Co warto czytać, żeby być na bieżąco z HR-ową rzeczywistością? Wybór jest dziś ogromny! Newslettery, podcasty i ultraciekawe dyskusje prowadzone na LinkedIn czy Instagramie. Wystarczy wiedzieć, kogo śledzić, czytać i słuchać.

Moje ulubione źródło wiedzy to od zawsze książki. Ale na blogu znajdziecie już ich trzy zestawienia:

Dlatego tym razem postanowiłam (zainspirowana ostatnim tekstem Olgi, o której dziś jeszcze będę tu pisać) skupić się na wszystkich źródłach wiedzy… poza książkami. Co czytam, czego słucham, co oglądam? Skąd przychodzi do mnie wiedza HR?

[pokaz_newsletter tekst=”Chcesz być na bieżąco z tekstami na blogu?”]

Newslettery

Jestem zapisana na sporo newsletterów, ale tych które czytam od deski do deski jest naprawdę bardzo mało. Oto one:

NEWSLETTEROWI WYJAZDACZE

Employer Branding Star – newsletter Barbary Zych i zespołów EBnavi oraz EBI

Skradł moje serce przekrojem tematów, które podejmuje i mnogością źródeł, na które się powołuje. Znajdziecie w nim dane (duuużo danych!), przykłady firm i wdrożeń, ale też ciekawe oferty pracy z międzynarodowego świata EB i HR. Bardzo polecam! Szukajcie na linkedinowym profilu Basi Zych.

Employer Branding Weekly

Nie tyle newsletter, co przegląd. Co z tego, że nie dociera do mnie na maila? Iluż rzeczy już się z niego dowiedziałam! Uwielbiam go za… pigułkową wiedzę na temat tego, co w świecie HR-u piszczy. I nieustająco ciekawa jestem kulis jego powstania. Ekipo MBE, może jakaś backstage’owa relacja z doboru treści do kolejnej edycji?

https://www.facebook.com/mbegrouppl/posts/857706818225010

Newsletter Jacka Krajewskiego

Pewniak! Najlepsze źródło informacji na temat wydarzeń wszelakich, które Jacek od jakiegoś czasu uzupełnia o subiektywny wybór artykułów branżowych. Świetnie porządkuje wiedzę i pozwala pozostać na bieżąco z rynkiem.

Trendwatching weekly – newsletter od zespołu Trendwatching.com

Jedyny nie HR-owy newsletter w tym zestawieniu. Obserwacja trendów i przewidywanie, w jakim kierunku rozwijać się będzie rynek pracy oraz relacje pracodawców z kandydatami / pracownikami to jeden z moich ulubionych obszarów zawodowych. Trendwatching to najlepsze źródło informacji o tym, jak zmienia się świat.

The Blast – newsletter od Nobl

Redagowany raz w tygodniu newsletter poświęcony szeroko pojętej transformacji organizacji – tej kulturowej i procesowej. Znajdziecie w nim sporo badań i jeszcze więcej inspiracji.

The Insider – newsletter od Harvard Business Review 

Jedyne płatne źródło wiedzy w zestawieniu. I warte absolutnie każdych pieniędzy. Jeśli tylko możecie, zachęcam Was do skorzystania z pełnych zasobów HBR i cieszenia się ich cotygodniowym newsletterem. To nic innego jak przegląd najnowszych artykułów publikowanych na stronie hbr.org.

NEWSLETTEROWA ŚWIEŻYNKA

Gamfeed – newsletter od Gamfi

Świeżynka na HR-owej scenie newsletterów. Znajdziecie w nim dużo informacji na temat procesu onboardingu: odniesienia do artykułów, przykłady firm i ich konkretnych wdrożeń oraz liczby. Mnie ujął już pierwszy numer. Długi i treściwy – polecam. Zapiszesz się na niego tutaj.

Podcasty

W tej kategorii dzieje się ostatnio dość sporo (ale moje poczucie może wynikać z faktu, że po prostu ja sama weszłam w treści audio stosunkowo niedawno) Podzieliłam ją więc na dwie grupy podcastów (tak jak to miało miejsce w przypadku newsletterów).

