Rosyjsko-ukraińska wojna to ogromny sprawdzian dla pracodawców. Nie tylko tych, którzy zatrudniają pracowników z Ukrainy. Ta wojna wpływa na praktycznie na każdego pracodawcę. W Polsce i na świecie.

Rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na absolutnie każdego z nas. Szczególną rolę w tej sytuacji mają do odegrania pracodawcy. Dlaczego? Bo to im szczególnie ufamy (bardziej niż przywódcom politycznym, religijnym czy mediom) i to oni jak pokazują najnowsze wyniki badania „Edelman Trust Barometer” powinni zajmować stanowisko i być twarzą zmian – politycznych, społecznych czy światopoglądowych.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Jak pracodawcy reagują na wojnę w Ukrainie?

Po pierwsze są konkretne decyzje biznesowe. Lista marek, które zareagowała na wojnę rosyjsko-ukraińską zamykając swoje biura w Rosji lub wycofując produkty z rynku rośnie. Po drugie, ważne i potrzebne są działania charytatywne. Od czwartku, 24 lutego 2022 roku obserwujemy setki, jeśli nie tysiące inicjatyw, których celem jest pomóc Ukraińcom – tym, którzy przyjechali do Polski, tym którzy zostali w swoim kraju (albo walcząc, albo ukrywając się w mieszkaniach, piwnicach i schronach).

Czy Twoja firma jest gotowa na przyjęcie do pracy uchodźców z Ukrainy?

Pracodawcy przekazują pieniądze na wsparcie mieszkańców Ukrainy, organizują zbiórki, angażują się w transport uchodźców ze wschodniej granicy polski, przygotowują posiłki dla osób koczujących na dworcach kolejnych i autobusowych, przerabiają swoje biura na tymczasowe mieszkania dla uchodźców czy po prostu pomagają znaleźć pracę.

Swoje biuro na mieszkanie dla uchodźców przemieniło między innymi Prowly. Źródło: https://www.linkedin.com/posts/jdrabent_freeukraine-activity-6904173143770890241-bNGj

Każde z tych działań jest bardzo, bardzo potrzebne. Prócz inicjatyw tu i teraz pracodawcy mogą jednak działać szerzej.

Co jeszcze powinni robić pracodawcy w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej?

Badanie nastrojów pracowników

Niezależnie od tego czy Twój zespół to pracownicy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi, a może to prawdziwy tygiel kultur i narodowości warto ze szczególną uwagą w najbliższym czasie monitorować nastroje zespołu. Możesz zdecydować się badania jakościowe (np. one to one’y lub rozmowy z pracownikami w grupach – prowadzone przez liderów lub zespół HR) czy badania ilościowe – szyte na miarę badanie nastrojów lub pulse checki prowadzone przez cały czas trwania konfliktu. Ważne, aby zweryfikować, jak w obecnej sytuacji czują się pracownicy, jakie są ich potrzeby i obawy. Te ostatnie są zazwyczaj punktem wyjścia do konkretnych rozwiązań, po które warto sięgnąć.

Tak wygląda dziś rzeczywistość Ukraińców mieszkających w Polsce i na świecie. Ale ta wojna „siedzi” po trochu w każdym z nas. Nawet jeśli nie mamy w Ukrainie rodziny, znamy Ukraińców lub ludzi, którzy w Ukrainie mieszkają i tak po ludzku się o nich martwimy. Źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6904340988509114368/

Wsparcie psychologiczne dla pracowników

Dostęp do terapuetów, psychologów, którzy pomogą poradzić się ze skrajnymi emocjami, które nami targają, organizacja webinarów czy e-learningów, które pomogą zrozumieć co się z nami teraz dzieje, dostęp do narzędzi, które pomogą nam dbać o naszą psychikę – to coś, czego każdy z nas teraz potrzebuje. Warto proaktywnie proponować zespołowi wsparcie psychologiczne, bo szansa, że sami nas o nie poproszą jest niewielka. Pracownicy boją się rozmawiać o zdrowiu psychicznym z przełożonymi. Jak pokazują wyniki badania Mindy:

  •  81,3% badanych twierdzi, że pracownicy boją się także zgłosić potrzebę wsparcia w obszarze profilaktyki zdrowia psychicznego i kondycji mentalnej.
  • 27,4% badanych nie zgłosiło swojemu pracodawcy potrzeby wsparcia zdrowia mentalnego, choć chciałoby tak zrobić.

