Kultura Agile organizacji powinna opierać się na zwinnym sposobie myślenia i patrzenia na biznes. To ono doprowadzi nas do konkretnych narzędzi.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Czym jest zwinna kultura?

Organizacja jest tylko tak dobra, jak jej ludzie. A ich motywacja i zachowania kształtowane są w dużej mierze przez kulturę danej organizacji. To przecież ona zjada strategię na śniadanie. Kultura Agile jest… zwinna. Pozwala działać szybciej, nie opiera się na hierarchii, oddaje odpowiedzialność poszczególnym zespołom. Bazuje na eksperymentach, otwartości, transparentnej komunikacji i autentycznym rozwoju ludzi.

Kultura Agile oparata jest na ludziach, którzy dobrze się znają, wzajemnie się motywują, doceniają i rozwijają.

Kultura Agile budzi zainteresowanie

Myślenie i kultura Agile przyciąga, ponieważ jest to bez wątpienia sposób na pełne wykorzystanie potencjału ludzi w organizacjach, droga do lepszej adaptacji, innowacyjności i odporności na wyzwania, które stawia przed nami dzisiejsza rzeczywistość biznesowa. Potwierdzają to badania opublikowane w raporcie „A guide to building an agile culture„. Wynika z niego, że 61% respondentów uważa transformację kultury swojej organizacji w kierunku Agile za krytyczną.  Niestety kolejne wnioski z raportu pokazują, jak długo trwać może podróż ku zwinności:

 • tylko 24% respondentów ufa przywódcom swoich organizacji,
 • 1 na 2 respondentów deklaruje, że w jego organizacji nie ma sprawnie funkcjonującego systemu doceniania pracowników i zespołów,
 • tylko 16% respondentów potwierdziło, że ich firmy w sposób ciągły inwestują w rozwój kompetencji pracowników.

Agile HR – wszystko, co warto wiedzieć na początek

Co pomoże wdrażać kulturę Agile?

To wszystko brzmi fajnie, ale dobrze wiem, że przyszliście tu po konkrety. Poniżej przygotowałam dla Was zestawienie 5 narzędzi, które pomogą rozpocząć przygodę z budową zwinnej kultury.

Więź wewnątrz zespołu

Najlepsze środowisko pracy i najciekawsze projekty nie wystarczą, jeśli pracownicy nie znają i nie rozumieją się nawzajem. Często ten brak więzi bardzo utrudnia im znalezienie wewnętrznej motywacji do działania. Narzędziem, które pomoże lepiej się poznać i zrozumieć motywatory wewnętrzne (swoje, ale też współpracowników) są Moving Motivator Cards. To gra karciana bazująca na 10 motywatorach wewnętrznych zaczerpniętych od Dana Pinka, Stevena Reissa i Edwarda Deci’ego. Proste, fajne i zaskakująco wciągające narzędzie!

Moving Motivators
Więcej o grze, jaki o zasadach poczytacie na stronie Management30.com Źródło: https://management30.com/practice/moving-motivators/

Docenianie

O przełożeniu doceniania pracowników na ich zaangażowanie i efektywność pisałam na blogu wielokrotnie (między innymi TUTAJ). Jak pokazują wyniki drugiej edycji badania „Indeks Doceniania”  88% polskich pracowników poczuje się docenionych, gdy usłyszy zwykłe dziękuję, a 85% gdy otrzyma pozytywną informację o dobrze wykonanej pracy.

Narzędziem, które w kontekście doceniania polecam zawsze, są Kudosy. W swojej tradycyjnej wersji mają one formę drukowaną, ale świetnie sprawdzają się w wersji online.

Właśnie takie elektroniczne kudosy od lat z pomocą platfromy TeamToolbox wręczają sobie pracownicy software house’u Isolution. Fajne dla mnie w tym rozwiązaniu jest nie tylko samo docenienie (które jest publiczne i widoczne dla wszystkich), ale też połączenie go z firmowymi wartościami. W ten sposób zwykły kudos pełni też funkcję edukacyjną!

Tak wyglądają kudosy dostępne w narzędziu TeamToolbox

Monitoring motywacji pracowników i… reagowanie na bieżąco

Zmotywowany pracownik to pracownik szczęśliwy. Pytanie tylko jak w prosty, skuteczny i… mało inwazyjnych sposób sprawdzać poziom szczęścia poszczególnych członków zespołu? Jeśli również szukacie na nie odpowiedzi, na pewno zainteresuje Was Indeks Szczęścia (Happiness Index), który znaleźć można również w platformie TeamToolbox.

