Jakie książki biznesowe warto przeczytać? To pytanie zadajecie mi wyjątkowo często. Dlaczego dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie moich ulubionych książek biznesowych.

Poprzednie zestawienie książek dla HR-owców i EB-owców cieszą się Waszym uznaniem. Pomyślałam jednak, że okres przedświąteczny, to dobry moment na przygotowanie kolejnego zestawienia książek – tym bardziej to pozycje, które przypadną do gustu nie tylko osobom związanym z szeroko pojętym HR-em, ale i komunikacją, czy po prostu biznesem. Jakie książki biznesowe warto kupić lub wypożyczyć?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Daniel Coyle „The Culture Code”

Coyle odkrywa sekrety działania najbardziej skutecznych zespołów i przedstawia zestaw narzędzi, służących do zbudowania spójnej kultury pracy. Autor opisuje 3 kluczowe zasady budowania silnych zespołów: sygnały przynależności, celowość w działaniu i poczucie bezpieczeństwa. Chyba właśnie ten ostatni fragment wywołał na mnie największe wrażenie.  Prawda jest jednak taka, że „The Culture Code” to książka, która zostaje z czytelnikiem na długo. Została napisana bardzo prostym, przystępnym językiem, pokazuje mnóstwo przykładów biznesowych, a autor sprawnie miksuje je z wynikami badań z całego świata. Polecam z całego serca.

Książki o employer brandingu, które warto przeczytać

Safi Bahcall „Odlotowe pomysły”

Książkę otrzymałam od wydawnictwa MT Biznes, które zapewniało mnie, że to absolutny must read. Przyznaję, że po prostu w nią wsiąkłam. Po pierwsze – dla mnie, osoby która pracuje w metodologii design thinking i wierzy w siłę innowacji to naturalny wybór. Po drugie – książka napisana została w naprawdę wciągający i nieoczywisty sposób. Jest to bez wątpienia zasługa samego autora, który z zawodu jest fizykiem, a o innowacjach pisze nie tyle z biznesowego co naukowego punktu widzenia. To prawdziwy mariaż psychologii, nauk ścisłych i biznesu. Przeczytacie w niej jak USA wygrały II wojnę światową (i dlaczego to wcale nie było tak oczywiste), jak kurczaki uratowały miliony istnień ludzkich oraz co przyczyniło się do upadku linii Pan Am, firmy Polaroid czy chińskiej dynastii Qing. „Odlotowe pomysły” to książka dla każdego, kto chce w swoje (zawodowe lub prywatne) życie zmieniać z pomocą nieszablonowego myślenia.

Piotr Bucki „Viral. Jak zarażać ideami i tworzyć wirusowe treści?”

Takie książki biznesowe chcę czytać zawsze! Piotr Bucki w niezwykle przystępny i błyskotliwy sposób pokazuje, dlaczego niektóre treści rozprzestrzeniają się w sieci niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a inne nie. Autor wyjaśnia nam co motywuje nas – użytkowników Internetu do udostępniania treści i ich komentowania, a także podaje gotowy przepis na to, by tworzyć posty, memy, artykuły w sieci, którymi nasi odbiorcy będą się spontanicznie dzielić. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla marketerów, ale również dla HR-owców, którzy coraz częściej zarządzają wirtualnymi społecznościami. Czytając „Viral” nie pomijajcie przypisów – to w nich dzieje się prawdziwa książkowa magia.

Dan Heath „Upstream”

 

Stali czytelnicy wiedzą, że mam na punkcie twórczości braci Heath prawdziwego bzika. Kiedy usłyszałam, że jeden z nich napisał książkę sam, po prostu musiałam ją mieć. I wcale mnie ona nie zawiodła. „Upstream” to pozycja o ludziach, organizacjach, przedsiębiorstwach, które nie boją się iść pod prąd. I mierzą się z problemami, zanim na dobre rozgoszczą się w ich życiu. O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć niby dobrze wiemy, jednak wdrażanie tego rozwiązania w praktyce dla wielu wciąż jest trudne. Na szczęście mamy nową książkę Dana Heatha.

10 książek, które zmieniły moje patrzenie na HR i nadają się na prezent

Pia-Maria Thoren „Agile People”

Agile to bez wątpienia słowo mijającego roku. Bo jeśli jako jednostki, zespoły, organizację mamy przetrwać musimy działać zwinnie. Musimy stać się zwinni. „Agile People” to pierwsza tak kompleksowa pozycja poświęcona wdrażaniu metodologii zwinnej w zespołach HR. Dowiecie się z niej jak tworzyć kulturę i struktury, które będę w stanie mierzyć się z wyzwaniami przyszłości, jak zmienić sposób myślenia kierownictwa organizacji i przedstawicieli zespołu HR, jak dawać przestrzeń do działania samym pracowników i budować kreatywne, pełne pasji, wartości środowisko pracy.

 Eyal Nir, Ryan Hoover „Skuszeni

Długie i częste wizyty na Facebooku, Twitterze czy YouTubie. Sprawdzanie służbowego maila co kilka minut. Nieustanne zerkanie na ekran smartfona. Wykształcenie nawyków konsumenckich to nie jest dziś dobra praktyka, ale warunek przetrwania na rynku. I właśnie o nich traktują „Skuszeni„. Z książki dowiecie się jak powstają i w jaki sposób utrwalają się nawyki. Dowiesz się jak tworzyć produkty, które będą kusić swoich odbiorców (ważne szczególnie w kontekście budowy doświadczeń kandydatów i pracowników!) oraz poznasz techniki behawioralne stosowane przez serwisy takie jak Twitter, Instagram czy Pinteres

Moja książka!

Jurgen Appelo „Managing for Happiness”

 

Managing for Happiness” to nie tyle książka, co praktyczny toolbook. Znajdziecie w nim zestawy ćwiczeń, gier, zabaw, procesów, których wdrożenie przyczyni się do większego zadowolenia, zaangażowania i efektywności zespołu. Książka, którą bardzo polecam i do której często sama wracam.

Teraz czas na Ciebie!

Jakie książki biznesowe znajdę na Twojej półce? Co ciekawego możesz mi polecić? Podziel się ze mną swoimi rekomendacjami książkowymi – zostaw komentarz, albo napisz wiadomość prywatną. A jeśli uważasz, że takie zestawienie może być dla kogoś pomocne, po prostu podaj je dalej.

Ps. Część zawartych we wpisie linków do książek, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację 🙂

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.