Pozyskiwanie talentów na dzisiejszym rynku pracy jest trudne i bardzo frustrujące. Konkurencja jest duża, liczba kandydatów zbyt mała, a ich aktywność pozostawia wiele do życzenia. Co robić? Czas złapać kontakt z bazą!

Baza kandydatów, czyli angielski talent pool to prawdziwa supermoc rekruterów, z której wielu wciąż nie potrafi korzystać. A zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, jak go stworzyć i rozwijać?

Clark Gregg Yes GIF by ABC Network

Czym jest talent pool?

Talent pooling to koncepcja, która polega na świadomym i konsekwentnym budowaniu bazy kandydatów, a następnie korzystaniu z jej zasobów w trakcie prowadzonych procesów rekrutacyjnych, tak by maksymalizować ich skuteczność.

Jej ważnym elementem jest założenie, że rekruterzy mogą, a wręcz powinni wymieniać się kandydatami i rekomendować ich sobie wzajemnie. Kandydaci z polecenia rekrutera, sprawdzeni w innych procesach,
w znaczący sposób skracają czas procesu rekrutacyjnego, minimalizują ryzyko niedopasowania kandydatów oraz zmniejszają koszty ich pozyskania.

texting GIF

Potwierdzają to badania. Jak czytamy w raporcie „Talent Pooling”, który w listopadzie 2022 opublikował Talent Place co drugi ankietowany rekruter (49,9%) deklaruje, że:

źródłem najlepszych kandydatów są polecenia i własna baza kandydatów. Co ciekawe z tych metod rekrutacji korzysta zaledwie co 10 badany!

Czy powinniśmy płacić kandydatom za udział w procesie rekrutacyjnym?

Szansa na mniej frustracji w pracy

Prawie 90% polskich rekruterów w swojej pracy opiera się głównie na ogłoszeniach o pracę i direct searchu, równocześnie uznając te dwie metody pozyskiwania kandydatów za najbardziej frustrujące.

stop the madness i give up GIF

A przecież rekruterzy pracują z już gotowymi bazami kandydatów – kontaktami zapisanymi choćby w systemach ATS, ale również w mediach społecznościowych (np. na Linkedin). I to właśnie one powinny być ich podstawowym narzędziem pracy.

Tymczasem mam poczucie, że zamiast utrzymywać kontakt z ludźmi, których już znamy, pielęgnować tę relację, rekruterzy w Polsce cały czas gonią za nowymi.

Bardzo rzuca się w oczy fakt, że dla 3/4 rekruterów rozbudowa swojej bazy kontaktów to proces realizowany spontanicznie, przy okazji innych zadań. Tylko 17% robi to według ustalonej strategii.

Co buduje wyjątkowe candidate experience?

Jak dbać o swój talent pool?

Z mojej perspektywy największym problemem w talent poolingu prowadzonym nad Wisłą jest jednak nie tyle zbyt niska częstotliwość kontaktów z kandydatami, czy brak strategicznego do nich podejścia, ale rodzaj treści, informacje, którymi z kandydatami dzielą się rekruterzy. I znów sięgam do raportu „Talent pooling” opracowanego przez Talent Place:

W ponad 60% przypadków kontakt ten sprowadza się wyłącznie do przekazania aktualnych ogłoszeń o pracę (a i to robione jest sporadycznie). Co piąty rekruter udostępnia kandydatom informacje z branży, z której są związani.

Powiedzmy sobie wprost: takie działania są zwyczajnie nieskuteczne. Co zatem należy robić?

Okazuj zainteresowanie

Chcąc budować relacje ze swoją siecią kandydatów musimy być świadomi, że nie przy każdym kontakcie będziemy w stanie zaproponować im zmianę pracy. Myślę, że nie ma w tym zresztą sensu. Bo jeśli relacja ma być szczera, to fajnie będzie się za nią kryć coś więcej niż chęć zysku (w tym przypadku zamknięcia rekrutacji). Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób możesz swojej sieci okazywać zainteresowanie. Rozwiązaniem jest bez wątpienia kontakt bezpośredni (rozmowy telefoniczne, spotkania), na który stawia prawie 60% rekruterów. Jest on jednak … trudny do skalowania. Warto więc rozbudować go o inne działania np. budowę relacji z siecią z pomocą mediów społecznościowych. Nie chodzi mi jednak po prostu o publikowanie ogłoszeń o pracę na Linkedin – przecież to robi większość. Mam na myśli… prowadzenie dyskusji i wciąganie w nią kandydatów. Po prostu.

