Nie powinniśmy się zastanawiać czy AI zmieni świat HR, ale w jakim stopniu. W ciągu ostatniego roku, odkąd na rynku pojawił się ChatGPT Open AI, sztuczna inteligencja na poważnie wdarła się do świata pracy.

Liczba rozmów na temat sztucznej inteligencji w samym serwisie LinkedIn wzrosła o 70% na całym świecie, a 28% z 14 000 pracowników przebadanych przez Salesforce stwierdziło, że korzysta już w pracy z AI. Czy robią to zespoły HR w Polsce i na świece?

Z danych EY Polska wynika, że tylko ok. 25% współpracujących z firmą klientów korzysta z tego typu rozwiązań, ale już ok. 60% nad tym myśli, analizuje i sprawdza, co można zrobić w tej kwestii.

W jakich obszarach w pierwszej kolejności może odciążyć Cię sztuczna inteligencja?

Copywriting HR-owy

Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z wszelkimi pracami copywriterskimi – czy to przy tworzeniu tekstu od podstaw (w tym pomoże ChatGPT) czy poprawianiu go (ChatGPT, ale też na przykład Jasnospis.pl, który oceni mglistość tekstu, czy Grammarly, które sprawdzi poprawność tekstu w języku angielskim i zaproponuje zmiany.  Na rynku dostępne są już pomagające tworzenie scenariuszy rekrutacyjnych np. trio.dev. Narzędzie to przy pomocy AI tworzy propozycje pytań do rozmów rekrutacyjnych, bazując na opisie stanowiska z ogłoszenia o pracę, profilu firmy, jej opisie czy wszystkich pozostałych informacjach, którym narzędzie nakarmimy.

Jak ChatGPT przeredagował dla mnie fragment ogłoszenia o pracę?

Moc ChataGPT najlepiej pokazać na przykładzie. Poprosiłam go o przeredagowanie fragmentu ogłoszenia na stanowisko Starszego Specjalisty ds. Kadr i Płac, które znalazłam na Pracuj.pl

Mój (bardzo niedoskonały i pisany na szybko) prompt, czyli zapytanie do ChataGPT

Dodałam do niego przekopiowany z ogłoszenia zakres wymagań.

A w ciągu kilku sekund ChatGPT wrócił do mnie z następującą propozycją treści ogłoszenia.

Przyznasz, że już wygląda ona o niebo lepiej! A wygenerowane nowej wersji zajęło mi mniej niż 1 minutę.

A przecież mogłabym nad tekstem dalej pracować, dodając chatowi kolejne informacje, zmieniając zapytania itp.

AI jako wsparcie ATS

Myślę, że w najbliższych miesiącach rosnąć będzie liczba HR-owych firm produktowych, które swoje rozwiązania rozbudowywać będzie o rozwiązania z zakresu AI. Jednym z pierwszych jest system ATS TRAFFIT, który z pomocą sztucznej inteligencji umożliwia swoim użytkownikiem tworzenie treści ogłoszeń w różnych stylach: formalnym, nieformalnym, nowoczesnym, angażującym, a nawet dopasowanym do preferencji generacji Z czy kandydatów blue collars. Z pomocą AI w TRAFFIT wygenerować można również opisy kandydatów dla hiring managerów czy raport nt. danego procesu.

Tak w TRAFFIT zmienicie styl ogłoszenia rekrutacyjnego z pomocą AI. Źródło: Niezastąpiony Adrian Wolak 🙂 

Voiceboty wspierające selekcję kandydatów

Jestem ogromną entuzjastką wykorzystania voicebotów w rekrutacjach, szczególnie tych stałych czy masowych. Wiem, że asystenci głosowi nie cieszą się dobrą sławą – voiceboty sprzedające fotowoltaikę zrobiły tym rozwiązaniom wiele złego. Ale w rzeczywistości HR-owej mają one naprawdę mnóstwo do zaoferowania. Voicebot może maksymalnie odciążyć zespół rekrutacji:

  • dokonywać wstępnych wywiadów screeningowych z kandydatami,
  • obdzwaniać ponownie kandydatów, których firma ma już w swojej bazie,
  • przekazywać feedback,
  • badać doświadczenia kandydatów.