PODCASTOWE PEWNIAKI

Praktyczny podcast o EB i rekrutacji IT

Olga Żółkiewicz i Michał Gąszczyk do swojego programu zapraszają gości przez wielkie G: choćby Pawła Zdziecha z 7N, Gabrielę Machajek z Play czy Julię Wesołowską z T-Mobile. Dla mnie te nazwiska to wystarczająca zachęta, by nacisnąć play. Rozmowy są (jak sam tytuł wskazuje) praktyczne i bardzo „na czasie”. Warto słuchać na bieżąco.

Szczypta

Szczypta to nie podcast HR-owy (choć znajdziecie w nim treści dotyczące rynku pracy i czy pokolenia Z jako kandydatów). Nie zmienia to jednak faktu, że dla mnie rozmowy Edyty Kowal są niezmiernie inspirujące – nie ominęłam dotychczas ani jednej. Wśród jej rozmówców znajdziecie osoby z różnych światów: Martę Klimowicz z Monterail i Ulę Radzińską z AUDE, Jurka Owsiaka, którego przedstawiać nikomu nie trzeba i Zofię Kierner, założycielkę fundacji Girls Future Ready. Ten miks osobowości, tematów i wyzwań jest wciągający na tyle, że… trudno od Szczypty się oderwać. A kiedy już się uda wychodzi się z refleksjami na temat naszego HR-owego świata. Przynajmniej w moim przypadku!

PODCASTOWE ŚWIEŻAKI

Hola!EB

Za podcastem stoją Ola Niechciał (kierująca zespołem EB w Zalando) i Ola Szaniewska (kierująca zespołem EB w Netguru). I choć przesłuchałam dopiero jego 3 odcinki to bardzo czekam na więcej. Po pierwsze (choć pewnie najmniej istotne) kosmicznie podoba mi się nazwa podcastu i jego intro.  Po drugie (ważniejsze) doceniam wykorzystaną formę dialogu dziewczyn i balans pomiędzy teorią a praktycznymi wskazówkami.

Owocowe wtorki

To podcast tworzony przez zespół Traffit (który na YouTube prowadzi też superowe HR Wave Talks). Rozmowy prowadzi Adrian Wolak, a jego goście to… ludzie HR (dobrani w bardzo ciekawy sposób). Pierwsze nagrania z Patrycją Chojnacką z Booksy, Kamilą Wyrwas z Woodpacker i Olą Kubicką z SentiOne bez wątpienia zrobiły mi apetyt na więcej.

Społeczności

Możliwość bycia ich częścią postrzegam za jedną z największych wartości dodanych współczesnego świata i nieustające źródło wiedzy branżowej. Trudno mi zliczyć osoby, które poznałam właśnie dzięki online’owym społecznościom, a dopiero po czasie nasza relacja przeniosła się do offline’u.

I love HR

Społeczność stworzona przez Adriana Martineza, do której należy obecnie ponad 6,7 tysiąca osób kochających HR. To miejsce, gdzie słońce zawsze wschodzi po stronie employer brandingu, gdzie doświadczenia kandydatów zawsze są wyjątkowe, procesy rekrutacyjne proste, szybkie i intuicyjne, widełki są standardem, a kultura jest nie tylko przy stole. Cenię ją nie tylko za dyskusje, ale też akcje specjalne (np. live’y organizowane specjalnie dla członków społeczności).

Screen z 20-minutowego live’a, w który Adrian rozmawiał z Michałem Janasem z Softgarden na temat zakładek kariera.

Recruitment Open Community

Moje nieocenione źródło wiedzy od kilku lat. Społeczność założona przez Kasię Tang (która wspólnie z Karoliną Latus zaczyna właśnie rozwój nowej inicjatywy – SuperSource.me). Stosunkowo niedawno społeczność z Facebooka przeniosła się na Circle.es. Dalej można w niej rozmawiać o rekrutacji, narzędziach, praktykach czy ofertach dla HR-owców. Społeczność stoi też za niesamowicie fajnymi spotkaniami – ROC Day. Z utęsknieniem czekam na ich powrót do offline’u.

