Dużo czasu poświęcamy na rozmowy o tym, co pozytywnie wpływa na doświadczenia kandydata w procesie rekrutacyjnym. Czy zastanawiamy się jednak, co niszczy candidate experience?
Doświadczenia kandydata (ang. candidate experience) to nic innego jak suma wszystkich doświadczeń związanych z firmą jako pracodawcą, które powstają w świadomości potencjalnego pracownika.
Jak wynika z raportu „Candidate Experience w Polsce”, co drugi kandydat uważa, że pracodawcy dbają o dobre relacje z osobami aplikującymi. Czy powinniśmy być z tego wyniku dumni? Myślę, że mamy tu jeszcze wiele do zrobienia.
[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]
Jak budować doświadczenia kandydata?
W toku prac nad doświadczeniami kandydatów pracodawcy bardzo często skupiają się na dodawaniu do niego nowych elementów: materiałów audio, wideo, pięknych grafik i zdjęć.
Jednak w pracy nad candidate experience chodzi nie tyle o rozbudowywanie, co eliminowanie z procesu elementów, które najbardziej frustrują kandydatów i zniechęcają ich do wiązania się z pracodawcą.
Co buduje pozytywne doświadczenie?
Jak czytamy w raporcie Jobvite „Job Seeker Nation Report 2021” to co szczególnie cenią w procesie rekrutacyjnym kandydaci to:
- świetna komunikacja na linii pracodawca/rekruter – kandydat (54%)
- łatwość umówienia spotkania (47%)
- łatwy proces aplikacji (45%)
Jeśli chcesz, abym pomogła zweryfikować proces candidate experience w Twojej firmie, daj znać>>
Co niszczy doświadczenia kandydatów?
I na to pytanie odpowiada raport Jobvite. Oto 5 najczęściej wskazywanych przez kandydatów powodów.
Brak jakiekolwiek odpowiedzi ze strony pracodawcy
Nic tak nie frustruje kandydatów i nie niszczy ich doświadczeń rekrutacyjnych jak właśnie … milczenie pracodawcy. Z mojej perspektywy jest to cały czas najbardziej ignorowany przez pracodawców element procesu rekrutacyjnego. Pamiętajmy, że ten aspekt dotyczy przede wszystkim kandydatów odrzuconych na pierwszym etapie rekrutacji.
Dodajmy również, że w skali każdej rekrutacji to właśnie ta grupa ma zdecydowaną przewagę liczebną, stanowiąc dobrze ponad połowę (albo i więcej) wszystkich kandydatów.
Czy na pewno zatem pracodawcy powinni ją ignorować nie odpowiadając w ogóle lub wysyłając informację o odrzuceniu z procesu po kilku tygodniach od otrzymania aplikacji?
Skomplikowany proces aplikacji
Formularz aplikacyjny to często pierwszy etap, w którym kandydaci (z własnej woli) rezygnują z udziału w procesie rekrutacyjnym. Jest on albo zbyt skomplikowany, wymaga przepisywania informacji dostępnych w CV kandydata, albo … jest całkowicie niedostosowany do urządzeń mobilnych.
Weryfikując proces rekrutacyjny pod kątem jakości doświadczeń, które dostarcza kandydatom warto pamiętać o szczegółowym przyjrzeniu się samemu etapowi aplikacji.
Kluczowe pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź brzmi: jaki odsetek kandydatów rezygnuje z udziału w procesie rekrutacyjnym w trakcie wypełniania formularza aplikacyjnego.
Brak wyjaśnienia czym wyróżnia się firmowa kultura organizacyjna
Firmowe wartości, misja, wizja i szeroko rozumiana kultura organizacyjna, o ile ciekawie przedstawione, budują pozytywne doświadczenia kandydatów (uważa tak 22% kandydatów). Przedstawione w mało atrakcyjny sposób … niszczą candidate experience.
Raport Jobvite potwierdza, jak ważne jest nie tylko samo posiadanie wartości, ale przede wszystkim sprawienie, że już podczas procesu rekrutacji poczuje i zrozumie je sam kandydat.
Co Ty na to?
Czy zgadzasz się z wynikami badania Jobvite? Co Twoim zdaniem najczęściej wpływa negatywnie na doświadczenia kandydatów? Co uważasz za najsłabsze ogniowo w rekrutacjach w swojej i innych firmach? Czekam na Twój komentarz!
A jeśli ten post, jest dla Ciebie ciekawy to… podaj go dalej. Może pomoże innym w ich pracach nad doświadczeniami kandydatów? Dla mnie będzie to również sygnał, że tworzę wartościowe treści.
Miłego dnia!
Maja