Firmowa piosenka śpiewana przez pracowników często uważana jest za projekt bez szansa na sukces. Czy słusznie?

Muzyka to jednej z najskuteczniejszych kanałów komunikacji, który porusza nie tylko umysł, ale również emocje. Od lat z sukcesami w swojej komunikacji wykorzystują ja marki konsumenckie. Dlaczego zatem nie mieliby z niej korzystać pracodawcy? Śmiałków na przestrzeni lat było wielu. Niestety w masowej świadomości piosenki pracowników wciąż kojarzą się głównie ze spektakularnymi, komunikacyjnymi porażkami. 

Meme Reaction GIF by Travis

Kiedy piosenka pracowników to dobry pomysł?

Chyba największym problemem piosenek pracowniczych jest wyczuwalny w nich na kilometr brak autentyczności. Takie utwory często sprawiają wrażeniem, że zostały nagrane na siłę. No i zamiast hitu jest kit. Co pomaga tworzyć firmowe piosenki, które nie staną się źródłem kpin?

  • Chętni pracownicy (idealnie potrafiący śpiewać, a przynajmniej potrafiący żartować z braku swoich umiejętności) – to element kluczowy, bo tylko naprawdę zaangażowani w proces twórczy pracownicy, którzy później dumni z bycia twarzą projektu pomogą piosence się obronić.
  • Pomysł (zarówno na tekst jak i wykonanie) – wydawać mogłoby się, że to banał, ale świadomość tego dlaczego i o czym chcemy śpiewać bardzo pomaga. I tak na przykład w 2019 roku stażyści Microsoftu opowiedzieli historię firmy w formie… musicalu. Więcej o samym projekcie możecie przeczytać tutaj.

  • Tekst – teoretycznie śpiewać można o wszystkim, ale im bliższe rzeczywistości pracowników słowa piosenki, im więcej odnajdziemy w nich insightów i emocji, tym lepiej.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

  • Profesjonalna realizacja – to właśnie ona buduje wiarygodność pracowników jako twórców ( a nie po protu ich ośmiesza). Jeśli swój śpiew nagrywają z pomocą telefonów komórkowych (jak to miało miejsce w 2020 roku w przypadku pracowników Walmartu) ważny jest właściwy montaż poszczególnych klipów, tak by materiał oglądało się z przyjemnością.

Polskie firmy, które potrafią w muzyczne EB

Dopiero przy okazji pisania tekstu zdałam sobie sprawę, że gatunkiem muzyczny, która gra w duszach polskich pracowników jest rap. Zobaczcie zresztą sami.

Era tapicera – Tombea Fabryka Mebli Tapicerowanych

Zaczynamy od nagranej 9 (!!!) lat temu Ery Tapicera. Można powiedzieć, że to klasyka rodzimego rapu EB-owego, o której świeżo po premierze pisały nawet portale plotkarskie. W tekście tapicerzy wymieniają 5 powodów, dla których warto aplikować właśnie do firmy Tombea. Ze mną rezonuje chyba najbardziej fragment dotyczący bezpieczeństwa zatrudnienia:

Wyjaśnijmy dla jasności chodzi o kwestię pewności
Bo po tapicerskiej klasie w mig robotę znaleźć da się
Gmina Swarzędz w całym świecie z tapicerów znana przecież
Żadnej sofy się nie zrobi bez udziału ludzkich dłoni
Ludzie kanap potrzebują, tapicerów poszukują
Więc skóra i komóra oraz całkiem niezła fura
Bez szukania pracy męki są w zasięgu twojej ręki

Towar na palecie – Kauflandowicz feat. Regiony Wola

Świeżutka produkcja prosto od Kauflandu, a konkretnie Tomasza Bogusławskiego, pracownika Centrum Dystrybucyjnym firmy w Woli Krzysztoporskiej. W nagraniu naprawdę ujął mnie bit. Oko cieszy sam teledysk – prosty, a jednak klimatyczny. No i ten tekst, pełen insightów (tych dobrych i trochę trudniejszych) o pracy. Myślę, że to właśnie dlatego nagrania słucha się dobrze. Autentyczna (czyli nie przesłodzona) komunikacja broni się zawsze.

Za tej całej drogi szmat
dzisiaj życzę Wam wielu lat
I tak już 14 lat za nami
Wypłaca pensję co miesiąc zawsze przed 10-tym
Zawsze…
Jeszcze nigdy tak nie było, że 10-tego dostałem

Kolejowy rap na dzień kolejarza – PORR Polska

Utwór PORR Polska przygotował z okazji Dnia Kolejarza w 2021 roku. Co ciekawe, choć sam pomysł nagrania, ale też tekst piosenki pochodzi w 100% od zespołu PORRa, to do samego nagrania zespół zatrudnił profesjonalnego aktora – jak przyznał Mateusz Gdowski, Kierownik Działu Komunikacji w firmie, samodzielne rapowanie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Mimo to film nie stracił na swojej autentyczności i właśnie dlatego dorzucam go do zestawienia.

Teraz Twoja kolej!

A co Ty sądzisz o piosenkach pracowników? A może w zestawieniu pominęłam jakiś utwór wart wyróżnienia? Koniecznie daj znać w komentarzu. Jeśli spodobał Ci się ten post, zostaw po sobie ślad: skomentuj lub udostępnij. Każda Twoja reakcja to dla nie powód do uśmiechu, a może nawet śpiewu?

music video GIF

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.