Każda rocznice zatrudnienia to wyjątkowy kamień milowy w podróży Twojego pracownika. Dlatego warto ją świętować. Czy aby na pewno? I w jaki sposób? Odpowiadam.

Rocznica zatrudnienia (każda, nie tylko ta okrągła) to niepowtarzalna szansa do podziękowania pracownikowi za jego oddanie, ciężką pracę, zaangażowanie i wkład w codzienną pracę organizacji. To również bardzo naturalna okazja do jego docenienia – a tych warto szukać, bo z poziomem doceniania jest u nas cały czas kiepsko (jak pokazują wyniki badania „Siła Doceniania 2021” aż 53% ankietowanych odpowiedziało, że w ich firmach nie docenia się pracowników).

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Jak świętować rocznice zatrudnienia?

Po pierwsze – trzeba o nich pamiętać (i planować ich celebrację!). Myślę, że dla wielu pracowników już sam ten fakt, będzie ogromnym zaskoczeniem i efektem WOW.

Rocznica zatrudnienia to okazja do wyróżnienia nie tyle samego pracownika, co elementów, zachowań, wartości które pracownik wnosi do organizacji. To przestrzeń na świętowanie – indywidualne, ale też zespołowe.

Kluczem do udanych obchodów rocznicy zatrudnienia jest jednak sprawienie, że pracownik poczuje się wyjątkowo.

Pytanie: jak to zrobić? Spieszę z pomocą.

Spersonalizowane życzenia wysyłane do pracownika

Zestawienie pomysłów otwierają… życzenia. Właśnie z takiej formy od lat korzysta zespół Capgemini. W pierwszej wersji do mailingu dołączana była rocznicowa playlista na Spotify.  Z czasem maile do pracowników wzbogacono o filmy z życzeniami od dyrektorki lub dyrektora konkretnego działu. W sumie, by mieć pewność, że:

  • każdy pracownik otrzyma film z odpowiednią rocznicą,
  • a nadawcą będzie właściwy przełożony,

zespół Capgemini stworzył aż… 100 filmików. Efekt był jednak wart tej pracy.

Źródło: materiały Capgemini Polska.

Publiczne życzenia

Dobrym pomysłem są też publiczne życzenia zamieszczone w Intranecie, wewnętrznym serwisie społecznościowym czy na Slacku. W ten sposób rocznice zatrudnienia świętuje między innymi zespół Netguru.

Źródło: Profil na Linkedin Kasi Pająk z Netguru: https://www.linkedin.com/in/katarzynapajak/detail/recent-activity/shares/

Świętowanie rocznic coraz częściej wspiera automatyzacja – takie rozwiązania oferuje m.in. Bonusly.

Gadżety pracodawcy – 29 pomysłów na rzeczy, które warto obrandować

Prezenty

Rocznicowe upominki do temat rzeka: kwiaty, balony, zegarki, słodycze, czy bony upominkowe. Można wymieniać bez końca.

Źródło: https://www.instagram.com/p/CQHaThaBCkT/

Wśród firm popularny jest pomysł określania konkretnych, rocznicowych kamieni milowych np. pierwsza, trzecia i piąta rocznica. Z tego podejścia korzysta m.in. Northmill. Zespół świętuje pierwszą, drugą, czwartą i ósmą rocznicę. Za rok wręcza koszulki polo, za dwa lata: miband, za cztery: kindle. Trwają prace nad koncepcją pomysłu dla „ośmiolatków”.

Tak wyglądają rocznicowe prezenty w Northmill – koszulka polo, miniband i czytnik kindle.

Kreatywnie do pomysłu rocznicowego prezentu poszedł zespół ServiceTitan. Każdy pracownik w tej firmie, na swoją pierwszą rocznicę zatrudnienia dostaje koszulkę ze swoim imieniem oraz swoim numerem (czyli jeśli zostajesz zatrudniony jako 577 Titan, na Twojej koszulce będzie widniał numer 577).

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6550424057265958912/

Dodatkowy, płatny urlop

Coraz częściej pracodawcy decydują się podziękować pracownikowi za kolejny wspólny rok, wręczając mu… dodatkowy płatny urlop. Projekt ten od kilku już lat działa w Monterail. Pracownicy firmy, swoją 5 rocznicę zatrudnienia mogą świętować podczas 30-dniowego urlopu sabbaticalowego o nazwie „Hi!5”.

15 pomysłów na welcome pack

Mix wszystkiego

Bardzo podoba mi się podejście Traffit, który myśląc o świętowaniu rocznic pracowników stworzył prawdziwy rocznicowo-prezentowy program.

Pracownicy co roku otrzymują spersonalizowany zestaw upominków, a przez lata mogą zebrać unikalną kolekcję firmowego gadżetu – bluz w różnych kolorach, które uzależnione są od stażu pracy.

Przez pierwsze cztery lata pracy Traffit daje pracownikom w prezencie wino z etykietą z numerem rocznicy, bluzę (w odpowiednim kolorze) i gadżet. Pula upominków rośnie wraz z magicznym piątym rokiem – wtedy prócz upominków pracownik dostaje też 2 tygodnie płatnego urlopu i rocznicowy bonus w wysokości 1000 zł. Póki co plany preznetów rocznicowych kończą się na siedmiu latach – na pracowników czeka wtedy między innymi… dron.

Kolor bluzy uzależniony od długości zatrudnienia. Im dłużej pracownik jest w Traffit, tym więcej bluz może zebrać. Źródło: https://www.traffit.com/en/traffit-anniversaries/

Jak wygląda rocznica zatrudnienia w Waszej firmie?

Jestem bardzo ciekawa dobrych praktyk w Waszych firmach. Podzielcie się nimi w komentarzami. A jeśli ten post przypadł Wam do gustu to… podajcie go dalej. Dla mnie to sygnał, że treści, które tworzę są wartościowe. Przy okazji może zainspiruje inne osoby do działania.

Miłego dnia

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.