Rosyjsko-ukraińska wojna to ogromny sprawdzian dla pracodawców. Nie tylko tych, którzy zatrudniają pracowników z Ukrainy. Ta wojna wpływa na praktycznie na każdego pracodawcę. W Polsce i na świecie.
Rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na absolutnie każdego z nas. Szczególną rolę w tej sytuacji mają do odegrania pracodawcy. Dlaczego? Bo to im szczególnie ufamy (bardziej niż przywódcom politycznym, religijnym czy mediom) i to oni jak pokazują najnowsze wyniki badania „Edelman Trust Barometer” powinni zajmować stanowisko i być twarzą zmian – politycznych, społecznych czy światopoglądowych.
[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]
Jak pracodawcy reagują na wojnę w Ukrainie?
Po pierwsze są konkretne decyzje biznesowe. Lista marek, które zareagowała na wojnę rosyjsko-ukraińską zamykając swoje biura w Rosji lub wycofując produkty z rynku rośnie. Po drugie, ważne i potrzebne są działania charytatywne. Od czwartku, 24 lutego 2022 roku obserwujemy setki, jeśli nie tysiące inicjatyw, których celem jest pomóc Ukraińcom – tym, którzy przyjechali do Polski, tym którzy zostali w swoim kraju (albo walcząc, albo ukrywając się w mieszkaniach, piwnicach i schronach).
Czy Twoja firma jest gotowa na przyjęcie do pracy uchodźców z Ukrainy?
Pracodawcy przekazują pieniądze na wsparcie mieszkańców Ukrainy, organizują zbiórki, angażują się w transport uchodźców ze wschodniej granicy polski, przygotowują posiłki dla osób koczujących na dworcach kolejnych i autobusowych, przerabiają swoje biura na tymczasowe mieszkania dla uchodźców czy po prostu pomagają znaleźć pracę.

Każde z tych działań jest bardzo, bardzo potrzebne. Prócz inicjatyw tu i teraz pracodawcy mogą jednak działać szerzej.
Co jeszcze powinni robić pracodawcy w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej?
Badanie nastrojów pracowników
Niezależnie od tego czy Twój zespół to pracownicy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi, a może to prawdziwy tygiel kultur i narodowości warto ze szczególną uwagą w najbliższym czasie monitorować nastroje zespołu. Możesz zdecydować się badania jakościowe (np. one to one’y lub rozmowy z pracownikami w grupach – prowadzone przez liderów lub zespół HR) czy badania ilościowe – szyte na miarę badanie nastrojów lub pulse checki prowadzone przez cały czas trwania konfliktu. Ważne, aby zweryfikować, jak w obecnej sytuacji czują się pracownicy, jakie są ich potrzeby i obawy. Te ostatnie są zazwyczaj punktem wyjścia do konkretnych rozwiązań, po które warto sięgnąć.

Wsparcie psychologiczne dla pracowników
Dostęp do terapuetów, psychologów, którzy pomogą poradzić się ze skrajnymi emocjami, które nami targają, organizacja webinarów czy e-learningów, które pomogą zrozumieć co się z nami teraz dzieje, dostęp do narzędzi, które pomogą nam dbać o naszą psychikę – to coś, czego każdy z nas teraz potrzebuje. Warto proaktywnie proponować zespołowi wsparcie psychologiczne, bo szansa, że sami nas o nie poproszą jest niewielka. Pracownicy boją się rozmawiać o zdrowiu psychicznym z przełożonymi. Jak pokazują wyniki badania Mindy:
- 81,3% badanych twierdzi, że pracownicy boją się także zgłosić potrzebę wsparcia w obszarze profilaktyki zdrowia psychicznego i kondycji mentalnej.
- 27,4% badanych nie zgłosiło swojemu pracodawcy potrzeby wsparcia zdrowia mentalnego, choć chciałoby tak zrobić.
Zdrowie psychiczne pracowników. Kiedy wdrożyć program z obszaru mental health?
Edukacja na temat fake newsów
Równolegle z wojną w Ukrainie toczy się druga wojna. To wojna dezinformacyjna. A jej ofiarami mogą stać się (jeśli już nie stali się) Twoi pracownicy. Polski Internet zalewają wiadomości generowane przez rosyjskie trolle. Jak informuje Wyborcza.biz w ostatnim tygodniu w sieci doszło do ponad 120 tysięcy prób siania fermentu informacyjnego. Każda nieprawdziwa informacja publikowana w wirtualnym świecie to krok to jak najbardziej realnego konfliktu, który może wybuchnąć w Twoim zespole, podczas online’owego spotkania, w biurze, coworku, fabryce, zakładzie produkcyjnym. W miejscu pracy.
Uważam, że w kontekście edukacji na temat fake newsów i roli jaką odgrywają dziś na świecie przejąć powinni również pracodawcy. W ich najlepszym interesie jest praca z zespołem świadomym zagrożeń i świadomie konsumującym treści internetowe.

Wdrożenie działań z zakresu diversity & inclusion
Jak każda wojna, również ta toczona za naszą wschodnią granicą przełoży się na ogromną falę emigracyjną. Nie tylko z Ukrainy, również z Białorusi czy Rosji. Ogromna część emigrantów na swój nowy dom wybierze właśnie Polskę. Część zostanie tu tylko na chwilę, część osiądzie na dłużej. A to sprawi, że zespoły polskich firm staną się jeszcze bardziej zróżnicowane kulturowo.
Różnorodność w firmach to fakt. Mamy różną płeć, wiek, sytuację rodzinną, orientację seksualną, narodowość, wyznanie, status materialny… Jednak inkluzywność organizacji, czyli dostępność dla wszystkich pracowników to wybór.

Właśnie w tym momencie ważą się losy wielu organizacji i ich charakteru. Czy będą inkluzywne, przyjazne, oparte na zaufaniu i szacunku, a może będą wyłączające, nieufne i napędzane populizmem, ksenofobią i brutalnym ekstremizmem? Wiele zależy od tego czy i w jaki sposób zaadresujemy temat różnorodności i inkluzywności. Czy będzie to kierunek strategiczny i systematycznie rozwijany jak w przypadku Monterail, IKEA czy Accenture? A może działania traktowane ad hoc? Firmy potrzebują decyzji na temat podejścia do różnorodności i włączania pracowników. A później stałej pracy u podstaw w ramach:
- Wewnętrznych inicjatywy edukacyjnych (paneli dyskusyjne, warsztatów, szkoleń)
- Zmiany języka komunikacji – tego mówionego, ale też tego pisanego (np. w zakładce kariera, ogłoszeniach o pracę, postach na blogu czy w social media)
- Aktualizacji dostosowania procesów wewnętrznych (np. aktualizacji kwestii prawnych związanych z różnorodnością)
- Działalność zewnętrznej, czyli budowanie organizacji odpowiedzialnej społecznie, która obejmuje inicjatywy wspierające grupy marginalizowane lub promujące równość szans.
A jak wojna w Ukrainie wpłynęła na Twoją firmę?
Jestem ciekawa jak rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na Twoją firmę i Twój zespół. Z jakimi wyzwaniami mierzy się w tym kontekście Twoja organizacji? Czekam na Twój komentarz!
Jeśli ten tekst Cię zainteresował to proszę podaj go dalej – dla mnie to sygnał, że treści, które tworze są wartościowe, dla innych może to być konkretna inspiracja do działania.
Miłego dnia!
Maja