To w czym bot bije na łeb i szyję ludzkich rekruterów to tempo działani. Kontakt bota jest praktycznie natychmiastowy – kandydat otrzymuje telefon nawet po 5 minutach od złożenia aplikacji!

Dzięki inteligentnemu automatowi głosowemu pracodawcy są więc w stanie oszczędzić średnio ok. 66 proc. kosztów tradycyjnej rekrutacji. Z Voicebotów w rekrutacji korzysta m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Allianz, Enel-Med, Decathlon.

Lejek rekrutacyjny do Call Center w Enel-Med, która wspierana była pracą voicebota. Źródło: https://erecruiter.pl/blog/jak-przeprowadzic-wywiad-telefoniczny-z-kazdym-kandydatem-voicebot-od-apifonica-w-enel-med/

5 powodów, dla których warto inwestować w testy rekrutacyjne

Kreacje do działań EB

Sztuczna inteligencja będzie coraz częściej obecna w działaniach EB. Jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza kampania EB wykreowana przy pomocy AI. Pracownicy, ich historie oraz EVP organizacji – Banku Gospodarstwa Krajowego są prawdziwe. Sztuczna inteligencja pomogła nadać kreacji kontekst i większą głębię. Brawo dla ekipy banki i EBI. 

Źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7133473914403401728/

Sztuczna inteligencja pomogła też zaprojektować dyplomy dla uczestników projektu wolontariackiego CANPACK dla dzieci z placówek opiekuńczych. Dzieciaki w ramach projektu mogli zobaczyć jak powstają puszki (produkuje je bowiem CANPACK), a później zaprojektować swoją własną puszkę. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy wygenerowane przez AI (przy małej pomocy AI Wizards).

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/tomek-graszewicz_w-pa%C5%BAdzierniku-firma-canpack-group-organizowa%C5%82a-activity-7131933320593981440-wUlS?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Kompetencje przyszłości – czego uczyć w swoich firmach?

Jak jeszcze AI może pomóc zespołom HR?

Powyższe przykłady to oczwiście tylko wycinek tego, jak AI może pomóc zespołom HR w codziennej pracy. W jakich innych obszarach można wykorzystać sztuczną inteligencję?

  1. Przesiewanie kandydatów: AI może automatycznie przesiewać i analizować CV oraz listy motywacyjne, identyfikując najlepiej dopasowanych kandydatów do określonych stanowisk. Wykorzystuje się tutaj algorytmy analizy tekstu, które pomagają w szybkim selekcjonowaniu odpowiednich profili.
  2. Proces rekrutacyjny: Chatboty oparte na AI mogą odpowiadać na często zadawane pytania przez kandydatów, zbierając informacje na temat ich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań. Mogą także harmonogramować spotkania rekrutacyjne z kandydatami, co znacznie ułatwia zarządzanie terminami.
  3. Szkolenia i rozwój pracowników: AI może dostosowywać programy szkoleniowe do indywidualnych potrzeb pracowników na podstawie ich wyników ocen i postępów. Systemy AI mogą rekomendować konkretne kursy lub materiały, które pomogą w rozwoju zawodowym zgodnie z celami pracownika.
  4. Monitorowanie zaangażowania pracowników: Za pomocą analizy danych AI można monitorować zaangażowanie pracowników na podstawie różnych czynników, takich jak wydajność, obecność na spotkaniach czy interakcje z zespołem. To może pomóc w identyfikowaniu obszarów wymagających uwagi lub poprawy.
  5. Optymalizacja beneficjów i wynagrodzeń: AI może analizować dane dotyczące wynagrodzeń i pakietów świadczeń, sugerując optymalne benefity i wzorce wynagrodzeń na podstawie trendów rynkowych oraz preferencji pracowników.
  6. Analiza predykcyjna dotycząca zatrudnienia: AI może prognozować potencjalne obszary w firmie, które mogą wymagać większej liczby pracowników w przyszłości lub wskazywać trendy dotyczące rotacji pracowników, co umożliwia zapobieganie rekrutacji na pewne stanowiska.

Mam nadzieję, że powyższy tekst stanie się dla Ciebie zachętą do eksperymentów z AI w codziennej pracy. A może już ze sztucznej inteligencji korzystasz? Daj znać w komentarzu! A jeśli tekst jest dla Ciebie wartościowy to koniecznie podaj go dalej.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.