Transformersi – rozwój i zarządzanie online

Społeczność, do której warto dołączyć nie tylko po wiedzę, ale… dobre praktyki w obszarze zarządzania i facylitowania społeczności online. Dzieje się tu dużo – inspirowanie (do którego podchodzi się tu bardzo profesjonalnie), przeglądy i podsumowania tygodnia, wybory najbardziej aktywnych uczestników społeczności (tzw. Transformersów). Są online’owe burze mózgów, wymiana wiedzy i trochę śmiechu.

Ludzie

Mamy ogromne szczęście – nasza polska branża HR obfituje w osoby twórcze. Ludzi, którzy dzielą się wiedzą i edukują cały rynek HR. Moja prywatna lista „inspiratorów” rośnie z każdym miesiącem. Należą do niej oczywiście wszyscy wymienieni wyżej autorzy.

Subiektywna lista głosów ważnych

Pokusiłam się jednak o stworzenie dodatkowego, subiektywnego zestawienia 16 osób, na których komentarze czekam ostatnio najbardziej i które komentuję najchętniej. Należą do nich:

 • Iza Klat – człowiek, który „umie w innych ludzi”. Ekspertka zajmująca się kulturą organizacyjną, ostatnio pisząca najczęściej o organizacjach przyszłości i nowych formach pracy Związana z zespołem Prowly.com, współzałożycielka Future.Company. Naprawdę warto meć ją na swoim radarze!
 • Gabriela Machajek – odpowiedzialna za rekrutację w Play. Pokazuje perspektywę procesów rekrutacyjych w dużych, rozproszonych organizacjach. W swoich aktywnościach przeplata case’y z narzędziami i konkretnymi rozwiązaniami. Świetne są nie tylko jej posty, ale też komentarze, którymi często dzieli się na Linkedin.
 • Paulina Mazurświat komentuje na blogu, ale moim zdaniem szczególnie warto poszukiwać jej treści wideo. Paulinę spotkać można m.in. na konferencjach I ❤️ Marketing, ale nie tylko! Jak sama mówi łączy employer branding z personal brandingiem liderów, menedżerów, pracowników. I wychodzi jej to bardzo inspirująco.
 • Daria Siwka – pisze świetny blog bardzohr.pl, na którym podejmuje tematy z obszaru employer brandingu, employee i candidate experience. Znajdziecie na tylko i wyłącznie merytorykę. Żadnego lania wody! Co więcej Daria regularnie dzieli się ciekawymi case’ami polskich pracodawców. Polecam i czekam, aż wreszcie nasze drogi offline’owe się przetną 🙂
 • Ania Sykut – dyskusje wywoływane przez Anię na Linkedin wykręcają kolejne rekordy. Nic dziwnego – są na czasie, dotykają tematów ważnych, a częto pomijanych rekrutacyjnych tematów (jak choćby niedawna rozmowa o zatrudnianiu pierwszego, dobrego kandydata). Ania to prawdziwa promotorka dobrych doświadczeń rekrutacyjnych. Na co dzień związana z ATS-em Traffit.
 • Weronika Szatan – odpowiada za rekrutację w u2i. Ale w jej postach na LinkedIn próżno szukać zwykłych ogłoszeń rekrutacyjnych. Weronika nieustająco pyta o… procesy, doświadczenia i perspektywę. Jej posty często kierowane są nie do branży, a do kandydatów. To właśnie dzięki tej innej perspektywie można z nich tyle wyciągnąć. Jeśli zajmujesz się rekrutacją (szczególnie IT), jej profil to dla Ciebie punkt obowiązkowy.
 • Kasia Tang – człowiek czynu! Od lat prowadzi blog kasiatang.com, ostatnio wspólnie z Karoliną Latus powołała do życia inicjatywę SuperSource.me, przyciąga do Polski międzynarodowe autorytety w obszarze rekrutacji i jest głosem sourcingu w Polsce (polecam jej ostatnią Linkedinową dyskusję na temat ograniczeń w wyszukiwaniu kandydatów na Linkedin i przebieram nogami w oczekiwaniu na książkę)
 • Kasia Ubysz – z którą porozmawiać można o wszelkich aspektach marketingu rekrutacyjnego. W sieci Kasia dzieli się przemyśleniami nt. kultury organizacyjnej swojej firmy – LiveChatu, ale też pyta. Oj, jak dużo trafnych pytań Kasia zadaje! Choćby dla nich warto śledzić ją w sieci.
