Nie powinniśmy się zastanawiać czy AI zmieni świat HR, ale w jakim stopniu. W ciągu ostatniego roku, odkąd na rynku pojawił się ChatGPT Open AI, sztuczna inteligencja na poważnie wdarła się do świata pracy.
Liczba rozmów na temat sztucznej inteligencji w samym serwisie LinkedIn wzrosła o 70% na całym świecie, a 28% z 14 000 pracowników przebadanych przez Salesforce stwierdziło, że korzysta już w pracy z AI. Czy robią to zespoły HR w Polsce i na świece?
Z danych EY Polska wynika, że tylko ok. 25% współpracujących z firmą klientów korzysta z tego typu rozwiązań, ale już ok. 60% nad tym myśli, analizuje i sprawdza, co można zrobić w tej kwestii.
W jakich obszarach w pierwszej kolejności może odciążyć Cię sztuczna inteligencja?
Copywriting HR-owy
Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z wszelkimi pracami copywriterskimi – czy to przy tworzeniu tekstu od podstaw (w tym pomoże ChatGPT) czy poprawianiu go (ChatGPT, ale też na przykład Jasnospis.pl, który oceni mglistość tekstu, czy Grammarly, które sprawdzi poprawność tekstu w języku angielskim i zaproponuje zmiany. Na rynku dostępne są już pomagające tworzenie scenariuszy rekrutacyjnych np. trio.dev. Narzędzie to przy pomocy AI tworzy propozycje pytań do rozmów rekrutacyjnych, bazując na opisie stanowiska z ogłoszenia o pracę, profilu firmy, jej opisie czy wszystkich pozostałych informacjach, którym narzędzie nakarmimy.
Jak ChatGPT przeredagował dla mnie fragment ogłoszenia o pracę?
Moc ChataGPT najlepiej pokazać na przykładzie. Poprosiłam go o przeredagowanie fragmentu ogłoszenia na stanowisko Starszego Specjalisty ds. Kadr i Płac, które znalazłam na Pracuj.pl
Dodałam do niego przekopiowany z ogłoszenia zakres wymagań.
A w ciągu kilku sekund ChatGPT wrócił do mnie z następującą propozycją treści ogłoszenia.
Przyznasz, że już wygląda ona o niebo lepiej! A wygenerowane nowej wersji zajęło mi mniej niż 1 minutę.
A przecież mogłabym nad tekstem dalej pracować, dodając chatowi kolejne informacje, zmieniając zapytania itp.
AI jako wsparcie ATS
Myślę, że w najbliższych miesiącach rosnąć będzie liczba HR-owych firm produktowych, które swoje rozwiązania rozbudowywać będzie o rozwiązania z zakresu AI. Jednym z pierwszych jest system ATS TRAFFIT, który z pomocą sztucznej inteligencji umożliwia swoim użytkownikiem tworzenie treści ogłoszeń w różnych stylach: formalnym, nieformalnym, nowoczesnym, angażującym, a nawet dopasowanym do preferencji generacji Z czy kandydatów blue collars. Z pomocą AI w TRAFFIT wygenerować można również opisy kandydatów dla hiring managerów czy raport nt. danego procesu.
Voiceboty wspierające selekcję kandydatów
Jestem ogromną entuzjastką wykorzystania voicebotów w rekrutacjach, szczególnie tych stałych czy masowych. Wiem, że asystenci głosowi nie cieszą się dobrą sławą – voiceboty sprzedające fotowoltaikę zrobiły tym rozwiązaniom wiele złego. Ale w rzeczywistości HR-owej mają one naprawdę mnóstwo do zaoferowania. Voicebot może maksymalnie odciążyć zespół rekrutacji:
- dokonywać wstępnych wywiadów screeningowych z kandydatami,
- obdzwaniać ponownie kandydatów, których firma ma już w swojej bazie,
- przekazywać feedback,
- badać doświadczenia kandydatów.
To w czym bot bije na łeb i szyję ludzkich rekruterów to tempo działani. Kontakt bota jest praktycznie natychmiastowy – kandydat otrzymuje telefon nawet po 5 minutach od złożenia aplikacji!
Dzięki inteligentnemu automatowi głosowemu pracodawcy są więc w stanie oszczędzić średnio ok. 66 proc. kosztów tradycyjnej rekrutacji. Z Voicebotów w rekrutacji korzysta m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Allianz, Enel-Med, Decathlon.
5 powodów, dla których warto inwestować w testy rekrutacyjne
Kreacje do działań EB
Sztuczna inteligencja będzie coraz częściej obecna w działaniach EB. Jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza kampania EB wykreowana przy pomocy AI. Pracownicy, ich historie oraz EVP organizacji – Banku Gospodarstwa Krajowego są prawdziwe. Sztuczna inteligencja pomogła nadać kreacji kontekst i większą głębię. Brawo dla ekipy banki i EBI.
Sztuczna inteligencja pomogła też zaprojektować dyplomy dla uczestników projektu wolontariackiego CANPACK dla dzieci z placówek opiekuńczych. Dzieciaki w ramach projektu mogli zobaczyć jak powstają puszki (produkuje je bowiem CANPACK), a później zaprojektować swoją własną puszkę. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy wygenerowane przez AI (przy małej pomocy AI Wizards).
Jak jeszcze AI może pomóc zespołom HR?
Powyższe przykłady to oczwiście tylko wycinek tego, jak AI może pomóc zespołom HR w codziennej pracy. W jakich innych obszarach można wykorzystać sztuczną inteligencję?
- Przesiewanie kandydatów: AI może automatycznie przesiewać i analizować CV oraz listy motywacyjne, identyfikując najlepiej dopasowanych kandydatów do określonych stanowisk. Wykorzystuje się tutaj algorytmy analizy tekstu, które pomagają w szybkim selekcjonowaniu odpowiednich profili.
- Proces rekrutacyjny: Chatboty oparte na AI mogą odpowiadać na często zadawane pytania przez kandydatów, zbierając informacje na temat ich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań. Mogą także harmonogramować spotkania rekrutacyjne z kandydatami, co znacznie ułatwia zarządzanie terminami.
- Szkolenia i rozwój pracowników: AI może dostosowywać programy szkoleniowe do indywidualnych potrzeb pracowników na podstawie ich wyników ocen i postępów. Systemy AI mogą rekomendować konkretne kursy lub materiały, które pomogą w rozwoju zawodowym zgodnie z celami pracownika.
- Monitorowanie zaangażowania pracowników: Za pomocą analizy danych AI można monitorować zaangażowanie pracowników na podstawie różnych czynników, takich jak wydajność, obecność na spotkaniach czy interakcje z zespołem. To może pomóc w identyfikowaniu obszarów wymagających uwagi lub poprawy.
- Optymalizacja beneficjów i wynagrodzeń: AI może analizować dane dotyczące wynagrodzeń i pakietów świadczeń, sugerując optymalne benefity i wzorce wynagrodzeń na podstawie trendów rynkowych oraz preferencji pracowników.
- Analiza predykcyjna dotycząca zatrudnienia: AI może prognozować potencjalne obszary w firmie, które mogą wymagać większej liczby pracowników w przyszłości lub wskazywać trendy dotyczące rotacji pracowników, co umożliwia zapobieganie rekrutacji na pewne stanowiska.
Mam nadzieję, że powyższy tekst stanie się dla Ciebie zachętą do eksperymentów z AI w codziennej pracy. A może już ze sztucznej inteligencji korzystasz? Daj znać w komentarzu! A jeśli tekst jest dla Ciebie wartościowy to koniecznie podaj go dalej.
Miłego dnia!
Maja