Zdrowie psychiczne pracowników. Kiedy wdrożyć program z obszaru mental health?

Edukacja na temat fake newsów

Równolegle z wojną w Ukrainie toczy się druga wojna. To wojna dezinformacyjna. A jej ofiarami mogą stać się (jeśli już nie stali się) Twoi pracownicy. Polski Internet zalewają wiadomości generowane przez rosyjskie trolle. Jak informuje Wyborcza.biz w ostatnim tygodniu w sieci doszło do ponad 120 tysięcy prób siania fermentu informacyjnego. Każda nieprawdziwa informacja publikowana w wirtualnym świecie to krok to jak najbardziej realnego konfliktu, który może wybuchnąć w Twoim zespole, podczas online’owego spotkania, w biurze, coworku, fabryce, zakładzie produkcyjnym. W miejscu pracy.

Uważam, że w kontekście edukacji na temat fake newsów i roli jaką odgrywają dziś na świecie przejąć powinni również pracodawcy. W ich najlepszym interesie jest praca z zespołem świadomym zagrożeń i świadomie konsumującym treści internetowe.

Szkolenie dotyczące wojny informacyjnej i fake newsów zdecydowała się dla swojego zespołu zorganizować Monika Kamińska, projektantka właścicielka marki modowej. Źródło: https://www.instagram.com/monikakaminska_official/?hl=en

Wdrożenie działań z zakresu diversity & inclusion

Jak każda wojna, również ta toczona za naszą wschodnią granicą przełoży się na ogromną falę emigracyjną. Nie tylko z Ukrainy, również z Białorusi czy Rosji. Ogromna część emigrantów na swój nowy dom wybierze właśnie Polskę. Część zostanie tu tylko na chwilę, część osiądzie na dłużej. A to sprawi, że zespoły polskich firm staną się jeszcze bardziej zróżnicowane kulturowo.

Różnorodność w firmach to fakt. Mamy różną płeć, wiek, sytuację rodzinną, orientację seksualną, narodowość, wyznanie, status materialny… Jednak inkluzywność organizacji, czyli dostępność dla wszystkich pracowników to wybór.

Monterail to jedna z niewielu polskich firm, która podchodzi do diversity & inclusion tak strategicznie. Polecam stronę: https://www.monterail.com/diversity-and-inclusion

Właśnie w tym momencie ważą się losy wielu organizacji i ich charakteru. Czy będą inkluzywne, przyjazne, oparte na zaufaniu i szacunku, a może będą wyłączające, nieufne i napędzane populizmem, ksenofobią i brutalnym ekstremizmem? Wiele zależy od tego czy i w jaki sposób zaadresujemy temat różnorodności i inkluzywności. Czy będzie to kierunek strategiczny i systematycznie rozwijany jak w przypadku Monterail, IKEA czy Accenture? A może działania traktowane ad hoc? Firmy potrzebują decyzji na temat podejścia do różnorodności i włączania pracowników. A później stałej pracy u podstaw w ramach:

  • Wewnętrznych inicjatywy edukacyjnych (paneli dyskusyjne, warsztatów, szkoleń)
  • Zmiany języka komunikacji – tego mówionego, ale też tego pisanego (np. w zakładce kariera, ogłoszeniach o pracę, postach na blogu czy w social media)
  • Aktualizacji dostosowania procesów wewnętrznych (np. aktualizacji kwestii prawnych związanych z różnorodnością)
  • Działalność zewnętrznej, czyli budowanie organizacji odpowiedzialnej społecznie, która obejmuje inicjatywy wspierające grupy marginalizowane lub promujące równość szans.

A jak wojna w Ukrainie wpłynęła na Twoją firmę?

Jestem ciekawa jak rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na Twoją firmę i Twój zespół. Z jakimi wyzwaniami mierzy się w tym kontekście Twoja organizacji? Czekam na Twój komentarz!

Jeśli ten tekst Cię zainteresował to proszę podaj go dalej – dla mnie to sygnał, że treści, które tworze są wartościowe, dla innych może to być konkretna inspiracja do działania.

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.