employer brandingowej. Krótkie, z uśmiechem i bezpośrednim nawiązaniem do produktu. Kampania miała dwie odsłony – wewnętrzną, w której pracownicy wgryzali się w wartości firmy i zewnętrzną, skierowaną do kandydatów.
Walmart
Chyba najbardziej niskobudżetowa produkcja w zestawieniu. I ryzykowna. Bo piosenka pracowników to pomysł niezwykle ryzykowy. Historia (i Youtube) znają zbyt wiele nieudanych tego typu produkcji. Walmart jednak dał radę i nawet dziś, 4 lata po czasie pandemii chwyta za serce.
Craftware
Nie jest to pełne wideo, ale zajawka filmu przygotowanego przez zespół na potrzeby preboardingu nowych pracowników. W mojej opinii to świetny dowód na to, że nawet wideo edukacyjne, moga być zrobione w sposób autentyczny, zabawny i wciągający. A etap preboardingu to moment, w którym naprawdę warto wideo przetestować.
Czas na Ciebie!
A jakie jest Twoje podejście do wideo pracodawców? Czy masz jakieś ulubione produkcje? Daj znać!
Pamiętaj też, że do końca października 2024 roku moją książkę „Onboarding pracowników. Aby początek nie był końcem” kupisz o 20% taniej! To promocja z okazji pierwszej rocznicy jej premiery!
Miłego dnia!
Maja