Przykładem rekruterki, która w ciekawy sposób prowadzi na Linkedin dialog ze swoją bazą kontaktów – programistami jest Weronika Szatan. Polecam dodać ją do osób obserwowanych!

Szukaj automatyzacji

Rekrutacja XXI wieku wymaga automatyzacji. Kropka. Bez niej, na rynku będzie rósł odsetek zdemotywowanych i wypalonych zawodowo rekruterów. Przykład automatyzacji w kontekście pracy z talent poolem są systemy ATS, które pozwalają na zarządzanie bazą kontakty, ale też newslettery, które umożliwiają utrzymywanie regularnego kontaktu organizacji z potencjalnymi kandydatami. Takie rozwiązania stosuje choćby zespół Traffit (przykład poniżej), czy Netguru (zobacz wersję newslettera online).

To przykład newslettera, który do kandydatów wysyła zespół Traffit.

Polecaj kandydatów innym

To jeden z najprostszych, ale też najbardziej wartościowych sposobów budowania relacji ze swoją bazą.

Jeśli bowiem polecasz swoich kandydatów innym, wysyłasz sygnał, że jesteś z nimi w kontakcie nie tylko dlatego, bo Ty chcesz ich zatrudnić, ale faktycznie chcesz im pomóc znaleźć pracę. Niezależnie, czy w Twojej firmie, czy u konkurencji.

Od czego zacząć pracę na talent poolem w Twojej firmie?

Strategiczne podejście do relacji z bazą kandydatów przez rekruterów jest bardzo istotne. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest również zwyczajnie praco- i czasochłonne. Co musi się więc zadziać, by Tobie i Twojemu zespołowi się udało?

  1. Podejmij wspólnie z zespołem decyzję, że chcecie to robić i dopiszcie pracę z talent poolem do Waszych indywidualnych i zespołowych celów
  2. Przygotuj audyt – pomoże on w weryfikacji co każdy z Was robi i co robicie jako organizacja.
  3. Określ z zespołem zasady działania, does & don’ts – w ten sposób każdy członek zespołu będzie wiedział, w jaki sposób może działać i jakich granic może się trzymać (aspekt zgody pracodawcy i opracowania reguł pracy z talent poolem jest ważny dla ponad 17% respondentów badania Talent Place – nie można więc go pominąć).
  4. Stwórzcie plan działania, ale pamiętajcie, że nie od razu Rzym zbudowano. Zmiany w podejściu do budowy relacji z kandydatami warto wprowadzać krok po kroku, a nie wszystkie na raz.
  5. Monitorujcie efekty i… wprowadzajcie zmiany na bieżąco 🙂
Oto elementy, które blokują kandydatów przed polecaniem kandydatów ze swojej bazy do innych firm i projektów. Źródło: https://talentplace.pl/talent-pooling/

Zachęcam też do odsłuchania webinaru „Rekruterze, czy masz kontakt z bazą”, który w całości został poświęcony talent poolingowi. Jestem przekonana, że znajdziesz tam mnóstwo inspirująjących wskazówek dotyczących pracy z talent poolem w Twojej firmie.

A jak Ty i Twój zespół pracujecie z bazą kandydatów? Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, przykłady, ale też udostępnienia tekstu dalej. Być może wspólnie zainspirujemy więcej osób to wejścia w świat talent poolingu. Za każdą reakcję po stokroć dziękuję!

Stephen Colbert Thank You GIF by The Late Show With Stephen Colbert

Partnerem tekstu jest Talent Place, autor raportu „Talent Pooling”

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.