W tak szybko zmieniającej się rzeczywistości biznesowej, budowanie organizacji otwartej na naukę to konieczność. Nie jest to jednak proste! Jak sprawić, by kultura firmy zachęcała pracowników każdego szczebla do uczenia się?

Umiejetność uczenia się to według WHO jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Czy zatem kultura uczenia się nie powinna być jednym z filarów współpraczesnych pracodawców. Teoretycznie tak, w praktyce jednak uczenie się (podczas webinarów, kursów, szkoleń, certyfikatów) jest cały czas traktowane w wielu miejscach pracym jako pewnien dodatek, a nie biznesowy kamień milowy.

Czym jest kultura uczenia się?

Kultura uczenia się w miejscu pracy odnosi się do środowiska, które zachęca pracowników do ciągłej nauki.

W środowisku tym wszyscy rozumieją, że zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy jest niezbędne dla indywidualnego rozwoju oraz ogólnego sukcesu firmy.

Onboarding pracowników. Aby początek nie był końcem

Czym wyróżniają się firmy z kulturą uczenia?

Tak naprawdę nie ma jednego prostego wzoru, który podpowie nam jakie konkretne praktyki musimy wdrożyć w organizacji, by kultura uczenia się zakorzeniła się w firmie na dobre.

Kultura uczenia się zależy powiem od szeregu czynników – konkrentych prakty i inicjatyw, ale przede wszystkim mentalności pracowników oraz liderów.

Możemy jednak zauważyć, że organizacje, w których funkcjonuje kultura uczenia się stawiają na:

  • Współpracę i dzielenie się wiedzą: pracownicy takich organizacji mają możliwość uczenia się od siebie nawzajem dzięki spotkaniom zespołowym, regularnych spotkaniach z przełożonymi czy mentorem, ale też ogólnofirmowym wydarzeniom do dzielenia się wiedzy. Elementem kultury dzielenia się wiedzą są też organizowane dla pracowników webinary.
Jeden z ciekawszych przykładów wewnętrznych konferencji, które widziałam ostatnio to konferencja TEDx zorganizowana przez polski oddział T-Mobile! Źródło: Linkedin.com
  • Dwustronną komunikację i feedback: pracownicy czują się swobodnie, udzielając konstruktywnego feedbacku i prosząc o pomoc, dzięki czemu przekształcają codzienne zadania w szansę na naukę. Jeden z moich ulubionych przykładów akcji wspierających dawanie feedbacku jest akcja „I’m Back and I’m hungry. Please Feed Back”, którą wdrożył zespół Znanego Lekarza. Promuje narzędzie Feedback Tool w którym dwa razy do roku pracownicy mogą dać (lub poprosić innych o) feedback. Feedback Tool jest otwarty przez 2 konkretne tygodnie i na koniec akcji każdy z nas otrzymuje raport pełen informacji zwrotnych od innych.
Źródło: https://medium.com/znanylekarz-team/give-feedback-now-directly-bd2a3cd25ea3
  • Eksperymentowanie i podejmowanie ryzyka: pracownicy mogą swobodnie podejmować ryzyko, testować nowe podejścia i uczyć się zarówno na błędach, jak i sukcesach. Mój absolutnie ulubiony format to „Fuck up meetings”, w ramach którego pracownicy uczą się, rozmawiając o swoich porażkach, prowadzi je m.in. niemiecki softwarehouse Blindfeed. Ale o fuck upach można też pisać na grupie na Slacku czy Teamsach.
Grupa #fuck-ups na firmowym Slacku w Traffit to miejsce, gdzie pracownicy mogą podzielić się swoimi porażkami! Źródło: najlepsza Ania Sykut
  • Wsparcie liderów: liderzy dają przykład, promując inicjatywy edukacyjne, oferując ciągłe wsparcie i aktywnie uczestnicząc w działaniach związanych z grupowym uczeniem się.

Wypalenie zawodowe – największe wyzwanie współczesnych liderów

Ucz się o kulturze uczenia się!

Wdrożenie kultury uczenia się w organizacji nie jest proste, szczególnie jeśli pracujemy w dużej strukturze. Można się tego jednak nauczyć. A ja mam dwa Was dwie rekomendacje źródłe.

Bezpłaty kurs online

Wielokrotnie pisałam już na blogu o kursach Wszechnicy UJ. Dzisiejszy tekst też jest zainspirowany właśnie przez ten szkoleniowy zespół.

Wszechnica UJ oferuje bowiem BEZPŁATNY kurs online poświęcony właśnie kulturze uczenia!

Materiał audio i video podzielony na 5 bloków tematycznych. Tematy poszczególnych odcinków kursu prezentują się następująco:

  1. Dlaczego warto budować Zdrowe Organizacje?
  2. Koncepcja Zdrowej Organizacji
  3. Kultura organizacji i kultura uczenia się
  4. Budowanie kultury uczenia się
  5. Czynniki stymulujące zmianę

Kurs uzupełniony jest dodatkowymi materiałami szkoleniowymi. A ja go bardzo, bardzo, bardzo polecam. Znajdziecie go tutaj.

Zaproszenie na konferencję

Obok kursu, zapraszam również na konferencję „Od indywidualizmu do wspólnoty: kultura uczenia się w organizacji”. Odbędzie się ona w Warszawie 29.02.2024 roku. Warto tym bardziej, że udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zgłębienia tematu kultury uczenia się! Koniecznie daj znać w komentarzy! A jeśli ten tekst Ci się podoba, podaj go dalej.

Miłego dnia!

Maja

Partnerem wpisu jest Wszechnica Uniwersytetu UJ.

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.