Dużo czasu poświęcamy na rozmowy o tym, co pozytywnie wpływa na doświadczenia kandydata w procesie rekrutacyjnym. Czy zastanawiamy się jednak, co niszczy candidate experience?

Doświadczenia kandydata (ang. candidate experience) to nic innego jak suma wszystkich doświadczeń związanych z firmą jako pracodawcą, które powstają w świadomości potencjalnego pracownika.

Więcej info i darmowy rozdział znajdziesz na kandydatczyklient.com

Jak wynika z raportu „Candidate Experience w Polsce”, co drugi kandydat uważa, że pracodawcy dbają o dobre relacje z osobami aplikującymi. Czy powinniśmy być z tego wyniku dumni? Myślę, że mamy tu jeszcze wiele do zrobienia.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Jak budować doświadczenia kandydata?

W toku prac nad doświadczeniami kandydatów pracodawcy bardzo często skupiają się na dodawaniu do niego nowych elementów: materiałów audio, wideo, pięknych grafik i zdjęć.

Jednak w pracy nad candidate experience chodzi nie tyle o rozbudowywanie, co eliminowanie z procesu elementów, które najbardziej frustrują kandydatów i zniechęcają ich do wiązania się z pracodawcą.

Co buduje pozytywne doświadczenie?

Jak czytamy w raporcie Jobvite „Job Seeker Nation Report 2021” to co szczególnie cenią w procesie rekrutacyjnym kandydaci to:

  • świetna komunikacja na linii pracodawca/rekruter – kandydat (54%)
  • łatwość umówienia spotkania (47%)
  • łatwy proces aplikacji (45%)

 

Toggl upraszcza doświadczenia kandydatów całkowicie rezygnując z analizy CV. Etap screeningu aplikacji zastąpił testem wiedzy. Źródło: https://toggl.com/jobs/product-manager/

Jeśli chcesz, abym pomogła zweryfikować proces candidate experience w Twojej firmie, daj znać>>

Co niszczy doświadczenia kandydatów?

I na to pytanie odpowiada raport Jobvite. Oto 5 najczęściej wskazywanych przez kandydatów powodów.

Ignorowanie kandydatów, skomplikowany proces aplikacji, zbyt dużo zwrotów akcji w procesie, brak umiejętnego wyjaśnienia misji, wizji i wartości firmy – te elementy najczęściej niszczą doświadczenia kandydatów. Źródło: https://www.jobvite.com/resources/?resource_type=job-seeker-nation-survey

Brak jakiekolwiek odpowiedzi ze strony pracodawcy

Nic tak nie frustruje kandydatów i nie niszczy ich doświadczeń rekrutacyjnych jak właśnie … milczenie pracodawcy. Z mojej perspektywy jest to cały czas najbardziej ignorowany przez pracodawców element procesu rekrutacyjnego. Pamiętajmy, że ten aspekt dotyczy przede wszystkim kandydatów odrzuconych na pierwszym etapie rekrutacji.

Dodajmy również, że w skali każdej rekrutacji to właśnie ta grupa ma zdecydowaną przewagę liczebną, stanowiąc dobrze ponad połowę (albo i więcej) wszystkich kandydatów.

Czy na pewno zatem pracodawcy powinni ją ignorować nie odpowiadając w ogóle lub wysyłając informację o odrzuceniu z procesu po kilku tygodniach od otrzymania aplikacji?

Szablon wiadomości informujące o odrzuceniu kandydata po analizie CV w MediaMarkt. Źródło: materiały MediaMarkt

Skomplikowany proces aplikacji

Formularz aplikacyjny to często pierwszy etap, w którym kandydaci (z własnej woli) rezygnują z udziału w procesie rekrutacyjnym. Jest on albo zbyt skomplikowany, wymaga przepisywania informacji dostępnych w CV kandydata, albo … jest całkowicie niedostosowany do urządzeń mobilnych.

Weryfikując proces rekrutacyjny pod kątem jakości doświadczeń, które dostarcza kandydatom warto pamiętać o szczegółowym przyjrzeniu się samemu etapowi aplikacji.

Kluczowe pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź brzmi: jaki odsetek kandydatów rezygnuje z udziału w procesie rekrutacyjnym w trakcie wypełniania formularza aplikacyjnego.

Formularz aplikacyjny z efektem WOW

Brak wyjaśnienia czym wyróżnia się firmowa kultura organizacyjna

Firmowe wartości, misja, wizja i szeroko rozumiana kultura organizacyjna, o ile ciekawie przedstawione, budują pozytywne doświadczenia kandydatów (uważa tak 22% kandydatów). Przedstawione w mało atrakcyjny sposób … niszczą candidate experience.

Raport Jobvite potwierdza, jak ważne jest nie tylko samo posiadanie wartości, ale przede wszystkim sprawienie, że już podczas procesu rekrutacji poczuje i zrozumie je sam kandydat.

Zespół Netguru ma w swoim DNA feedback. Kandydaci już na etapie procesu rekrutacji przekonują się, że nie jest to tylko czcze gadanie. Źródło: https://www.linkedin.com/posts/katarzynapajak_nofluffjobs-netguru-recruitment-activity-6740193179284377600-3ve5

Jak określić EVP?

Co Ty na to?

Czy zgadzasz się z wynikami badania Jobvite? Co Twoim zdaniem najczęściej wpływa negatywnie na doświadczenia kandydatów? Co uważasz za najsłabsze ogniowo w rekrutacjach w swojej i innych firmach? Czekam na Twój komentarz!

A jeśli ten post, jest dla Ciebie ciekawy to… podaj go dalej. Może pomoże innym w ich pracach nad doświadczeniami kandydatów? Dla mnie będzie to również sygnał, że tworzę wartościowe treści.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.