Narzędzie w stały sposób (konkretnie na podstawie tygodniowych cykli) badania poziom szczęścia pracowników, którzy określają je w odniesieniu do trzech elemetów: organizacji jako takiej, pracy z klientem ( wewnętrznych lub zewnętrznym) i aktualnych zadań. Znów, jak w przypadku kudosów nie jest to ocena anonimowa.  Co fajne, pracownik wypełniający Happiness Index może dodać do krótkiej ankiety swój komentarz (i na przykład wskazać konkretne elementy, które go demotywują – na przykładzie poniżej widzicie, że jest to wykonywanie powtarzalnych rzeczy). Metodologia badani i forma prezentacji danych daje menedżerowi, ale też zespołowi HR widok z lotu ptaka na motywację w całej organizacji, zespole, ale też u poszczególnych pracowników. Ponieważ Happiness Index mierzony jest ciągle, trudniej przegapić pierwsze momenty frustracji u pracowników i dużo łatwiej zareagować.

Zachęta do współtworzenia rozwiązań w organizacji

Możliwość realnego wpływu na organizację to bez wątpienia cecha charakterystyczna zwinnej kultury. W skali makro możemy w tym kontekście przywoływać przykłady rewolucyjnych zmian wewnątrz firm, które zapoczątkowali sami pracownicy. Gdy zejdziemy jednak do skali mikro, okazuje się, że przykładem takiego wpływu może być przestrzeń do współtworzenia oferty benefitowej firmy. Pomyślicie sobie „Hola, hola! Przecież agile stawia na motywatory wewnętrzne, a nie materialne nagrody”. Uwierzcie mi, kafeteria benefitów może być naprawdę …. niematerialna. Przedstawiam Wam Market – rozwiązanie, które pozwala wystawiać na wewnętrznych, zdigitalizowanych targowisku dosłownie wszystko (na przykład poprowadzenie przez pracownika sesji szkoleniowej dla reszty zespołu z dowolnej tematyki). W takim zwinnym ujęciu, benefity stają się punktem wyjścia do komunikacji, budowy więzi, rozwoju pracowników, co na koniec skutkuje współtworzeniem firmy i funkcjonujących w niej rozwiązań i tradycji.

Inny przykład narzędzia, które z jednej strony dotyka kwestii wpływu pracowników na organizację, a z drugiej strony promuje kulturę samoorganizacji (temat równie ważny w kontekście Agile’u) jest Delegation Poker. To biznesowa gra karciania, która ułatwia uporządkowanie zależności w zespole oraz usprawnienie delegowania poszczególnych zdań.

Zasady Delegation Pokera są dość proste – znajdziecie je (jak i same karty do pobrania) o tutaj.

K jak kultura korporacyjna. Dlaczego z miesiąca na miesiąc jest ona coraz ważniejsza?

Co dalej?

Powyższe narzędzia i praktyki bez wątpienia pomogą wspierać proces zwinnej transformacji kulturowej. Należy jednak pamiętać, że na nic zdadzą się one jeśli w zespole zabranie agile’owego mindsetu. Pamiętajcie, że nie ma jednego sposobu budowy zwinnej organizacji. To, po jakie narzędzia i w jakiej kolejności sięgamy, zależy tylko od nas samych.

Jestem bardzo ciekawa Waszych sposobów na wejście w agile’owy świat. Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Propozycja dla Was

Ja bez wątpienia zachęcam Was do przetestowania platformy TeamToolbox, która jest zbiorem narzędzi wspierających:

 • wzajemne docenianie
 • skrojone na miarę motywowanie
 • ciągły feedback
 • bieżącą komunikację

Narzędzie nie dość, że wspiera Agile w organizacji, to samo tworzone jest Agile’owo. To dzięki temu na bieżąco dostosowywane jest do  potrzeb rynkowych. W najbliższym czasie zespół ma w planach wzbogacić je o kilka elementów, dzięki którym:

 • bez wielkich, ogólnofirmowych badań osobowości każdy z użytkowników będzie mógł przekazać więcej informacji o sobie,
 • zwiększycie efektywność współpracy i komunikacji w zespołach dzięki wbudowanemu w narzędzie chat oraz funkcjonalności budowania list TO DO.

Dla czytelników bloga, Teamtoolbox.io przygotował specjalną ofertę testową. Co zrobić, by z niej skorzystać?

 1. Wystarczy wejść na Teamtoolbox.io korzystając z TEGO LINKA i zarejestrować się.
 2. A później, cieszyć się 2 miesięcznym, bezpłatnym okresem testowym narzędzia…
 3. … i po prostu działać!

Jeśli wciąż nie jesteście pewni, czy warto testować, to przeczytajcie koniecznie historię Isolution, pomysłodawcy narzędzia, firmy, która 2019 rok zakończyła obniżeniem rotacji w zespole developerskim z 25% do 2% i wzrostem zatrudnienia o 30% (przy 40% osobach zatrudnionych z polecenia). Właśnie dzięki agile’owym rozwiązaniom dostępnym w Teamtoolbox.

Mam nadzieję, że materiał będzie dla Was pomocy i zachęci do wejścia głębiej w świat Agile. W razie pytań – wiecie gdzie mnie znaleźć. A jeśli spodobał się Wam ten post, zostawcie po sobie ślad: skomentujcie lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło 🙂

Miłego dnia!

Maja

Wpis powstał we współpracy z TeamToolbox.

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.