Zwinność w biznesie to dziś gorący temat. Kolejne organizacje chcą być Agile i wdrażają u siebie zwinne transformacje. I choć Agile kojarzy się głównie z zespołami IT, o zwinnej pracy coraz częściej słyszy się w kontekście zespołów HR. Pytanie, co Agile HR naprawdę oznacza?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Co to jest Agile?

Agile w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza zwinność i sprawność. W kontekście biznesowym Agile rozumiemy jako: zdolność do tworzenia i reagowania na zmiany. Jest to sposób na radzenie sobie z niepewnym i burzliwym środowiskiem, który znacznie ułatwia (ale nie gwarantuje!) osiągnięcie sukcesu.

Agile to sposób myślenia. Wiele organizacji stosuje praktyki Agile, ale kiedy przyjrzymy się poszczególnym organizacjom, okaże się, że nie są one Agile. Co z tego, że  korzystają one z dobrych, zwinnych praktyk, wdrażają narzędzia popularne w zespołach agile’owych, ale tak naprawdę nie żyją i nie myślą zgodnie z metodologią Agile? Różnica między robieniem czegoś a życiem w zgodzie z czymś jest ogromna.

Agile Manifesto – fundament zwinnej metodyki

Kolebką metodologii Agile są Góry Skaliste. Cofnijmy się na chwilę do przełomu XX i XXI wieku, czasu, gdy oprogramowanie tworzone było zgodnie z modelem kaskadowym (ang. waterfall model). Opierał się on na szczegółowym zaplanowaniu i egzekucji całego procesu. Był świetny, do momentu, w którym na horyzoncie procesu nie pojawiała się konieczność wprowadzenia zmian. Model kaskadowy nie był bowiem wcale elastyczny. W biznesie to spore utrudnienie. I to właśnie ono uwierało 17 inżynierów oprogramowania, którzy w lutym 2001 spotkali się w miejscowości Snowbird, w stanie Utah w Górach skalistych. Zdecydowali się oni pracować inaczej. I właśnie nowe wartości, które miały im przyświecać opisali w Agile Manifesto. Autorzy wybrali „Agile” jako etykietę dla całej tej idei, ponieważ słowo to najbardziej trafnie reprezentowało zdolność adaptacji i reagowania na zmiany, które były tak ważne dla ich podejścia.

W Manifeście Agile zgodzono się cenić:

 • ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia
 • działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację
 • współpracę z klientem ponad negocjacje umów
 • reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu

Manifest Agile uzupełniony został o „12 zasad zwinnego działania” i wkrótce… zmienił nie tylko to, jak tworzy się oprogramowanie, ale w ogóle jak działa biznes.

Czym jest Agile HR?

Zwinna metodyka szybko ze świata IT zaczęła docierać do innych gałęzi biznesu, w tym do HR.  Co tak naprawdę oznacza? To zwinny stan umysły, ale w kontekście procesów HR. Najtrafniej opisuje to „Manifesto for Agile HR Development”, czyli manifest zwinnego zarządzania zasobami ludzkimi, który nawiązuje bezpośrednio do słynnego dokumentu z 2001. Autorzy deklarują w dokumencie, że odkrywają lepsze sposoby rozwoju angażującej kultury w miejscu pracy.

W Agile HR Manifesto cenione są:

 • Sieci współpracy nad strukturami hierarchicznymi
 • Transparentność nad tajemnicą
 • Zdolność adaptacji nad nakazowością
 • Inspiracja i zaangażowanie nad zarządzaniem i utrzymaniem
 • Wewnętrzna motywacja nad zewnętrznymi nagrodami
 • Ambicja nad obowiązkiem

Możecie pomyśleć sobie „Tylko tyle? Spoko! Przecież to proste i oczywiste. Pokaż konkretne narzędzia!”. Niestety, nie tędy droga. Przyznam Wam uczciwie, że zrozumienie różnicy między pracą z narzędziami agilowymi, a przyjęciem zwinnego mindsetu w kontekście HR-owej rzeczywistości, życiem wartościami opisanymi w manifestach Agile i Agile HR okazało się dla mnie najtrudniejsze i prawdziwie przełomowe (ogromną rolę w tym procesie odegrali Pia-Maria Thoren, założycielka organizacji Agile People oraz Marcin Olszewski i Mateusz Czarencki z Agilefor.HR, których miałam przyjemność poznać na szkoleniu certyfikacyjnym Agile HR).

https://www.instagram.com/p/B9E3SrcHm4K/

Co daje Agile HR?

