Promocja szkoleń firmowych powinna być nieodłącznym elementem polityki każdego pracodawcy. Warto komunikować o nich wewnątrz organizacji, ale też pokazywać je na zewnątrz. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jakich błędów wystrzegać się przygotowując komunikację wokół szkoleń?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Polityka informacyjna to element, który może przesądzić o sukcesie programu szkoleniowego. Tymczasem, aktualny stan komunikacji programów learning&development (skrót L&D) pozostawia wiele do życzenia. Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez zespół Linkedin:

  • 69% angażuje w komunikację programów szkoleniowych menedżerów, ale tylko 46% pracowników dowiaduje się o polityce szkoleniowej firmy od swoich przełożonych
  • 62% tworzy specjalne inicjatywy służące edukacji na temat polityki szkoleniowej, tylko 42% pracowników dowiaduje się o możliwościach rozwojowych dzięki nim.

Z danych łatwo widać, że dotychczasowa polityka informacyjna i promocja jest często nieefektywna… Z czego może to wynikać? Oto 3 błędy, które często w promocji szkoleń popełniają pracodawcy.

Jak projektować szkolenia? Tak samo jak inne usługi

Błąd 1: Brak patrzenia na szkolenia jak na benefity pracownicze

Na politykę szkoleń warto patrzeć dokładnie tak samo jak na benefit. Skoro jako pracodawcy chwalimy się owocowymi czwartakami, wspólnymi posiłkami pracowników czy ich wspólnymi ćwiczeniami fizycznymi, dlaczego tak rzadko widzimy firmy, które otwarcie mówią o swojej polityce szkoleniowej – nie tylko pracownikom, ale również kandydatom. Tym bardziej, w świecie post-pandemicznym na stabilność zatrudnienia i związaną z nim możliwość rozwoju kandydaci patrzeć będą zupełnie inaczej.

Jak pokazują badania Pracuj.pl, aż 64% kandydatów aktywnie poszukujących pracy rozważa przebranżowienie – dla tej grupy szkolenia proponowane przez pracodawcę będą szczególnie ważne.

Źródło: http://media.pracuj.pl/95636-praca-w-czasie-pandemii-badanie-pracujpl

4 benefity na czas koronawirusa

Błąd 2: Brak analizy sytuacji wyjściowej

Podstawowym błędem popełnianym przy okazji komunikacji czegokolwiek jest… brak analizy sytuacji wyjściowej. A bez wiedzy, którą możemy dzięki niej zdobyć, trudno planować skuteczne działania. Pytania, jakie warto zadać sobie na tym etapie to między innymi:

  • Czy pracownicy angażują się w programy szkoleniowe i w nich uczestniczą?
  • Jak wyglądają statystyki związane z satysfakcją pracowników i ich menedżerów z prowadzonych szkoleń?
  • Czy liderzy w organizacji popierają naukę i rozwój pracowników?
  • W jaki sposób pracownicy dowiadują się o szkoleniach? Jak często prowadzona jest komunikacja ich temat?

Błąd 3: Pracodawcy nie znają spojrzenia pracowników na szkolenia

Czy wiesz, dlaczego pracownicy nie korzystają ze szkoleń oferowanych w Twojej organizacji? Albo właśnie, dlaczego z nich korzystają? Te pytania są bardzo ważne, ponieważ to właśnie one stoją u podstaw dobrej strategii komunikacji szkoleń w organizacji. Projektując ją, nie opieraj się na swoich domysłach, ale bazuj na faktycznych opiniach pracowników. Dlatego, zamiast gadać o badaniach, po prostu przebadaj swoich pracowników. Warto zapytać im między innymi takie pytania:

  • Opowiedz o tym, jak zazwyczaj dowiadujesz się o szkoleniach firmowych, co wtedy czujesz?
  • Co uważasz za największą barierę blokującą Cię w udziale w firmowych szkoleniach?
  • Opowiedz o najlepszym szkoleniu, w którym brałeś kiedyś udział?
  • Opowiedz o ostatniej sytuacji, w której świadomie zrezygnowałeś z udziału w szkoleniu?

Co to znaczy dobry benefit pracowniczy?

Pobierz ebook i zapisz się na webinar

Jeśli temat komunikacji szkoleń interesuje Was, to gorąco zachęcam do ściągnięcia e-booka „Szkolenia – nieznany benefit pracowniczy”, który miałam przyjemność przygotować, we współpracy z Tutlo.com. Jeśli temat komunikacji i promocji szkoleń firmowych wewnątrz i na zewnątrz organizacji jest dla Was bliski, to gorąco zapraszam Was też na tutlowy webinar, który odbędzie się 4 czerwca o 10:00. Wspólnie z Martą Piętal z Jacobs Douwe Egberts oraz Łukaszem Serwinem z Tutlo rozłożymy na czynniki pierwsze tematykę strategii komunikacyjnej szkoleń (nie stroniąc od przykładów rozwiązań i konkretnych narzędzi).

Mam nadzieję, że materiał będzie dla Was pomocy i zachęci do wejścia głębiej w świat projektowania komunikacji okołoszkoleniowej. W razie pytań – wiecie gdzie mnie znaleźć, pamiętajcie też o webinarze! Jeśli spodobał się Wam ten post, zostawcie po sobie ślad: skomentujcie lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło 🙂

Miłego dnia!

Maja

Wpis powstał we współpracy z Tutlo.com

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.