 • Ula Zając-Pałdyna – za blog HRnaobcasach.pl i łączenie wiedzy HR-owej z trudnymi tematami społeczno-politycznymi i prawnymi. Za to, że pokazuje dobre przykłady, ale nie boi się też krytyki. Za to, że w swoich social media (ze szczególnym uwzględnieniem stories) tematy biznesowe przeplata (jakże bliskimi mi) blaskami i cieniami macierzyństwa.
 • Barbara Zych – Basia wnosi do naszych lokalnych rozważań globalną perspektywę i nieustająco przypomina o roli jaką w procesach HR powinny odgrywać dane i ich analityka. Wyłapuje rewelacyjne dobre praktyki, bada, analizuje i nieustająco dzieli się wiedzą.
 • Olga Żółkiewicz – za blog How2hr.pl, rewelacyjne i robione z godną pozazdroszczenia regularnością stories, no i wspomniany podcast realizowany wspólnie z Michałem. Z autentycznym entuzjazmem czekam na książkowy debiut, napisaną wspólnie z Marcinem Olszewskim i Mateuszem Czarneckim książkę „Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu
 • Jacek Krajewski – dzieli się wiedzą na temat EB i procesów HR-owych (ostatnio głównie onboardingu). Jacek bardzo często organizuje też bezpłatne konsultacje, podczas których można omówić z nim bieżace wyzwania z w swojej organizacji. Poza tym człowiek, który zna wszystkich w branży. Ciągle zastanawiam się, jak mieści nas wszystkich w swojej głowie 🙂
 • Maciej Mazurek – zawodowo związany z Bee Talents. Mam wrażenie, że o skuteczności i efektywności rekrutacji wie wszystko (albo naprawdę bardzo, bardzo, bardzo dużo). Polecam każdy materiał, w którym wypowiada się Maciek. Dla mnie nawet krótka wymiana komentarzy na HR-owych grupach jest wielką inspiracją.
 • Maciek Pawłowski – człowiek, który wie jak usprawniać organizacje dzięki pracy nad ich komunikacją. Trener i szkoleniowiec pracujący z narzędziem FRIS (zresztą w 2020 diagnozował moje style myślenia). Autor niezliczonych treści, które tworzy m.in. w formacie wideo. Doceniam jego wiedzę i sposób myślenia. Inspiruje mnie Maćkowy spokój i wyważenie, a przede wszystkim do granic trafne spostrzeżenia na temat współczesnych organizacji.
 • Piotr Prokopowicz – psycholog, socjolog, naukowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i University of Maryland. Zawodowo diagnozuje i wdraża kultury innowacji. Pisze świetne książki (najnowsza, napisana z Sebastianem Drzewieckim ukaże się już 19 października) i na bieżąco komentuje swoje zawodowe wyzwania i spostrzeżenia.
 • Wacław Wachnik – moje tegoroczne linkedinowe odkrycie. Na co dzien odpowiada za EB w PORTA, na Linkedin piszę o codzienności na lini pracodawcy – pracodawcy. Pięknie ją puentuje i przypomina, że tak naprawdę doświadczenia pracowników to nie fizyka kwantowa. A do tego swoje doświadczenie biznesowe pięknie miksuje z przemyśleniami rodzicielskimi. Polecam!

A skąd Ty czerpiesz HR-owe inspiracje?

Powyższego zestawienia na pewno nie można nazwać kompletnym. Bo treści, które przeglądam i osób, które śledzę jest dużo więcej. Bo zmieniają się z każdym tygodniem i miesiącem. Ciekawa jestem, co znajduje się na Twojej liście? Co czytasz? Kogo słuchasz? Z kim dyskutujesz online? Daj znać w komentarzu.

A jeśli mój dzisiejszy tekst jest dla Ciebie interesujący to… podaj go dalej! Może komuś ułatwi zdobywanie HR-owej wiedzy. Dla mnie będzie to sygnał, że to co robię jest dla społeczności HR wartościowej.

Taylor Swift Reaction GIF

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.