Ponieważ Agile to przede wszystkim sposób patrzenia na świat, najbardziej odczuwalna zmiana to właśnie … mindset całego zespołu. Przejście z myślenia:

 • „nie da się” na „sprawdźmy co się stanie”,
 • „wiem, ale lepiej nie będę się odzywać” na „wiem, więc podzielę się tą wiedzą”,
 • „lepiej zrobić to samemu” na „lepiej zrobić to zespołowo”.

HR w tradycyjnym rozumieniu to niestety wciąż silosowe struktury, podejście „my versus oni”, promocja zewnętrznych motywatorów, indywidualne nagradzanie pracowników, ich ewaluacja, targety… A takie podejście bardzo utrudnia szybkie i sprawne reagowanie na zmiany (których dziś naprawdę w środowisku pracy nie brakuje).

Agile to prawdziwy powiew świeżości dla zespołów HR. W dłuższej perspektywie to wręcz jedyna ich droga. Tym bardziej, że z biznesowego punktu widzienia jest ona bardzo opłacalna.

Jak przekonuje na swoim blogu McKinsey, Agile HR zwiększa poziom szczęścia pracowników. Metodologia Agile przekłada się na większość efektywność zespołów HR:

 • szybciej, efektywniej i z większą widocznością dostarczanych wartości prowadzone są w firma procesy rekrutacyjne (McKinsey przekonuje, że u jednego z klientów czas realizacji nowej regionalnej strategii sourcingu był o 75% szybszy niż poprzednio),
 • zespoły HR są bardziej zaangażowane (+20%) oraz bardziej wydajne (+25%).

Od czego zacząć pracę w Agile HR?

Oswój fundamenty Agile

Przede wszystkim warto zainwestować czas (indywidualnie i zespołowo) w zrozumienie podstawowych elementów składowych metodologii Agile, uporządkowanie wiedzy i terminów. Bez tego bowiem łatwo o nieporozumienia: mylenie wartości opisanych w Manifeście Agile ze zwinnymi zasadami i utożsamianie Agile’a ze Scrumem (a Scrum to nie synonim zwinnego podejścia, a tzw. framework, czyli określony sposób zwinnej pracy).

Wejdź w świat Agile HR

Kiedy rozumiesz fundamenty, można zacząć przekładać je na HR-ową codzienność. Niezastąpionym kompanem w tym temacie będą książki „Agile People” oraz „Agile People Picturebook„, które napisała wspomniana już Pia-Maria Thoren. Bez wątpienia warto zajrzeć też na strony: agilepeople.com czy management30.com (o którym będę jeszcze osobno pisać na blogu).

https://www.instagram.com/p/B-pIo1gnsww/

Zobacz jak robią to inni

Zachęcam do tego, by zapoznać się z dobrymi (i złymi) praktykami innych zespołów HR, które pracują w Agile. Niestety, nie jest o nie tak łatwo, jak moglibyśmy przypuszczać (konketne przykłady będę Wam pokazywać tutaj w kolejnych tygodniach). Bez wątpienia bardzo polecam Wam lekturę tekstu Reety Pykäläinen pod tytułem „How We Follow Agile Methods in Our Talent Acquisition Team”, w którym znajdziecie podsumowanie pierwszych sześciu miesięcy zwinnego przygody HR-owego zespołu Nordcloud.

Znajdź swoją drogę

Stety, albo niestety nie ma jednej, gotowej recepty na zwinną pracę zespołu HR. Dzieje się tak, bo każda organizacja ma inną specyfikę, inne wyzwania, a co za tym idzie inne potrzeby. Na szczęście, aby zacząć swoją przygodę z Agile HR, nie trzeba od razu iść na całość. Dużo lepiej sprawdzi się tu metoda małych kroków: przełożenie zwinnego mindsetu i metodologii na jeden z HR-owych obszarów, oswojenie go, a później wejście w kolejny.

Na koniec zostawiam Was z inspiracją. Poznajcie firmę Morning Star – największego przetwórca pomidorów w USA. Firmę, która jest naprawdę zwinna.

Czy tematyka Agile HR jest dla Was ciekawa? Czy chcielibyście przeczytać więcej na ten temat? A może po prostu potrzebujecie wsparcia w rozpoczęciu podróży po świecie Agile HR – dajcie znać. Postaram się pomóc!

Jeśli spodobał się Wam ten post, zostawcie po sobie ślad: skomentujcie lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło 🙂

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.