Jakie książki o employer brandingu warto przeczytać?  Wy pytacie, ja odpowiadam. Oto subiektywne moje zestawienie książek związanych z marką pracodawcy. Jestem przekonana, że warto je znać, przeczytać i mieć w swojej biblioteczce (prywatnej lub służbowej).

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Książek poświęconych budowie marki pracodawcy, doświadczeniom kandydatów, pracowników, czy kulturze organizacyjnej przybywa. Oto moje subiektywne i przygotowane w przypadkowej kolejności podsumowanie pozycji, które warto mieć w domowej biblioteczce. Już nigdy nie zapytacie „Jakie książki o employer brandingu warto przeczytać?”

Pamiętajcie, że wszystkie mole książkowe i wielbicieli zakupów w (internetowych) księgarniach znajdą też coś dla siebie w zestawieniu „10 książek, które zmieniły moje patrzenie na HR i nadają się na prezent”.

Oto moje subiektywne i ułożone w przypadkowej kolejności zestawienie EB-owych książek, które trzeba znać 🙂 Co jest na Waszej liście?

Marek Kozłowski „Employer branding. Budowanie wizerunku pracodawcy krok po kroku”

Klasyka gatunku. Marek Kozłowski w akademickim stylu przechodzi przez temat budowy marki pracodawcy. Książka porządkuje i strukturyzuje wiedzę. Dla mnie to EB-owe must have i punkt wyjścia dla dalszych rozważań i książkowych poszukiwań.

Anna Sarnacka-Smith „Siła różnic w zespole”

Temat różnorodności staje się przez firmy coraz bardziej zauważany. Pracodawcy zaczynają rozumieć, że różnorodność nie to nie tylko płeć, czy wiek, ale też przekonania, kompetencje, doświadczenie, osobowość czy styl życia. Jak nią zarządzić, wyjaśnia Anna Sarnacka-Smith.

Zyta Machnicka „Lepszy pracodawca”

Zyty, która wierzy, że każdą firmę stać na bycie lepszym pracodawcą nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej książka to podróż przez świat EB i spotkania z firmami, które małymi krokami wdrażają wielkie zmiany w swojej komunikacji z pracownikami i kandydatami.

Piotr Prokopowicz „Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników”

Piotr Prokopowicz patrzy na rekrutację przez pryzmat międzynarodowych badań naukowych. Z charakterystycznym dla niego humorem i inteligencją porusza takie obszary jak psychologia rekrutacji i selekcji, analizę pracy i modelowanie kompetencji, efektywność pracy i jej pomiar, czy badanie zachowania w selekcji kandydatów. Jeśli sam opis Was nie przekonuje, to koniecznie zobaczcie w akcji samego Piotra (np. na scenie TEDx), a później po prostu zamawiajcie.

Simon Barrow, Richard Mosley “The employer brand. Bringing the best of brand management to people at work”

EB-owa biblia. Simon Barrow i Richard Mosley to twócy terminu „employer branding” i wieloletni praktyków w tej dziedzinie. Bez wątpienia nie jest to lektura do poduszki, ale warto ją mieć na swojej liście „przeczytanych”, a przynajmniej dostępnych w zasięgu ręki (wtedy łatwiej będzie znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie).

Ed Catmull „Kreatywność S.A.”

To nie jest zwykła książka o employer brandingu. To jedna z najbardziej wciągających książek opisujących budowę nieprzeciętnej kultury organizacyjnej, na przykładzie historii Pixaru. Czyta się ją jednym tchem, przy okazji wyciągając dla siebie mnóstwo inspiracji dot. wartości firmy, komunikacji wewnętrznej czy dostępu do benefitów (wiecie, że na parkingu przed siedzibą Pixaru nie ma miejscu uprzywilejowanych? Każdy, łącznie z prezesem firmy parkuje na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”).

Barry Schwartz „Dlaczego pracujemy?”

Myślę, że odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy pracownik działu HR, a już na pewno osoba odpowiadające za działania employer branding. Barry Schwartz, w swojej krótkiej książce w bardzo logiczny i uporządkowany sposób udziela nam odpowiedzi na nie. Przy okazji przywołuje mnóstwo ciekawych badań z całego świata, pokazując co tak naprawdę, motywuje nas do pracy, niezależnie od stanowiska, jakie zajmujemy.

Chip Heath, Dan Heath „Made to Stick”

Bracia Heath dowodzą, że jedne idee są bardziej przyczepne. Od innych. Zwracają uwagę, że czasem tylko na coś spojrzymy i komunikat ten zostaje z nami na długo, innym razem nie możemy się do danego rozwiązania czy propozycji przekonać. A przecież przekonywanie, zachęcanie, przyciąganie tkwi u podstaw employer brandingu. Jak prowadzić je skutecznie? Wszystkiego dowiecie się z książki.

Jacob Morgan „The employee experience adventure”

Jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza w ogóle książka w całości poświęcona budowie doświadczeń pracowników. Myślę, że to absolutny must read dla każdego, kto zajmuje się wewnętrznymi działaniami z obszaru EB. Jacob Morgan dzieli się wnioskami z własnych, wieloletnich badań w obszarze employee experience, analizuje obszary, które budują EE i opisuje historie firm, które w jego badaniach osiągnęły najwyższe wyniki. Naprawdę polecam!

Candidate experience. Jeszcze kandydat, czy już klient?

Nieśmiało przypominam też o tej pozycji 🙂 Wierzę głęboko, że świadoma budowa doświadczeń kandydatów i kładzenie akcentów we właściwych etapach jego podróży rekrutacyjnej może mieć ogromny, pozytywny wpływ na siłę marki pracodawcy. Zresztą do rekomendowania tej książki zachęcacie mnie swoimi wiadomościami:

View this post on Instagram

Dzień dobry, mam na imię Maja i jestem bardzo szczęśliwa. Równo 3 miesiące od premiery książki "Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient?" dostałam taką wiadomości… ❤ Tym samym udało się przebić magiczną liczbę 2000 sprzedanych egzemplarzy. Co ja mówię, przecież kupiliście ich już 2065 🥰🥰🥰. A to wszystko dzięki… WAM! Najlepszym na świecie Czytelnikom, którzy kupują, polecają i wyrażają zmiany. Wiem że książki nie czytacie sami, pożyczacie ją kolegom z innych działów i edukujecie ich na temat roli każdego pracownika w budowie pozytywnych doświadczeń kandydatów To ostatnie cieszy mnie najbardziej. A Wasze wiadomości o małych-wielkich zmianach i sukcesach są jak lukier, którym ktoś oblewa moje serce 🎁. Dobra. Idę dalej świętować 😂 i odpoczywać. Taki miałam przecież plan 🎄🎄🎄. #success #happy #lovemylife

A post shared by Maja Gojtowska (@majagojtowska) on

A jakie książki o employer brandingu, dla specjalistów od employer brandingu znajdują się na Waszej liście przeczytanych lub dopiero na lekturę czekających?

Czekam na Wasze rekomendacje!

Ps. Część zawartych we wpisie linków do książek, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację 🙂

Miłego dnia

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.